Глосит МКБ K14.0
Глосит е възпаление на езика или по-често възпаление на гърба на езика със загуба на папили на езика, като повърхността на езика остава гладка и еритематозна (зачервена) наричана понякога атрофичен глосит.
Глоситът може да доведе до изчезване на папилите. Те съдържат хиляди вкусови рецептори. Възпалението на езика може да причини болка и да промени начина на хранене или говорене.
Видове глосит
Според протичането им във времето се подразделят на:
Остър глосит
Представлява внезапно започнало възпаление на езика, което често води до тежки симптоми. Този вид глосит обикновено се развива по време на алергична реакция.
Хроничен глосит
Този тип глосит е възпаление на езика, който след лечение се появява отново. Този тип може да започне със симптоми на други заболявания.
Атрофичен глосит
Атрофичният глосит (глосит на Хънтър), се появява, когато изчезнат голям брой папили. Той променя цвета и текстурата на езика. Този тип глосит обикновено придава лъскав вид на езика.
Някои хора са по-предразположени към появата на глосит. Обикновено такива хора имат имате травми в устната кухина, консумация на пикантни храни, използване на ортодонтски устройства (брекети, фиксиращи устройства), наличие на херпес, ниски нива на желязо в кръвта (желязодефицитна анемия), хранителни алергии или нарушение на имунната система.
Според вида на лезията върху езика, глоситът може да се подраздели на:
Медиален ромбовиден глосит
Това състояние се характеризира с персистираща еритематозна, ромбоидна депапилирана (без папили) лезия в централната област на горната част на езика, точно пред циркумлатните папили.
Медиалният ромбоиден глосит е вид орална кандидоза и рядко води до симптоми. Лекува се с противогъбични средства. Предразполагащите фактори включват използване на кортикостероидни спрейове, инхалатори или имуносупресивна терапия.
"Географски език"
"Географският език", наричан още доброкачествен миграционен глосит, е често срещано състояние, което обикновено засяга горната повърхност на езика. Характеризира се с петна от депапилация и еритем, граничещи с белезникава периферна област. Тези петна придават на езика вид на карта.
За разлика от глосита поради хранителни дефицити или анемия, лезиите при "географския език" мигрират по повърхността на езика с течение на времето. Това се случва, защото нови зони от езика се включват в състоянието, докато предходно засегнатите области зарастват, придавайки вид на движеща се лезия.
Причината за състоянието е неизвестна и липсва лечение. Рядко води до появата на симптоми, свързани с лезиите, но понякога може да има усещане за парене, което се засилва при ядене на горещи, пикантни или кисели храни.
"Геометричен глосит"
"Геометричният глосит", наричан още херпетичен геометричен глосит, е термин, с който се означава хронична лезия, свързана с инфекция от тип I с вируса на херпес симплекс (HSV), при която има дълбока цепнатина по срединната линия на езика, който дава множество клони.
Лезията обикновено е много болезнена и може да има ерозия в дълбочината на пукнатините. Заболяването се среща при имунокомпрометирани лица. Лечението е с противовирусни средства (ацикловир).
"Ягодов език"
"Ягодов език" или "малинов език" е глосит, който се проявява с хиперпластични (уголемени) гъбични папили, придаващи вид на ягода. Езикът тип "бяла ягода" е мястото, където на езика има бяло покритие, през което излизат хиперпластичните гъбични папили. "Червеният ягодов език" е мястото, където се губи бялото покритие и се разкрива тъмночервена, еритематозна повърхност, пресичаща се с хиперпластичните гъбични папили.
Езикът тип "бяла ягода" се наблюдава при ранна скарлатина (системна инфекция от β- хемолитични стрептококи от група А), а "червеният ягодов език" се появява по-късно, след 4-5 дни. "Ягодов език" се наблюдава и при болестта на Kawasaki (васкулитно разстройство, срещащо се предимно при деца под 5 години) и синдром на токсичен шок.
Причини за глосит
- Алергична реакция към паста за зъби, вода за уста, освежители за въздух, багрила в бонбони, пластмаса в протези или васали, или някои лекарства за кръвно налягане (АСЕ инхибитори);
- Сухотата в устата, когато жлезите, които произвеждат слюнка са унищожени (синдром на Сьогрен);
- Бактериална, вирусна или гъбична инфекция;
- Наранявания от изгаряния, груби ръбове на зъбите или зъболекарски уреди или други травми;
- Ниски нива на желязо (недостиг на желязо) или някои витамини, като витамин B12;
- Болест на Крон, болест на Whipple, синдром на придобитата имунна недостатъчност (СПИН);
- Кожни заболявания като лихен планус, еритема мултиформе, афтозни язви, пемфигус вулгарис, сифилис и други;
- Тютюн, алкохол, топли храни, подправки или други дразнители.
Симптоми на глосит
Симптомите на възпалението на езика може да се появят бързо или бавно с течение на времето. Те включват:
- Затруднено дъвчене, преглъщането или говорене;
- Гладка повърхност на езика;
- Възпаление и чувствителност на езика
- Промяна в цвета на езика
- Блед, ако причинената е злокачествена анемия;
- Огнено червен език, ако причината е липса на други витамини от група В;
- Подуване на езика.
Глосити при общи заболявания
Уремичен глосит
При уремия езикът е зачервен и оточен. Измененията наподобяващи скарлатинозният език (малинов език), могат да се наблюдават при остри възпаления на устната кухина и недоимък на витамин РР.
Amyloidosis primaria
Езикът е най-честата локализация след устните, а участъците на отлагане на амилоид (амилоидоза) изглеждат като единични или множествени възловидни възвишения, папули (изпъкнали над кожната повърхност образувания на кожата) или плаки с непроменен цвят, или жълтеникави, неболезнени, често съпътствани от пурпурни петна и широки кръвоизливи по кожата.
Най-засегнати са ръбовете на езика. Дифузната инфилтрация на езика причинява уголемяването му. Засягането на гръкляна води до дрезгав глас и затруднено преглъщане. Едновременно с езика се обхващат и устните.
"Хайверен език"
Наблюдава се предимно при възрастните хора над 40 годишна възраст. По долната страна на езика и в подезичната област на устната кухина се образуват виолетово - сини надигнатости и извивки, под които прозират разширени кръвоносни съдове. Ако не са породени от подчелюстно локализиран патологичен процес (следствие на притискане), за който се предвиждат терапевтични мероприятия, разширените вени не изискват лечение.
Лечение
Антибиотици и други лекарства, могат да бъдат предписани, ако причинителя на заболяването са бактерии. Използват се и локални кортикостероиди, за да се намали зачервяването и болезнеността.
Домашни грижи
Миенето и почистването на зъбите с конец няколко пъти на ден може да подобри здравето на езика, венците и зъбите. Това може да помогне за облекчаване на симптомите, свързани с глосит и да предотврати повторното състояние.
Прогноза на заболяването
В повечето случаи глоситът изчезва по време на лечението. Лечението може да бъде по-успешно, ако се избягват храни, които водят до възпаление на езика. Практикуването на правилна орална хигиена също може да помогне за намаляване или предотвратяване на здравословни проблеми.
изображения: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Глосит МКБ K14.0
- Подуване на езика
- Възпален език
- Зачервен език
- Симптоми, свързани с вкуса
- Атрофия на мускулите на езика
- Атрофия на езика
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.healthline.com/health/glossitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Glossitis
Коментари към Глосит МКБ K14.0
Iva
Здравейте! А какъв лекар трябва да постави диагнозата?
Може да се консултирате с вашия личен лекар или с Уши-нос-гърло специалист.
Здравейте! А какъв лекар трябва да постави диагнозата?