Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Други видове хипотиреоидизъм Други уточнени видове хипотиреоидизъм

Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8

от 25 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Щитовидната жлеза, заедно с продуцираните от нея щитовидни хормони (тироксин, Т4 и трийодтиронин, Т3), изпълнява ключови функции в организма и участва в редица жизненоважни физиологични процеси.

Нейната функционална активност и хормонална хомеостаза подлежи на строг контрол от хипофизата, като на принципа на обратната връзка при понижение на нейните хормони се повишава секрецията на тиреостимулиращ хормон (TSH) от хипофизната жлеза.

Редица фактори могат да въздействат върху хормоналния баланс на жлезата, водейки до хипофункция.

Към други уточнени видове хипотиреоидизъм се отнасят следните:

  • централен хипотиреоидизъм: нарича се още хипофизен (вторичен) или хипоталамичен (третичен) и възниква при нарушения в активността и синтезата на хормони и други субстанции от хипоталамуса и/или хипофизата
  • хипотиреоидизъм, развиващ се на фона на възпалителни процеси на тиреоидеята: при тиреоидит с различна етиология (инфекциозен, автоимунен) е възможно нарушение на функционалната активност на жлезата
  • нарушения в активността на жлезата в резултат от навлизане в пубертета
  • нарушения в активността на жлезата при новородени в резултат от недоносеност

Многобройните причини за развитие на хипофункция увреждат по различни механизми нейната функционална активност.

Значение оказват също и възрастта на пациента, полът (жените се засягат няколко пъти по-често от мъжете), наличието на подлежащи заболявания, генетична предиспозиция (родственик с патология на жлезата), приемът на медикаменти (например амиодарон, литий и други), хранителните навици (недостатъчен внос на йод с храната), географският район (в ендемичните зони, с бедна на йод почва, честотата е по-висока).

Симптоми при други уточнени видове хипотиреоидизъм

Клиничната картина при голяма част от различните видове хипотиреоидизъм се припокрива и е идентична. Хипофункцията на жлезата води до промени и увреждания на редица органи, засягайки терморегулацията, когнитивния капацитет, психичния и емоционалния статус, репродуктивното здраве, сърдечната дейност и други.

Най-честите прояви, наблюдавани при хипофункция на щитовидната жлеза, включват:

  • повишена чувствителност и усещане за студ (зиморничавост)
  • спад в когнитивните възможности: отслабване на вниманието, концентрацията, паметта, забавяне на мисловния поток
  • повишена раздразнителност и апатия, депресивни епизоди
  • изразена сънливост
  • наддаване на килограми, без видима промяна в хранителните навици
  • мускулна хипотония (слабост), лесна уморяемост
  • запек
  • подуване на клепачите, лицето, често и на крайниците
  • забавяне на сърдечната честота и пулса
  • уголемяване размерите на щитовидната жлеза (развитие на гуша)
  • изразен косопад, суха кожа, чупливи нокти

Симптоми при други уточнени видове хипотиреоидизъм

Често началните прояви на заболяването се възприемат и диагностицират погрешно като сезонни разстройства, промени, характерни за напредналата възраст или някои други заболявания.

В напреднала възраст симптомите наподобяват характерните за тази група пациенти прояви, а именно запек, когнитивен спад и деменция, промени в сърдечно-съдовата активност.

По време на бременност проявите могат да се изтълкуват погрешно като нормални признаци на бременността, което крие сериозни рискове както за жената, така и за развиващия се плод.

Своевременното откриване на състоянието, независимо дали се касае за бременни, възрастни лица или хора в активна възраст с други подлежащи заболявания, е от ключово значение за подобряване на дългосрочната прогноза и намаляване риска от усложнения.

Поставяне на диагнозата при други уточнени видове хипотиреоидизъм

Диагностицирането при отделните форми на хипофункция на щитовидната жлеза се осъществява съобразно възприетите методи, като обикновено се прилагат физикални, лабораторни и образни методики на изследване.

С високо значение за откриването на болестта са данните от проведените изследвания:

  • разпит на болния, епидемиологична анамнеза: данни за наличие на родственик със заболяване на жлезата, прекарани наскоро инфекции, травми, облъчване в областта на шията, хранителни навици (прием на достатъчно количества йод с храната и питейната вода), прием на медикаменти (метимазол, пропилтиоурацил)
  • физикални находки: оглед и палпация на щитовидната жлеза (наличие или липса на гуша), характерен вид на кожата и косата, промени в пулса и сърдечната честота, промени в неврологичния статус
  • лабораторни находки: при изследване на щитовидните хормони се установяват намалени нива на Т3 и Т4, а изследването нивата на тиреостимулиращия хормон показва повишени стойности. Често се установяват и повишени нива на холестерол и чернодробни ензими, промени в кръвната захар, нисък хемоглобин и еритроцити
  • образна диагностика: визуализирането на структурата на жлезата се осъществява с помощта най-често на ехография (ултразвуково изследване), при необходимост се провежда и радиоизотопно изследване или компютърна томография на щитовидната жлеза

Ранното откриване на болестта, изясняването на етиологичните причини и изборът на подходящо лечение значително подобряват дългосрочната прогноза и намаляват риска от развитие на различни по тежест усложнения, свързани с хипофункцията на жлезата (микседемна кома, сърдечно-съдови инциденти, репродуктивни увреждания).

Диференциалната диагноза е широка и налага разграничаване от другите възможни причини за хипотиреоидизъм (йоден недоимък, автоимунни заболявания, неопластични процеси, прием на медикаменти, постиинфекциозен хипотиреоидизъм и други), както и от някои системни заболявания и синдроми, протичащи с хипофункция на жлезата (процеси, засягащи хипоталамуса и/или хипофизата).

Лечение при други уточнени видове хипотиреоидизъм

Терапията е хормонална, заместителна и включва приложение на левотироксин под формата на таблетки. Медикаментът представлява синтетичен аналог на произвеждания от щитовидната жлеза хормон тироксин и ефективно повлиява симптомите при хипофункция на жлезата. Прилага се перорално, като съществуват различни дози от препарата с цел оптимално улесняване на пациентите по отношение на дозовия режим.

Препоръчва се прием сутрин, преди хранене приблизително по едно и също време.

Препаратът се отличава с дълъг плазмен полуживот и висока активност и ефективност, като още в първите няколко седмици от началото на приема се наблюдава обратно развитие и затихване на част от проявите. Няколко месеца след началото на терапията голям процент от характерните за хипотиреоидизъм прояви са под контрол.

Медикаментът се отличава с висока безопасност, нисък риск от токсични прояви, включително и по време на бременност. През бременността дори е възможно (и в някои случаи препоръчително) повишение на дозата, поради повишените изисквания към организма на жената.

Дозата се назначава от специалист, ендокринолог, като се започва с по-ниска доза и през няколко седмици (между четири и осем) се назначава леко повишение на дозата до стихване на всички прояви и овладяване на състоянието.

С повишено внимание левотироксин се прилага при лица с подлежащи хронични заболявания, като например аритмия, сърдечна недостатъчност, високо кръвно, захарен диабет и други във връзка с възможния риск от нежелани лекарствени взаимодействия при едновременна употреба с бета блокери, амиодарон, литий, някои антидепресанти, перорални медикаменти за лечение на диабет и други.

Заместителното лечение с левотироксин продължава цял живот при голям процент от пациентите. В редки случаи е възможно спонтанно обратно развити на проявите.

Лечение при други уточнени видове хипотиреоидизъм

Препоръчва се редовен скрининг и профилактични изследвания (физикални, лабораторни, образни), първоначално на всеки три месеца, впоследствие (след определяне на оптималната доза) на всеки шест до дванадесет месеца.

Прогнозата при други уточнени видове хипотиреоидизъм се определя индивидуално в зависимост от етиологичната причина, своевременното откриване на болестта, терапевтичното повлияване от приложеното лечение, наличието на подлежащи заболявания и развитието на усложнения.

Още по темата:
  • E00-E07 Болести на щитовидната жлеза E00-E07 Болести на щитовидната жлеза
  • E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен
  • E02 Субклиничен хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък E02 Субклиничен хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък
  • E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита) E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита)
3.3/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8

  • Ментална ретардация
  • Умора
  • Усещане за отпадналост
  • Нисък ръст
  • Анемия
  • Запек
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

L - ТИРОКСИН таблетки 50 мкг * 50
4.46лв.

L - ТИРОКСИН таблетки 50 мкг * 50

Библиография

https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/hypothyroidism-too-little-thyroid-hormone
https://www.webmd.com/women/hypothyroidism-underactive-thyroid-symptoms-causes-treatments#1
https://emedicine.medscape.com/article/122393-overview
https://www.thyroid.org/hypothyroidism/

Коментари към Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:23
    Коментирайте "Други уточнени видове хипотиреоидизъм МКБ E03.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Щитовидни хормони
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

преди 4053 дни, 2 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Лечение при тиреоидит на Хашимото Лечение при тиреоидит на Хашимото

Лечение при тиреоидит на Хашимото

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията

Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията

от 12 юли 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival