Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на синдром на лошо чревно всмукване Болест на Whipple

Болест на Whipple

от 29 юни 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Болест на Whipple - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Болестта на Whipple е системно инфекциозно заболяване, най-вероятно причинено от грам-положителна бактерия, Tropheryma whippelii. Въпреки че първите описания на заболяването описват синдром на малабсорбция с участие на тънките черва, заболяването засяга и ставите, централната нервна система и сърдечно-съдовата система. Инфекцията с Tropheryma whippelii е призната за основна причина за културно-отрицателен ендокардит. Тъй като са описани по-малко от 1000 съобщени случая, клиничният опит с това заболяване е оскъден.

Болестта на Whipple е най-често срещана при белите мъже и рядко е описана при жени (съотношение мъже към жени е приблизително 8-9:1). Обикновено се наблюдава при средна възраст и възрастни хора (над 40 години).

Т. whipplei е един от актиномицетите и е далечен роднина на Mycobacterium avium-intracellulare и Mycobacterium paratuberculosis, обяснявайки отчасти защо болест на Whipple е подобна на болестите, причинени от тези бактерии. Заболяването е често срещано при фермерите и тези, които са изложени на почвата и животните, което предполага, че инфекцията е придобита от тези източници.

Лицата, които са най-податливи на заболяването, са тези с намалена способност да извършват вътреклетъчно разграждане на погълнати патогени или частици, особено в макрофагите. Няколко проучвания показват, че дефектната функция на Т-лимфоцитите (особено TH1 популацията) може да бъде важен фактор, предразполагащ за заболяването. По-специално, циркулиращите клетки, които са CD11b (известни също като интегрин алфа) експресивни, са редуцирани в податливи индивиди. CD11b има жизненоважна роля в активирането на макрофагите, за да унищожи вътреклетъчно погълнатите бактерии Т. whipplei.

Счита се, че клиничните прояви на заболяването са причинени от инфилтрация на различни тъкани на тялото от T. whippelii. При типичната болест на Whipple най-тежките промени се наблюдават в тънките черва и мезентериалните лимфни възли, при които биопсията често разкрива големи, пенести макрофаги. Тези макрофаги могат лесно да бъдат наблюдавани инфилтриране на тъканите чрез конвенционална светлинна микроскопия. Макрофагите се наблюдават лесно, когато за хистологичните сечения се използва ПАС-реакция. Въпреки това, положителните ПАС-оцветени макрофаги инфилтриращи телесните тъкани не са патогномонични за болест на Whipple. микроскопско изследване на болест на whippleТези макрофаги също могат да бъдат открити при инфекция, дължаща се на Mycobacterium avium intracellulare, криптококоза или други паразитни организми (обикновено наблюдавани при пациенти, които са имуносупресирани с HIV заболяване).

Диагностичната електронна микроскопия разкрива кокобациларни тела, които представляват T. whippelii организми (фигура 1). Това е диагностично, защото положителната полимеразна верижна реакция (PCR) за Т. whippelii ще присъства в засегнатата тъкан.

Малабсорбцията, наблюдавана в тънките черва, която е свързана с това състояние, се смята, че е вторична на нарушаването на нормалната вилозна функция поради инфилтрация на lamina propria на тънките черва. Установено е, че пациентите с артралгии имат организма в синовиалните тъкани. Организмите са открити в сърдечните клапи на пациенти със сърдечна болест на Уипъл и в централната нервна система на пациенти с неврологично заболяване. Рядко организмът може да бъде открит в белите дробове на засегнатите пациенти. Накратко, въпреки че болест Whipple представлява системно състояние, само няколко органични системи на тялото са засегнати открито.

Макроскопски при болест на Whipple първоначално промените обхващат тънкото черво. По-късно възниква полисерозит, терминален фиброзен ендокардит и верукозен ендокардит на митралната клапа. Стената на червото е неравномерно задебелена. Лигавицата е зърниста, а в някои участъци - атрофична. Мезентериалните лимфни възли са увеличени, с жълтеникав цвят.микроскопско изследване на болест на whipple

Микроскопски при болест на Whipple въсите са задебелени и скъсени, а криптите са стеснени. В собствения слой на лигавицата се виждат агрегати от големи, със светла цитоплазма макрофаги, в които има гранулиран ПАС-положителен материал (фигура 2), липопротеидни комплекси и неутрални мазнини. Това са така наречените телца на Speraki. Лимфните съдове са разширени и в лумена им има същите клетки и капки неутрални мазнини. Структурата на мезентериалните лимфните възли е заличена. Наблюдава се атрофия на лимфната тъкан, фиброза, разраснали грануломи и кисти. Центърът на грануломите е с некроза и отложени кристали холестерин, а по периферията им има гигантски клетки тип "чуждо тяло" и макрофаги.

4.1/5 8 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC96003/
https://emedicine.medscape.com/article/183350-workup#c7
https://en.wikipedia.org/wiki/Whipple%27s_disease
http://www.pathologyoutlines.com/topic/smallbowelwhipple.html


Коментари към Болест на Whipple

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болест на Whipple
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:01
    Коментирайте "Болест на Whipple"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Клинична патология на синдром на лошо чревно всмукване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 98 дни, 42 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2320 дни, 8 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival