Изследване на андростендион
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Андростендионът е андроген, един от няколкото мъжки полови хормона, които са отговорни за началото на половата диференциация при мъже и жени и развитието на вторични мъжки полови белези като дълбок глас и окосмяване по лицето. Въпреки че се счита за полов хормон, специфичен за мъжкия пол, той присъства в кръвта както на мъжете, така и на жените и е прекурсор, който може да бъде преобразуван от тялото в по-мощни андрогени, като например тестостерон, или преобразуван в женския полов хормон естроген. Андростендионът има приблизително една десета от андрогенната активност на тестостерона.
Андростендионът се произвежда от яйчниците при жените, от тестисите при мъжете и от надбъбречните жлези и на двата пола. Лутеинизиращият хормон (LH) и фоликулостимулиращия хормон (FSH), секретирани от хипофизата, стимулират освобождаването на андростендион от яйчниците и тестисите, докато адренокортикотропният хормон (ACTH) стимулира освобождаването на андростендион от надбъбречните жлези.
Нивото на андростендион в кръвта варира през деня, както и по време на менструалния цикъл на жената. Поради своя произход андростендионът може да бъде полезен като маркер за функцията на надбъбречните жлези, за производството на андрогени и за функцията на яйчниците или тестисите. Често се извършва тест за андростендион след като резултатите от други тестове, като тестостерон или 17-хидроксипрогестерон, се окажат с отклонения.
Изображение: www.freepik.com
Излишното ниво на андростендион и други андрогени може да доведе до развитието на полови органи при децата, които не са ясно отдиференцирани като мъжки или женски (двусмислени външни гениталии), излишно окосмяване по тялото (хирзутизъм), нарушения на менструалния цикъл при момичетата и преждевременен (ранен) пубертет при момичетата и момчета.
Докато повишените нива на андростендион могат да не бъдат забелязани при възрастни мъже, те могат да доведат до забележими мъжки физически характеристики (вирилизация) и липса на месечен менструален цикъл (аменорея) при жените. След менопаузата производството на андростендион намалява наполовина, но въпреки това андростендионът е основният стероид, произвеждан от яйчника след менопаузата.
Лабораторните тестове, които често се назначават заедно с това изследване, включват:
» Изследване на тестостерон
» Изследване на естрогени
» Изследване на кортизол в кръвта
» Адренокортикотропен хормон (АКТХ, ACTH)
» Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH)
» Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
» Тест за пролактин
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на андростендион се използва за оценка на функцията на надбъбречната жлеза, яйчниците или тестисите, както и производството на хормони, свързани с развитието на мъжките полови органи и белези (андрогени).
Най-често се използва за определяне на причината за симптомите на излишък на андрогени при жена, която има повишено ниво на тестостерон, като обикновено се комбинира и с други изследвания.
Изображение: Хирзутизъм; Gacaferri Lumezi B, Goci A, Lokaj V, Latifi H, Karahoda N, Minci G, Telaku D, Gercari A, Kocinaj A, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Може да се назначи, когато бебе от женски пол има външни полови органи, които не са ясно отдиференцирани като мъжки или женски (двусмислени външни гениталии) или когато младо момиче развие мъжки полови белези, които може да се дължат на вродена надбъбречна хиперплазия или друго състояние, свързано с излишък на андрогени.
Тестът на андростендионът може да бъде назначен, когато при момчета се установят признаци на преждевременен пубертет – уголемяване на пениса, прекомерно развитие на мускулатурата, пубисно окосмяване и/или по-дълбок глас – много преди възрастта на нормален пубертет. Може да се назначи и при забавяне на пубертета.
Изследването може да се назначи в случаи на жена с безплодие или симптоми, които могат да варират по тежест и могат да включват:
- по-дълбок глас
- акне
- излишно окосмяване по лицето и/или тялото
- липса или нередовна менструация
- алопеция
- мъжки тип мускулатура
Изображение: Синдром на поликистозните яйчници; http://www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Други индикации за андростендион тест включват:
- Диагностициране на тумори в кората (кортекса) на надбъбречните жлези или тумори извън надбъбречната жлеза, които секретират ACTH (ектопични тумори), както и разграничаване на тези състояния от новообразувания на яйчниците или тестисите
- Диагностициране и мониториране на глюкокортикоидната заместителна терапия при вродена надбъбречна хиперплазия
- Диагностициране на синдрома на поликистозните яйчници
- Изключване на други причини за безплодие, липса на месечен цикъл (аменорея) и повишено окосмяване по тялото и лицето (хирзутизъм) при жени, които имат отклонения в резултатите от изследванията на други полови хормони
- Установяване на причината за вирилизация при млади момичета и ранен (преждевременен) пубертет при млади момчета
- Установяване на причината за забавен пубертет
- Изследване на предполагаема недостатъчност на яйчниците или тестисите
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследване на андростендион не изисква специална подготовка по отношение на приема на храна и течности.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят на резултатите от изследването, включително:
- добавки, съдържащи андростендион и дехидроепиандростерон (DHEA)
- антиепилептични лекарства
- хормонална терапия
При жените е препоръчително изследването да стане 1 седмица преди менструалния цикъл или след него.
Не трябва да се прилагат методи за образна диагностика с радиоактивни изотопи поне една седмица преди изследването, защото може да се получат фалшиво-положителни резултати.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на андростендион е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Нивата на андростендион варират през различните етапи от живота. Нивата обикновено са ниски в детството, повишават се по време на пубертета, достигат връх в млада зряла възраст и след това постепенно намаляват с напредването на възрастта.
Нормалното ниво на андростендион е индикация, че надбъбречните жлези функционират нормално. Нивото на андростендион обаче може да бъде нормално или повишено, когато има надбъбречен тумор в зависимост от хормоните, които секретира. При синдрома на поликистозните яйчници андростендионът може да бъде повишен, но може и да е нормален, тъй като това нарушение обикновено е свързано с производството на андрогени от яйчниците (предимно тестостерон).
Всяка лаборатория предоставя свои референтни граници и това трябва да се има предвид при тълкуването на резултатите от изследването.
Изображение: www.freepik.com
Нормални стойности:
- Жени 1-10 години: 0.3-1.7 nmol/l
- Жени 10-17 години: 0.3-8.4 nmol/l
- Жени в зряла възраст: 3-9.6 nmol/l
- Мъже в зряла възраст: 2.6-7.2 nmol/l
Отклонения от нормата:
Повишеното ниво на андростендион показва повишено производство на надбъбречни жлези, яйчници или тестиси и може да е резултат от:
- надбъбречен тумор
- вродена надбъбречна хиперплазия
- възраст - концентрациите на андростендион се повишават при момчета в пубертет за около две години преди значително повишаване на тестостерона
- синдром на поликистозните яйчници
- добавки, съдържащи андростендион и дехидроепиандростерон сулфат
- АСТН-продуциращи тумори
Ниско ниво на андростендион може да се дължи на:
- нарушена функция на надбъбречните жлези
- надбъбречна недостатъчност
- недостатъчност на яйчниците или тестисите
Изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на андростендион или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвта, необходима за изследване
- Неправилно съхранение и транспортиране на взетата кръвна проба
- Хемолиза на кръвната проба
- Възраст - нивата са ниски в детството, достигат връх в млада зряла възраст
- Менструален цикъл
- Бременност
- Стрес
- Хиперлипидемия
- Новообразувания
- Прием на някои медикаменти - антиепилептици
- Заболявания на надбъбречните жлези
- Заболявания на половите жлези
- Методи за образна диагностика с радиоактивни изотопи
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване на андростендион
Борислава
Значи по време на менструален цикъл може да даде фалшиво положителни резултати?
Може да не даде точен резултат.
Значи по време на менструален цикъл може да даде фалшиво положителни резултати?
Борислава
Здравейте! Защо този хормон не може да се изследва по време на менструация?
Здравейте! Нивото на андростендионът варива през менструалния цикъл.
Здравейте! Защо този хормон не може да се изследва по време на менструация?