Дисхидроза [помфоликс] МКБ L30.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява?
Дисхидрозата е форма на екзема, характеризираща се с везикули или були (мехури) по дланите на ръцете и отстрани на пръстите. Подобно състояние може да засегне стъпалата на краката (везикуларен дерматит на стъпалото).
Тази форма на екзема се нарича още везикуларна ендогенна екзема, дисхидротична екзема и помфоликс (термин, произхождащ от гръцката дума за „мехур“).
Това състояние на кожата засяга тийнейджъри и възрастни и може да бъде остро, рецидивиращо или хронично.
Причината е неизвестна. Тригерите могат да включват алергени, физически или психически стрес, често миене на ръцете или контакт с метали.
Мехурите, които се появяват при дисхидроза, обикновено се задържат около три седмици и причиняват силен сърбеж. След като мехурите от дисхидроза изсъхнат, кожата може да изглежда лющеща се.
Обикновено блистерите се появяват отново, понякога преди кожата да се излекува напълно от предишните мехури.
Лечението на дисхидрозата най-често включва кремове или мехлеми, прилагани върху засегнатата кожа. При тежки случаи може да се наложи терапия със системни кортикостероиди.
Епидемиология
Дисхидротичната екзема засяга индивиди от всички възрасти, като средната възраст е 38 години. Пиковата честота на състоянието на кожата се наблюдава при пациенти на възраст 20-40 години. След тази възраст честотата на епизодите на дисхидротична екзема има тенденция да намалява. Съотношението между мъже и жени при дисхидротична екзема варира като 1:1 и 1:2.
Епизодите на дисхидроза са с различна честота - от веднъж месечно до веднъж годишно. Често в анамнезата се разкриват различни предразполагащи фактори.
Дисхидротичната екзема се среща при 5-20% от пациентите с екзема на ръцете и по-често се развива в по-топъл климат и през пролетни и летни месеци (сезонен или летен помфоликс).
Причини
Счита се, че дисхидрозата представлява синдром с мултифакторен характер. При значителен процент от пациентите етиологията остава неизяснена (т.нар. идиопатични форми).
В много случаи изглежда, че състоянието е свързано с изпотяване, тъй като често се появяват обостряния по време на горещо време, влажност на околната среда или след емоционално разстройство. Хипотезата за дисфункция на потните жлези е опровергана, тъй като не е доказано, че везикулите са свързани с потните канали. Доклад за случая от 2009 г. предостави ясни хистопатологични доказателства, че потните жлези не играят роля при дисхидроза. Въпреки това, хиперхидрозата е утежняващ фактор при 40% от пациентите с дисхидротична екзема.
Дисхидрозата може да бъде свързана с подобно разстройство на кожата, наречено атопичен дерматит, както и с алергични състояния, като сенна хрема. Екзацербации (обостряния) могат да бъдат сезонни при хора с носни алергии. От пациентите с дисхидроза 50% имат атопичен дерматит.
Допринасящи фактори за дисхидроза [помфоликс] включват:
- Генетика - положителна фамилна анамнеза за тази форма на екзема увеличава риска от поява на дисхидроза
- Контакт с дразнители като вода, перилни препарати, разтворители - хората, които развият обрив след контакт с определени дразнители, е по-вероятно да изпитат дисхидроза
- Важни ръце и крака от прекомерно изпотяване или продължителен контакт с вода
- Асоциация с контактна алергия към никел и други алергени - никел в ежедневните предмети като бижута, ключове, рамки за очила, елементи от неръждаема стомана и метални бутони, ципове и никел в храни като какао, шоколад, соя, овесени ядки, ядки, бадеми, пресни и сушени бобови растения и консерви; кобалт в ежедневни предмети като съдове за хранене, бои и лакове, определено медицинско оборудване, бижута и в метални копчета и ципове и кобалт в храни като миди, риба, листни зелени зеленчуци, черен дроб, мляко, ядки, стриди и червено месо
- Атопичен дерматит - някои хора с атопичен дерматит могат да развият дисхидротична екзема
- Сенна хрема
- Възпалителни дерматофитни инфекции
- Стрес - дисхидрозата изглежда по-честа по време на емоционален или физически стрес
- Нежелана реакция към лекарства, най-често имуноглобулинова терапия
Симптоми
Изображения: dermnetnz.org
Състоянието се манифестира като повтаряща се поява на дълбоко разположени мехури по дланите и интердигиталните повърхности на пръстите (отстрани на пръстите) с външен вид на тапиока. Понякога могат да бъдат засегнати и ходилата на стъпалата.
Блистерите обикновено са малки с големина от един до два милиметра и групирани в клъстери (струпвания). При по-тежките случаи малките мехури могат да се слеят и да образуват по-големи везикули и були, изпълнени с прозрачна течност.
Изображения: dermnetnz.org
Блистерите причиняват силен сърбеж, болезненост или усещане за парене. След като мехурите изсъхнат и се излющят, което се случва след около три седмици, подлежащата кожа може да е зачервена, суха и с болезнени фисури (пукнатини).
Засягане на дисталния пръст в съседство или в близост до гънката на нокътя може да доведе до паронихия и дистрофия на ноктите. При продължително заболяване ноктите на пръстите могат да развият дистрофични изменения.
Помфоликс е с тенденция да се повтаря сравнително редовно в продължение на месеци или години.
Усложнения
За повечето хора с дисхидроза състоянието е просто сърбящо неудобство. За други болката и сърбежът могат да ограничат използването на ръцете или краката. Интензивното надраскване може да увеличи риска от развитие на бактериална инфекция в засегнатата кожа.
Вторичната бактериална инфекция със Staphylococcus aureus и / или Streptococcus pyogenes е често срещана при везикуларен дерматит на ръцете и краката и води до болка, подуване и пустули по ръцете и / или краката.
Изображения: dermnetnz.org
Диференциална диагноза
Състоянията, които трябва да се вземат предвид при диференциалната диагноза на дисхидротичната екзема, включват:
- Булозен пемфигоид
- Акропустулоза в детска възраст
- Алергичен контактен дерматит
- Иритативен контактен дерматит
- Ексфолиативен дерматит
- Епидермолизис булоза
- Еритема мултиформе
- Палмоплантарна пустулоза
- Херпес симплекс
- Импетиго
- Гестационен пемфигоид
- Пустулозен псориазис
- Пемфигус вулгарис
- Питириазис рубра пиларис
- Субкорнеален пустулозен дерматит
- Линеарна IgA-болест с (хеморагичен) помфоликс
- Дисхидрозиформен вариант на T-клетъчна левкемия / лимфом
- Везикобулозен микозис фунгоидес / синдром на Sézary
Диагноза
Клиничното представяне на дисхидроза [помфоликс] е характерно. В повечето случаи състоянието се диагностицира клинично въз основа на анамнеза и физикалния преглед. Никой лабораторен тест не може конкретно да потвърди диагнозата на дисхидроза, но лекарят може да назначи други изследвания, за да изключи други кожни проблеми, които имат подобни симптоми.
Ако има подозрение за гъбична инфекция (tinea pedis), трябва да се вземат кожни проби за микология. Patch тестовете са показани при хронични или нетипични случаи. Кожната биопсия рядко е необходима. Показва спонгиотична екзема.
Лечение
Везикуларен дерматит на ръцете и краката е предизвикателство за лечение. Локалната терапия е сравнително неефективна поради плътния роговиден слой на кожата на дланите и ходилата. След излекуването на везикулите остава лека десквамация. Лечението трябва да продължи около седмица след отзвучаването на обривите.
Общи мерки
- Мокри превръзки за изсушаване на мехури, като се използва разреден калиев перманганат, алуминиев ацетат или оцетна киселина
- Студени компреси - могат да помогнат за намаляване на сърбежа
- Успокояващи емолиентни лосиони и кремове
- Мощни антиперспиранти, прилагани върху дланите и ходилата през нощта
- Прием на антихистамини - спомагат за облекчаване на сърбежа
- Защитни ръкавици трябва да се носят при работа в мокра или мръсна среда
- Добре прилепнали обувки, с 2 чифта чорапи за абсорбиране на пот и намаляване на триенето
- Трябва да се избягва доколкото е възможно контакт с дразнители като вода, почистващи препарати и разтворители и да се носят защитни ръкавици, за да се предотврати иритативен контактен дерматит.
- Хората с везикуларен дерматит на ръцете, за които е установено, че са алергични към никел, трябва да се опитват да избягват допира с никелови предмети.
Лекарства по лекарско предписание
- Суперпотентни (много силни) кортикостероидни кремове, приложени върху нови мехури под оклузивна превръзка, и мазила, прилагани по време на възпалената суха фаза.
- Кратки курсове на системни кортикостероиди, обикновено преднизон или преднизолон, се предписват при поява на възпаления.
- Перорални антистафилококови антибиотици се предписват при вторична бактериална инфекция.
- Локални и перорални противогъбични средства се предписват при потвърдена дерматофитна инфекция.
- При пациенти с хиперхидроза може да има ефект антихолинергичен агент като пропантелин или оксибутинин.
- В тежки случаи са показани имуномодулиращи лекарства. Те включват метотрексат, микофенолат мофетил, азатиоприн и циклоспорин.
- Когато е налице, алитретиноинът се използва за резистентно хронично заболяване.
Други терапевтични възможности
- Повърхностна лъчетерапия
- Инжектиране на ботулинов токсин (за предотвратяване на изпотяване)
- Фототерапия и фотохимиотерапия (PUVA)
Превенция
Тъй като причината за дисхидрозата е неизвестна, няма доказан начин да се предотврати това състояние. Може да помогнете за предотвратяване на състоянието, като контролирате стреса и избягвате излагането на метални соли, като кобалт и никел.
Добрите практики за грижа за кожата могат да помогнат и за защитата на кожата. Те включват:
- Използване на леки почистващи препарати и хладка вода за измиване на ръцете, след което трябва да бъдат добре подсушени
- Редовна употреба на овлажняващи продукти за ръце
- Носене на ръкавици
Заглавно изображение: Chalco, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Дисхидроза [помфоликс] МКБ L30.1
ВсичкиЛечение на Дисхидроза [помфоликс] МКБ L30.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛИКОПОДИУМ КЛАВАТУМ 9 СН
АНАГАЛИС АРВЕНСИС 5 СН
АДВАНТАН крем 0.1% 30 г
ДИПРОСАЛИК маз 0,5 mg/ 30 mg/g 15 г
КАЛИУМ МУРИАТИКУМ 9 СН
ЛИКОПОДИУМ КЛАВАТУМ 15 СН
СОДЕРМИКС КРЕМ 30 мл
АДВАНТАН унгвент 0.1% 30 г BAYER
ДИПРОГЕНТА унгвент 15 г SCHERING PLOUGH
ЛИКОПОДИУМ КЛАВАТУМ 5 СН
ЛИКОПОДИУМ КЛАВАТУМ 30 СН
БЕТАДЕРМ А маз 15 г
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/vesicular-hand-dermatitis/
https://emedicine.medscape.com/article/1122527-overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dyshidrosis/symptoms-causes/syc-20352342
https://en.wikipedia.org/wiki/Dyshidrosis
https://www.healthline.com/health/dyshidrotic-eczema
https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/dyshidrotic-eczema/
Коментари към Дисхидроза [помфоликс] МКБ L30.1
Ива
Майка ми страда от дисхидроза. Благодаря за практичните съвети!
Радваме се, че можем да Ви бъдем полезни!
Майка ми страда от дисхидроза. Благодаря за практичните съвети!
Нели
Здравейте! Имам съмнение че и аз съм със това заболяване но при мен сега почва. Може ли да ми дадете съвет как да го лекувам
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с дерматолог за оценка на състояние - поставяне на диагноза и подходяща терапия, съобразена със състоянието Ви.
Здравейте! Имам съмнение че и аз съм със това заболяване но при мен сега почва. Може ли да ми дадете съвет как да го лекувам
Здравейте, имам дисхидроза от над 10 години. Като цяло, при мен протича леко, затова през годините не бях прилагала някакво специално лечение. Така беше до тази година, когато симптомите се проявиха доста по-тежко по ръцете ми , сърбежът беше неописуем и каквото и да пробвах, нищо не ме облекчаваше. Последва страховито обелване на големи части от кожата по целите ми длани. Предишните години всичко отшумяваше за около 10 дена, но този път продължи близо месец, като след лющенето на кожата отново се появявяха нови пъпчици и ново лющене. Нямаше край....Аз съм привърженик на природната медицина, признавам, затова кортикостероиди не приемам под никаква форма. След като експериментирах с какво ли не в продължение на седмици, най-накрая случайно открих комбинация, която направи чудо. Ще опиша всичко, което приложих този ден, тъй като не съм сигурна на кое точно се дължи невероятният ефект. За силния сърбеж си направих ваничка със студена вода и домашен ябълков оцет. Моят не е силен, затова разредих 1:1. Започнах да дезинфекцирам ръцете си със сребърна вода (колоидно сребро, от аптеката) и така намалих броя на измиванията на ръцете със сапун (от него започна направо да ме боли кожата). Сетих се, че имам серен сапун, измих се с него и забелязах, че изобщо не ме дразни и изсушава. Дори още след първото измиване, сърбежът отшумя, а излющената и стърчаща кожа за първи път омекна леко. След това, в едно бурканче от крем, смесих около 30мл кокосово масло, 2 капки етерично масло от чаено дърво, 2 капки от карамфил и 1 капка от кедър, накрая добавих 1ч.л сода. След измиването със серен сапун, втрих малко от въпросната смес в ръцете си, с цел ексфолиране на ужасната белеща се кожа. Изчаках да попие и след около половин час намазах ръцете си обилно с чисто масло от пшеничен зародиш. След това си легнах, а на сутринта не повярвах на очите си. Всичко беше утихнало, бяха останали само очертанията на местата, където се беше белила кожата. Повторих същите процедури още два дена и не остана и помен. Не мога да гарантирам доколко е ефективен този начин и дали наистина лекува, тъй като съм един абсолютен лаик и нито едно от тези неща не ми е предписано от лекар. И все пак, всички съставки са напълно безвредни и безопасни, затова си позволявам да ги опиша! Надявам се да помогнат на някого, желая ви здраве!
Елза Петрушенко
Здравейте, страдам от дисхидроза от поне 15 години насам-като от година на година дисхидрозата заема по-голяма част от ръцете ми, а от 3 години имам и на ходилата...Пила съм какво ли не...кортикостероиди, антимикотични хапчета, антибиотици, хомеопатия, различни мехлеми, чайове, но НИЩО не ми помогна и всеки ми казва че не се лекува. Моля, помогнете ми, като ми кажете вярно ли е че не се лекува или ако се лекува конкретно кой специалист се е сблъсквал с това заболяване и го е излекувал-кожен, хомеопат...?
Здравейте! Може да се консултирате с дерматолога д-р Тодева във форума на Фрамар: Kожни и венерически болести
Здравейте, страдам от дисхидроза от поне 15 години насам-като от година на година дисхидрозата заема по-голяма част от ръцете ми, а от 3 години имам и на ходилата...Пила съм какво ли не...кортикостероиди, антимикотични хапчета, антибиотици, хомеопатия, различни мехлеми, чайове, но НИЩО не ми помогна и всеки ми казва че не се лекува. Моля, помогнете ми, като ми кажете вярно ли е че не се лекува или ако се лекува конкретно кой специалист се е сблъсквал с това заболяване и го е излекувал-кожен, хомеопат...?
Venelina
Здравейте, искам да попитам дали дисхидрозата е заразна, тъй като имам колижка с това заболяване. От няколко месеца и на мен ми се появяват такива малки мехурчета по ръцете, които много сърбят, та се питам дали не съм се заразила от колежката си.
Причините за дисхидроза могат да бъдат различни. От заразните най-често срещани са гъбичките. При вас с колежката Ви може причината да е в професионалната среда и да се касае за вид алергична реакция.
Здравейте, искам да попитам дали дисхидрозата е заразна, тъй като имам колижка с това заболяване. От няколко месеца и на мен ми се появяват такива малки мехурчета по ръцете, които много сърбят, та се питам дали не съм се заразила от колежката си.