Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лекарства, които повишават кръвната захар Профилактика и хигиена

Лекарства, които повишават кръвната захар

от 22 юли 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лекарства, които повишават кръвната захар - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Регулацията на кръвната захар е под строг и фин контрол от множество физиологични процеси, влияние върху които оказват многобройни фактори, като например начин на живот (вредни навици, хранене, физическа активност, стрес, преумора), някои подлежащи заболявания, приемани медикаменти.

От изключително значение е познаването на различните лекарства, които повишават кръвната захар, тъй като при тяхната редовна употреба могат да настъпят различни по вид усложнения, свързани с повишението на плазмената глюкоза.

При лица без подлежащи ендокринни заболявания, включително диабет, под продължителното въздействие на подобни медикаменти е възможно развитието на преддиебетно състояние, последвано от диабет, който при някои от пациентите може да остане перманентен (при регистриране навреме на състоянието прекратяването на приема на лекарствата обикновено води до нормализиране нивата на кръвната захар), а при лица с подлежащи ендокринни заболявания и особено захарен диабет, приемът на лекарства, увеличаващи кръвната захар, води до риск от сериозни усложнения и затруднения в контрола на нивата на глюкозата.

По тази причина се препоръчва консултация с лекуващия лекар при нужда от продължително лечение с определени медикаменти за рисковете, които крият, които в комбинация с генетичните особености на пациента (предразположеност към развитие на диабет и други заболявания) и начина му на живот могат да доведат до неприятни усложнения.

 Рискове при повишаване на кръвната захар (хипергликемия)

Рискове при повишаване на кръвната захар

При лица без подлежащ захарен диабет повишението на кръвната захар в резултат от употреба на лекарства е бързо и лесно обратимо състояние, което обикновено (при навременно разпознаване) не крие сериозни рискове за пациента.

Най-често пациентите се оплакват от някои от типичните за хипергликемия (повишена кръвна захар) симптоми, като например жажда, повишена честота на уриниране, слабост, лесна уморяемост и други.

При изследване нивата на кръвната захар и регистриране на завишени нива се предприема промяна в терапевтичния план и употреба на безопасна алтернатива, която не повлиява нивата на кръвната захар.

При неглижиране на състоянието (или при безсимптомно протичане, което също е възможно и се среща относително често) и продължителен прием на повишаващите кръвната захар лекарства е възможно развитие на така наречения медикаментозен диабет или лекарствено-индуциран диабет.

При някои пациенти състоянието подлежи на терапия, контрол и лечение, но при други остава перманентно и налага доживотна терапия с лекарства за контрол на кръвната захар.

При прием на лекарства, повишаващи кръвната захар, от лица с подлежащ захар диабет е възможно развитие на различни по вид усложнения, някои от които са потенциално застрашаващи живота на болния. При тези пациенти се нарушава контролът на плазмената глюкоза въпреки провежданата антидиабетна терапия, което води до хипергликемия.

Хипергликемията от своя страна може да провокира опасни за здравето състояния, като например диабетна кетоацидоза и хипергликемично хиперосмоларно състояние, които изискват спешна медицинска намеса.

Хроничната хипергликемия от своя страна може да ускори много от характерните за захарния диабет късни усложнения, като например засягане на съдовете, неврологични увреждания, сърдечно-съдови увреждания и други.

Хронично поддържаните високи нива на кръвната захар застрашават състоянието на зрителния анализатор (риск от диабетна ретинопатия), отделителната система (риск от диабетна нефропатия, чести уринарни инфекции), засягане на кожата (диабетна дермопатия, чести гъбични и бактериални инфекции, обостряне на подлежащи кожни заболявания), съзъбието (зъбен кариес, гъбични инфекции в устната кухина).

Полезна и подробна информация за усложнения на диабет, дължащи се на неадекватен контрол в нивата на кръвната захар, може да намерите в раздел Здравни проблеми:

  • Усложнения при диабет

Именно във връзка със значимостта от строгата регулация и контрол на нивата на кръвната захар (особено при пациенти с подлежащ диабет) внимателно се изследват и анализират всички фактори, които могат да повлияят по един или друг начин върху плазмената глюкоза (риск крие и хипергликемията и хипогликемията).

Често пациентите със захарен диабет страдат и от други подлежащи заболявания, поради което освен назначените антидиабетни лекарства, приемат и други медикаменти, които могат да доведат от една страна до нежелани лекарствени взаимодействия, но и до повишение на кръвната захар като част от страничните им ефекти.

 Лекарства, повишаващи кръвната захар

Лекарства, които повишават кръвната захар

Списъкът с лекарствата, които могат да повишат нивата на кръвната захар, е дълъг и включва стотици различни медикаменти.

Много от тях се използват за краткосрочно лечение и не представляват сериозен риск, други се прилагат в терапията на рядко срещани заболявания и като цяло страничните им ефекти са добре познати на медицинските специалисти, ангажирани в областта.

Важно е познаването на лекарствата, използвани често в клиничната практика (за лечение на високо кръвно, аритмия и други сърдечни проблеми, за контрол на холестерола, за контрацепция и редица автоимунни и възпалителни заболявания).

Към едни от често използваните медикаменти в клиничната практика, криещи реален риск от развитие на хипергликемия особено при продължително лечение (много от тях се изписват за продължителна терапия и прием за повече от три месеца), се включват:

  • кортикостероиди: лекарства с изключително широко приложение във връзка с техните противоалергични, имуносупресивни и мощни противовъзпалителни ефекти. Използват се за лечение на множество автоимунни заболявания, в комплексното лечение при редица ставни, гастроинтестинални, дихателни, кожни и други заболявания. Въпреки своята висока ефективност при продължително лечение крият рискове от множество нежелани ефекти, включително повишение на кръвната захар и развитие или влошаване на захарен диабет
  • тиазидни диуретици: хидрохлортиазид, хлорталидон и други представители на тиазидните диуретици се използват често в комплексното лечение на редица сърдечно-съдови заболявания, оточни състояния и други. Основните рискове, свързани с тяхната употреба, включват промени в електролитния баланс, повишение на кръвната захар, промени в кръвната картина, мускулна слабост и други
  • бета блокери: бета блокерите са едни от най-често използваните медикаменти за лечение за различни сърдечно-съдови заболявания (високо кръвно налягане, аритмия, сърдечна недостатъчност и други), като някои от представителите крият риск от неблагоприятно повлияване нивата на кръвната захар. Считани за рискови за пропранолол, метопролол, атенолол, поради което се прилагат с повишено внимание (или се избира безопасна алтернатива) при лица с инсулинова резистентност, преддиабет или диабет
  • антипсихотични лекарства: редица лекарства, използвани за лечение при депресия, тревожност, панически атаки, психози и други, главно от групата на бензодиазепините, крият риск при продължителна употреба от развитие на хипергликемия. Използването на нови, съвременни препарати и индивидуализиран подход при всеки пациент оптимизира терапията и намалява рисковете от странични ефекти
  • някои антибиотици: продължителната терапия с антибиотици от групата на флуороквинолоните, като например левофлоксацин, офлоксацин, моксифлоксацин, ципрофлоксацин, гемифлоксацин, крие риск от развитие на хипергликемия при рискови пациенти
  • перорални контрацептиви: употребата на перорални контрацептиви за предпазване от нежелана бременност или лечение на някои хормонални нарушения крие рискове от развитие на хипергликемия. Това налага редовно проследяване на показателите при жени без подлежащ захарен диабет и избор на алтернативни средства при жени с диабет
  • някои лекарства за понижаване на холестерола: ниацин (никотинова киселина или витамин В3), както и статините (ловастатин, розувастатин, аторвастатин и други) се използват често за поддържане на нормални нива на холестерол поради тяхната висока ефективност. Продължителният им прием крие риск от повлияване на нивата на плазмената глюкоза с развитие на хипергликемия, поради което при рискови пациенти (с подлежащ диабет или поддържащи високи нива кръвна захар) се предпочитат други препарати за контрол на холестерола
  • някои имуносупресори и лекарства за лечение на СПИН: имуносупресивната терапия и лекарствата, прилагани за лечение на СПИН крият многобройни рискове от изява на различни по тежест странични ефекти, включително хипергликемия, поради което пациентите подлежат на чест мониторинг и контрол нивата на редица лабораторни показатели (често се развиват промени в кръвната картина, електролитния баланс, нивата на пикочна киселина и креатинин, кръвната захар)

Продължителната употреба на медикаменти крие своите рискове от изява на различни по тежест странични ефекти, като с особено внимание е необходимо да се подхожда при възрастни пациенти и лица с подлежащи заболявания.

 Полезни съвети

Полезни съвети

  • винаги се консултирайте с вашия лекар (или фармацевт) при нужда от продължителна терапия с определени лекарства
  • обръщайте внимание на листовката, прикрепена към конкретния лекарствен продукт
  • в случай, че забележите поява на странични реакции или симптоми на хипергликемия, своевременно се свържете с наблюдаващия ви лекар
  • при наличие на подлежащ захарен диабет проследявайте редовно нивата на кръвната си захар
  • при посещение на здравен специалист не пропускайте да споделите за подлежащия захарен диабет
  • всяка промяна в храненето, двигателната активност, нивата на стрес и преумора също може да доведе до промени в нивата на кръвната захар

Рисковете от поява на странични ефекти в резултат от провеждана лекарствена терапия са винаги налице, но е необходима внимателна преценка от страна на вашия лекуващ лекар относно ползите и рисковете от провежданата терапия.

При неотложна необходимост и липса на по-безопасни алтернативи при прием на лекарства, които повишават кръвната захар, е необходимо предприемане на съответните превантивни мерки и строго проследяване до приключване на лечението.

Още по темата:
  • Инсулинова писалка Инсулинова писалка
  • Таблетки инсулин Таблетки инсулин
  • Устройства за инжектиране на инсулин Устройства за инжектиране на инсулин
  • Инсулинови аналози Инсулинови аналози
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA LIGHT КОМПЛЕКТ
52.00лв.

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA LIGHT КОМПЛЕКТ

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС * 50
25.99лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС * 50

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA * 50
40.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA * 50

АПАРАТ EASY LIFE GCU PLUS ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР,  ХОЛЕСТЕРОЛ И ПИКОЧНА КИСЕЛИНА
129.00лв.

АПАРАТ EASY LIFE GCU PLUS ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР, ХОЛЕСТЕРОЛ И ПИКОЧНА КИСЕЛИНА

Безплатна доставка за България!
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50
24.60лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GM 550 + ТЕСТ ЛЕНТИ GS 550 * 50
47.00лв.

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GM 550 + ТЕСТ ЛЕНТИ GS 550 * 50

Библиография

https://www.diabetesselfmanagement.com/managing-diabetes/blood-glucose-management/drugs-that-can-worsen-diabetes-control/
https://insulinnation.com/treatment/non-diabetes-drugs-and-supplements-that-affect-glucose-levels/
https://www.diabetes.co.uk/drug-induced-diabetes.html
https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/treatment/medications-may-affect-blood-sugar-control-diabetes/
https://dlife.com/drugs-can-raise-bg/
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/blood-pressure-drugs-can-boost-blood-sugar
https://www.webmd.com/diabetes/medicines-blood-sugar-spike
http://www.diabetesincontrol.com/drugs-that-can-affect-blood-glucose-levels/

Коментари към Лекарства, които повишават кръвната захар

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекарства, които повишават кръвната захар
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 16:53
    Коментирайте "Лекарства, които повишават кръвната захар"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Профилактика и хигиена
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Диета № 9 - при диабет
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • 8 идеи за закуски, подходящи за диабетици
  • Диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)
  • ACE инхибитори
  • Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 157 дни, 50 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1813 дни, 21 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 4 часа и 55 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 1 час и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 17 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ОЛМЕСТА А ПЛЮС таблетка 40 мг / 10 мг / 12.5 мг * 28 ТЕВА

ВАЛТРИКОМ таблетки 5 мг / 160 мг / 12.5 мг * 30 KRKA

КО-АМЛЕСА таблетки 4 мг / 5 мг / 1.25 мг * 30 KRKA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival