Пневмония при бактериални болести, класифицирани другаде МКБ J17.0
Пневмонията е възпалително заболяване, при което се засягат основните структурни единици на белите дробове - алвеолите. Те представляват въздушни торбички, в които се осъществява газообменната функция. При засягане от инфекциозен процес, алвеолите се напълват с течност или гной. Разнообразие от микроорганизми могат да са потенциални причинители на пневмония. Сред тях са различни вируси, бактерии, гъбички и паразити.
Тежестта на заболяването варира от леко респираторно заболяване до тежка инфекция. Най-тежко протичащите пневмонии са именно, причинените от бактерии. При тях клиничната симптоматика е силно изразена и води до нарушение в общото състояние на пациентите. Най-сериозно засегнати от заболяването са подрастващите и възрастните над 65 години.
В статията пневмония при бактериални болести, класифицирани другаде, ще разгледаме белодробно засягане при някои от следните бактериални инфекции:
Честота
Острите бактериални инфекции на долните дихателни пътища са едни от най-разпространените заболявания в световен мащаб. Заболяването е особено разпространено в по-развитите страни. В САЩ, пневмонията е една от водещите причини за смърт на застаряващото население. Заболеваемостта в Съединените щати е повече от три милиона диагностицирани случаи на бактериална пневмония годишно.
Бактериалните инфекции са по-разпространени през студените месеци от годината. Съществува пряка връзка между епидемиите от вирусни инфекции през зимата и по-високата честота на бактериални пневмонии. Като обикновено вторичните бактериални инфекции са най-честото усложнение на вирусно заболяване на горните дихателни пътища.
Отслабеният имунитет също допринася за по-високата честота на бактериални инфекции, и то от атипични причинители. Повечето диагностицирани случаи са пневмония, придобита в общността.
С напредване на възрастта, расте и честотата на по-тежко протичащите бактериални пневмонии, като това е пряко свързано с отслабения имунитет при по-възрастните хора.
Причина
Актиномикоза
Актиномикозата е сравнително рядко срещано, инфекциозно заболяване, причинено от бактериите Actinomyces israelii. Заболяването основно поразява дихателната система, в частност белите дробове. Наблюдава се както едностранно, така и двустранно засягане от инфекциозното заболяване.
За заболяването са характерни образуването на грануломи или абсцесни кухини. Това води до нарушение в нормалната белодробна функция. За развитието на заболяването е нужен различен период от време, като дори при някои пациенти могат да минат месеци преди клинична проява. Около образуваният гранулом или абсцес в белите дробове се развива пневмонично огнище, което води до появата на някои характерни симптоми.
Антракс
Причинител на това инфекциозно заболяване са бактериите Bacillus anthracis. Самото заболяване не е толкова често срещано, но понякога може да доведе до тежки последици. Основно заболяването протича в няколко познати форми - кожна, белодробна и чревна.
Заболяването се характеризира с дълъг инкубационен период, средно около месец. След този период се проявяват първите симптоми. В повечето случаи първо се наблюдават кожните промени, които се представят с образуването на малка везикула, изпълнена с течност, която след пукане се превръща в безболезнена кожна язва с черен център.
Белодробната форма се наблюдава след попадането на антраксните бацили в белодробната тъкан. Някои от симптомите на белодробната форма са треска, болка в гърдите и задух.
Основно застрашени от антракс са хората, които са в пряк контакт с някои видове животни, които могат да бъдат заразоносители. Консумацията на храна без добра термична обработка също може да доведе до попадане на антраксни бацили в организма. Именно за тези групи хора, се препоръчва задължителна ваксинация.
Гонорея
Гонореята е едно от често срещаните инфекции, предавани по полов път. Гонореята се разпространява чрез сексуален контакт със заразен човек, което го прави едно от предотвратимите инфекциозни заболявания, чрез употребата на предпазни средства.
Основните клинични прояви на гонореята са от засягането на половите органи. Едно от усложненията на заболяването е разпространение към белите дробове, водещо до пневмония. Много от заразените могат да нямат никакви проявени симптоми за дълъг период от време. Ако не бъде лекувана инфекцията, тя може да доведе до тежки усложнения и патологични промени.
Нокардиоза
Нокардиозата, инфекциозно заболяване поразяващо белите дробове, е едно не толкова често заболяване. Като причинители се посочват бактерии от род Nocardia. Заболяването се среща основно при възрастни хора с отслабен имунитет. При имунокомпрометираните се наблюдава системна инфекция и висока смъртност (при около 50% от случаите).
Нокардиозата е още позната като "великият имитатор", тъй като може да има сходно клинично протичане с множество други инфекциозни заболявания. Основно заболяването се предава по инхалационен път, чрез директно попадане в белите дробове. При някои здрави индивиди, дори бактериалните причинители са част от бактериалната флора в устната кухина.
В белите дробове, нокардиозата води до тежко, двустранно увреждане, с прогресираща пневмония.
Салмонелоза
Салмонелозата е вид хранително отравяне, причинено от бактерията Salmonella. Има много различни видове на тези бактерии. Salmonella серотип Typhimurium и Salmonella серотип Enteritidis са най-често срещаните видове. Повечето хора, заразени със салмонела развиват диария, висока температура, повръщане и коремни спазми 12 до 72 часа след инфекция. Заразяването със салмонела става при консумация на заразено месо, яйца или мляко.
При попадане в стомашно-чревния тракт, някои от микроорганизмите загиват в стомаха, а преживелите навлизат в тънките черва и се размножават там. По-късно салмонелите преминават през лимфната система на червата в кръвта на пациента и се локализират в различни органи (черен дроб, далак, бъбреци),където образуват септични огнища. Това е така наречената септична форма, която може да се усложни с пневмония.
Салмонелозата е сериозно патологично състояние и може да завърши със смърт, освен ако лицето се третират незабавно с антибиотици. Възрастни хора, деца, както и такива с нарушена имунна система по-често развиват пневмония. Ако лечението започне навреме, салмонелозната пневмония отзвучава бързо и без усложнения. При тежките форми лечението се извършва в болнично заведение.
Туларемия
Туларемията е инфекциозна болест, протичаща с токсикоинфекциозен синдром, характерен лимфонодулит и засягане на различни органи и системи. Причинителят Pasteurella tularensis, е полиморфен, най-често коковиден Gram(-)микроорганизъм, сравнително устойчив на външна среда, но силно чувствителен към дезинфекционни разтвори. Отделя ендотоксин.
Резервоари на инфекцията са главно различни гризачи. Заразяването може да стане чрез трансмисивен, контактен, алиментарен и аерогенен механизъм. Болестта има най-често професионален характер. Боледуват ловци, препаратори, животновъди.
Туларемията протича с няколко клинични форми: кожнобубонна, септична, бубонна, ангинознобубонна, очнобубонна, белодробна. При белодробната форма инфектирането настъпва по аерогенен механизъм. При едни болни се поразяват дихателните пътища - ларинкс, трахея, бронхи, при други - паренхима на белия дроб. Туларемийната пневмония може да бъде огнищна или конфлуираща.
Коремен тиф
Коремният тиф е заболяване, което се причинява от представител на групата на салмонелните бактерии. Тези бактерии отделят ендотоксин, който при разграждането си уврежда почти целия организъм. Болните от салмонела, както и замърсените храни и вода, са източници на заразата. Бактериите преминават от храносмилателната система в лимфната система и кръвта. Инкубационният период продължава средно от 2 до 20 дни.
В редки случаи коремният тиф може да се усложни с пневмония. Това състояние е комбинация от симптоми на пневмония и коремен тиф. Заболяването започва с голяма умора, отпадналост, виене на свят, болки в главата, гърба и крайниците. Скоро след това се появява затруднено дишане, стягане в гърдите, суха кашлица.
Коклюш
Коклюш (магарешка кашлица) е инфекция на дихателните пътища, характеризираща се с пароксизмална кашлица. Причинителят е Bordetella pertussis. Bordetella parapertussis също се свързва с това състояние при хора. Коклюшът е сериозна причина за заболеваемост и смъртност при кърмачета на възраст под 2 години.
След преболедуване от коклюш се повишава рискът от вторична инфекция - бронхит или пневмония.
Коклюшът обикновено започва със симптоми, подобни на тези на обикновената настинка, като хрема, конгестия, кихане, сълзене на очите и лека треска. За разлика от обикновената настинка, която обикновено трае една седмица до 10 дни, тези симптоми продължават около две седмици при хора с коклюш, които не са били ваксинирани.
Тези симптоми продължават по-кратко при хора, които са били ваксинирани. Постепенно сухата, дразнеща кашлица прогресира до продължителна, мъчителна, спастична кашлица. Тя може да бъде толкова силна, че е трудно на човек да си поеме дъх и може да се появи повръщане. Обикновено този етап продължава някъде между 2 до 6 седмици.
Симптоми
Признаците и симптомите на пневмония при бактериални болести, класифицирани другаде, могат да варират от леки до тежки, в зависимост от няколко основни фактора:
- Имунен статус на заразените
- Вирулентност и патогенност на причинителя
- Възрастта на пациента
Тъй като, срещу повечето от по-горе изброените инфекциозни заболявания, съществува ваксина, тя води до по-лекото протичане в повечето от диагностицираните случаи. Всяка една инфекция започва с известен инкубационен период, който е различен при изброените заболявания. При достигане на причинителите до белите дробове, те могат да доведат до пневмония, което е рядко настъпващо усложнение при здрави индивиди.
Лекото протичане на пневмонията обикновено наподобява настинка или грип, но за разлика от бактериалните инфекции, протичат за много по-кратък период от време.
Някои от най-честите симптоми при бактериална пневмония са:
При голяма част от пациентите, пневмонията може да протича с придружаващи симптоми от страна на стомашно-чревния тракт като гадене, повръщане, болки в корема. По-специфичните симптоми на инфекциозните заболявания, при които се среща пневмония, са изброени по-горе.
Диагноза
Диагнозата на бактериалните инфекции в някои случаи може да бъде лесна за лекарите, но понякога проявените симптоми и анамнестичните данни, могат силно да я затруднят. От важно значение са анамнестични данни за скорошни пътувания, контакт със заразени лица и поставени ваксини.
Физикален преглед
Физикалните находки при изследване на белите дробове обикновено са неспецифични и не могат да потвърдят съмнение за някое заболяване. Тъй като, в повечето случаи клиничната изява на бактериалните инфекции са комплексни, с едновременно засягане на няколко органи и системи, е нужно лекарят да направи обстоен преглед. Аускултацията на белите дробове е най-
информативният физикален метод, при който може да бъде аускултирана различна шумова находка.
Микробиологично изследване
Микробиологичното изследване има голямо значение в диагностичен план при съмнение за бактериална инфекция. Взима се проба от пациента с помощта на памучен тампон от устната или носната кухина или повечето случаи изследваният материал да бъде от храчка. След посяване в специфични хранителни среди, изследването може да докаже дали се касае за бактериална инфекция след няколко дни.
Кръвни изследвания
Изследването на венозна кръв е широко застъпен метод, като в нея обикновено при бактериална инфекция се наблюдава силно повишаване на стойностите на левкоцитите, CRP (С-реактивен протеин) и СУЕ (Скорост на утаяване на еритроцитите).
Освен това, чрез взимане на венозна кръв, може да бъде назначено по-експресно изследване за доказване на конкретен причинител на заболяването. Това са известните методи PCR (Полимеразна верижна реакция) и ELISA.
Образно изследване
Рентгеновото изследване или КТ (Компютърна томография) са най-сигурните методи за доказване на белодробното засягане от патологичен процес. Промените, които обикновено се визуализират са достатъчни за диагностициране на пневмония.
Диференциална диагноза
Пневмония при бактериални болести, класифицирани другаде може да има сходно протичане с някои от следните заболявания:
Лечение
Тъй като, заболяването е причинено от бактериални агенти, основните лекарствени препарати са с цел повлияване именно на тяхното развитие и разпространение. Единствените известни такива лекарства са антибиотиците. Могат да бъдат използвани както тясноспектърни, така и широкоспектърни, в зависимост от вида на причинителите. След доказване на конкретните бактерии, водещи до основното заболяване, се използват именно тези групи антибиотици, които могат да предотвратят разпространението на инфекцията. Най-използваните групи антибиотици са:
- Пеницилин - често е първо средство на избор, особено при бактериални инфекции като актиномикозата. Много от пациентите имат алергия към тази група антибиотици, затова често биват заменяни с доксициклин.
- Тетрациклин
- Сулфонамиди
- Макролиди (азитромицин)
- Цефалоспорини (цефтриаксон)
Превенция и прогноза
Прогнозата на настъпила пневмония, следствие на бактериални причинители при здрави индивиди е благоприятна, като в повечето случаи се постига пълно оздравяване без усложнения. Въпреки това, при имунокомпрометираните прогнозата не е толкова добра, тъй като много по-често се наблюдават тежки усложнения при тези пациенти.
Спазването на някои от следните мерки и мероприятия могат да превантират инфекция или да доведат до по-леко протичане на заболяването:
- Ваксинация според имунизационния календар
- Често миене на ръце
- Използване на дезинфектанти
- Използване на предпазни средства по време на полов контакт
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Actinomycosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Gonorrhea
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthrax
https://en.wikipedia.org/wiki/Nocardiosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Salmonellosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Tularemia
https://en.wikipedia.org/wiki/Bordetella_pertussis
Коментари към Пневмония при бактериални болести, класифицирани другаде МКБ J17.0