Еrythema multiforme МКБ L51

Erythema multiforme е своеобразна алергична реакция с полиетиологична генеза, която протича с полиморфни обриви по кожата и засяга много често видимите лигавици и сравнително рядко други органи и системи.
Етиологията и патогенезата на erythema multiforme остават често неизяснени. Най-честите причини за нейното възникване са:
- Инфекции - вирусни (основно от herpes simplex - постхерпетична мултиформена еритема, по-рядко от вирусите на грипа, инфекциозния хепатит и др.), бактериални (стрептококи - акутен тонзилит, фарингит, бронхит и др.), микоплазмени (честа причина за тежко протичащи форми, придружени от първични атипични пневмонии - синдромът на Stevens-Johnson)
- Медикаменти - особено често възниква от сулфонамиди, пиразолонови деривати (Analgin, Sedalgin, Pyramidon), барбитурати
- Физични агенти - студови въздействия, слънчеви облъчвания и др.
- Общи заболявания - лимфоми, висцерални карциноми, болести на съединителната тъкан, улцерозен колит и др.
Мултиформената еритема започва обикновено остро, с поява на симетрично разположени обриви по гърба на китките и ходилата, външната повърхност на предмишниците и подбедриците, страничните части на шията и лицето, а при по-тежки форми и видимите лигавици (уста, конюнктиви, гениталии и анус).
Характерни са кръгловати еритемоедемни обриви с вид на кокарда или ирис - с по-светла розово-червена периферия и тъмен червеновиолетов център, в който често се развиват везикули и були. След тяхното разкъсване остават секретиращи ерозии. Обривите имат склонност към сливане.
По лигавиците се образуват първоначално субепителиални були, които бързо се разкъсват и се откриват ерозии с фибриноиден налеп.
Общото състояние на пациентите при мултиформната еритема е нарушено, като е налице повишена температура, отпадналост, намалена работоспособност, болки в ставите и др.
Прогнозата при леките форми е добра и заболяването преминава за 2-3 седмици. Тежките форми се характеризират с булозни или хеморагични промени по кожата, със засягане на лигавицата на устата (при 100 %), очите (при 90 %), гениталиите (при 60 %), белите дробове - пневмонии (около 20 %) и се придружават с висока температура. Прогнозата при тях е сериозна, особено при нелекувани болни (морталитет 5-15 %). Заболяването често рецидивира.
Според тежестта на клиничната симптоматика се открояват 4 клинични форми на erythema multiforme:
- Лека форма - характеризира се с еритемо-папулозни обриви по лицето, шията и крайниците, без засягане на лигавиците и липса на общи явления.
- Средно тежка форма - освен гореописаните кожни промени има и енантем в устата и конюнктивите, както и наличие на умерена температура.
- Тежка форма - включени са две нозологични единици: ectodermosis erosiva pluriorificialis и dermatostomatitis. При тях са налице везикуло-булозни лезии по кожата и лигавиците на устата, носа, конюнктивите, гениталиите и ануса, които се придружават с висока температура, трахеобронхит и атралгии.
- Много тежка, генерализирана форма (syndroma Stevens-Johnson) - тази форма протича с булозни лезии по кожата и видимите лигавици, които са в асоциация с много тежки общи прояви: висока температура, адинамия и атипична пневмония, а понякога и с прояви на полисерозит, артрит и наличие на сърдечно-съдови, бъбречни (нефрит) и очни промени (кератит, ирит, увеит).
При диагностицирането за етиологичното изясняване на заболяването са необходими вирусологични, бактериологични, алергични, имунологични, хематологични, рентгенологични и други изследвания.
Хистопатологично началните изменения показва вазодилатация на съдовете в горната дерма и наличие предимно на лимфоцитен периваскуларен инфилтрат с екзоцитоза на еритроцити и неутрофили. При напреднал процес промените са два типа. Епидермален тип - в центъра на лезиите е налице вакуолна дегенерация на епидермалните клетки до оформяне на субепидермално разположени були, като при тежки случаи може целият епидермис да бъде некротичен. Дермален тип - наблюдава се силно изразен едем в папиларната дерма. Директната имунофлуоресценция е негативна.
Диференциална диагноза се прави с erythema nodosum, dermatitis herpetiformis, pemphigus aphthosis, vasculitis allergica и др.
Терапевтичните насоки се определят от етиологичния причинител и от параклиничните изследвания. При идиопатичните форми на мултиформената еритема лечението се провежда съобразно тежестта на протичането. При преценка на дерматолог се използват:
- локално - кортикостероидни лосиони или кремове.
- общо - при леки форми антихистаминови препарати, нестероидни противовъзпалителни средства (Aspirin), vitamin C, при данни за вирусна инфекция - антивирусни средства, а при бактериални инфекции - антибиотици (тетрациклини, макролити). При тежките форми се използват кортикостероиди в комбинации с широкоспектърни антибиотици. При болезнени ерозии в устната кухина - включване на венозен източник за вливане на електролити, витамини и осъществяване на парентерално (венозно)хранене.
Коментари към Еrythema multiforme МКБ L51
Лалка Симеонова
Търся специалист, който може да ми помогне за лечение на Еритема мултиформе. Много моля за помощ. Ако някой знае някаква помощ моля да ми пише на е-мейл lali_sim@abv.bg Благодаря!?
Може да се консултирате с дерматолога д-р Тодева във форума на Фрамар. Необходима Ви е само регистрация. Ето удобен линк: Кожни и венерически болести
Търся специалист, който може да ми помогне за лечение на Еритема мултиформе. Много моля за помощ. Ако някой знае някаква помощ моля да ми пише на е-мейл lali_sim@abv.bg Благодаря!?