Нокардия (Nocardia)
Обща характеристика
Род Nocardia е част от семейство Nocardiaceae, разред Actinomycetales. Родът е открит през 1889г. от Едмунд Нокард като причина за инфекция по говедата.
Най-голямо значение за човешката патология притежават следните видове:
- N.asteroides;
- N.brasiliensis;
- N.farcinica;
- N.cyriacigeorgica;
- N.caviae.
Нокардиите са факултативно-аеробни бактерии и притежават филаментозни образувания подобно на гъбичките, което прави тяхното таксономично отнасяне спорно и ги поставя на междинно място между бактерии и гъбички.
Морфология и културелни особености
Nocardia са Грам-положителни бактерии с гранулирана повърхност, образуващи дълги филаментозни разклонения.
Микроорганизмите са каталаза, оксидаза и уреаза положителни, което помага при микробиологичното им диференциране. Най-подходящи за техния разтеж са кръвният агар и агарът с добавена декстроза. Прибавянето на дрождев екстракт към глюкозен агар е подходящ при нужда от дългосрочно съхранение.
Епидемиология
Видовете Nocardia са повсеместно разпространени в почвата, но въпреки широкото им разпространение рядко причиняват инфекции при хората.
Не е доказано, че нокардия се разпространява от човек на човек и не се изискват мерки за поставяне на заболелите под карантина. Рискът от инфекция с Nocardia се увеличава значително (честотата е 1000 пъти по-висока) при имунокомпрометирани лица, включително пациенти приемащи имуносупресивни средства и пациенти със синдром на придобитата имунна недостатъчност (СПИН).
Патогенеза и клинична картина
Веднъж попаднали в организма нокардиите биват фагоцитирани от неутрофили и макрофаги и попадат в техните фаголизозоми. Благодарение на фаголизозомите неутрофилите и макрофагите са способни да убиват много видове бактерии чрез синтеза на водороден пероксид. Въпреки това, Nocardia са в състояние да оцелеят в тази връждебна среда чрез производство на супероксид дисмутаза - ензим, който инактивира тези токсични кислородни продукти.
Миколиновата киселина, наречена също корозионен фактор, инхибира сливането на лизозомите с фаголизозомното отделение, предотвратявайки токсичните протеази и други антибактериални продукти да ги достигнат.
Нокардиозата е остра инфекциозна болест, която се появява под формата на кожни, белодробни и дисеминирани форми. Първичната кожна нокардиоза се проявява като кожна инфекция.
Познати са три клинични разновидности на кожната нокардиоза:
- лимфо-кожна инфекция;
- мицетом;
- повърхностна, кожна.
Кожната инфекция обикновено е причинена от N. brasiliensis. Инфекцията обикновено е в резултат от навлизане на нокардиа от почвата през дефекти по кожната повърхност. Най-често се развива след:
- травма;
- следоперативни рани;
- ухапвания от насекоми.
Пулмоналната нокардиоза се проявява като остър, субакутен или хроничен пневмонит, обикновено при имунокомпрометирани пациенти. Инфекцията най-често е погрешно диагностицирана като туберкулоза.
Основните симптоми биват:
- кашлица;
- отделяне на гнойни храчки;
- треска;
- загуба на тегло.
Дисеминираната нокардиоза може да засегне всеки орган в човешкото тяло, но мозъчната локализация бива най-честа.
Приблизително 5% от случаите на нокардиоза са с локализация в централната нервна система. Множественият мозъчен абсцес е най-честата на инфекцията от страна на ЦНС и обикновено е следствие от дисеминация на нокардиите от предшестваща белодробна локализация. Лезиите могат да се появят във всеки регион на мозъка и симптомите зависят от местоположението.
Нокардиозата има променлива прогноза в зависимост от локализацията и стента на разпространение на инфекцията. Успеха при лечение с подходяща терапия е приблизително 100% при инфекции на кожата и меките тъкани, 90% от пулмоналните инфекции могат да бъдат излекувани с подходяща терапия.
Микробиологична диагностика
Изолирането на организма върху култура осигурява окончателна диагноза на заболяването.
Изследват се:
- храчки;
- секрет от абсцес;
- биопсичен материал.
Нокардия се култивира най-успешно при аеробни условия с 5 до 10% въглероден диоксид и расте бавно на кръвен агар, като отнема от 3 до 5 дни, за да образува колонии. При подозрение за Nocardia трябва да се използват селективни хранителни среди.
Профилактика и лечение
Нокардиозата може да бъде успешно лекувана с антибиотични средства, особено в ранните стадии на инфекцията. Заболяването може да стане животозастрашаващо при наличие на множествени локализации, както и при имунокомпрометирани пациенти.
При пациентите с белодробна нокардиоза се използват лекарствата триметоприм, сулфаметоксазол или високи дози сулфонамиди. При незадоволителен резултата от лечението се прилагат ампицилин или еритромицин. Извършва се хирургичен дренаж на абсцесите и изрязване на некротичната белодробна тъкан.
За лечението на кожната нокардиоза се използват сулфонамиди и антибиотиците стрептомицин, амикацин и тетрациклин за период от 4 до 6 седмици.
При останалите форми на нокардиозата лечението зависи от локализацията и степента на разпространение на инфекцията. Най-предпочитани биват антибиотиците стрептомицин и тетрациклин.
Библиография
https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Nocardia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7812/
https://www.infectiousdiseaseadvisor.com/infectious-diseases/nocardia-species/article/610638/
https://emedicine.medscape.com/article/224123-overview#a5
Коментари към Нокардия (Nocardia)