Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Транквилизатори Медикаментозно лечение

Транквилизатори

от 11 юни 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Транквилизатори - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Невъзможни за изпълнение крайни срокове, океан от ангажименти, както в професионален, така и в личен план, изнервяща работна обстановка, желание за справяне с всичко наведнъж. Стресиращото ежедневие подлага на изпитание нашите търпение, воля, дисциплина и емоционален баланс, тествайки ежедневно лимитите ни.

Напрегнатото ежедневие и хроничният стрес и преумора често стават причина за отключване на по-сериозни разстройства, като например различните видове тревожност, проблеми със съня, лабилно настроение, склонност към депресия и много други.

Психическите и поведенческите разстройства показват тревожна тенденция по отношение на нарастващата си честота в световен мащаб, което е и една от основните причини за насочване на изследванията към посока лечение и овладяване на проявите при този тип заболявания.

Транквилизаторите са група лекарства, които се появяват на пазара приблизително през 1950 година и към днешна дата са едни от най-често използваните средства. В миналото са разделяни на големи и малки, включващи определени групи, но поради несъответствие на наименованието с показанията за тяхното приложение, рисковете от развитие на зависимост и нежелани ефекти, термините бързо губят популярност.

Какво представляват транквилизаторите?

Какво представляват транквилизаторите?

Транквилизаторите са група лекарствени вещества, които имат способността да премахват нервното напрежение, чувството за страх и безпокойство. Създават апатично усещане при възникване на стресови обстоятелства. Транквилизаторите имат седативен ефект и улесняват настъпването на съня, като някои от тях намират успешно приложение и в комплексната терапия при гърчове с различна етиология.

Транквилизаторите се наричат още и анксиолитици и премахват симптомите на тревожност (страх, безпокойство, несигурност, гадене, изпотяване, проблеми със съня и други).

Включват няколко основни групи медикаменти:

  • производни на бензодиазепина: хлордиазепоксид, диазепам, оксазепам, лоразепам, алпразолам, бромазепам, мидазолам и други
  • производни на дифенилметана: хидроксизин, каптодиам
  • карбамати: мепробамат, емилкамат
  • барбитурати: фенобарбитал, секобарбитал
  • производни на азаспиродеканедиона: буспирон
  • антидепресанти: трициклични антидепресанти, селективни инхибитори на обратната реабсорбция на серотонин
  • някои бета-блокери: пропранолол
  • други: гепирон, етифоксин, мефеноксалон, гедокарнил

Основните средства, използвани най-често в клиничната практика са многобройните представители на бензодиазепините, а препаратите от групата на барбитуратите се използват най-рядко, поради по-ниска ефективност и по-високи рискове в сравнение с производните на бензодиазепина.

Бензодиазепините намират приложение за краткосрочно лечение на различните видове тревожни разстройства, остра тревожност и други, като продължителният прием крие рискове от развитие на лекарствена зависимост.

Някои от проявите при тревожност се повлияват успешно от представители на бета-блокерите, които потискат активираната симпатикусова система и облекчават свързаните с това признаци (палпитации, тремор, повишено артериално налягане и други).

Много от антидепресантите притежават в известна степен анксиолитичен ефект и могат да се използват в терапията при тревожност, като рисковете от развитие на зависимост са много по-ниски.

В зависимост от възрастта, тежестта на симптомите, вида на заболяването, наличието на подлежащи болести, прием на други медикаменти при всеки отделен пациент се подхожда индивидуално, като е необходимо съобразяване на терапевтичния план с неговите конкретни потребности.

Един и същ препарат показва различна ефективност и активност при различните пациенти и отделните заболявания, като мониторирането на дозата и използването на оптимална такава също се различава в зависимост от индивидуалните особености на пациента.

Показания за лечение с транквилизатори

Показания за лечение с транквилизатори

Лечението с анксиолитици се назначава от специалист след обстоен разпит и преглед на пациента.

Препаратите се използват най-често под формата на таблетки или капсули, като в зависимост от най-често използваните дози може да намерите препарати с различна дозировка в една лекарствена форма.

В зависимост от някои свои особености във фармакокинетиката най-често използваната група, а именно бензодиазепините, показват различно висока степен на усвояване след перорален прием.

В зависимост от продължителността на тяхното действие и задържането им в организма се подразделят на препарати с кратко действие, чийто плазмен полуживот е по-малко от пет часа, каквито са мидазолам, триазолам, с интермедиерно действие, с плазмен полуживот продължаващ между 5 и 24 часа (такива са алпразолам, лоразепам) и препарати с дълго действие (плазмен полуживот над 24 часа), като например диазепам.

Техният механизъм на действие включва засилване на потискащото действие на медиатора ГАМК (гама-аминомаслена киселина) върху централната нервна система.

Бензодиазепините предизвикват в организма следните основни фармакологични ефекти:

  • анксиолитичен: при прием в ниски дози
  • седативно-сънотворен: в ниски дози водят до седация, а при прием на високи дози имат сънотворно действие
  • антиконвулсивен: потискат развитието и разпространението на гърчовата активност в централната нервна система
  • миорелаксиращ: водят до намаляване на мускулния тонус
  • антероградна амнезия: при прием във високи дози водят до невъзможност за запомняне на случващото се по време на действието на медикамента

Основните показания за приложението им като анксиолитици включват генерализирана тревожност, паническо разстройство (епизодична пароксизмална тревожност), депресивен епизод, други тревожни разстройства, агорафобия, миоклонус, социални фобии, посттравматично стресово разстройство, безсъние, но също и при органично кататонно разстройство, комбинирани гласови и множествени двигателни тикове (синдром на Tourette) и други.

Изключително подходящи са за краткотрайна терапия и лечение при остра форма на тревожност, показвайки много добри резултати. Приложението им продължително време крие сериозни рискове за здравето.

Възможни рискове и нежелани ефекти при лечение с транквилизатори

Възможни рискове и странични ефекти при лечение с транквилизатори

Транквилизаторите могат да предизвикат редица неприятни симптоми, като например сънливост, обърканост, дезориентация и нарушения на координацията, мускулна слабост, по-рядко и мускулни болки, ксеростомия (сухост в устата), неясно виждане и други.

Толерантност се развива с времето, постепенно, но главно към антиконвулсивния и седативно-сънотворен ефект. Към анксиолитичния ефект не се развива толерантност, съответно необходимост от повишение на дозата с времето. Продължителното лечение с транквилизатори и особено с представители на производните на бензодиазепина, крие рискове от развитие на лекарствена зависимост.

При прекратяване на продължително лечение (повече от три месеца) се наблюдава характерен абстинентен синдром, проявяващ се с безсъние, тревожност, главоболие, тремор, гастроинтестинални прояви и други.

При прием на по-високи от препоръчителните дози, случайно или умишлено, е възможно развитие на токсични прояви, проявяващи се обикновено в рамките на 30 минути до два часа след приема.

Степента, в която се потиска централната нервна система, варира от изразена сънливост до кома в зависимост от дозата и индивидуалните особености и чувствителност на болния. Основните признаци включват изразена мускулна слабост, атаксия, сомнолентност, нарушения в говора (неразбираема реч), летаргия. Коматозно състояние и потискане на дишането с респираторна депресия се развиват при прием на многократно по-високи дози и съответно при тежка интоксикация.

Поради рисковете от токсични реакции и зависимост към медикаментите се препоръчва да ги съхранявате на недостъпни за външни лица места.

При пациенти с определени подлежащи заболявания (тежко чернодробно или бъбречно увреждане, сърдечно-съдови заболявания, тежка депресия със суицидни мисли и поведение) транквилизаторите се прилагат с повишено внимание и при необходимост използване на по-ниска доза.

Не се препоръчва употребата им по време на бременност или кърмене, освен при изрични показания от лекуващия лекар в случаите, при които ползата от употребата им надвишава значително рисковете за плода, новороденото или кърмачето.

Едновременната употреба на транквилизатори с някои други лекарства повишава рисковете от токсични прояви, нежелани ефекти и влошаване на общото състояние на болния.

Такива са например натриев валпроат, барбитурати, етанол, някои противогъбични средства (кетоконазол), антибиотици (еритромицин), антикоагуланти (хепарин) и други.

Задължително уведомете вашия лекуващ лекар за всички лекарства, които приемате, включително достъпни без рецепта, масово използвани обезболяващи, както и хранителни добавки, билки и лечебни растения.

Самоцелната промяна в назначения ви терапевтичен план е противопоказана, тъй като рязкото прекратяване на терапията, повишение или понижение на дозата, крие сериозни рискове за вашето здраве. Винаги се консултирайте с вашия лекар и при съмнение, подозрение или въпроси, свързани с терапията, не се притеснявайте да попитате.

Полезна информация за различните средства и методи, използвани при лечението на различните тревожни разстройства, може да намерите на:

  • раздел Лечения: Лечение при тревожност
  • раздел Алтернативна медицина: Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
Още по темата:
  • Лечение при тревожност Лечение при тревожност
  • Намаляване на стреса Намаляване на стреса
  • Междуличностна терапия (IPT) Междуличностна терапия (IPT)
  • Когнитивно-поведенческа терапия Когнитивно-поведенческа терапия
4.0/5 15 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Транквилизатори

  • Комбинирани гласови и множествени двигателни тикове [синдром на Tourette]
  • Неуточнени въздействия от радиация
  • Органично кататонно разстройство
  • Синдром на раздразненото черво
  • Шизофрения

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕКО БАЛАНС МЕЛАТОНИН + ПАСИФЛОРА + МАГНЕЗИЙ таблетки * 30
15.84лв.

ЕКО БАЛАНС МЕЛАТОНИН + ПАСИФЛОРА + МАГНЕЗИЙ таблетки * 30

ПЮРВИТАЛ МЕНТАЛ ХЕЛТ капсули * 60
55.20лв.

ПЮРВИТАЛ МЕНТАЛ ХЕЛТ капсули * 60

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
13.60лв.

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

ХЕРБАЛКАН ЗЕЛЕН ОВЕС тинктура 50 мл
16.70лв.

ХЕРБАЛКАН ЗЕЛЕН ОВЕС тинктура 50 мл

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР капсули * 30
26.40лв.

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР капсули * 30

Библиография

http://www.scienceclarified.com/Ti-Vi/Tranquilizer.html
http://www.treatment4addiction.com/drugs/barbiturates/tranquilizers/
http://www.mass.gov/eohhs/gov/departments/dph/programs/substance-abuse/stop-pill-abuse/drug-facts/sedatives-and-tranquilizers.html
https://www.addictionsandrecovery.org/benzodiazepine.htm
https://www.britannica.com/science/tranquilizer
https://en.wikipedia.org/wiki/Tranquilizer
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/prescription-medications-minor-tranquilizers-and-sleeping-pills
https://www.nextgenerationvillage.com/drugs/prescription-drugs/tranquilizers/

Коментари към Транквилизатори

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Транквилизатори
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 23:53
    Коментирайте "Транквилизатори"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Как да се справим с безсънието
  • Седативни лекарства
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Червен конски кестен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Напрежение в гърдите след края на цикъла

преди 1766 дни, 2 часа и 13 мин.

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1802 дни, 6 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 2 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 16 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 15 май 2025г. Прочети повече
Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт

Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт

от 29 окт 2024г. Прочети повече
Безсъние Безсъние

Безсъние

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Възрастови промени на съня Възрастови промени на съня

Възрастови промени на съня

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival