Нокардиоза МКБ A43
Нокардиозата представлява хронично инфекциозно заболяване, което се характеризира със засягане на кожата, дихателната или нервна системи.
Доскоро се смяташе, че причинителят на заболяването принадлежи към групата на гъбичките. Днес е доказано, че той заема междинно място между бактериите и гъбите, като повече се доближава до бактериите.
Причинители са Nocardia asteroides, N. brasiliensis, N. caviae, от род Nocardia на семейство Nocardiaceae. Това са Грам-позитивни, малки бактерии, които са доста устойчиви на външни условия. Нокардиите са нормални обитатели на почвата.
Заразяването на човека става по два механизма:
- аерогенен - при вдишване на прах, съдържащ нокардии
- контактен - при пряк контакт на наранената кожа с почва, замърсена с причинителите
На мястото на входната врата се развива възпалителен процес. От там следва хематогенна разсейка (по кръвен път) на причинителя във вътрешните органи.
Инкубационният период на нокардиозата не е установен.
Най-често се наблюдава белодробната форма, която започва с умерено повишена температура и постепенно оформяне на бронхопневмония, белодробен абсцес или плеврален емпием. Нерядко клиничната картина на белодробната форма прилича на подостра туберкулоза. Отличава се от нея по това, че нокардиозата се развива в долните белодробни дялове и липса на склонност към казеифициране.
В около една трета от болните се развиват промени в централната нервна система, с оформяне на множествени и различни по големина мозъчни абсцеси.
Кожната форма се проявява като мицетом.
При лица с имунен дефицит нерядко се развива дисеминираната форма на нокардиоза. Проявява с картината на сепсис с полиорганни увреди и често оформяне на гнойни абсцеси в мускулната и подкожна тъкан.
В рубриката нокардиоза са разгледани:
Белодробна нокардиоза
Нокардиоза на кожата
Други форми на нокардиоза
Нокардиоза, неуточнена
Коментари към Нокардиоза МКБ A43