Инхалаторен инсулин

Идеята за създаване на инхалаторен инсулин съществува от десетилетия, но едва през 90-те години на миналия век това става възможно.
Инхалаторният инсулин се приема чрез инхалиране, попада в белите дробове и оттам навлиза в кръвообращението.
Предимства
Стремежът за създаването му произтича от идеята за избягване на множеството убождания, на които се подлагат инсулинозависимите пациенти, за да контролират нивата на глюкозата в кръвта си. Освен това, инжекционната форма възпрепятства нормалната активност на пациента в ежедневието и може да доведе до развитие на фобия от игли.
За повече информация прочетете:
»Контрол на кръвната захар при диабет
Друго предимство на инхалаторния инсулин освен неизползването на игли е фактът, че той навлиза в кръвния ток по-бързо от подкожно инжектирания.
Първият инхалаторен инсулин е Exubera. Той е одобрен през 2006г и е показан при пациенти с диабет тип I и диабет тип II, на възраст над 18 години. Exubera е бързодействащ инсулин, който при диабет тип I може да се използва в комбинация с пролонгиран и интермедиерен инсулин, а при диабет тип II се прилага при неадекватен контрол на оралното лечение.
При проучвания е установено, че пациентите на Exubera имат значително понижение в нивата на глюкозата на гладно (преди закуска) и глюкозата, измерена след храненията (постпрандиална глюкоза).
Странични ефекти
Като странични ефекти при употреба на Exubera се описват лека кашлица и отклонения при функционалното изследване на белите дробове.
По-късно Exubera е изтеглен от употреба заради съмнения в белодробна токсичност и риск от развитие на белодробен карцином.
След това на пазара се появява инхалаторен инсулин Afresa. Неговото действие започва до 10 минути след приложението. В началото се счита, че Afresa няма странични неблагоприятни ефекти върху белите дробове, но скоро това предположение се опровергава.
Следват още неуспешни опити, но понастоящем инхалаторния инсулин е спрян от употреба.
Изображениe: mmm-online.com
Повече информация за заболяването:
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Инхалаторен инсулин