Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус МКБ A80.2
Острият полиомиелит е инфекциозно заболяване, което засяга моторните неврони в предните рога на гръбначния мозък и двигателните ядра на краниалните нерви в мозъчния ствол. Характеризира се с вяли парези и атрофия на мускулите, поради загуба на двигателни неврони и денервация на свързаните с тях скелетни мускули.
Причинители на полиомиелита и полиомиелитоподобните състояния са човешки ентеровируси, наречени полиовируси - Coxakie, ECHO, Enterovirus 71. Дивите полиовируси са тези, които се срещат естествено в природата. Полиовирусът се състои от РНК-геном, затворен в белтъчна обвивка, наречена капсид. Има три серотипа на див полиовирус - тип 1, тип 2 и тип 3 - различават се по капсидния си протеин. Тип 2 полиовирусът е елиминиран в дивата природа - последният е бил открит в Индия през 1999 година. В този последен етап от премахването на детския паралич, само тип 1 и 3 продължават да циркулират в ендемичните райони. И двата типа са силно заразни и причиняват остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус. Тип 1 е най-широко разпространен, а тип 3 е в много ниски нива.
Полиомиелитът засяга предимно деца под 5-годишна възраст. Един на всеки 200 случая води до необратима парализа, като 5% до 10% от тях завършват със смърт, поради парализа на дихателната мускулатура.
През последните години се отчита понижение на случаите с полиомиелит, което се дължи на общите усилия за изкореняване на болестта. През 2014г. само три страни в света остават полиоендемични - Афганистан, Нигерия и Пакистан. Ако само едно дете е заразено, децата във всички страни са изложени на риск от заразяване с полиомиелит. Неуспехът да се ликвидира полиомиелита в тези последни останали точки на света може да доведе до най-малко 200 000 нови случая всяка година.
Стратегията за справяне със заболяването в световен мащаб е насочена към изграждане на ефективни системи за наблюдение и имунизация.
Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус се причинява от свободно циркулиращ в природните огнища полиовирус. Вирусът прониква в нервната система и може да доведе до пълна парализа в рамките на няколко часа. Заразяването възниква по фекално-орален или въздушно-капков механизъм.
Клиничната картина е сходна с тази на класическия полиомиелит, и то предимно с неговата булбарна форма. Първоначалните симптоми са висока температура, отпадналост, главоболие, повръщане, скованост във врата и болки в крайниците.
В кърмаческа и ранна детска възраст най-честа е стволовата локализация с булбарна парализа и висока смъртност.
Булбарната форма при остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус е с най-тежка прогноза. При нея се появяват двигателни смущения, поради увреда на ядрата на N. Vagus, N. Glossopharyngeus, N. Hyppoglossus. Наблюдават се разстройство на гълтането, афония, дизартрия, промени в дишането и сърдечно-съдовата система. Леталитетът при тази форма достига до 20% и се дължи на парализа на дихателната мускулатура. Възможни са съчетания от различни форми при един и същ болен.
Диагнозата на остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус се основава на клинични и епидемиологични данни. Особено ценни са данните за имунизация на конкретното лице с полиомиелитна ваксина. Чрез вирусологично изследване се изолира причинителя от гърлен секрет, кръв, ликвор и др.
Лечението е поддържащо и симптоматично.
Коментари към Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от див природен вирус МКБ A80.2