Гонококи (Neisseria gonorrhoeae)
Обща характеристика
N.gonorrhoeae е представител на род Neisseria, семейство Neisseriaceae. Бактерия е открит през 1879 г. от А. Найсер и е изолиран в чиста култура от Баум през 1888 година.
Найсерия гонорея е причинител на едно от най-разпространените полово предавани заболявания – гонореята (бактериална инфекция, предавана по полов път, засягаща маточната шийка при жените и уретрата при мъжете).
Морфологична характеристика
Гонококите притежават характерните морфологични особености за род Найсерия, те са Грам-отрицателни бактерии с бъбрековидна форма и размери достигащи до 1 µm. Разполагат се по двойки, обърнати с вдлъбнатата си част една към друга. Не образуват капсули, ресни и спори, но притежават пили.
Пилите са придатъци, които се простират на няколко микрометра от повърхността на гонококовата клетка, подобряват прикрепването на бактериите към клетките гостоприемници и повишават резистентността към фагоцитоза. Изградени са от протеина пилин.
При остра гонорея бактериите се разполагат интрацелуларно в левкоцитите, а в препарати от хронична гонорея – ектрацелуларно (извънклетъчно).
Културелни особености
Найсерия гонорея е взискателен спрямо хранителните среди бактерий, показва по-голяма взискателност спрямо хранителните среди от менингококите. За култивирането му се използват среди обогатени със серум или шоколадов агар (агар, съдържащ хемолизирала кръв). Желязото е есенциално за гонорейния растеж. Оптимални за растежа на бактериите са температури от 35 до 37 градуса и рН 7,4.
Гонококовите колонии биват четири основни вида:
- Т1 и Т2 – малки, матови, куполообразни;
- Т3 и Т4 – получават се след пресяване на хранителната среда, тези колонии са авирулентни (не са патогенни).
Гонококите не притежават протеолитична активност (не разграждат протеини), образуват оксидаза и каталаза и тяхната биохимична производителност е слабо изразена.
Оксидазата е ензим, който катализира окислително-редукционна реакция, включваща кислорода като акцептор на електрони. В микробиологията оксидазният тест се използва за идентифициране на бактериални щамове, той определя дали дадена бактерия произвежда оксидази и следователно дали използва кислород.
Каталазата е ензим, който се открива в почти всички живи организми, използващи кислород. Той катализира разграждането на водородния пероксид (H2O2) до вода и кислород.
Антигенна структура
Гонококите притежават три класа антигени:
- Протеиновите антигени са тези на пилите;
- Външно мембранни протеинови антигени – съществуват три вида външно мембранни антигена – Протеин 1, който образува пори в клетъчната мембрана на клетките на гостоприемника, Протеин 2 (Opacity associated protein) и Протеин 3, притежаващ близки до Протеин 1 свойства;
- Липолизахаридни О-антигени;
Фактори на патогенност
Патогенноста на гонококите се обуславя от наличието на пили, с които се прилепват към лигавиците на уретрата, матката и конюнктивата.
Друг фактор на патогенността е IgA протеазата, която инактивира имуноглобулин А и по този начин намалява защитните способности на организма.
Епидемиология
Около 200 милиона нови случая на гонорея се появяват ежегодно. През 1999 г. броят на новите случаи на гонококова инфекция, диагностицирани в Северна Америка е 1,56 милиона, а в Европа 1,1 милион.
Найсерия гонорея причинява заболявания само при човека. Източници на заразата са както болните от остра и хронична форма на гонорея, така и безсимптомните носители. Инфекцията се предава посредством полов контакт.
Входни врати за инфекцията са лигавицата на влагалището, уретрата и конюнктивата на окото. Гонореята не може да се предава при контакт с тоалетни седалки или дръжки на врати. Гнореята може да съществува във фаринкса (вследствие от орален генитален контакт) както и в ректума.
Патогенеза и клинична картина
Гонореята е бактериална инфекция, причинена от организма Neisseria gonorrheae, която се предава чрез сексуален контакт. Гонореята е една от най-старите болести, предавани по полов път. Инкубационният период е от 2 до 8 дни.
Повечето заразени жени нямат симптоми, особено в ранните стадии на инфекцията. Симптомите на гонорея включват:
- често уриниране;
- жълтеникаво вагинално течение;
- зачервяване и подуване на гениталиите;
- сърбеж във вагиналната област.
Ако не се лекува, гонореята може да доведе до тежка тазова инфекция с възпаление на фалопиевите тръби и яйчниците.
При мъжете се развива уретрит, съпроводен с отделяне на жълтеникава гной и болка по време на уриниране. При липса на лечение е възможно процесът да достигне до простатата и епидидимиса.
При новородени от майки с гонорея се развива гонококов конюнктивит (бленорея), защото по време на родовия процес е влязла в контакт с инфектирания родов канал. При липса на лечение бленореята може да доведе до слепота.
Микробиологична диагностика
В зависимост от пола и локализацията на инфекцията е необходимо взимане на секрет от:
- маточната шийка;
- уретрата;
- ректума;
- конюнктивата.
Тестовете за гонорея се извършват чрез култивиране на материалиалите взети от тампона. Препоръчително е посявката да се извърши при температура от 37 градуса и наличие на 10% СО2. Понякога тестовете не показват бактерии поради грешки при вземането на проби (пробата не съдържа бактерии) или други технически трудности, въпреки наличието на инфекция.
По-новите тестове за диагностика включват използването на ДНК сонди или техники на амплификация (например полимеразна верижна реакция или PCR) за идентифициране на генетичния материал на бактериите. Тези тестове са по-скъпи от културелните, но обикновено дават по-бързи резултати.
Лечение
Средство на избор за лечение на гонорея са цефалоспорините от трета генерация.
Библиография
https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/lab/ngon.htm
http://biology.kenyon.edu/slonc/bio38/stancikd_02/What_is_Neisseria_gonorrhoeae.html
https://www.medicinenet.com/gonorrhea_in_women/article.htm
Коментари към Гонококи (Neisseria gonorrhoeae)
Ина Христова
Здравейте! Обикновената микробиология на цервикален или вагинален секрет би ли показала наличието на гонорея? Говоря за рутинна микробиология с посявка.
Здравейте! Изследване за гонорея се прави чрез вземане на вагинален/цервикален секрет посредством стерилен тампон за микроскопско изследване, като е необходимо и стандартно микробиологично изследване на секрет.
Здравейте! Обикновената микробиология на цервикален или вагинален секрет би ли показала наличието на гонорея? Говоря за рутинна микробиология с посявка.