Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Грип и пневмония Пневмония при болести, класифицирани другаде Пневмония при паразитни болести

Пневмония при паразитни болести МКБ J17.3

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Пневмония при паразитни болести МКБ J17.3 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Паразитите представляват микроорганизми, за развитието, на които е нужен друг организъм, наречен гостоприемник. Често водят до различни патологични нарушения. Организмите на хората често са гостоприемници на различни видове паразити. Без тях те не могат да растат, да се размножават и развиват.

Самият гостоприемник допринася в голяма степен за разпространението на паразитните инфекции. Поради тази причина паразитите обикновено не поразяват междинните гостоприемници и инфекцията при тях често е асимптоматична. За паразитните болести при хората тези междинни гостоприемници са различни видове животни.

При паразитните инфекции се наблюдава спад в тяхното разпространение през последното десетилетие, в резултат на по-добри лични хигиенни мерки при хората, както и по-добри социално-икономически условия в слаборазвитите страни. Независимо от това, глобалната имиграция, увеличеният брой на имунокомпрометирани хора, международните пътувания и бързата урбанизация увеличава в голяма степен податливостта на световното население към паразитни болести.

Широк спектър от паразитни микроорганизми често засягат дихателната система при хората. С повишен риск от засягане са именно белите дробове. Много често се наблюдава диагностициране на пневмония при паразитни болести. В статията ще разгледаме следните паразитни инфекции, които причиняват пневмония:

  • Аскаридоза
  • Шистозомиаза
  • Токсоплазмоза

Честота

Имунокомпрометирани пациентиПаразитните заболявания са широко разпространени в световен мащаб, но най-засегнати са тропическите и субтропическите райони. Най-засегнатите континенти са Южна Америка и Африка, като там заболеваемостта е изключително висока. Факторите, които допринасят са високата честота в тези райони са сравнително ниската хигиена на населението и благоприятстващият паразитите климат и температури.

Често при здрави индивиди се наблюдава силна имунна реакция на организма, която е в състояние да се справи с инфекцията. Особено засегнати, обаче са имунокомпрометираните. Най-широка заболеваемост от паразитни болести в световен мащаб, се наблюдава при ХИВ-позитивните. Според проведени проучвания в САЩ, над 80% от заболелите от пневмония, причинена от токсоплазмоза, са именно болни с вирус на СПИН (Синдром на придобитата имунна недостатъчност).

Други рискови групи пациенти, при които се наблюдават чести паразитни заболявания са:

  • Раково болни - при пациентите с придружаващи злокачествени заболявания, подлагащи се на химиотерапия или лъчетерапия, се наблюдава силно потискане на имунната система.
  • Хронична употреба на кортикостероиди - едно от най-вредните действия на кортикостероидните лекарствени препарати е имуносупресията. По-дългосрочната употреба винаги води до потискане на имунитета, което допринася за развитието на пневмония, причинена от атипични причинители.

Причина

Паразитите сами по себе си не са заболяване, но чрез тях могат да бъдат предавани множество инфекции. Паразитите са разнообразни организми, като 70% от тях не са видими за човешкото око, например маларийният паразит. Докато други могат да достигнат дължина над 30 метра. В зависимост от различията между отделните видове паразити, те се разделят в следните групи:

  • Протозои - те се размножават само и единствено в гостоприемника.
  • Хелминти - това са така известните червеи. Един такъв е пример е шистозомата, която ще разгледаме в статията, е хелминт.
  • Ектопаразити - към тях се причисляват въшки и бълхи.

Едни от най-честите причинители на пневмония сред паразитите са:

  • Ascaris lumbricoidesАскаридоза

Aскаридозата е една от най-разпространените нематодни инфекции. Причинителят е кръглият червей Ascaris lumbricoides. Според епидемиологични проучвания, тя засяга приблизително една четвърт от световното население. При по-голямата част от засегнатите, инфекцията протича безсимптомно. Характерните прояви при заболелите са белодробни и стомашно-чревни. Аскаридозата е силно разпространена в райони с лоши санитарни условия. Някои от усложненията от паразитозата са недохранване, анемия, нарушение в растежа.

A. lumbricoides са едни от най-големите чревни нематоди, с дължина 15-35 см. Инфектирането става основно чрез поглъщане на ембрионални яйца със замърсени хранителни продукти. След поглъщане, яйцата се излюпват в тънките черва, откъдето мигрират към белите дробове. Клиничните белодробни прояви обикновено се проявяват в рамките на 1-2 седмици. Сред тях най-често са кашлица, хрипове. Заразен индивид е опасен за останалите, тъй като може да им предаде инфекцията по фекално-орален път.

  • ШистозомиазаШистозомиаза

Шистозомиазата, известна още като охлювна треска, е заболяване, причинено от паразитни плоски червеи, наречени шистозоми. Основни прицелни органи на шистозомите са черва, бъбреци и бели дробове. Някои от придружаващите симптоми на проявената пневмония са кръв в урината, диария и коремна болка.

Преносители на шистозомиазаЗаболяването често се диагностицира при деца, като при по-дълга продължителност се наблюдават тежки необратими усложнения като бъбречна и чернодробна недостатъчност. При децата, това може да доведе до малабсорбция и изоставане в растежа.

Междинен гостоприемник на шистозомите са сладководни охлюви. Инфекцията се предава на хората чрез прием на замърсена вода. Някои от рисковите групи индивиди са фермери и рибари.

Според епидемиологични проучвания, около 252 милиона души са заболели от шистозомиаза в световен мащаб през 2015 година. Рисковите континенти с висока честота са Африка, Азия и Южна Америка. В тропическите райони шистозомиазата се нарежда на второ място след маларията по разпространение.

  • Toxoplasma gondiiТоксоплазмоза

Причинителят на това паразитно заболяване е Toxoplasma gondii. Едни от масовите преносители (междинни гостоприемници) на тези паразити са котките. Човек се заразява основно чрез контакт в котешки изпражнения. Друг начин за разпространение на инфекцията е чрез консумация на месо от заразено животно без достатъчна термична обработка. Много рядко заболяването също може да се разпространи чрез кръвопреливане от заболял индивид.

В САЩ приблизително 11% от населението са заразени с токсоплазмоза, докато някои райони в света честотата достига до 60%. Напоследък се наблюдава ръст на токсоплазмоза при новородени, които са се заразили по вертикален механизъм (от майката).

Преносител на токсоплазмозаЕдна от характерните клинични изяви на токсоплазмозата е пневмония. При повечето от пациентите инфекцията е безсимптомна. След известен период от време след първичната инфекция, често се проявяват грипоподобни симптоми. Друг характерен белег е очното засягане при някои от заразените. При имунокомпрометираните, заболяването протича тежко със засягане на ЦНС (Централна нервна система).

Патофизиология

Както вече споменахме една от характерните прояви на паразитни инфекции е пневмонията. След излагане на паразитите от околната среда чрез техните преносители, те попадат в човешкия организъм, в частност стомашно-чревния тракт. Там паразитите си набавят нужните за своя растеж вещества, чрез консумираната храна от индивида. След известен период от време, ларвите напускат тънките черва и с помощта на системното кръвообращение могат да достигнат до прицелни органи и системи.

Едни от често засегнатите органи са белите дробове, при които паразитите се вгнездяват в белодробните алвеоли и нарушават техните функции. Дълго време една пневмония при паразитни болести може да бъде асимптоматична. За паразитите е характерно, че индуцират силна реакция на свръхчувствителност (алергична реакция) на белодробната тъкан, известна като синдром на Льофлер.

При този синдром са налице силно завишен брой на еозинофили в кръвта, преходно респираторно заболяване и белодробни инфилтрати при рентгенографско изследване. При достигане на големи размери на някои от паразитите, могат да причинят обструкция на дихателните пътища, което обикновено не се среща поради съвременните методи за диагностика.

Симптоми

Разнообразието от паразити причиняват различни състояния при хората. Те зависят основно от имунния статус на индивида, патогенността на паразита и органите, които са засегнати.

Аскаридоза

При повечето пациенти аскаридозата започва безсимптомно. В зависимост от проявените симптоми, заболяването протича в две фази:

Симптоми пневмонияРанна фаза (засягане на дихателна система)

След известен период с липса, на каквато и да е симптоматика, до достигане на мигриралите паразитни ларви до белодробната тъкан с инициация на ранната фаза. Характерните симптоми през тази фаза са:

  • Треска
  • Непродуктивна кашлица
  • Задух
  • Хрипове

Късна фаза (засягане на стомашно-чревен тракт)

Тя започва средно между 6-8 седмица след попадането на паразитите в организма. Появяват се стомашно-чревна симптоматика, като повечето се индуцира от механичните ефекти на големи паразити в червата.

  • Дифузна коремна болка
  • Гадене
  • Повръщане

Шистозомиаза

За шистозомиазата е характерно, че първите симптоми се проявяват едва 4-6 седмици от момента на инфекцията. Те са субективни и неспецифични като:

  • Отпадналост
  • Умора

Средно след около 10 седмици се проявяват и симптомите от белодробното засягане като треска, болки в гърдите, втрисане и кашлица. Ако паразитите мигрират до мозъка могат да причинят тежка неврологична симптоматика (парализа, гърчове).

Токсоплазмоза

Според своето протичане, токсоплазмозата се дели основно на две фази - остра и латентна.
Много често при здрави индивиди токсоплазмозата протича без никакви симптоми. Останалите в началните етапи на заболяването изпитват леки грипоподобни симптоми. Най-характерни симптоми на токсоплазмозата са подутите шийни лимфни възли, както и мускулните болки (миалгия). Те се позитивират в по-голямата част от заразените. Другите оплаквания са характерни за пневмония, причинена от различни инфекциозни причинители.

Диагноза

Диагностицирането на пневмония при микози понякога може да бъде случайно при контролен преглед по повод друго заболяване. Това е сравнително често при здрави индивиди. При имунокомпрометирните, заболяването обикновено протича тежко, което налага различни методи на изследване за диагноза.

Преглед от лекар

Пациенти с анамнестични данни за скорошно пътуване в страни, където паразитните заболявания са често срещани, са винаги суспектни за паразитоза. Тъй като, симптомите на инфекцията са субективни, диагнозата не може да бъде поставена единствено на базата на различните находки при прегледа.

Кръвни изследвания

При изследване на венозна кръв, се назначават ПКК (Пълна кръвна картина) с ДКК (Диференциална кръвна картина). Силно повишените стойности на еозинофили (синдром на Льофлер) може да говори за паразитно заболяване.

Микроскопско изследване

Пневмония рентгенографияЗлатен стандарт в диагностицирането на паразитните заболявания е чрез микроскопско изследване на свежи изпражнения от пациента. Тъй като, входна врата на почти всички паразитози е храносмилателната система, доказването на техни ларви или яйца чрез микроскопско изследване, е приет златен стандарт почти във всички страни.

Образно изследване

Чрез микроскопското изследване се доказва паразитът, който е причинител на заболяването. За визуализиране на неговата локализация и патологичните промени, се назначават различни образни методи. За диагностициране на пневмония се правят рентгенография или КТ на гръден кош. В мястото на паразитното огнище се виждат ивицесто-петнисти сенки в белодробната тъкан.

PCR/ELISA

При липса на ларви или яйца върху предметното стъкло при микроскопско изследване, може да се приложат известните серологични методи PCR (Полимеразна верижна реакция) и ELISA.

Лечение пневмонияЛечение

При установяване на пневмония при паразитни болести, първи избор на лечение са антихелминтните лекарствени препарати. Те са подходящи за повлияване на паразитни инфекции, както в начален, така и в напреднал стадии на заболяването. Действието им е насочено директно върху самите паразити, като се абсорбират слабо системно и имат ниска токсичност за хората. Сред тях най-подходящи за приложение са:

  • Албендазол
  • Мебендазол

При настъпила механична обструкция на чревния лумен, се преминава към оперативното отстраняване на паразитните червеи. Методи на избор също може да бъде колоноскопията.

Усложнения

Тъй като, паразитните инфекции могат да засегнат множество органи и системи, понякога могат да възникнат тежки усложнения. Някои от най-често срещаните са:

Механичен илеусПри аскаридоза често възникват усложнения като:

  • Механичен илеус - тъй като, аскарите могат да достигнат големи размери в стомашно-чревния тракт, те могат да доведат до чревнолуменна обструкция.
  • Апендицит
  • Панкреатит

При токсоплазмозата могат да настъпят следните усложнения, които се срещат сравнително често като придружаващи състояния на пневмонията:

  • Некротизиращ ретинохороидит - некротично-възпалително засягане на очите.
  • Енцефалит

Превенция

Следните хигиенни мерки могат до голяма степен да превантират заразяването с паразити, както и пневмония при паразитни болести:

  • Внимателно избиране на местата за пътуване в чуждестранни страни, в които паразитните инфекции са силно разпространени
  • Прием на вода само от запечатани бутилки
  • Избягване на къпане в сладководни езера или реки
  • Консумация на месо с достатъчна предварителна термична обработка
4.4/5 9 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Ascariasishttps://en.wikipedia.org/wiki/Ascariasis
https://en.wikipedia.org/wiki/Schistosomiasis
https://en.wikipedia.org/wiki/Toxoplasmosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4068046/
https://emedicine.medscape.com/article/788398-overview

Коментари към Пневмония при паразитни болести МКБ J17.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пневмония при паразитни болести МКБ J17.3
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:49
    Коментирайте "Пневмония при паразитни болести МКБ J17.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 6 часа и 32 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 11 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival