Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреоидит Тиреоидит, неуточнен

Тиреоидит, неуточнен МКБ E06.9

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Тиреоидит, неуточнен МКБ E06.9 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Възпалителните заболявания, засягащи щитовидната жлеза протичат под различни форми в зависимост от вида на етиологичния причинител, давността и клиничния ход на заболяването.

Най-общо се различават остър тиреоидит, подостър тиреоидит и други хронични тиреоидит, като е възможно протичане и под формата на тиреоидит, неуточнен.

Най-често се засягат жените в млада и средна възраст, но някои форми на тиреоидит засягат еднакво мъжете и жените във всяка възраст, без съществени различия по отношение на етнос и раса.

Различават се няколко форми на неуточнен тиреоидит, като към тази рубрика се включват тиреоидит по време на бременност (свързан с бременността), постинфекциозният тиреоидит, тихият или наричан още безболков тиреоидит и други.

Под влияние на различни фактори се стига до възпаление и увреждане на щитовидната жлеза. Такива фактори могат да бъдат автоантитела, вирусни или бактериални инфекции, различни медикаменти, хормонални изменения.

Симптоми при тиреоидит, неуточнен

Клиничната картина, тежестта на проявите и протичането се различават при отделните пациенти.

Болните имат общи, неспецифични оплаквания, като отпадналост, повишена уморяемост, раздразнителност, възможни са промяна в гласа, стомашно-чревни оплаквания (болка в корема, дискомфорт, запек или диария, гадене) и други.

При част от пациентите заболяването протича в две ясно обособени фази, с първоначално развитие на тиреотоксикоза (деструкцията на тиреоцитите води до отделяне на високи количества щитовидни хормони в периферната кръв) с последваща фаза на хипотиреоидизъм.

Тиреотоксичната фаза рядко продължава повече от три месеца, докато хипотиреоидната може да продължи до две години, а при част от пациентите остава перманентна с необходимост от доживотна терапия.

При тиреотоксичната фаза доминират проявите, свързани с хиперфункция на щитовидната жлеза, като например ускорени метаболитни процеси, ускорен чревен пасаж и диария, повишена чувствителност към топлина, изпотяване, раздразнителност, депресивни епизоди и други.

След преминаването на тиреотоксичната фаза се наблюдават характерните за хипотиреоидизъм прояви, а именно повишена чувствителност към студ (зиморничавост), забавяне на метаболитните процеси, гадене, запек, главоболие, сънливост, хронична умора, депресия, промени по косата, кожата и ноктите.

При част от пациентите хипотиреоидната фаза преминава в рамките на две години и заболяването се самоограничава, докато при други са възможни различни по тежест усложнения, най-честото от които е перманентен хипотиреоидизъм.

При тиреоидит, свързан с бременността и раждането, често се наблюдава само наличие на хипофункция на жлезата без тиреотоксична фаза, като симптомите обикновено отшумяват в рамките на около една година след раждането.

При част от пациентите заболяването протича под формата на тих тиреоидит, наричан още безболков или безболезнен тиреоидит, за който е характерно леко повишение размерите на жлезата и наличие на общи прояви.

Възможно е развитие на тиреоидит след прекарана наскоро инфекция (най-често респираторна, стомашно-чревна, урогенитална).

Поставяне на диагнозата при тиреоидит, неуточнен

Своевременното откриване на болестта подобрява прогнозата и намалява рисковете от дългосрочни последици и увреждания.

Основно значение за поставянето на диагнозата имат клиничната картина, хормоналните изследвания, образните изследвания и други.

Разпитът на пациента е информативен по отношение на наследственост (генетична предразположеност), подлежащи автоимунни заболявания, скорошно забременяване и раждане, прием на определени медикаменти, наличие на предшестващи увреждания на щитовидната жлеза.

Физикалните находки, установени при клиничния преглед, са информативни за наличието или липсата на промени в обема и размера на щитовидната жлеза (наличие на гуша), промени в плътността, симетричността и консистенцията, наличие на повишена чувствителност и/или болезненост в областта.

Лабораторните изследвания са с ключово значение за откриването на увреждания във функционалната активност на жлезата, като при наличие на тиреотоксикоза се установяват повишени щитовидни хормони и понижени нива на тиреостимулиращия хормон, докато при хипотиреоидизъм се наблюдава обратната констелация, а именно високи нива на тиреостимулиращия хормон на фона на понижени нива на щитовидните хормони.

Образната и инструменталната диагностика са с високо значение за откриването на промени в нормалната архитектоника, структура и морфология на щитовидната жлеза, като се прилагат следните методики на изследване:

  • ултразвук (ехографско изследване) на щитовидната жлеза
  • радиоизотопно изследване на жлезата
  • КТ (компютърна томография) на щитовидната жлеза
  • ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) на жлезата
  • рентгеново изследване
  • тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза

Поставяне на диагнозата при тиреоидит, неуточнен

Диференциалната диагноза при неуточнен тиреоидит е широка и включва голяма част от познатите заболявания, ангажиращи жлезата, включително другите видове тиреоидит, хипотиреоидизъм, тиреотоксикоза (хипотиреоидизъм), неопластични образувания.

Лечение при тиреоидит, неуточнен

Терапията е насочена към овладяване на симптомите, прекратяване на прогресията на възпалението и намаляване на рисковете от допълнителни увреждания и усложнения.

Използват се лекарства за щитовидната жлеза, при необходимост аналгетици (лекарства, водещи до обезболяване), различни противовъзпалителни средства, а при необходимост и кортикостероиди.

При данни за наличие на тиреотоксикоза се използват лекарства за потискане на секрецията на щитовидни хормони, като например метимазол и пропилтиоурацил, като се стартира с малко по-висока доза, която постепенно се намалява до достигане на еутиреоидно състояние.

Пациентите, приемащи тези медикаменти трябва да се проследяват редовно, като се препоръчват чести лабораторни изследвания (пълна кръвна картина), тъй като са възможни увреждания на хемопоезата.

Симптоматично при тиреотоксикоза се прилагат и бета блокери (пропранолол предотвратява периферното превръщане на трийодтиронин в тироксин).

При хипотиреоидизъм се прилагат лекарства, представляващи аналози на щитовидните хормони, какъвто например е левотироксин (синтетичен аналог на тироксин, произвеждан от щитовидната жлеза).

Левотироксин се прилага първоначално в ниска стартова доза, която се увеличава постепенно до постигане на желания ефект. Медикаментът се отличава с много добър профил на безопасност, като е подходящ дори по време на бременност. С внимание се прилага при лица с подлежащи хронични заболявания, приемащи перорални лекарства за лечение на диабет, амиодарон (използван при аритмия), бета блокери, антидепресанти и други.

При тежко протичане, значително увеличение размерите на жлезата и риск от усложнения към началната терапия се включват и оптимални дози кортикостероиди, прилагани по схема.

В редки случаи при неуточнен тиреоидит във връзка с твърде значимо увеличение на обема на жлезата и симптоми на компресия (задух, затруднено преглъщане, притискане на съдове и нерви) се налага оперативно лечение и отстраняване по хирургичен път на части от жлезата (частична тиреоидектомия) или по-рядко на цялата жлеза (пълна, тотална тиреоидектомия).

Препоръчва се проследяване състоянието на болните и редовни профилактични изследвания (клиничен преглед, изследване нивата на щитовидните хормони и TSH, ехография на жлезата), като с повишено внимание се подхожда при следродилния тиреоидит.

Прогнозата при тиреоидит, неуточнен, като цяло е благоприятна, особено при ранно откриване и лечение на състоянието.

Още по темата:
  • E06.1 Подостър тиреоидит E06.1 Подостър тиреоидит
  • E06.0 Остър тиреоидит E06.0 Остър тиреоидит
  • E06.2 Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза E06.2 Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза
  • E06.4 Медикаментозен тиреоидит E06.4 Медикаментозен тиреоидит
4.4/5 9 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
34.50лв.

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60
12.40лв.

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
36.40лв.

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45
19.70лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45

Нов
НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240
49.00лв. 41.65лв.

НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240

Нов ПРОМО
КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100
110.10лв.

КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100

Библиография

https://medlineplus.gov/ency/article/000388.htm
https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroiditis
https://www.thyroid.org/thyroid-disease-pregnancy/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-thyroiditis/symptoms-causes/syc-20376675
https://en.wikipedia.org/wiki/Postpartum_thyroiditis

Коментари към Тиреоидит, неуточнен МКБ E06.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тиреоидит, неуточнен МКБ E06.9
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:51
    Коментирайте "Тиреоидит, неуточнен МКБ E06.9"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Щитовидни хормони
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
  • Използвайте ашваганда за справяне със стрес и хормонален дисбаланс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1567 дни, 10 часа и 3 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1802 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

от 17 апр 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival