Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус МКБ A80.1
Полиомиелитът е остра инфекциозна болест, предизвикана от полиовируси I, II, III, характеризиращ се със засягане на гръбначния мозък и централната нервна система, с развитие на вяли атрофични парези и парализи, с ендемично и епидемично разпространение и с типични и атипични клинични форми.
Инфекцията се предава по фекално-орален и въздушно-капков механизъм, като се характеризира с широко разпространено заразоносителство.
Причинители на заболяването са полиовируси I, II, III тип на род Enterovirus. Имат дълга преживяемост във вода, при ниски температури и измръзване. Изолирани са от почви, мляко и млечни продукти. Инактивират се бързо от високи температури, формалдехид, хлор и ултравиолетова светлина.
Остър паралитичен полиомиелит могат да причинят и други вируси - ентеро 71, коксаки А 7, А 9, В 3, 4, 5, ЕСНО 9, 2, 4, 6, 11, 30.
Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус протича с полиомиелитоподобен синдром с парези и парализи и значителен леталитет.
Извор на заразата са здравите вирусоносители и болните. Болният е най-силно заразен няколко дни от края на инкубационния период и през целия катарален период до евентуалното настъпване на парализите.
Вирусът навлиза през устата и се размножава на мястото на входната врата във фаринкса и стомашно-чревния тракт. Обикновено се отделя с изпражненията още преди началото на клиничната изява. Една седмица след началото на заболяването количеството на вирусите в гърлото намалява, но те продължават да се отделят с фекалиите още няколко седмици. След това вирусът прониква в регионалната лимфоидна тъкан, след това в кръвния ток и може да инфектира клетките на централната нервна система. Репликацията на вирусите в моторните неврони на предните рога и мозъчния ствол води до унищожаване на клетките и причинява типичните за полиомиелит прояви.
Клиничната картина при остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус протича под две форми:
- апаралитична форма (над 95%) - "малка болест" или серозен менингит
- паралитична форма
Повечето болни (апаралитични форми) са с леко фебрилно заболяване, което се обуславя от първичната виремия. Симптомите продължават няколко дни и в повечето случаи настъпва трайно оздравяване.
В извънредно редки случаи след краткотрайно нормализиране на температурата може да последва развитието на серозен менингит. Появата му е внезапна с бързо развитие на менингеална симптоматика и мускулни болки в областта на врата или гърба, които в по-малко от 1% от инфектираните се последват от вяли парализи.
При паралитичните форми парализи се появяват до края на първата седмица, но понякога и през първото денонощие. При малките деца са характерни "сутрешните парализи" - детето е в пълно здраве вечерта, а сутринта се събужда с парализи, които обхващат най-често долните крайници несиметрично, предимно техните проксимални мускулни групи. Булбарните парализи засягат гълтането и дишането.
Диагнозата на остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус се поставя на базата на вирусологичното изследване. Използват се гърлени секрети, кръв, ликвор, фекални проби и трупни материали от гръбначния и/или главния мозък. Използват се също серологични изследвания. В цереброспиналната течност обикновено се установява увеличен брой на белите кръвни клетки и леко повишени протеини.
Лечението на паралитичните форми на полиомиелит е поддържащо и симптоматично. Използват се антипиретици, витамини от група В и Е, дехидратираща терапия - кортикостероиди с противооточното и противовъзпалителното си действие, имунни антивирусни средства, антихолинестеразни средства (Nivalin).
Коментари към Остър паралитичен полиомиелит, предизвикан от внесен див вирус МКБ A80.1