Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции на централната нервна система Остър полиомиелит

Остър полиомиелит МКБ A80

от 27 дек 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Остър полиомиелит МКБ A80 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Коментари
Свързаност

С термина остър полиомиелит, известен и като детски паралич, се означава инфекциозно заболяване, причинено от полиовирус.

Мускулна слабост и мускулна атрофия са отличителните клинични белези на заболяването.
Наличието на тези симптоми прави движението силно затруднено, а в някои случаи и невъзможно.

Мускулната слабост най-често засяга краката, но може също така да засегне мускулите на главата, шията и диафрагмата.
Голяма част от засегнатите индивиди се възстановяват напълно.

При повечето индивиди, засегнати с вируса, не се наблюдават никакви симптоми.

Терминология

Терминът полиомиелит/poliomyelitis произлиза от древногръцките думи poliós (πολιóς), което означава "сив"; myelós (µυελóς), означаващо "мозък, мозъчно вещество", т.е. отнасящо се до сивото мозъчно вещество на гръбначния мозък, и наставката -itis, която означава възпаление.
Тоест под "полиомиелит" се разбира възпаление на сивото вещество на гръбначния мозък, въпреки че инфекцията може да достигне мозъчния ствол и по-високо разположени структури, в резултат на което се развива полиоенцефалит, което води до сериозни нарушения в дишането.Разпространение по света

Епидемиология

Острият полиомиелит е бил широко разпространен по света, като пиковия сезон е бил от юли до септември, а най-голяма е била честота на заболяването в тропическите райони на Северното полукълбо.
В областите с умерен климат полиомиелитът има сезонен характер, с пикова честота през лятото и есента.
Тези сезонни различия са много по-слабо изразени в тропическите райони.

Острият полиомиелит засяга в еднаква степен мъже и жени — съотношение 1:1.

При острия полиомиелит не се наблюдава расова предилекция (предразположение).

Повечето случаи на полиомиелит се наблюдават в детската популация.
Развитието на инфекция с полиовирус или имунизация срещу полиомиелитен вирус осигуряват защита през целия живот.

Програма за ликвидиране на полиомиелита в света

През май 1988 година Световната здравна асамблея приема Програма за ликвидиране на полиомиелита в света чрез прилагане на ваксина, която е задължителна и за България.

За борба с полиомиелита са били използвани 2 вида ваксини, като и двете ваксини създават имунитет към заболяването и ефикасно предотвратяват разпространението на щамовете див тип на полиовируса.

Първата атенюирана полиомиелитна ваксина е разработена от вирусолога Hilary Koprowski, като ваксината е била приложена на 8-годишно момче през 27 февруари 1950 година.

Втората ваксина срещу полиомиелит представлявана инактивирана полиомиелитна ваксина, което е разработена през 1952 година от Jonas Salk в университета в Питсбърг и представена на обществото на 12 април 1955 година.

Ваксина срещу полиомиелитПо-късно Albert Sabin разработва друга жива ваксина срещу полиомиелит за перорално (през устата) приложение.
Тази ваксина е разрешена за употреба през 1962 година, като това единствената използвана ваксина в световен мащаб в този момент.

В резултат на тази програма, броят на случаите с полиомиелит са намалели с над 99%.

Въпреки това, има малък брой страни, които все още не са успели да спрат ендемичното разпространение на полиомиелит, в резултат на което се наблюдават спорадични случаи на това заболяване.

Полиомиелитни епидемии продължават да се наблюдават и сред неимунизираното население в развиващите се региони.
Лошата хигиена и пренаселеността са два допълнителни фактора, свързани с разпространението на това заболяване.

През периода 2002-2005 в 21 страни, обявени за свободни от полиомиелит, са регистрирани случаи на инфектиране с див тип полиовирус.
В 8 от тези страни вирусът е бил ограничен и повече случаи не са регистрирани. В останалите 13 страни обаче са регистрирани допълнителни случаи.

Ендемичен полиомиелитКъм юли 2014 година само 3 страни — Пакистан, Афганистан и Нигерия — са били ендемични за полиомиелит.
През 2015 г. Нигерия съобщава, че е спряла разпространението на дивите щамове на полиовируса, но през 2016 съобщава за повторна поява на този вирус.

Програмата за ликвидиране на детския паралич продължава и днес, както и усилията за предотвратяване на предаването на болестта в страните, свободни от полиомиелит.

При около 4-8% от засегнатите от остра полиовирусна инфекция са налице само неспецифични симптоми и само при 1-2% от пациентите развиват неврологични симптоми.
Смъртността при острия паралитичен полиомиелит е 5-10%, но тя може да достигне до 20-60% в случаите на булбарна парализа.

Етиология

Острият полиомиелит е резултат от инфекция с представител на род Ентеровирус (Enterovirus), наречен полиовирус.
Тази група от РНК вируси колонизират стомашно-чревния тракт и по-специално орофаринкса (средната част на гълтача) и червата.ПолиовирусИнкубационният период (тоест от момента на заразяване до проявата на първите признаци и симптоми) е 3-35 дни, като най-често е между 6 и 20 дни.

Полиовирусът засяга само хората.

Идентифицирани са 3 серотипа на полиовируса:

  1. полиовирус тип 1 (PV1) — това е най-често срещаната форма на вируса и е основната причина за възникване на парализа;
  2. полиовирус тип 2 (PV2);
  3. полиовирус тип 3 (PV3);

И трите серотипа са изключително вирулентни и предизвикват едни и същи симптоми на заболяването.

Лицата, които са изложени на вируса — при инфекция с него или чрез имунизация с ваксина срещу полиомиелит — развиват имунитет.
В сливиците и стомашно-чревния тракт на тези хора се установяват антитела от клас IgA срещу полиовируса, като тези антитела са в състояния да блокират репликацията (размножаването) на вируса.
Наличието на IgG и IgM антитела срещу полиомиелитния вирус може да предотврати разпространението на вируса към моторните неврони на централната нервна система (ЦНС).

Инфекция или ваксинация с един от серотиповете на вируса не осигурява имунитет срещу другите серотипове.

Съществува рядко срещано състояние, при което се наблюдават симптоми като при полиомиелит — това е неполиовирусен полиомиелит, който се развива в резултат на инфекция с неполиовирусни ентеровируси.

Полиомиелитът е силно контагиозно (заразно) заболяване, предаващо се предимно по фекално-орален път, тоест при поглъщане на заразена храна и вода.
В някои случаи се наблюдава въздушно-капков механизъм на предаване.

Вирусните частици се отделят в изпражненията в продължение на няколко седмици след първоначалната инфекция.

Болните са най-заразни между 7 и 10 дни преди и след появата на симптоми, като заразяване е възможно, докато вирусът се намира в слюнката или изпражненията.

Рискови фактори

Факторите, които увеличават риска от развитие на полиомиелит или повлияват тежестта на заболяването, включват:

  • имунен дефицит;
  • недохранване;
  • увреждане на скелетната мускулатура, дължащо се на инжектиране на ваксини или терапевтични агенти;
  • бременност;
  • липсата на физическа активност след настъпване на парализата;

Майчините антитела преминават през плацентата, като осигуряват пасивен имунитет, предпазващ бебето от инфекция с полиовируса през първите няколко месеца от живота.

Клинична картина

При повечето пациенти (95%) с полиомиелит не се наблюдават симптоми или са налице неспецифични симптоми като фарингит или гастроентерит.
Тези случаи се означават като абортивен полиомиелит.
Симптоми при полиомиелит

Слабо изразените симптоми са свързани с виремията (навлизането на вируса в кръвта) и имунния отговор на организма срещу разпространението на вируса.

Само около 5% от пациентите проявяват различни степени на засягане на нервната система — от асимптоматичен полиомиелит до най-тежката форма — паралитичен полиомиелит.

Симптомите при отделните форми на полиомиелит включват:

  • Непаралитичен полиомиелит или препаралитичен полиомиелит:
    1. Продромалните (предварителните) симптоми включват:
      • генерализирано, непулсиращо главоболие;
      • треска (38-40 °С);
      • възпалено гърло;
      • анорексия;
      • мускулни болки;

      Тези симптоми могат да отзвучат в рамките на 1-2 седмици.

    2. След първоначалните симптоми могат да последват:
      • главоболие;
      • висока температура;
      • признаци и симптоми на засягане на нервната система (например раздразнителност, безпокойство, емоционална нестабилност, скованост във врата и гърба);
      • положителни симптоми на Керниг и Брудзински при изследване за менинго-радикуларно дразнене;
    3. При децата симптоматиката е по-слабо изразена, отколкото при възрастните индивиди;
    4. Препаралитичните симптоми могат да се развият в паралитични такива;
  • Паралитичен полиомиелит:
    1. Времето от момента на излагане на вируса до появата на неврологична симптоматика силно варира — от 4-10 дни до 4-5 седмици;
    2. Появява се силна болка в мускулите и спазми, последвани от мускулна слабост.
      Мускулната слабост обикновено се развива в рамките на 48 часа, но може да се появи и след 1 седмица.
      Мускулната слабост е асиметрична, като долните крайници са засегнати в по-голяма степен от горните крайници.
    3. Мускулният тонус е намален, като рефлексите първоначално са усилени, но след това изчезват;
      При пациенти с паралитичен полиомиелит много често се наблюдават преходни, а понякога и персистиращи (продължителни), изразени фасцикулации (видими мускулни потрепвания);
    4. Пациентите също така се оплакват от парестезии в засегнатите крайници, без да е налице загуба на сетивност;
    5. Продължителността на парализата е от няколко дни до няколко седмици, след което настъпва бавно възстановяване в рамките на няколко месеца или години;
  • Паралитичен полиомиелит с булбарно засягане:
    1. Чистата булбарна форма на полиомиелит (при която няма слабост на крайниците) може да се появи при деца, особено при тези, чиито сливици и аденоиди са отстранени;
    2. Булбарна парализа със засягане на гръбначния стълб (спинална форма)се наблюдава по-често при възрастни и води до дисфагия, дисфония, дихателна недостатъчност и вазомоторни нарушения;
    3. При пациентите могат да се наблюдават следните симптоми и признаци:
      • хълцане;
      • повърхностно и забавено дишане;
      • цианоза;
      • безпокойство;
      • тревожност;
    4. Когато се развие парализа на диафрагмалните и междуребрените мускули, пациентите се нуждаят от дихателна реанимация и интензивно лечение заради животозастрашаваща респираторна (дихателна) недостатъчност;
  • Енцефалитна форма на полиомиелит:
    1. Тази форма се развива много рядко и се проявява с:
      • повишена нервна възбуда;
      • объркване;
      • ступор;
      • кома
    2. Автономната дисфункция е често срещано състояние при тази форма и е свързана с висока смъртност;

Диагноза

 За диагностицирането на полиомиелит голямо значение има физикалното изследване:

Изследване при полиомиелит

  • Оценка на мускулната слабост може да бъде направена посредством изследване на промените на мускулната сила:
    1. мускулите на торса са засегнати в по-малка степен;
    2. не се установяват нарушения в сетивността;
    3. дълбоките сухожилни рефлекси са намалени или липсват;
    4. атрофията на мускулите може да бъде установена 3 седмици след появата на парализа, като е най-силно изразена през 12-15 седмица и остава постоянна;
  • При около 50% от възрастните пациенти с полиомиелит се наблюдава временна уринарна ретенция (задържане на урината);
  • При някои пациенти могат да се наблюдават скованост и болки в гърба и врата поради менингеално дразнене, както и нарушения в автономната функция;
  • Засягане на черепмномозъчен нерв:
    1. в приблизително 10-15% от случаите са засегнати моторни ядра на мозъчния ствол;
    2. когато са засегнати ядрата на IX черепномозъчен нерв (езиково-гълтачен нерв, nervus glossopharyngeus) и Х черепномозъчен нерв (блуждаещ нерв, nervus vagus), пациентите развиват парализа на мускулите на фаринкса и ларинкса.
      В някои случаи се наблюдава едностранна или двустранна парализа на лицевите мускули, както и на мускулите на езика и дъвкателните мускули.
    3. При директно засягане на ретикуларната формация в мозъчния ствол могат да възникнат смущения в дишането и преглъщането, както и смущения във функцията на сърдечно-съдовата система;

Паралитичен полиомиелит е суспектен (се подозира) при лица, при които е налице внезапна поява на вяла парализа, засягаща един или повече крайници, с намалени или липсващи сухожилни рефлекси в засегнатите крайници, без да са налице сетивни или когнитивни нарушения.

В диагностицирането на острия полиомиелит се използват различни методи за изследване:

  • Лабораторни изследвания:

    1. лумбална пункция, при която може да се установи:
      • повишено налягане на цереброспиналната (гръбначномозъчната) течност;
      • плеоцитоза (наличието на неутрофили в първите няколко дни, а след това на лимфоцити) в периода преди появата на парализа;
      • увеличение на белтъка в ликвора (гръбначномозъчната течност);
    2. пълна кръвна картина (ПКК) — може да се установи левкоцитоза;
    3. изследване за наличието на полиомиелитен вирус в гърлен секрет, проба от фецес (изпражнения) и в проба от ликвор.
      Изследването на фецеса за наличието на полиовирус е от съществено значение за диагностициране на полиомиелит.
    4. полимеразната верижна реакция (PCR) се използва рутинно за диференциране на щамовете див тип на полиовируса от щамовете, включени във ваксината;
  • Образни изследвания — ядрено-магнитен резонанс (ЯМР);

  • Други:

    1. електромиография (ЕМГ);
    2. хистологични изследвания;

Лечение

Не съществува лечение за острия полиомиелит.

При болни от полиомиелит усилията са насочени към облекчаване на симптомите, укоряване на процеса на възстановяване и предотвратяване на усложнения.

Симптоматичното лечение включва антибиотици за предотвратяване развитието на инфекции, аналгетици срещу болката, правилно хранене и упражнения.

Физикалната терапия играе важна роля във възстановяването на пациентите с полиомиелит.

Физикална терапияПасивното раздвижване на крайниците и шинирането на ставите спомагат за предотвратяване на контрактури и ставни анкилози.

Физикалната терапия за превенция на дихателни нарушения при пациенти с булбарно засягане спомага за предотвратяване развитието на белодробни усложнения, като например ателектаза.
Честата промяна на позицията в леглото на парализираните пациенти помага за предотвратяване появата на рани от залежаване (кубитални рани).

Горещите компреси също са полезни за облекчаване на болките в мускулите.

При пациенти, при които е засегнат черепномозъчен нерв, може да се появи нарушена способност за преглъщане.
За защита на дихателните пътища и предотвратяване на аспирационна пневмония, специалист трябва още в началото на заболяването да извърши оценка на способността за преглъщане.

Засегнатите от остър полиомиелит хора се поставят в изолирани помещения и спазват режим на легло.

Жизнените показатели на пациентите трябва да бъдат внимателно мониторирани:

  1. способност за преглъщане;
  2. витален капацитет;
  3. пулс;
  4. кръвно налягане;
  5. наличие на респираторни (дихателни) или циркулаторни (на кръвообращението) нарушения;

Прогноза

Прогноза при полиомиелитОбщата прогноза за пациентите с полиомиелит е добра.

Пациентите с абортивна форма на полиомиелит се възстановяват напълно.

При тези, които развиват само асептичен менингит, симптомите може да се задържат в продължение на 2 до 10 дни, последвано от пълно възстановяване.

Половината от пациентите със спинален полиомиелит се възстановяват напълно, около 1/4 се възстановяват с леки остатъчни увреждания, а останалата 1/3 остават с тежка инвалидност.

 

 

 

Усложнения

При острия полиомиелит могат се наблюдават различни усложнения:

  1. инфекция на пикочните пътища (обикновено е преходна);
  2. ателектаза;
  3. пневмония;
  4. белодробен оток;
  5. миокардит;

Може да се развие дихателна недостатъчност, което е резултат от парализа на дихателните мускули или обструкция (запушване) на дихателните пътища поради лезии на ядрата на черепномозъчни нерви или на дихателния център в продълговатия мозък.

Между 25% и 50% от пациентите, които са се възстановили от паралитичен полиомиелит в детството, могат да развият допълнителни симптоми десетилетия след възстановяване от острата инфекция — по-специално мускулна слабост и изтощение.

Това състояние се означава като пост-полиомиелитен синдром (ППС).

ППС е бавно протичащо, прогресиращо заболяване, за което няма специфично лечение.

Пост-полиомиелтният симптом не е инфекциозно заболяване, тоест лицата с този синдром не са заразени с полиовирус.

 

В рубриката остър полиомиелит са разгледани:

ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, СВЪРЗАН С ВАКСИНА

  • МКБ A80.0 - ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, СВЪРЗАН С ВАКСИНА

ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ВНЕСЕН ДИВ ВИРУС

  • МКБ A80.1 - ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ВНЕСЕН ДИВ ВИРУС

ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ДИВ ПРИРОДЕН ВИРУС

  • МКБ A80.2 - ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ДИВ ПРИРОДЕН ВИРУС

ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ДРУГ И НЕУТОЧНЕН

  • МКБ A80.3 - ОСТЪР ПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ, ДРУГ И НЕУТОЧНЕН

ОСТЪР НЕПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ

  • МКБ A80.4 - ОСТЪР НЕПАРАЛИТИЧЕН ПОЛИОМИЕЛИТ

ОСТЪР ПОЛИОМИЕЛИТ, НЕУТОЧНЕН

  • МКБ A80.9 - ОСТЪР ПОЛИОМИЕЛИТ, НЕУТОЧНЕН
3.1/5 9 оценки

Видове Остър полиомиелит МКБ A80

  • A80.0 Остър паралитичен полиомиелит, свързан с ваксина
  • A80.1 Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус
  • A80.2 Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус
  • A80.3 Остър паралитичен полиомиелит, друг и неуточнен
  • A80.4 Остър непаралитичен полиомиелит
  • A80.9 Остър полиомиелит, неуточнен

Симптоми и признаци при Остър полиомиелит МКБ A80

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Повишена телесна температура
  • Затруднено дишане
  • Мускулна слабост
  • Трудност при преглъщане
Всички

Лечение на Остър полиомиелит МКБ A80

  • Симптоматично и поддържащо лечение
  • Физиотерапия

Коментари към Остър полиомиелит МКБ A80

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър полиомиелит МКБ A80
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 12:49
    Коментирайте "Остър полиомиелит МКБ A80"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
  • КП № 57.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4008 дни, 18 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 15 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 16 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 16 часа и 12 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 16 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ БИОТИН капс.*60

ОТОФИКС капки за уши 15 мл СОФАРМА

ГРАСБЕРГ ДЖОЙНТ СЪПОРТ капсули * 60

ГРАСБЕРГ КОЛАГЕН ПРЕМИУМ 500 капсули * 60

ГРАСБЕРГ АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФАРИНОСТИМ таблетки за смучене * 40 НАТСТИМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:40:22

ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:39:23

ФЕРО-ФОЛГАММА НЕО 114 mg/0,8 mg стомашно-устойчиви таблетки * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:38:11

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ОМЕГА 3 + ВИТАМИН Е капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:37:45

ЗИМ спрей за нос ЗА ДЕЦА 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:31:42
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival