Недоимък на рибофлавин МКБ E53.0
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Витамин В2
Недоимък на рибофлавин представлява рядко срещано състояние. Към него принадлежи арибофлавинозата.
Рибофлавин или още витамин В2 е водоразтворим, топлиноустойчив витамин, който тялото използва за метаболизиране на въглехидрати, белтъци и мазнини в енергия. Освен че повишава енергията, рибофлавинът действа като антиоксидант, подпомагащ за правилното функциониране на имунната система, здравината на кожата и косата. Тези процеси се осъществяват с помощта на 2 коензима - флавин мононуклеотид (FMN) и флавинаденин динуклеотид (FAD). Без адекватно количество рибофлавин, макронутриентите като въглехидрати, белтъци и мазнини не могат да се усвоят правилно. Рибофлавинът съдържа жълто-зелен флуоресцентен пигмент, който прави цвета на урината жълт. Витамин В2 подпомага превръщането на триптофан в ниацин, което активира витамин В6.
Рибофлавин (витамин В2) за първи път е изолиран през 1879 г. от суроватката на млякото. В миналото е бил известен още като витамин G. Витамин В2 е свързан с продукцията на енергия, функционирането на ензимите, синтезата на мастни и аминокиселини, както и с възстановяването на глутатиона. Рибофловинът участва в няколко ензимни системи. Двата му основни метаболита - рибофлавин 5 фосфат и рибофлавин 5 аденозиндифосфат са коензими. Те участват в регулацията на клетъчния метаболизъм, както и във въглехидратния, мастния и аминокиселинен метаболизъм.
Основни източници на рибофлавин са млякото и млечните продукти, зърнени храни, месо, спанак, броколи. Недоимък възниква, когато тези храни отсъстват в диетата на индивида. В стъклените контейнери за мляко, витамин В2 се разрушава под въздействие на светлината.
Причини
Етиологията на заболяването може да бъде различна. Недостигът на рибофлавин може да бъде резултат от недостатъчен хранителен прием или в резултат на други ендокринни смущения. Дефицитът на рибофлавин корелира с други дефицити от групата В. Рибофлавинът се съдържа в някои храни като яйца, млечни продукти, меса, зелени зеленчуци, пълнозърнести храни. Недостигът на рибофлавин може да се среща и при пациенти с хронична диария, чернодробно заболяване, бъбречна недостатъчност, алкохолна болест.
Недоимък на рибофлавин е рядко срещано заболяване. Среща се предимно в развиващите се страни в Африка и Азия. Заболяването се среща при много възрастни хора, при жени, приемащи противозачатъчни медикаменти, при индивиди с аномалии в развитието, като цепки на устните и небцето, забавяне в растежа и сърдечни заболявания. Бременни и кърмачки, хора със синдром на Brown-Vialetto-Van-Laere (BVVL) и вегани също са изложени на риск от дефицит на рибофлавин.
Патофизиология
Изследвания показват, че дефицитът на рибофлавин може да промени усвояването на желязото, което може да доведе до анемия. Рибофлавинът участва в производството на червените кръвни клетки (еритроцити) и в транспортирането на кислород до клетките. Повишаването на количеството рибофлавин в организма може да увеличи количеството на хемоглобина, както и производството на еритроцити. Рибофлавинът е необходим и за поддържане на адекватно ниво на колаген, който изгражда голяма част от кожата и косата.
Рибофлавин като хранителна добавка се използва и при лечение на мигрена. Изследвания сочат, че приложението на 400 мг рибофлавин на ден за минимум 3 месеца предотвратява мигренозните пристъпи.
Рибофлавинът може да има и предотвратяващо действие и за някои очни заболявания, като катаракта, глаукома и кератоконус.
Приемът на рибофлавин намалява нивата на хомоцистеин и кръвното налягане. Понижаването на хомоцистеина от своя страна, с 25%, може да намали риска от развитието на остър коронарен синдром и инсулт.
Тежкият дефицит на рибофлавин може да намали нивата на FAD и FMN и да повлияе метаболизма на други витамини от груба В. Рибофлавинът се екскретира от тялото, като само 15% от него се абсорбират. Въглехидратите, внесени чрез храната в организма, се превръщат в АТФ, който се използва за образуване на енергия. Рибофлавинът се абсорбира в тънките черва, а излишъкът от него се екскретира чрез урината. Уринарната секреция на рибофлавин може да намалее с възрастта и стреса.
Симптоми
Клинично недостигът на рибофлавин може да причини умора, възпаление на гърлото, замъглено зрение, депресия.
Дерматологичните изяви на дефицит на рибофлавин включват напукване на устните, възпален, зачервен език, омазнена лющеща се кожа, обриви по скротума вулвата и филтрума.
Проявите на недоимък на рибофлавин могат да включват още:
- Зачервени, сърбящи очи
- Нощна слепота
- Катаракта
- Мигрена
- Периферна невропатия
- Анемия
- Умора
- Злокачествено заболяване (дисплазия на хранопровода и на шийката на матката).
Недоимъкът на витамин В2 може да бъде в съчетание със следните нарушения:
Диагноза
Диагнозата недоимък на рибофлавин се поставя на базата на анамнестичните данни, клиничната картина и лабораторните находки.
Лабораторните изследвания включват измерване на активността на ензима глутатион редуктаза в червените кръвни клетки. Колкото по-активен е ензима, толкова по-ниско е нивото на рибофлавин в организма. Рибофлавинът може да доведе до фалшиво повишаване на катехоламините в урината и фалшиво положителна реакция за уробилиноген в урината.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с недоимък на пиридоксин.
Лечение
Лечението на недоимък на рибофлавин е заместително, като трябва да се внимава и за недостиг на други витамини от групата на В-комплекса.
С изключение на синдромите на малабсорбция, рибофлавинът се абсорбира лесно от горния гастроинтестинален тракт. Степента на абсорбция е намалена при пациенти с хепатит, цироза и билиарна обструкция.
Рибофлавинът е водоразтворим витамин, счита се за нетоксичен и няма известни до сега неблагоприятни ефекти върху организма. Най-добре е витаминът да се приема с храната, тъй като само около 15% от него се абсорбират. Когато се приема на празен стомах, излишъкът от рибофлавин се отделя с урината, придавайки и жълто-зелен цвят.
Дозировките на витамин В2 за лечение на недоимък на рибофлавин са както следва:
- при деца под 3 години - не е установена
- при деца от 3 до 12 години - от 3 до 10 мг дневно
- при възрастни и деца над 12 години - 6-30 мг дневно в зависимост от нуждите.
За пациенти с катаракта се препоръчва прием на не повече от 10 мг рибофлавин дневно.
Допълнителна информация за лечението с витамин В2 може да прочетете на:
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Недоимък на рибофлавин МКБ E53.0
Лечение на Недоимък на рибофлавин МКБ E53.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
МАГНЕЗИЙ 200 мг + ВИТАМИН B2 + ВИТАМИН B6 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ВИТАРАЛ таблетки * 30
ЛИНЕКС КОМПЛЕКС капсули * 14
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ B КОМПЛЕКС таблетки * 30
СУОНСЪН РИБОФЛАВИН (ВИТАМИН B-2) капсули 100 мг * 100 SW018
ПРОМОМУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
СУПРАВИТ МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20
КАЛЦИЙ + МАГНЕЗИЙ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ВИТАМИН C + АЦЕРОЛА ефервесцентни таблетки 500 мг * 20 БИОФАР
НАТРОЛ B-КОМПЛЕКС ФАСТ таблетки * 90
КАЛИВИТА МЕГА B КОМПЛЕКС таблетки * 100
Безплатна доставка за България!Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/125193-overview#a1
https://www.infonet-biovision.org/HumanHealth/Ariboflavinosis-Vit-B2-deficiency
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470460/
https://en.wikipedia.org/wiki/Riboflavin
Коментари към Недоимък на рибофлавин МКБ E53.0