Херпес-вирусна болест на очите МКБ B00.5
Семейството на херпес симплекс вирусите и основните представители херпеси симплекс вирус тип 1 и тип 2 (HSV-1, HSV-2) са чести причинители на заболявания при човека, като се различават многобройни форми на инфекцията в зависимост от локализацията и тежестта на клиничните прояви.
Така например при засягане на очните структури се касае за херпес-вирусна болест на очите. Болестта се среща често в клиничната практика и засяга в еднаква степен представителите на мъжкия и женския пол, независимо от тяхната расова и етническа принадлежност.
Изложени на по-висок риск са малките деца, юношите, младите лица до 20 години, както и възрастните над 50 години във връзка със спадане на имунитета и изразена полиморбидност.
По-често инфекцията се развива при наличие на понижена индивидуална имунологична резистентност в резултат от различни фактори, като най-често се касае за имуносупресия поради продължителна терапия с кортикостероиди, след химиотерапия, вследствие на злокачествено заболяване, тежки и обширни изгаряния, значителни травми и други фактори.
Херпес-вирусна болест на очите: особености, симптоми
Заразяването се осъществява по контактен път (пряк контакт с болния или непряк контакт с контаминирани предмети и/или повърхности) при херпес симплекс тип 1 вирус и по полов път (при незащитен сексуален контакт и липса на презервативи) за херпес симплекс тип 2 вирусите.
При новородените е възможно заразяване и по време на раждането при наличие на тип 2 инфекция у майката.
Инкубационният период (времето от експозицията и проникването на вирусните агенти до първите видими клинични симптоми) е най-често от порядъка на 5 до 12 дни, но може да варира от по-малко от една седмица до три седмици при отделните пациенти.
В зависимост от засегнатите структури и локализация на етиологичните причинители се различават следните форми на заболяването:
- херпес симплекс-вирусен конюнктивит
- херпес симплекс-вирусен дерматит на клепач
- херпес симплекс-вирусен иридоциклит
- херпес симплекс-вирусен ирит
- херпес симплекс-вирусен кератит
- херпес симплекс-вирусен кератоконюнктивит
- херпес симплекс-вирусен преден увеит
Независимо от многобройните разновидности на инфекцията всички тези форми на болестта споделят някои общи клинични признаци, като например парене, дразнене на очите, повишено сълзене, зачервяване, оток (подуване) на клепачите, замъглено зрение.
При голям процент от пациентите са налице и болка в засегнатото око (или и в двете очи), сърбеж и фотофобия (изключително повишена чувствителност спрямо ярка светлина), като често една от първите прояви на заболяването и признак на активна вирусна репликация е развитието на малки, надигнати, прозрачни везикули. Везикулите могат да засегнат различни очни структури, включително и кожата около очите.
Прогресията на процеса може да доведе до формиране на ерозии и разязвявания, често силно болезнени и причиняващи изразен дискомфорт.
При малките деца често се наблюдават и общи прояви, като например повишена раздразнителност, промяна в апетита, нарушения в съня и други.
Подробна информация за отделните форми на херпес-вирусна болест на очите може да намерите в раздел Заболявания:
- Остър конюнктивит при болести, класифицирани другаде
- Увреждания на клепача при други инфекциозни болести, класифицирани другаде
- Иридоциклит при инфекциозни болести, класифицирани другаде
- Кератит и кератоконюнктивит, дължащ се на вируса на herpes simplex
При липса на своевременна и адекватна диагностика, последвана от подходящо и съобразено със състоянието лечение, рисковете от развитие на различни по тежест усложнения, някои от които криещи рискове от необратима слепота, са изключително високи.
Поставяне на диагнозата
Диагностицирането на тази форма на херпес симплекс-вирусна инфекция се осъществява с помощта на различни методики, като разпит и физикални находки, обстоен очен преглед, лабораторни изследвания (с ниска диагностична стойност), вирусологични изследвания на натривки от засегнатите структури, очен секрет, везикули. При данни за засягане на дълбоките структури на окото, както и при наличие на неврологична симптоматика, е уместно извършването на образна диагностика.
Диференциалната диагноза е широка и налага разграничаване на отделните форми на заболяването една от друга, както и разграничаване от други заболявания на очните структури с инфекциозна (включително бактериална и микотична), токсична и възпалителна етиология.
Лечение на болестта
Лечението при херпес-вирусна болест на очите включва приложение на подходящи антивирусни лекарства, насочени спрямо етиологичните агенти и потискащи тяхното развитие, каквито са ацикловир и валацикловир, перорално или локално (крем, гел, маз).
Необходима е антисептична обработка с подходящи средства, които не предизвикват дразнене и парене на очите.
При съмнения за вторична бактериална инфекция се извършват съответните изследвания за нейното доказване и след извършване на антибиограма (определяне на чувствителността към противомикробни средства на изолираните бактериални агенти) се назначават подходящи антибиотици.
При необходимост се назначават и локални кортикостероиди, средства, ускоряващи епителизацията, хидратиращи препарати и други.
При наличие на изразена болезненост симптоматично се прилагат обезболяващи средства и противовъзпалителни медикаменти.
Прогнозата при херпес-вирусна болест на очите се определя индивидуално при всеки конкретен пациент в зависимост от локализацията на инфекциозното огнище, разпространението на процеса, общото здравословно състояние на пациента, отговора спрямо приложената терапевтична схема.
Полезна информация може да намерите в раздел Заболлявания (Херпес-вирусни [herpes simplex] инфекции).
Симптоми и признаци при Херпес-вирусна болест на очите МКБ B00.5
- Главоболие
- Чувство на изтощение
- Симптоми, свързани с очите
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Възпаление на роговицата
Библиография
http://www.dovemed.com
http://emedicine.medscape.com
http://www.medscape.com
http://www.healthline.com
Коментари към Херпес-вирусна болест на очите МКБ B00.5