Недоимък на други уточнени витамини от група B МКБ E53.8
Недоимък на други уточнени витамини от група B принадлежат недоимък на фолиева киселина (витамин В9) и фолат, цианкобаламин (витамин В12), пантотенова киселина (витамин В5).
Към недоимък на други уточнени витамини от група B принадлежи недоимъкът на биотин.
Недоимък на биотин е рядко хранително нарушение, което може да се прояви при хора от всякаква възраст и пол.Биотинът представлява чат от групата на витамин В.
Причините за възникването на недоимък на биотин са намаления му внос с хранителните вещества, консумиране на сурови яйца.
Клинично заболяването се характеризира с наличието на макулозен обрив, повишена чупливост на косата и косопад, анемия, слабост, адинамия, себореен дерматит, гъбични инфекции. Могат да се наблюдават още халюцинации, летаргия, анорексия, мускулни болки, парастезии.
Голямо значение за поставянето на диагнозата на заболяването има определянето на 3-хидроксисовалерик киселина и определяне на биотин в урината.
Лечението на заболяването се изразява в приемането на биотин. Той може да се приема във вид на таблетки или да се приема в по големи количества с хранителните вещества. Храни, които са богати на биотин са черен дроб и краве мляко.
Към недоимък на други уточнени витамини от група B принадлежи недоимъкът на витамин В 12 (цианкобаламин) и фолиева киселина.
Недоимък на витамин В 12 (цианкобаламин) и фолиева киселина представлява състояние, което се дължи на намален внос на витамин В 12 и фолиева киселина с храната или заболявания, които нарушават тяхното нормално усвояване от организма.
Такива заболявания засягат предимно стомаха, червата и панкреаса.
Недоимъкът на витамин В 12 и фолиева киселина води до развитието на мегалобластна анемия. Храните, които са най-богати на витамин В 12 са яйца, месо, черен дроб. Витамин В 12 или цианокобаламинът е коензим, който играе важна роля в метаболизма на фолиевата киселина и участва в пренасянето на киселината до клетките. Дневните нужди от витамин Б12 са 1 мкг дневно.
Клинично заболяването се характеризира с наличието адинамия, бледост, обща отпадналост, лесна умора, задух, сънливост, лоша концентрация, гастроинтестинален синдром с коремни болки и диария, Неврологичен синдром с парастезии по краката и ръцете, нарушена походка и други.
За диагнозата на заболяването значение има кръвните изследвания, определяне на MCV и MCH, клиничната картина.
Лечението е заместително и се извършва с фолиева киселина. В повечето случаи то се осъществява с капсули през устата. Лечението продължава до изчезване белезите на дефицита. При дефицит на цианкобаламин се прилага заместително лечение.
Към недоимък на други уточнени витамини от група B принадлежи недоимъкът на пантотенова киселина.'
Недостиг на пантотенова киселина е изключително рядко състояние.
Причините за възникването му се дължат на намален прием на хранителни вещества и тежко гладуване.
Симптомите за недостиг са подобни на други недостатъци на витамин В. Наблюдават се на раздразнителност, умора и апатия, възпрепятстван е синтеза на ацетилхолин, неврологични симптоми като изтръпване, парестезия, мускулни спазми. Понякога се наблюдават безпокойство, неразположение, нарушения на съня, гадене, повръщане и коремни спазми.
Голямо значение за поставянето на диагнозата на заболяването имат клиничната картина и лабораторните изследвания.
Лечението на състоянието се осъществява с възстановяване нормалния прием на хранителни вещества.
Коментари към Недоимък на други уточнени витамини от група B МКБ E53.8