Възпален език
Езикът (linguae) е мускулест орган, разположен в устната кухина. Основните функции, които проявява, са свързани с речта и акта на механично храносмилане. По повърхността на езика са разположени езиковите папили (брадавици), които отговарят за усета спрямо различните вкусове храни. Възпалението се характеризира като защитна реакция на организма, проявяваща се в отговор на различни стимули от външната или от вътрешната среда, с цел елиминирането на патогена в края на реакцията. По времето на протичане, възпалението се характеризира като остро или хронично, а по първопричината, поради която възниква – като първично или вторично. На възпаление могат да бъдат изложени всички тъкани, органи и системи, включително и езикът.
Възпалението на езика е състояние, придружено от зачервяване и болезненост, като промени се забелязват и в големината, цвета и повърхността му. В медицината се означава с термина глосит.
На какво може да се дължи възпалението на езика?
Възпалението на езика може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хранителен дефицит, недостиг на витамини от група В (В1, В2,В3 В6, В9), карциноиден синдром.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия, желязодефицитна анемия, пернициозна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с ХИВ, СПИН, сифилис, тропическо спру, кандидоза, инфекция с херпес симплекс, трихинелоза.
- Болести на храносмилателната система - болест на Крон (Crohn’s disease), целиакия (глутенова ентеропатия), болест на Уипъл (Whipple's disease), афтозни язви, географски език.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергия, анафилактичен шок, прехапване на език, изгаряне в устната кухина.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - орален лихен планус, еритема мултиформе, пемфигус вулгарис.
- Психични и поведенчески разстройства - шизофрения.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от лекарства (антибиотици).
- Новообразувания - рак на езика.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - миозит, болестта на Бехчет (Behçet's disease).
- Болести на нервната система - невралгия.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, хронична употреба на алкохол.
- Други - неправилно поставени протези, прием на много топли храни и люти подправки.
По-чести причини за появата на глотит
Травми
Към по-честите травми, водещи до възпаление на езика, можем да причислим ухапването, а също и яденето на много гореща храна. Ухапването на езика е доста болезнено и обикновено след него се появяват афтозни язви в устата, най-вече в мястото на ухапване или в долната част на езика, а при приемът на много гореща храна е вероятно да изгорите езика си и това да доведе до изтръпналост, болка, дори до образуване на мехури по езика и лигавицата на устната кухина. Тези състояния са често срещани и не изискват прием на допълнителни медикаменти, подпомагащи възстановяването. То най-често е между една или две седмици.
Невралгия
Невралгията е заболяване, протичащо с характерна болка, означаваща се като невропатна – силна, пробождаща, внезапна, пареща болка. Тя се появява в унисон с патогенезата на заболяването, а именно увреда или дразнене на един или повече периферни нерви. Ако няма друга изяснена причина за болезненост в езика, напр. Травма или инфекция, то най-вероятно имате невралгия. Обикновено пациентите съобщават за болка като при токов удар, която може да се засилва по време на преглъщане, дъвкане, а също и при хора, страдащи от рак на гърлото. Най-често се прилагат лекарства, предписани от Вашия лекар за облекчаване на невропатната болка.
За невралгията може да намерите допълнителна информация на:
»Неуточнени невралгия и неврит
Лихен планус
Лихен планус е хронично заболяване с характерен имунно-медииран отговор, като засяга различни части от тялото, най-вече кожа, коса, лигавици и нокти. Обривите, които причинява са обикновено папулозни, пурпурни, с наличието на периферни лезии. Повече от половината пациенти са и с установен орален лихен планус, като е установено, че състоянието може да има средна продължителност от пет години. При оралният лихен планус има наличие на бели или червени петна по езика, възпален венец, а също и парене по време на хранене.
Повече за лихен планус може да прочетете на:
Сифилис
Сифилис, известен още като луес, е лечимо, полово предавано заболяване, причиняващо се от определена бактерия – Treponema pallidum. Заболяването се развива в няколко стадия – първичен, вторичен, латентен и третичен. Характерното за първия стадий на заболяването е образуването на т.нар. шанкър, т.е. кожна язва на мястото на проникване (уста, влагалище, ректум и т.н.). При вторичния стадий се наблюдават разнообразни симптоми, но най-характерни са обривите по хода на цялото тяло. Ето защо при луес може да се наблюдава и възпаление на езика в различните етапи на заболяването.
Прием на антибиотици
Продължителният прием на антибиотици без допълнителен прием на пробиотик може да бъде причина за появата на кандидоза най-често в областта на устната кухина и гениталната област. При кандидозата се нарушава флората в устната кухина, вследствие на което може да предизвика нейното възпаление, включително това на езика и появата на бели налепи по него. При нужда за елиминирането и е необходимо да се спазват следните препоръки: да се поддържа добра орална хигиена чрез хлорхексидинови препарати под формата на вода и гелове за уста, да се използват антимикотични средства за овладяване на кандидозата, било то системни или локални, използване на пробиотици за възстановяване нормалната флора на устата, както и преустановяване на приема на никотин, ако пушите.
Как да си помогнем сами
За да се предотврати появата на възпаление на езика и на устната кухина като цяло трябва да се спазва добра орална хигиена. Може да я постигнете като прилагате следните методи:
- Миене на зъбите с четка за зъби, използване на хлорхексидинови препарати, конци за зъби – подпомагат поддържането на добра хигиена, предотвратяват появата на инфекции. Пастите за зъби, съдържащи в състава си натриев лаурил сулфат спомагат за облекчаване на болката.
- Запарки от лайка – лайката в широкото си приложение се използва като билкова инфузия, като повлиява редици проблеми, тъй като активното съединение в нейния състав е бизабололът. Установено е, че той действа антимикробно и противовъзпалително, ето защо може да Ви помогне при борбата с възпаления език. Чаят от лайка е полезен също и заради своите анти-стрес ефекти.
- Прием на студена вода и лед – пиенето на студена вода или смученето на кубче лед спомагат за облекчаване на болката в езика напр. При изгарянето му, а също повлияват болка, причинена от парене или сухота в устата.
- Пчелен мед и млечице – медът притежава антибактериални свойства, а също е и много често срещана съставка в мехлемите за рани, тъй като повлиява някои от тях. Може да втриете малко мед върху възпаленото място или да го приемате в комбинация с чай от лайка.
- Алое вера – основният ефект от приложението на алое е успокояващото му действие върху кожата. Същият ефект има и при приложение в устната кухина. Може да изплаквате устата си със сок от алое, пресен, по няколко пъти на ден.
Кога да потърся лекарска помощ
Състоянието възпален език изисква лекарска намеса тогава, когато продължава повече от няколко седмици и промените в цвета, появата на язви, бучки и рани не отшумяват. В повечето случаи болезнеността, вследствие на възпалението не е причина за безпокойство, но консултирайки се с Вашия лекар вероятно ще изключите по-редките причини за появата на този симптом, като например рак на гърлото. При установяване на причината за възпаления език може да се предпишат различни медикаменти и добавки, повлияващи положително възстановяването Ви.
Изображения:freepik.com
Заболявания при симптом Възпален език
- "Географски" език
- Амилоидоза
- Анемии, свързани с храненето
- Апластични и други анемии
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- Витамин B12-недоимъчна анемия, причинена от избирателно нарушаване на усвояването на витамин B12 при хранене
Библиография
www.healthline.com/health/sore-tongue-remedy
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lichen-planus/symptoms-causes/syc-20351378
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/sore-tongue
https://www.webmd.com/oral-health/guide/tongue-problem-basics-sore-or-discolored-tongue-and-tongue-bumps
Коментари към Възпален език