Недоимък на други витамини от групата B МКБ E53
› Диагноза
› Лечение
Към недоимък на други витамини от групата В спадат следните състояния:
» Недоимък на рибофлавин МКБ E53.0
» Недоимък на пиридоксин МКБ E53.1
» Недоимък на други уточнени витамини от група B МКБ E53.8
» Недоимък на витамини от група B, неуточнен МКБ E53.9
Витамини от група В
Витамините от група В са клас водоразтворими витамини, които играят важна роля в клетъчния метаболизъм. Въпреки подобните си имена, химически те са различни съединения. Хранителните добавки, съдържащи всички 8 витамина от група В, се наричат витамин В-комплекс. Всеки от витамините е или кофактор за ключови метаболитни процеси, или е прекурсор, необходим за синтезата му.
Витамините от група В се съдържат в най-голямо количество в месото. Преработените въглехидрати като захар и бяло брашно имат ниско съдържание на биотин. Поради тази причина в много държави като САЩ законът изисква добавяне на витамини от група В към бялото брашно. Нарича се обогатено брашно. Източници на витамините от група В са още бобови растения, пълнозърнести храни, банани, люти чушки, картофи.
Витамин В1
Витамин В1 се нарича още тиамин. Открит е през 1912 г. от Казимир Фънк. Той играе роля в катаболизма на захарите и аминокиселините в организма. Тиаминът играе важна роля в освобождаването на енергия от въглехидратите. Участва в синтеза на РНК и ДНК, както и в правилната функция на нервната система. Активната му форма е коензим, наречен тиамин пирофосфат, който участва в превръщането на пируват в ацетил коензим-А. Недоимъкът на витамин В1 причинява заболяването бери-бери и енцефалопатия на Wernicke. Симптомите включват загуба на тегло, нарушения в сетивността, развитие на сърдечна недостатъчност, като в тежки случаи може да настъпи летален изход. Хроничният дефицит на тиамин може да доведе до Корсаков синдром. Допълнителна информация може да откриете на:
Витамин В2
Витамин В2 е известен още като рибофлавин. През 1926 г. Д. Т. Смит и Е. Г. Хендрик откриват рибофлавин. Малко по-късно Макс Tишлер открива начин за синтезиране на витамина. Витамин В2 представлява предшественик на кофакторите FAD (флавинаденин динуклеотид) и FMN (флавин мононуклеотид), необходими в много различни ензимни реакции, включително активиране на други витамини. Витаминът взима участие в цикъла на лимонената киселина, в катаболизма на мастните киселини, както и в освобождаването на енергия в електронната транспортна верига. Недоимъкът на рибофлавин може да доведе до хейлит, глосит, себореен дерматит, псевдосифилис, фарингит, хиперемия и оток на лигавиците. Състоянието спада към недоимък на други витамини от групата В.
Витамин В3
Витамин В3 е известен още като ниацин и се представя в две форми - никотинова киселина и никотинамид. Открит е през 1937 г. от Конрад Влвехем. Представлява предшественик на коензими наречени NAD (никотинамидаденин динуклеотид) и NADP (никотинамидаденин динуклеотид фосфат), необходими при много метаболитни процеси. Имат важна роля в метаболизма на глюкозата, мазнините и алкохола в организма. Недоимъкът на ниацин в съчетание с недостиг на триптофан причинява заболяването пелагра. То се характеризира с дерматит, деменция, диария, безсъние, чувство за обърканост, слабост и др. Допълнителна информация за дефицит на витамин В3 може да прочетете на:
Витамин В5
Витамин В5 е познат още като пантотенова киселина. През 1933 г. е открит от Роджър Уилямс. Представлява прекурсор на коензим-А, който е необходим за метаболизирането на много молекули в човешкото тяло. Пантотеновата киселина участва в окислението на мастните киселини и въглехидратите. Коензим-А участва в синтезата на аминокиселини, мастни киселини, кето-тела, холестерол, фосфолипиди, стероидни хормони, невротрансмитери и антитела. Недоимъкът на витамин В5 може да доведе до поява на акне и парестезии.
Витамин В6
Витамин В6, наричан още пиридоксин, е коензим в много ензимни реакции в организма. Открит е през 1934 г. от Пол Гьорги. Недостигът на витамин В6 причинява лезии по кожата, подобни на себореен дерматит, зачервяване на очите, неврологична симптоматика.
Витамин В7
Витамин В7 е познат още като биотин. Той представлява коензим на карбоксилазни ензими, необходими за синтезата на мастни киселини и гллюконеогенеза. Биотинът играе ключова роля в метаболизма на липидите, протеините и въглехидратите. Недоимъкът на витамин В7 обикновено не причинява тежки последици при възрастни, а само козметични проблеми като забавен растеж на косата и ноктите. При кърмачета обаче, може да доведе до нарушения в растежа и неврологични разстройства.
Витамин В9
Витамин В9 се нарича още фолиева киселина. Открит е през 1993 г. от Люси Уилиамс. Фолиевата киселина е необходима за синтезата, поправянето и метилирането на ДНК. Тя е кофактор при различни реакции, тя е особено важна при процеса на делене на клетките при бременност и ранна детска възраст. Витамин В9 участва и в еритропоезата. Недоимъкът на фолиева киселина води до макроцитна анемия, повишени нива на хомоцистеин. Недостигът на фолиева киселина може да доведе до вродени аномалии на плода.
Витамин В12
Витамин В12 е познат още като цианкоболамин. Той е коензим, участващ в метаболизма на всяка клетка на човешкото тяло, най-вече в синтезата и регулацията на ДНК. Има значение и в метаболизма на мастните киселини и аминокислените. Недостигът на витамин В12 води до развитие на макроцитна анемия, периферна невропатия, загуба на паметта и други когнитивни нарушения. Може да причини психоза, а в редки случаи - парализа. Наблюдават се още кожни и гръбначни лезии, акне-подобен обрив и други.
Диагноза
Диагнозата недоимък на други витамини от групата В се поставя на базата на анамнестичните данни, клиничната картина и лабораторни показатели, доказващи дефицита.
Лечение
Лечението на състоянието е заместително. Ако има недостиг на всички витамини от групата на В комплекса - има препарати, съдържащи всички 8 витамина. При недостиг на един витамин, се приемат монопрепарати. За лечението с витамини от групата на В комплекса може да намерите подробна информация в раздела Лечения.
Изображения: freepik.com
Видове Недоимък на други витамини от групата B МКБ E53
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОЕНЗИМ B КОМПЛЕКС капсули * 30 VIRIDIAN
РЕЛИФИА НОУ СТРЕС капсули * 60
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
СУИС ЕНЕРДЖИ НЕВРОФОРС капсули * 30
АРГИНИН капсули * 150 SANCT BERNHARD
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 ФАРМА ДУПНИЦА
ЦЕНТРУМ A - Z таблетки * 60
МАГНЕЗИЙ 200 мг + ВИТАМИН B2 + ВИТАМИН B6 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ДИАС БЮТИ КОЛАГЕН КОМПЛЕКС таблетки * 60 МЕДОХЕМИ
СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА капсули * 90 SWC038
ПРОМООСТЕОМАКС-К таблетки * 160
СУИС ЕНЕРДЖИ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/B_vitamins
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325292.php#summary
Коментари към Недоимък на други витамини от групата B МКБ E53