Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на храносмилателната система Обмяна на веществата Обмяна на въглехидратите

Обмяна на въглехидратите

от 18 сеп 2018г., обновено на 11 март 2024г.
Обмяна на въглехидратите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Въглехидратите са най-важният източник на енергия за организма, като те осигуряват 50-60% от общия енергоразход. Те участват и в изграждането на гликопротеините и гликолипидите, които притежават важни регулаторни функции в организма. Основните групи въглехидрати, които се приемат с храната, са:

въглехидрати

  • полизахариди – скорбяла в растителните продукти, гликоген в животинските и несмилаеми власинки;
  • дизахариди – захароза и лактоза;
  • монозахарид – фруктоза.

Те се подлагат на разграждане в храносмилателната система до D-изомерите на монозахаридите глюкоза, фруктоза и галактоза. Глюкозата и галактозата се резорбират през епитела на тънкото черво чрез вторично-активен транспорт, а фруктозата – чрез улеснена дифузия. След като попаднат в циркулацията, те достигат до всички клетки в организма. Постъпването на глюкозата от екстрацелуларната среда в клетките става чрез улеснена дифузия, поради наличието на значителен концентрационен градиент. Глюкозата има по-голям размер от електролитите и е хидрофилна. По тази причина тя може да премине през мембраната само с помощта на преносител. Описани са няколко глюкозни преносителя. Глюкозният преносител 1 има значение за постоянния приток на глюкоза към клетките. Екпресията му се стимулира от гладуване, а се потиска от хипергликемия. Глюкозният преносител 4 (ГЛП-4) се намира в скелетните мускули, миокарда и мастната тъкан. Функцията на този преносител е зависима от инсулина. При ниски нива на инсулин ГЛП-4 остава в цитозола и глюкозата не може да постъпи в клетките. Това води до развитието на хипергликемия. Глюкозният преносител 2 се намира по базолатералната мембрана на клетките на тънкочревния и бъбречния епител, както и в β-клетките на Лангерхансовите острови на задстомашната жлеза. Действието на този преносител е независимо от инсулина. Глюкозният преносител 3 се намира в мозъчните клетки и в плацентата. Той е високоефективен и също е независим от инсулина.

глюкозни преносители

След като постъпи в клетките глюкозата се превръща в глюкозо-6-фосфат, под действие на ензима хексокиназа, а в чернодробните клетки – под действие на глюкокиназа. Ензимното действие на глюкокиназата се характеризира с нарастване на ефективността при повишаване на концентрацията на глюкоза между 5 и 10 mmol/L. Това показва, че концентрацията на глюкозата в голяма степен глюкозаопределя постъпването и фосфорилирането и в чернодробната клетка. Инсулинът стимулира експресията на глюкокиназа, а продължителното гладуване и диабета имат точно обратния ефект – тези състояния водят до намалено производство на ензима. При разграждане на собствените резерви от гликоген също се получава глюкозо-6-фосфат. Най-голямо количество гликоген се намира в черния дроб. Гликогенолизата се регулира от съотношението между анаболните и катаболните хормони, или с други думи съотношението между инсулина и адреналина и глюкагона. Под влияние на глюкагона и адреналина в черния дроб се активира аденилатциклазата и се стимулира образуването на цикличен аденозинмонофосфат (цАМФ). В резултат на ензима фосфорилаза В се превръща в активната си форма фосфорилаза А, който стимулира разграждането на гликогена. Ефектът на инсулина върху гликогенолизата е противоположен. Гликогенът се разгражда до глюкозо-1-фосфат, който се превръща в глюкозо-6-фосфат. Полученият глюкозо-6-фосфат може да се насочи или към разграждане или към синтез. Благодарение на наличието на ензима глюкозо-6-фосфатаза в чернодробната клетка при необходимост глюкозо-6-фосфатът може да бъде източник на глюкоза за циркулацията и по този начин ще се буферира нивото на глюкоза в плазмата.

Катаболитни процеси

Основният катаболитен път за разграждане на глюкозата е гликолизата. Тя представлява серия от реакции, протичащи в цитоплазмата, при които глюкозата се разгражда до пируват, съпроводено със синтез и отделяне на АТФ. Гликолизата е най-древният механизъм за извличане на енергия от гликолизаорганични вещества. Тя е катаболитна верига от десет реакции, при която една молекула глюкоза се разгражда до две молекули пируват, съпроводено със синтеза на 2 молекули АТФ и редукция на 2 молекули НАД+ до НАДН. Полученият пируват постъпва в цикъла на трикарбоновите киселини, който е общ краен път на катаболизма на въглехидрати, мазнини и белтъци. По време на цикъла на Кребс се получават 2 молекули въглероден диоксид, четири двойки Н-атоми се предават на дихателната верига в митохондриите и се окисляват до 4 молекули вода чрез окислително фосфорилиране, при което оптимално се получават 36-38 молекули АТФ. Цикълът на Кребс е много по-ефективен за обмяната на енергия в организма, но той е възможен само при аеробни условия.

В организма съществува и още един допълнителен път за разграждане на глюкозата. Това е пентозо-фосфатния път или пътят на Ембден-Майерхоф. 30% от разграждането на глюкоза в черния дроб и мастните клетки протича по този път. При него се образуват редуциращи елементи, които са необходими за липогенезата. Образуват се и пентози, които за необходими за синтез на нуклеотиди.

Анаболитни процеси

гликогенКъм анаболитните процеси във въглехидратната обмяна се причислява синтезът на гликоген (гликогеногенезата), който се извършва в чернодробните и в мускулните клетки. Този процес се контролира от инсулина, който стимулира гликоген-синтазния ензимен комплекс. Глюкоза може да бъде синтезирана в малка степен и в бъбреците от трикарбоновите предшественици пируват, лактат и глицерол и отчасти от въглеводородния скелет на аминокиселините. Този процес се означава като глюконеогенеза и се стимулира от няколко хормона – от глюкокортикоидите, от глюкагона и от щитовидните хормони.

Поддържане на концентрацията на глюкозата в кръвта

Концентрацията на глюкоза в кръвта в организма при физиологични условия се поддържа в границите между 3,9 – 6,1 mmol/L, благодарение на съществуването на стабилна и фина система от хормонални механизми. Понижаването на кръвната захар под долната граница се означава като хипогликемия, а повишаването и над горната – като хипергликемия. Механизмите, които участват в поддържането на концентрацията на глюкозата в кръвта, са:

кръвна захар

  • адекватен прием на въглехидрати с храната – това е важен хомеостатичен фактор;
  • глюкостатична функция на черния дроб – благодарение на ензима глюкозо-6-фосфатаза, черният дроб може да осигури постъпването на необходимото количество глюкоза към плазмата. При понижаване на нивата на глюкоза в кръвта първоначално се повишава разграждането на гликогена, а след изчерпване на запасите от него се активират ензимите на глюконеогенезата в черния дроб и бъбреците и се задейства производството на глюкоза от невъглехидратни източници.;
  • хормонални механизми – единственият хормон, който понижава нивата на кръвната захар, е инсулинът. Основните хормони, които му противодействат, са глюкагон, адреналин, кортизол, растежен хормон и щитовидни хормони. Както се вижда броят на хормоните, които противодействат на инсулина, е много голям. Това се дължи на факта, че невроните са изключително чувствителни към хипогликемия и понижаването на кръвната захар под 2,3 mmol/L, води до развитие на кома, а спадането под 1 mmol/L до мозъчна смърт. Веществата, които противодействат на хипогликемията се включват в различна последователност. Най-ранната промяна е намаляване на секрецията на инсулин. След това се увеличава секрецията на адреналин и глюкагон. При задълбочаване на хипогликемията симпатикоадреналния отговор се засилва, секрецията на кортизол и растежен хормон се увеличава.

Поддържането на нивата на кръвната захар се осъществява благодарение на едновременното включване на много сложни нервно-рефлексни и хормонални механизми. В хипоталамуса се намират неврони, които се активират от повишаване на концентрацията на глюкоза, както и неврони, които се инхибират от това. Тези неврони играят ролята на глюкорецептори и в условията на хипогликемия имат значение за нормализиране на плазмената концентрация на глюкоза.

Още по темата:
  • Разграждане на въглехидрати Разграждане на въглехидрати
  • Резорбция на въглехидрати Резорбция на въглехидрати
  • Функция и хормони на задстомашната жлеза Функция и хормони на задстомашната жлеза
  • Други различни вещества в кръвната плазма Други различни вещества в кръвната плазма
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦЕЙЛОНСКА КАНЕЛА НА ПРАХ 200 г ЗДРАВНИЦА
14.49лв.

ЦЕЙЛОНСКА КАНЕЛА НА ПРАХ 200 г ЗДРАВНИЦА

БИОМОЛ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН капсули * 180
39.90лв.

БИОМОЛ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН капсули * 180

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МАГДАНОЗ + ХРОМ 50 мл
8.30лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МАГДАНОЗ + ХРОМ 50 мл

ДИАБ MR таблетки 30 мг * 60 ЧАЙКАФАРМА
16.39лв.

ДИАБ MR таблетки 30 мг * 60 ЧАЙКАФАРМА

ИЗОСТАР НАПИТКА С ВКУС НА ЛИМОН 500 мл
4.60лв.

ИЗОСТАР НАПИТКА С ВКУС НА ЛИМОН 500 мл

СПОНСЕР МАСЪЛ РЕЛАКС 30 мл * 4
34.30лв.

СПОНСЕР МАСЪЛ РЕЛАКС 30 мл * 4

МЕТОСИТАЛГ таблетки 50 мг / 1000 мг * 60
26.12лв.

МЕТОСИТАЛГ таблетки 50 мг / 1000 мг * 60

СИОФОР таблетки 1000 мг * 30 BERLIN CHEMIE
5.72лв.

СИОФОР таблетки 1000 мг * 30 BERLIN CHEMIE

ЕУКРЕАС таблетки 50 мг / 1000 мг * 60
33.29лв.

ЕУКРЕАС таблетки 50 мг / 1000 мг * 60

ФОРКСИГА филмирани таблетки 10 мг * 30
90.29лв.

ФОРКСИГА филмирани таблетки 10 мг * 30

ОСТРОВИТ АЛФА - ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА (ALA) таблетки * 90
49.95лв.

ОСТРОВИТ АЛФА - ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА (ALA) таблетки * 90

КЮТЪРН таблетки 5 мг/10 мг * 30
169.63лв.

КЮТЪРН таблетки 5 мг/10 мг * 30

Библиография

https://accesspediatrics.mhmedical.com/content.aspx?bookid=455§ionid=40349332

http://chemistry.elmhurst.edu/vchembook/600glycolysis.html

https://courses.lumenlearning.com/suny-ap2/chapter/carbohydrate-metabolism-no-content/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Обмяна на въглехидратите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обмяна на въглехидратите
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 20:17
    Коментирайте "Обмяна на въглехидратите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на храносмилателната система
  • Обмяна на веществата
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)
  • д-р Гасан Фарах
  • Слез, Божа ръчица, Горски слез, Камбула, Камиляк, Молоха
  • д-р Татяна Николова Каменова
  • д-р Милена Евтимова Трифонова
  • Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)
  • д-р Таня Костадинова Дойчинова
  • д-р Веселин Спасов Кокарешков
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 8 часа и 18 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 21 часа и 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 4 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 11 часа и 2 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 3 часа и 19 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 27 дни, 2 часа и 44 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 29 дни, 8 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Приемът на диетични фибри и сложни въглехидрати е свързан със здравословно стареене Приемът на диетични фибри и сложни въглехидрати е свързан със здравословно стареене

Приемът на диетични фибри и сложни въглехидрати е свързан със здравословно стареене

от 20 май 2025г. Прочети повече
Постпрандиална хипергликемия Постпрандиална хипергликемия

Постпрандиална хипергликемия

от 12 авг 2024г. Прочети повече
Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия

Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия

от 25 яну 2021г. Прочети повече
Десет шейка, които подобряват метаболизма и помагат да отслабнем - Първа част Десет шейка, които подобряват метаболизма и помагат да отслабнем - Първа част

Десет шейка, които подобряват метаболизма и помагат да отслабнем - Първа част

от 28 яну 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival