Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции Зика вирус

Зика вирус (Zika virus)

от 27 фев 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Зика вирус (Zika virus) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Вирусът Zika (ZIKV) е представител на род Flavivirus, семейство Flaviviridae. Други представители на семейството, свързани със зика вирусът са денга, жълта треска, западен Нил и японски енцефалит вирусите. Името на Zika virus произлиза от гората Зийка в Уганда, където вирусът е бил изолиран за първи път през 1947 г. От 50-те години на ХХ век се знае, че се среща в тесен екваториален пояс в Африка и Азия. В периода 2007 г.-2016 г. вирусът се разпространява на изток през Тихия океан до Северна и Южна Америка, което води до епидемия от през 2015-2014 г. Вирусът е изолиран и от редица видове дървесни комари от рода Aedes, като A. africanus, A. apicoargenteus, A. furcifer, A. hensilli, A. luteocephalus и A. vittatus.

Структура

Подобно на останалите флавивируси, зика притежава обвивка и е с икосаедрична симетрия. Неговият РНК геном е несегментиран, едноверижен и изграден от 10-килобази. Познати са два подтипа на зика вируса - африканска линия и азиатска линия. Капсидният (С) протеин е мултифункционален протеин, тъй като той се свързва с вирусната РНК в процеса на нуклеокапсидно събрание и играе важна роля в процесите на вирусна инфекция чрез взаимодействие с клетъчни протеини, модулирайки клетъчния метаболизъм, апоптоза и имунен отговор. Капсидът е заобиколен от липидна мембрана с два интегрирани протеина - E (обвивка) и prM (прекурсор на мембраната). РНК геномът кодира седем неструктурни и три структурни протеина. Един от структурните протеини капсулира вируса, този протеин е гликопротеинът от обвивката, който се свързва с ендозомалната мембрана на клетката гостоприемник, за да инициира ендоцитоза. РНК геномът също образува нуклеокапсид, който е обвит в мембрана, получена от гостоприемника, модифицирана с два вирусни гликопротеина. Репликацията (деленето) на вирусния геном зависи от получаването на двойноверижна РНК от едноверижния РНК геном, последвана от транскрипция и репликация.

Епидемиология

Вирусът Zika за първи път е идентифициран в Уганда през 1947 г. по време на проучване на вируса на жълтата треска. Първият доклад за инфекция при човека е през 1954 г. в Нигерия. Последващите проучвания показват широко разпространение в Африка и Азия. До 2014 г. няма доказателства за вируса Zika в Северна и Южна Америка.
Зика вируса се предава от комари, основни преносители биват Aedes aegypti, Aedes africanus, Aedes luteocephalus, Aedes albopictus, Aedes vittatus, Aedes furcifer, Aedes hensilli и Aedesapicoargenteus. Други механизми за предаване на вирусната инфекция са чрез кръвопреливане, сексуален контакт и по вертикален път от майка на дете през периода на бременността или по време на раждането.

  • Предаването на Зика по полов път е документирано в шест страни - Аржентина, Чили, Франция, Италия, Нова Зеландия и САЩ - по време на огнище през 2015 г.
  • Инфекция по време на бременност е свързана с промени в развитието на нервната система на фетуса. Тежките прогресии на инфекцията са свързани с развитието на микроцефалия, докато леките инфекции потенциално могат да доведат до когнитивни нарушения в зряла възраст.
  • От април 2016 г. в световен мащаб са докладвани два случая на предаване на Zika чрез преливане на кръв.

Патогенеза и клинична картина

Вирусът Zika е добре приспособен за развитие в различни гостоприемници, вариращи от артроподи до гръбначни. Вирусното свързване с клетъчните рецептори се медиира от гликопротеин Е (обвивка). Това е последвано от ендоцитно поемане и освобождаване на вирусна РНК в цитоплазмата на клетката гостоприемник. Вирусният полипротеин се произвежда и модифицира от ендоплазмения ретикулум. Незрелите вириони се събират както в ендоплазмения ретикулум, така и в секреторните везикули, преди да бъдат освободени.
Приблизително 6 часа след заразяването на клетките с вируса, вакуолите и митохондриите им започват да набъбват. Увеличението на размерите на клетъчните структури довежда до клетъчна смърт. След като клетката е заразена, вирусът преструктурира ендоплазменият и ретикулум, образувайки големите вакуоли, водещи до клетъчна смърт.
Приблизително 80% от инфекциите с вируса са асимптоматични. Когато се появят симптоми, те обикновено включват:

  • фебрилитет;
  • макуло-папулозен обрив;
  • артралгия;
  • двустранно непурулентен конюнктивит с ретроорбитална болка;
  • болки в мускулите;
  • лимфаденомегалия;
  • възпалено гърло;
  • афтозни язви.

microcephalyАртралгията често засяга ставите на горните и долни крайници. Левкопения, тромбоцитопения и повишени чернодробни ензими могат да бъдат налице.

Обривът при инфекция с вируса Zika обикновено бива макуло-папулозен и дифузно разпространен, включващ лицето, крайниците, дланите и ходилата.

Докато инфекцията с вируса Zika обикновено се понася добре от възрасните пациенти, това не важи за случаите дължащи се на трансплацентарно предаване на вируса. Най-честите наблюдавани асоциации са аномалии в развитието на мозъка и очите, като микроцефалия и хориоретинит. По-рядко се наблюдават системни аномалии като хидропс феталис. Тези аномалии могат да доведат до проблеми със зрението, слуха, храненето и развитието на ЦНС.

Микробиологична диагностика

Zika вирусът може да бъде идентифициран чрез PCR, като и 5 дни след началото на треската чрез серологични мотоди, отркриващи специфични IgM антитела. Специфичните IgM антитела могат да бъдат открити чрез ELISA или имунофлуоресцентни анализи в серумни проби , тъй като еднократният серум в острата фаза е предполагаем, се препоръчва от да се вземе втора проба 1-2 седмици след първата, за да се демонстрира четирикратно увеличение на титъра на антитялото (с количествен тест).

Специфична профилактика и лечение

Инфекцията със Zika virus (ZIKV) обикновено е лека и самоограничаваща се. Няма специфични възможности за лечение на инфекция с вируса.

5.0/5 4 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5303855/
https://emedicine.medscape.com/article/2500035-overview#a4
http://www.zikavirusnet.com/diagnosis.html

Коментари към Зика вирус (Zika virus)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Зика вирус (Zika virus)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:25
    Коментирайте "Зика вирус (Zika virus)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2306 дни, 21 часа и 12 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2958 дни, 20 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 30 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 30 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival