Обмяна на въглехидратите
Въглехидратите са най-важният източник на енергия за организма, като те осигуряват 50-60% от общия енергоразход. Те участват и в изграждането на гликопротеините и гликолипидите, които притежават важни регулаторни функции в организма. Основните групи въглехидрати, които се приемат с храната, са:
- полизахариди – скорбяла в растителните продукти, гликоген в животинските и несмилаеми власинки;
- дизахариди – захароза и лактоза;
- монозахарид – фруктоза.
Те се подлагат на разграждане в храносмилателната система до D-изомерите на монозахаридите глюкоза, фруктоза и галактоза. Глюкозата и галактозата се резорбират през епитела на тънкото черво чрез вторично-активен транспорт, а фруктозата – чрез улеснена дифузия. След като попаднат в циркулацията, те достигат до всички клетки в организма. Постъпването на глюкозата от екстрацелуларната среда в клетките става чрез улеснена дифузия, поради наличието на значителен концентрационен градиент. Глюкозата има по-голям размер от електролитите и е хидрофилна. По тази причина тя може да премине през мембраната само с помощта на преносител. Описани са няколко глюкозни преносителя. Глюкозният преносител 1 има значение за постоянния приток на глюкоза към клетките. Екпресията му се стимулира от гладуване, а се потиска от хипергликемия. Глюкозният преносител 4 (ГЛП-4) се намира в скелетните мускули, миокарда и мастната тъкан. Функцията на този преносител е зависима от инсулина. При ниски нива на инсулин ГЛП-4 остава в цитозола и глюкозата не може да постъпи в клетките. Това води до развитието на хипергликемия. Глюкозният преносител 2 се намира по базолатералната мембрана на клетките на тънкочревния и бъбречния епител, както и в β-клетките на Лангерхансовите острови на задстомашната жлеза. Действието на този преносител е независимо от инсулина. Глюкозният преносител 3 се намира в мозъчните клетки и в плацентата. Той е високоефективен и също е независим от инсулина.
След като постъпи в клетките глюкозата се превръща в глюкозо-6-фосфат, под действие на ензима хексокиназа, а в чернодробните клетки – под действие на глюкокиназа. Ензимното действие на глюкокиназата се характеризира с нарастване на ефективността при повишаване на концентрацията на глюкоза между 5 и 10 mmol/L. Това показва, че концентрацията на глюкозата в голяма степен определя постъпването и фосфорилирането и в чернодробната клетка. Инсулинът стимулира експресията на глюкокиназа, а продължителното гладуване и диабета имат точно обратния ефект – тези състояния водят до намалено производство на ензима. При разграждане на собствените резерви от гликоген също се получава глюкозо-6-фосфат. Най-голямо количество гликоген се намира в черния дроб. Гликогенолизата се регулира от съотношението между анаболните и катаболните хормони, или с други думи съотношението между инсулина и адреналина и глюкагона. Под влияние на глюкагона и адреналина в черния дроб се активира аденилатциклазата и се стимулира образуването на цикличен аденозинмонофосфат (цАМФ). В резултат на ензима фосфорилаза В се превръща в активната си форма фосфорилаза А, който стимулира разграждането на гликогена. Ефектът на инсулина върху гликогенолизата е противоположен. Гликогенът се разгражда до глюкозо-1-фосфат, който се превръща в глюкозо-6-фосфат. Полученият глюкозо-6-фосфат може да се насочи или към разграждане или към синтез. Благодарение на наличието на ензима глюкозо-6-фосфатаза в чернодробната клетка при необходимост глюкозо-6-фосфатът може да бъде източник на глюкоза за циркулацията и по този начин ще се буферира нивото на глюкоза в плазмата.
Катаболитни процеси
Основният катаболитен път за разграждане на глюкозата е гликолизата. Тя представлява серия от реакции, протичащи в цитоплазмата, при които глюкозата се разгражда до пируват, съпроводено със синтез и отделяне на АТФ. Гликолизата е най-древният механизъм за извличане на енергия от органични вещества. Тя е катаболитна верига от десет реакции, при която една молекула глюкоза се разгражда до две молекули пируват, съпроводено със синтеза на 2 молекули АТФ и редукция на 2 молекули НАД+ до НАДН. Полученият пируват постъпва в цикъла на трикарбоновите киселини, който е общ краен път на катаболизма на въглехидрати, мазнини и белтъци. По време на цикъла на Кребс се получават 2 молекули въглероден диоксид, четири двойки Н-атоми се предават на дихателната верига в митохондриите и се окисляват до 4 молекули вода чрез окислително фосфорилиране, при което оптимално се получават 36-38 молекули АТФ. Цикълът на Кребс е много по-ефективен за обмяната на енергия в организма, но той е възможен само при аеробни условия.
В организма съществува и още един допълнителен път за разграждане на глюкозата. Това е пентозо-фосфатния път или пътят на Ембден-Майерхоф. 30% от разграждането на глюкоза в черния дроб и мастните клетки протича по този път. При него се образуват редуциращи елементи, които са необходими за липогенезата. Образуват се и пентози, които за необходими за синтез на нуклеотиди.
Анаболитни процеси
Към анаболитните процеси във въглехидратната обмяна се причислява синтезът на гликоген (гликогеногенезата), който се извършва в чернодробните и в мускулните клетки. Този процес се контролира от инсулина, който стимулира гликоген-синтазния ензимен комплекс. Глюкоза може да бъде синтезирана в малка степен и в бъбреците от трикарбоновите предшественици пируват, лактат и глицерол и отчасти от въглеводородния скелет на аминокиселините. Този процес се означава като глюконеогенеза и се стимулира от няколко хормона – от глюкокортикоидите, от глюкагона и от щитовидните хормони.
Поддържане на концентрацията на глюкозата в кръвта
Концентрацията на глюкоза в кръвта в организма при физиологични условия се поддържа в границите между 3,9 – 6,1 mmol/L, благодарение на съществуването на стабилна и фина система от хормонални механизми. Понижаването на кръвната захар под долната граница се означава като хипогликемия, а повишаването и над горната – като хипергликемия. Механизмите, които участват в поддържането на концентрацията на глюкозата в кръвта, са:
- адекватен прием на въглехидрати с храната – това е важен хомеостатичен фактор;
- глюкостатична функция на черния дроб – благодарение на ензима глюкозо-6-фосфатаза, черният дроб може да осигури постъпването на необходимото количество глюкоза към плазмата. При понижаване на нивата на глюкоза в кръвта първоначално се повишава разграждането на гликогена, а след изчерпване на запасите от него се активират ензимите на глюконеогенезата в черния дроб и бъбреците и се задейства производството на глюкоза от невъглехидратни източници.;
- хормонални механизми – единственият хормон, който понижава нивата на кръвната захар, е инсулинът. Основните хормони, които му противодействат, са глюкагон, адреналин, кортизол, растежен хормон и щитовидни хормони. Както се вижда броят на хормоните, които противодействат на инсулина, е много голям. Това се дължи на факта, че невроните са изключително чувствителни към хипогликемия и понижаването на кръвната захар под 2,3 mmol/L, води до развитие на кома, а спадането под 1 mmol/L до мозъчна смърт. Веществата, които противодействат на хипогликемията се включват в различна последователност. Най-ранната промяна е намаляване на секрецията на инсулин. След това се увеличава секрецията на адреналин и глюкагон. При задълбочаване на хипогликемията симпатикоадреналния отговор се засилва, секрецията на кортизол и растежен хормон се увеличава.
Поддържането на нивата на кръвната захар се осъществява благодарение на едновременното включване на много сложни нервно-рефлексни и хормонални механизми. В хипоталамуса се намират неврони, които се активират от повишаване на концентрацията на глюкоза, както и неврони, които се инхибират от това. Тези неврони играят ролята на глюкорецептори и в условията на хипогликемия имат значение за нормализиране на плазмената концентрация на глюкоза.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗЕОФИТ Д прах 100 г
ЦЕЙЛОНСКА КАНЕЛА НА ПРАХ 200 г ЗДРАВНИЦА
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ДЕКСТРОЗА прах 1000 г
АКТРАПИД ПЕН 300 IU 3 мл * 5
ТермолабилниГЛЮКОБЕЙТ таблeтки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
ЯНУМЕТ таблетки 50 мг / 850 мг * 56
ЮЗИНА таблетки 100 мг * 30
ТУТЕКВИ КОМБИ таблетки 50 мг / 1000 мг * 60
МЕТФОГАММА таблетки 850 мг * 30 WORWAG PHARMA
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ГЛЮКОВИТ капсули * 30
ХУМУЛИН R 300 IU 3 мл. * 5
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ХРОМ GTF капсули 200 мкг * 100
Библиография
https://accesspediatrics.mhmedical.com/content.aspx?bookid=455§ionid=40349332
http://chemistry.elmhurst.edu/vchembook/600glycolysis.html
https://courses.lumenlearning.com/suny-ap2/chapter/carbohydrate-metabolism-no-content/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на храносмилателната система
- Обмяна на веществата
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Въглехидрати или мазнини за закуска – кой е по-добрият избор спрямо пола
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Инсулин и HOMA-индекс
- д-р Гасан Фарах
- Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)
- д-р Таня Костадинова Дойчинова
- Берберин - новата алтернатива при диабет
- Разграждане на въглехидрати
Коментари към Обмяна на въглехидратите