Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
Вирусните заболявания се срещат с висока честота в световен мащаб, засягайки хора от всички възрасти и протичайки специфично в зависимост от органната локализация на първичното инфекциозно огнище.
При херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции се наблюдава ангажиране предимно на кожата и/или лигавиците с характерен обрив с или без наличие на различни по тежест общи прояви.
Етиология, особености, симптоми
По данни от различни статистически проучвания приблизително 80 % от възрастното население е носител на херпес симплекс вируса, като по-голямата част от тях дори не подозират наличието на подлежащата инфекция във връзка с липсата на специфични прояви.
Заболяването се причинява от херпес симплекс вирус тип 1 и херпес симплекс вирус тип 2, за всеки от които е характерна специфична локализация на болестния процес.
Така например херпес симплекс вирус тип 1 протича обикновено под формата на настинка и води до обрив по кожата и в лигавицата на устната кухина, докато херпес симплекс вирус тип 2, известен още и като генитален херпес, води до характерни промени по половите лигавици в масовия случай.
Разлики се наблюдават и в механизма на предаване на заразяването, като тип 1 се предава главно по контактен път (пряк контакт с болен човек или непряк контакт с контаминирани предмети, лични вещи и повърхности), докато тип 2 се предава главно по полов път (при незащитен сексуален контакт и честа смяна на половите партньори), но също и по време на раждане е възможно заразяване на новороденото.
Първичната инфекция протича с по-изразена клинична симптоматика, по-агресивен характер и по-висок риск от развитие на усложнения, докато рецидивите на болестта и активирането на латентната инфекция се характеризират с оскъдни клинични прояви и локализирани, изолирани увреждания.
Изложени на по-висок риск са следните групи пациенти:
- новородени, малки деца, юноши
- пациенти над 50 годишна възраст (поради полиморбидност)
- лица с понижен имунитет в резултат от продължителен прием на медикаменти (кортикостероиди, антибиотици, химиотерапевтици), заболявания (инфекциозни, автоимунни, неопластични)
- пациенти с подлежащи кожни заболявания, като пемфигус, mycosis fungoides, различни екземи, строфулус и други
- след големи хирургични интервенции
След експозицията и заразяването с херпес симплекс вирус е необходим инкубационен период от около 5 до 12 дни (варира от по-малко от една седмица до три, дори четири седмици при отделните пациенти) за изява на първите клинични симптоми.
Клиничната картина е полиморфна и разнообразна в зависимост от формата на болестта и характерната локализация на процеса.
Различават се следните основни форми на херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции:
- Херпесна екзема: нарича се още варицелиформена Капоши ерупция и протича с развитие на мономорфен обрив (всички обривни единици са в един стадий на развитие и изглеждат еднакви) с наличие на групирани везикули главно в областта на лицето, шията, крайниците, които са болезнени, сърбящи, парещи и се съпровождат с наличието на неспецифична обща симптоматика (висока температура, слабост и други)
- Херпес-вирусен везикуларен дерматит: протича под формата на херпес симплекс фациалис или херпес симплекс лабиалис (наличие на групирани везикули по устните или по кожата на лицето, които постепенно преминават в ерозии), като в по-редки случаи е възможно и развитие на везикуларен дерматит на устните и/или ушите, предизвикан от човешкия (алфа) херпес-вирус 2
- Херпес-вирусен гингивостоматит и фаринготонзилит: херпес-вирусен фарингит по-често засяга малките деца, като везикуларният обрив засяга лигавицата на устната кухина, а при прогресия на процеса може да обхване и хранопровода и трахеята. Налице са болка и парене, които затрудняват прием на храна и течности, причинявайки изключителен дискомфорт на пациентите
- Херпес-вирусен менингит: проникването на вирусните агенти в централната нервна система и засягането на мозъчните структури често протича като менингит с наличие на различни по тежест клинични симптоми (главоболие, гадене, фебрилитет, промяна в психичния статус, патологични рефлекси, кома)
- Херпес-вирусен енцефалит: представлява сериозно усложнение на херпес симплекс инфекцията и често протича под формата на херпес-вирусен менингоенцефалит, като липсата на своевременни мерки повишава значително риска от сериозни усложнения и леталитет
- Херпес-вирусна болест на очите: в зависимост от засегнатите очни структури се различават херпес симплекс-вирусен конюнктивит, ирит, иридоциклит, дерматит на клепач, кератит, преден увеит, кератоконюнктивит, като при прогресия на състоянието е възможно необратимо увреждане и намаление на зрението
- Дисеминирана херпес-вирусна болест: при разпространение на вирусните агенти със системната циркулация се развива херпес-вирусна септицемия, характеризираща се с полиорганни увреждания и неблагоприятна прогноза
- Други форми на херпес-вирусна инфекция: в редки случаи болестта протича под формата на херпес-вирусен хепатит или херпес-вирусно възпаление на меките дистални фаланги на пръстите
- Херпес-вирусна инфекция, неуточнена
Усложненията при херпес симплекс инфекциите най-често са бактериални и кандидозни суперинфекции на лигавиците, бактериален лимфаденит със зачервяване и абсцедиране на лимфните възли. При деца със силно увреден имунитет херпетичният обрив се разпростира към гърлото, хранопровода, трахеята и може вторично да се инфектира, а понякога и дисеминира. Вторичните инфекции допълнително усложняват терапията и влошават прогнозата.
Поставяне на диагнозата
Диагностицирането при херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции се осъществява въз основа на обстойния анализ на различните методики на изследване, а именно:
- анамнеза: разпит за наличието на подлежащи рискови фактори, провокиращи болестта, субективни оплаквания
- преглед на пациента: физикалните находки често са характерни, особено при наличие на специфичния везикуларен обрив по кожата или лигавиците на пациента
- лабораторни изследвания: в зависимост от тежестта на заболяването и общия здравословен статус на пациента резултатите варират в широки граници от липса на съществени изменения до значими промени в нивата на показателите от белия кръвен ред, чернодробните ензими и други
- вирусологични изследвания: доказването на вирусните агенти се осъществява при изследване за херпес симплекс (култури, флуоресценция, полимеразна верижна реакция и други) на материал, получен при натривка на обривните единици, кръв, слюнка, ликвор и други телесни течности
- образна диагностика: при данни за увреждане на висцералните органи, както и при наличие на неврологична симптоматика се извършват ехография, компютърна томография, а при засягане на очните структури е необходим подробен офталмологичен преглед
Диференциалната диагноза включва различаване на херпес симплекс инфекцията от други, аналогично протичащи заболявания с инфекциозна етиология, като например варицела, херпес зостер, цитомегалвирусна болест и други, но също и от заболявания с неинфекциозна етиология, като токсични, автоимунни или неопластични болести.
Лечение при херпес-вирусни инфекции
Лечението е насочено към потискане на развитието и размножаването на етиологичните агенти, овладяване на клиничните признаци на болестта и намаляване на риска от развитие на усложнения и различни неблагоприятни последици в дългосрочен план.
За целта се използват антивирусни лекарства, главно ацикловир и валацикловир, които обикновено се прилагат перорално и/или локално, но при наличие на увредено общо състояние ацикловир може да се приложи и парентерално. Локалното приложение под формата на крем, маз, гел и други в комбинация с подходяща антисептична обработка и хидратация ускорява възстановяването на засегнатите кожни участъци.
При данни за вторична бактериална инфекция (и след извършване на антибиограма за определяне на чувствителността на изолираните агенти) се прилагат в подходящ дозов режим съответните антибиотици.
При тежките форми и под строг медицински контрол се прилагат и кортикостероиди по схема.
Симптоматично се прилагат обезболяващи медикаменти (аналгетици), противовъзпалителни средства, витаминни добавки, имуномодулатори, агенти за лечение при висока температура и други.
При добро общо състояние се препоръчва постелен режим с балансирана диета, ограничаваща мазните, пържени храни, алкохол, газирани напитки, докато при лица в тежко увредено общо състояние е необходимо парентерално хранене със стомашна сонда.
Прилагат се агенти за корекция на електролитния дисбаланс и стомашно-чревните оплаквания.
Прогнозата се определя индивидуално за всеки конкретен пациент в зависимост от формата на болестта, давността и тежестта на симптоматиката, наличието на подлежащи заболявания и развили се усложнения, възрастта и общото здравословно състояние на пациента.
Профилактиката при херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции включва поддържане на активна и висока индивидуална имунологична резистентност, предпазване от въздействието на вредни и провокиращи фактори, повишаване на личната хигиена и здравна култура, използване на предпазни средства (презервативи) при полов акт.
Видове Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
Симптоми и признаци при Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
- Повишена телесна температура
- Загуба на апетит
- Сърбеж на кожата
- Болки в мускулите
- Обрив
- Зачервяване на кожата
Лечение на Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
Изследвания и тестове при Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БАНЕОЦИН 250 IU / 5 000 IU g прах за кожа 10 г
ПЧЕЛЕН КЛЕЙ - ПРОПОЛИС 10 гр.
ПИОКТАНИН солуцио 2 % 20 мл
ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.
БОРАКС 9 СН
ВИРУПРИНОЛ сироп 50 мг/мл 120 мл ДАНСОН
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МЕНТА 10 мл
ИНОВИРЕКС таблетки 500 мг * 30 АДИФАРМ
ХЕРПЕКС таблетки 400 мг * 30 ФОРТЕКС
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
ИНО-ПРОТЕКТ таблетки 1000 мг * 30
ИМУНАЛ ФОРТЕ капсули 250 мг * 80 ХЕРБАМЕДИКА
Библиография
https://www.dermnetnz.org
http://www.medscape.com
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.digitallegacies.org
http://emedicine.medscape.com
https://en.wikipedia.org
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 57.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ ПОД 18 ГОДИНИ
Коментари към Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции МКБ B00
Рая
Здравейте! Имам малко странен въпрос, но се събудих с подута устна, пратих снимка на дерматолога ми, според него не е херпес, но все пак ми каза да пия Ацикловир и да мажа Фусидин. Понеже преди 6 дни правихме пилинг, а преди години на два пъти след пилинг точно херпес ми е излизало, та ако не е херпес какво може да е? Някаква реакция може ли да стане от лекарствата, които приемам? Съвместими ли са: Инофолик комби 2 на ден, Див ям, Уринал сироп, Д маноза 700мг, чай от Мечо грозде, Шведска горчивка, Ацикловир 400мг 3 на ден? Благодаря!
Здравейте! Необходимо е да уточните с дерматолога си на какво се дължи състоянието, ако не е херпес. Комбинацията от препарати е съвместима.
Здравейте! Имам малко странен въпрос, но се събудих с подута устна, пратих снимка на дерматолога ми, според него не е херпес, но все пак ми каза да пия Ацикловир и да мажа Фусидин. Понеже преди 6 дни правихме пилинг, а преди години на два пъти след пилинг точно херпес ми е излизало, та ако не е херпес какво може да е? Някаква реакция може ли да стане от лекарствата, които приемам? Съвместими ли са: Инофолик комби 2 на ден, Див ям, Уринал сироп, Д маноза 700мг, чай от Мечо грозде, Шведска горчивка, Ацикловир 400мг 3 на ден? Благодаря!