Изследване на катехоламини
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Катехоламините са биологично активни вещества (хормони), отделяни в кръвта в отговор на физически или емоционален стрес. Основните катехоламини са допамин, епинефрин (адреналин) и норепинефрин (норадреналин).
Изследването на катехоламини измерва количествата на тези хормони в урината и/или кръвта. Препоръчва се изследване на урината вместо изследване на кръвта, тъй като стресът от вземането на кръв може да повиши нивата на катехоламини в кръвта, така че резултатите от кръвните тестове не са толкова надеждни, колкото резултатите от изследването на урината.
Катехоламините се произвеждат в надбъбречната медула и се освобождават в кръвта. Катехоламините се произвеждат и от клетки на симпатиковата нервна система. Те се освобождават в кръвта в отговор на стрес и спомагат за предаването на нервни импулси в мозъка, увеличават освобождаването на глюкоза и мастни киселини, необходими за енергия, разширяват бронхиолите и разширяват зениците. Норепинефринът също свива кръвоносните съдове, причинявайки повишено кръвно налягане, а епинефринът увеличава сърдечната честота и метаболизма.
След приключване на действието си катехоламините се метаболизират до неактивни съединения (метаболити) - допаминът се превръща в 3-метокситирамин (3-MT) и хомованилова киселина (HVA), норепинефринът се разпада на норметанефрин и ванилилбадемова киселина (VMA), а епинефринът се превръща в метанефрин и ванилилбадемова киселина. Както хормоните, така и техните метаболити се елиминират от тялото чрез урината.
Изображение: www.freepik.com
Обикновено катехоламините и техните метаболити присъстват в тялото в малки, променливи количества, които се увеличават значително само по време и малко след стресова ситуация. Въпреки това, редки тумори, наречени феохромоцитоми и параганглиоми, могат да произвеждат големи количества от хормоните, което води до повишени концентрации както в кръвта, така и в урината. Това може да причини постоянни или внезапни епизоди на хипертония, което може да доведе до силно главоболие. Други симптоми включват сърцебиене, изпотяване, гадене, безпокойство и изтръпване на ръцете и краката.
Феохромоцитомите и параганглиомите са срещат рядко, като повечето са доброкачествени и не се разпространяват извън първоначалното си местоположение. Около 80-85% от феохромоцитомите се откриват в надбъбречните жлези. Ако не се лекуват, тези тумори могат да продължат да растат и симптомите да се влошат. С течение на времето хипертонията, причинена от излишните хормони, може да доведе до увреждане на бъбреците, сърдечни заболявания и да повиши риска от инсулт или инфаркт.
В повечето случаи туморите могат да бъдат хирургично отстранени, за да се намали значително количеството произведени катехоламини и да се намалят или премахнат свързаните с тях симптоми и усложнения.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследване на катехоламини може да бъде назначено, за да спомогне за потвърждаване или изключване на редки тумори, наречени феохромоцитоми и параганглиоми, когато резултатите от тестовете за свободни метанефрини в плазма и/или урината са неубедителни. Феохромоцитомите и параганглиомите произвеждат катехоламини в излишък, така че измерването на количеството им в кръвта и/или урината може да помогне за откриване на тумора.
Тестът може да се назначи, когато се установяват специфични признаци и симптоми (особено на възраст под 40 години), включително:
- високо кръвно налягане (хипертония), особено когато хипертонията не се повлиява от проведеното лечение
- силно главоболие
- изпотяване
- зачервяване
- палпитации
- тремор
Феохромоцитом; Michael Feldman, MD, PhDUniversity of Pennsylvania School of Medicine, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Изследването може също така да бъде назначено, когато се открие надбъбречен или невроендокринен тумор при изследване по друг повод, или ако е налице сериозна лична или фамилна анамнеза за феохромоцитом.
Тестът може също да бъде провеждан на определени интервали от време, когато преди това е било проведено лечение поради наличие на някои от посочените тумори с цел проследяване ефективността от лечението или установяване на рецидиви.
Трябва да се има предвид, че тестовете за плазмени и уринни катехоламини могат да спомогнат за откриване и диагностициране на тумори, които произвеждат катехоламини, но не могат да посочат местоположението на тумора, дали има повече от един тумор или дали туморът е доброкачествен.
Тъй като резултатите от изследването могат да бъдат повлияни от лекарства, храни и стрес, тестът за катехоламини не се препоръчва за скрининг.
Необходима ли е предварителна подготовка
Подготовката за това изследване е важна, тъй като нивата на катехоламините се влияят от определени лекарства, храни и стрес.
В продължение на 8-10 часа преди изследването не трябва да се приема храна.
Необходимо е в продължение на поне 2-3 дни преди провеждането на този тест да се избягват определени храни и течности, включително:
- Всякакви храни или течности с ванилия
- Женско биле
- Храни и напитки, съдържащи амини - банани, орехи, авокадо, сирене, бира и червено вино
- Цитрусови плодове, като портокали или лимони
- Продукти с кофеин - кафе, чай, какао и шоколад
Необходимо е да се избягва емоционален и физически стрес, както и интензивни упражнения преди и по време на вземане на пробите за изследване, тъй като това може да доведе до увеличено освобождаването на катехоламини.
Изображение: www.freepik.com
Необходимо е да се спре тютюнопушенето в продължение на поне 4 часа преди изследването.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят на резултатите от изследването, включително:
- аспирин
- леводопа
- литий
- клонидин
- дисулфирам
- МАО инхибитори
- фенотиазини
- салицилати
- резерпин и други
По време на изследването не трябва да има излагане на студ, защото студът също може да повиши нивата на катехоламините.
Метод на провеждане на изследването
Трябва да се има предвид, че плазмените катехоламини са по-малко чувствителни от катехоламините в урината
За изследване на катехоламини в урината е необходимо 24-часово събиране на урина.
В тези случаи събирането на пробата започва сутринта, като след ставане пикочният мехур се изпразва, но тази урина не се запазва, а събирането на урина започва от следващото уриниране.
През следващите 24 часа урината се събира в специален контейнер, който трябва да се съхранява в хладилник през целия 24-часов период
Трябва да се внимава в контейнера с урина да не попаднат тоалетна хартия, косми, фецес, менструална кръв или каквато и да било чужда материя.
Преди вземането на кръв пациентът трябва да остане в легнало положение в тиха среда поне 30 минути, преди да се вземе проба за изследване.
За изследването на катехоламини в кръвта е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображения: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Събирането на 24-часова урина не е свързано с болка, дискомфорт или друго неприятно усещане.
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Събирането на урина не е инвазивна процедура и не крие рискове.
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Общото ниво на катехоламините се увеличава с увеличаване на размера или броя на туморите.
Всяка лаборатория предоставя свои референтни граници и това трябва да се има предвид при тълкуването на резултатите от изследването.
Нормални стойности:
- Свободни катехоламини: < 100 µg
- Адреналин : < 20 µg
- Допамин: 65-400 µg
- Норадреналин: 15-80 µg
- Норметанефрин: 105-354 µg
- Метанефрин: 74-297 µg
- Ванилбадемова киселина: < 9 µg
Изображениe: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
Високи нива на катехоламини в кръвта и/или урината, заедно с характерни признаци и симптоми, предполага наличието на тумор, който произвежда катехоламини.
Ако нивата на катехоламини са повишени, след като е било проведено лечение за такъв тумор, тогава е вероятно лечението не е било напълно ефективно или туморът е рецидивирал и е необходимо проследяване на състоянието.
Тестът за катехоламини е много чувствителен, като се влияе от:
- стрес
- медикаменти - лекарствата, които могат да увеличат нивата на катехоламините, включват: леводопа, литий, клонидин, дисулфирам, еритромицин, инсулин, метилдопа, тетрациклин и други
- студ
- храни - например банани, ананас, орехи, цитрусови плодове и други
- сепсис
- интензивни упражнения
- тютюнопушене
- алкохол
- операция
- травма
- хипогликемия
- тютюнопушене
- кофеинови напитки
- алкохол
Ниските нива на катехоламините нямат клинично значение.
Възможно е някои медикаменти да понижат нивата на катехоламини:
- клонидин
- МАО инхибитори
- фенотиазини
- салицилати
- резерпин
Изображениe: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на катехоламини или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на пробата, необходима за изследване
- Неправилно съхранение и транспортиране на взетата проба
- Хиперлипидемия
- Хемолиза на кръвната проба
- Прием на някои медикаменти - аспирин, леводопа, литий, клонидин, МАО инхибитори и други
- Прием на определени храни - ванилия, банани, орехи, авокадо, цитрусови плодове, продукти с кофеин
- Емоционален и физически стрес
- Интензивни физически упражнения
- Излагане на студ
- Състояние на хипогликемия
- Тютюнопушене
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване на катехоламини
Диана данчова
Къде В Кюстендил правят тест за катехоламини?
Здравейте! Необходимо е да се обърнете към личния си лекар за повече информация.
Къде В Кюстендил правят тест за катехоламини?
Н. К.
Каква в цената на този тест и къде може да се направи в град Пловдив?
Здравейте! Катехоламини в град Пловдив се изследват в УМБАЛ "СВЕТИ ГЕОРГИ" ЕАД. За цената на изследването е необходимо да се обадите в лабораторията на самата болница.
Каква в цената на този тест и къде може да се направи в град Пловдив?