Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения ПУВА (PUVA) терапия Неконвенционално лечение

ПУВА (PUVA) терапия

от 29 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Мариета Георгиева
ПУВА (PUVA) терапия - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Комбинирането на псорален (psoralen) с ултравиолетови А лъчи (UVA) с цел лечение на тежки кожни заболявания, се означава като ПУВА (PUVA) терапия.

ПУВА (PUVA) терапията е разновидност на фотодинамичната терапия, при която се използват нетоксични светлочувствителни съединения, които изложени на светлина стават токсични за целевите злокачествени и други болни клетки, и ги разрушават.

За повече информация, относно фотодинамичната терапия, прочетете:

»Фотодинамична терапия

Псоралените са съединения, които се съдържат в повече от 30 растения, включително лимони и целина. Те правят кожата временно чувствителна към УВА-лъчите. Древните египтяни са били първите, които са използвали псоралени за лечение на кожни заболявания, още преди хиляди години.

УВА-лъчите имат способността да проникват по-дълбоко в тъканите. До голяма степен те са отговорни за преждевременното стареене на кожата, нейното изсушаване и появата на бръчки.

Причината да се използват УВА-лъчи в ПУВА терапията е именно тяхната по-голяма проникваемост - те попадат в дермата, къдетo проявяват терапевтичната си роля.

Въпреки че по-голямата част от слънчевата светлина е съставена от УВА-лъчи, тя не се препоръчва за целите на PUVA терапията, поради непредсказуемия характер на слънцето и по-точно невъзможността да се дозира количеството и продължителността на лъчението. Ако дозата на УВА-лъчите е твърде ниска, тя няма да бъде ефективна и обратно - при прекомерно количество има риск от изгаряне и поява на нежелани реакции.

Поради тези причини PUVA терапията използват специални фототерапевтични панели или кабини.

Същност на ПУВА (PUVA) терапия

Различaват се два вида ПУВА терапия:

  • системна и
  • локална.

Различието е във формата на псоралена - за целите на системната ПУВА терапия, псоралена се приема орално, под формата на таблетки, докато при локалната се използват псоралени за локално приложение, под формата на кремове или лосиони, които се нанасят директно върху кожата.

Системна ПУВА (PUVA) терапия

При системната ПУВА терапия, псоралена се приема около два часа преди процедурата. След това пациента влиза във фототерапевтичната кабина, която е снабдена със специални УВА флуоресцентни лампи.

Необходимо е носенето на специални очила, които предпазват очите.

За системно приложение се използват псоралените:

  • триоксизален;
  • метоксален;
  • бергаптен и други.

Ако е необходимо облъчване на цялото тяло, пациента е облечен само по бельо. Когато се налага облъчване на конкретни участъци от тялото, другите следва да бъдат покрити. Пациентът трябва да бъде с еднакво облекло на всяка процедура, за да се избегне експозиция на нови участъци от кожата.

Първоначално лампите остават включени за около 1 минута и постепенно времето се удължава до 30 минути. При необходимост, в кабината се включва вентилатор или климатик.

В повечето случаи, лечението се извършва два или три пъти в седмицата.

Локализирана ПУВА (PUVA) терапия

Локализирана ПУВА терапия се прилага при пациенти, които се нуждаят от лечение в малки участъци от тялото - по лицето, тялото или крайниците. В такъв случай тези участъци биват третирани локално с псорален, чрез вани - за около 10-30 минути или кремове и лосиони - 10 минути преди излагане на УВА-лъчите.

Псоралени за локално приложение са:

  • триоксизален;
  • метоксален.

Като цяло процедурите се прилагат два-три пъти седмично за около пет до осем седмици.

Провеждането на ПУВА терапията не налага хоспитализация.

Продължителност и кратност при ПУВА (PUVA) терапия

Продължителността на процедурата и дозирането на УВА-лъчите се преценя от лекуващия лекар, според типа на кожата, характера на заболяването, степента на увреждането и други фактори. При необходимост дозата може да се коригира, в зависимост от реакцията на кожата.

В повечето клиники се извършва тестване преди започване на терапията, чрез излагане на малък участък от кожата на пациента на УВА-лъчение, след прилагане на псорален.

Дозата, при която се наблюдава зачервяване на кожата едва 72 часа след облъчването, се означава като минимална фототоксична доза и именно тя се превръща в начална доза за лечение.

Приложение на ПУВА (PUVA) терапия

Този вид терапия е ефективна при доста тежки състояния на кожата. Прилага се ефективно за лечение на:

  • псориазис;
  • витилиго;
  • дерматит;
  • полиморфна светлинна ерупция;
  • кожен Т-клетъчен лимфом.

Относно лечението на псориазис, ПУВА терапията показва висока успеваемост в лечението. Данните сочат, че ефективността на системната и локализираната терапия е сходна.

След пълно изчезване на псориатичните плаки се препоръчва периодично провеждане на "поддържащи" процедури, които да попречат на повторната им поява. Това обаче трябва да бъде съобразено с рисковете от продължителното облъчване с УВА-лъчи.

Странични ефекти от ПУВА (PUVA) терапия

Някои пациенти изпитват гадене и сърбеж при орален прием на псорален. За тях по-добър вариант би била локалната терапия.

PUVA терапията крие някои рискове и може да има странични ефекти, като например:

  • изгаряне: Предозирането на УВА-лъчите предизвиква реакция на слънчево изгаряне, която се нарича фототоксична еритема (зачервяване). Това по-често се наблюдава при пациенти със светла кожа, които лесно изгарят на слънце. Изгарянето се проявява видимо 48 до 72 часа след първите две или три процедури. За да се предпази кожата е препоръчително да се покрият по-чувствителни области, като гърдите и седалището. При силно изгаряне на кожата, по съвет на лекуващия лекар може да се пропуснат една или две процедури, след което лечението да се възобнови при по-малко количество на УВА-лъчите. Овлажняващи и болкоуспокояващи мехлеми може да се приложат, с цел да се намали дискомфорта.
  • сърбеж: Това е често срещана реакция при този метод на лечение. Установява се по-често при по-суха кожа. При необходимост, след процедурата се прилагат овлажняващи кремове и антихистаминови таблетки.
  • гадене: Гаденето се среща при около една четвърт от пациентите, които приемат псоралени орално, т.е. при системна ПУВА терапия. Гаденето може да се редуцира значително, ако капсулите се приемат по време на хранене или при намаляване на дозата. Антиеметичните таблетки също може да бъдат от поза. В случай, че симптомите не изчезнат или дори се засилят, се препоръчва преминаване към локална ПУВА терапия или друг метод на лечение.
  • потъмняване на кожата: PUVA терапията често води до придобиване на значително по-тъмен тен, който може да се задържи до няколко месеца след прекратяване на лечението. Но въпреки, че кожата изглежда тъмна, тя все още може да изгори лесно при излагане на слънце. Това налага използването на висок фактор слънцезащитна козметика, въпреки силния тен.
  • увреждане на очите: Ако очите не са защитени от UV радиация, може да настъпи кератит. Това води до нетърпима болезненост в очите и може да бъде много неприятно. Друг възможен риска е увреждането на лещата на окото, което води до катаракта.
  • суха кожа и бръчки: Появяват се още спукани кръвоносни съдове, лунички, бенки. Най-силно изложени на риск са пациентите със светла кожа. При тях ПУВА терапията не бива да продължава повече от два-три месеца, като дозировката на лъчите следва да бъде съобразена с характерните особености на типа кожа.
  • стареене на кожата и рак на кожата: Резултатите от лечението чрез PUVA терапията може значително да увеличи риска от рак на кожата. Най-често се установява плоскоклетъчен карцином и по-рядко базално-клетъчен карцином и меланом.

Пациенти, подложени на дългосрочна поддържаща терапия трябва да следят състоянието на кожата си най-малко на всеки 6 месеца. Всички нови бенки, бучки или рани, които не изчезват, трябва да бъдат внимателно проследени от лекар и изследвани.

Предпазни мерки при ПУВА (PUVA) терапия

Пациентите не бива да използват кремове, мехлеми, парфюми и афтършейв в дните на провеждане на процедурите, поради сериозен риск от нежелани взаимодействия на техните съставки с УВ-лъчите.

Ако сте подложени на PUVA терапия, следвайте следните съвети, за да бъде тя по-ефективна и да избегнете усложнения:

  • споделете с лекуващия лекар за вашите здравословни проблеми;
  • има лекарства, които допълнително увеличават светлочувствителността на кожата - за да избегнете нежелани ефекти от предозиране, споделете с лекуващия лекар какви лекарства приемате;
  • спазвайте стриктно графика на процедурите - желателно е те да се провеждат по едно и също време през деня;
    винаги приемайте капсулите в еднакъв интервал преди всяко излагане на УВА;
  • в идеалния случай, приемате капсулите два часа след хранене;
  • консумацията на алкохол по време на цялото лечение трябва да е минимална;
  • избягвайте излагането на слънце, дори и през дните между отделните процедури;
  • покривайте гениталиите си - особено при мъжете тази област не бива да се излага на УВА-лъчение;
  • защитете кожата и очите си от естествената слънчева светлина в продължение на дванадесет часа след приема псорален;
  • носете напълно покриваща тялото ви дрехи на открито и на закрито, ако сте в близост до прозорец - шапки, блузи с дълги ръкави, дълги панталони и т.н.;
  • нанесете специален слънцезащитен крем на всички непокрити участъци от кожата след лечението;
  • отменете ангажиментите си и си почивайте повече у дома.

Разновидност на терапията е PUVB терапия, която комбинира псорален и УВБ (UVB) - ултравиолетови лъчи с къса дължина на вълната. Това обаче се прилага рядко, поради малката прониквателна способност на УВБ-лъчите, както и факта, че псоралените се активират най-ефективно в диапазона на УВА-лъчите.

Прилага се най-често при витилиго, когато засегнатите участъци са много малки и се локализират главно по тялото. Когато обаче са засегнати крайниците, по-добри резултати дава PUVA терапията.

От друга страна PUVB терапията е по-лесна за изпълнение и е по-малко рискова, поради което някои лекари предпочитат да започнат лечението първо с нея.

Повече за УВБ терапията може да прочетете:

»УВБ (UVB) терапия

Повече информация за фототерапията може да намерите:

»Фототерапия

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Емолиенти Емолиенти
  • Локални кортикостероиди Локални кортикостероиди
  • Салицилова киселина Салицилова киселина
  • Лечение с интерферон Лечение с интерферон
4.0/5 4 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението ПУВА (PUVA) терапия

  • Слънчева уртикария

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРОТЕКТИН КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
32.50лв.

ПРОТЕКТИН КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP

ФЛЕКСИТОЛ БАЛСАМ ЗА РЪЦЕ 56 г
15.00лв.

ФЛЕКСИТОЛ БАЛСАМ ЗА РЪЦЕ 56 г

ЕУЦЕРИН 5 % УРЕА ИЗМИВАЩ ФЛУИД 400 мл
36.70лв.

ЕУЦЕРИН 5 % УРЕА ИЗМИВАЩ ФЛУИД 400 мл

БЯЛ ТРЪН МАСЛО 50 мл. БИОМИНЕРАЛИ
16.30лв.

БЯЛ ТРЪН МАСЛО 50 мл. БИОМИНЕРАЛИ

БОТАЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 20 мл.
24.30лв.

БОТАЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 20 мл.

ДЕРМОАКТАЛ тинктура 100 мл
42.00лв.

ДЕРМОАКТАЛ тинктура 100 мл

Коментари към ПУВА (PUVA) терапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте ПУВА (PUVA) терапия
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 20:43
    Коментирайте "ПУВА (PUVA) терапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Неконвенционално лечение
  • Червена мъртва коприва
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Каламинов лосион
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • д-р Евдокия Колева Николова
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Псориазис
  • Витилиго
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Суха кожа на пениса и слаба ерекция

преди 1844 дни, 1 час и 7 мин.

Гъша кожа на гърдите - какво ще препоръчате?

преди 1851 дни, 6 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 1 час и 40 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 4 часа и 23 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 4 часа и 28 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 4 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Витилиго Витилиго

Витилиго

от 05 авг 2024г. Прочети повече
L20-L30 Дерматит и екзема L20-L30 Дерматит и екзема

L20-L30 Дерматит и екзема

от 26 юни 2023г. Прочети повече
Естествени продукти и методи против подсичането при бебета Естествени продукти и методи против подсичането при бебета

Естествени продукти и методи против подсичането при бебета

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Първичен лимфом на гърдата Първичен лимфом на гърдата

Първичен лимфом на гърдата

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival