Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Болести на кожата и подкожната тъкан, предизвикани от радиация Други остри изменения на кожата, причинени от ултравиолетова радиация Слънчева уртикария

Слънчева уртикария МКБ L56.3

от 25 ное 2014г., обновено на 26 юни 2023г.
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Виолина Тодева
Слънчева уртикария МКБ L56.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Какво представлява

› Епидемиология

› Етиология

› Рискови фактори

› Клинична картина

› Усложнения

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение

› Прогноза

Какво представлява?

Соларната уртикария е рядко заболяване, което възниква под влияние на краткотрайно облъчване на кожата с ултравиолетова или видима слънчева светлина, появява се бързо след облъчването и се манифестира с еритем и сърбящи уртики.

Първоначално описана от Merklen през 1904 г., слънчевата уртикария е локализирана върху откритите участъци от кожата - засягат се области, които се излагат по-често на слънчева светлина, като горната част на гръдния кош, раменете, ръцете. Обривът изчезва в рамките на няколко минути до няколко часа без промяна в пигментацията. Понякога има внезапно, драматично начало и трудно се поддава на лечение.

Епидемиология

Слънчевата уртикария е необичаен вид уртикария. Представлява по-малко от 0,5% от всички случаи на уртикария и 7% от всички фотодерматози. Соларната уртикария може да се появи при всички раси.

Състоянието обикновено започва в млада възраст (средна възраст 35 години), но са докладвани случаи на поява при новородени и деца в кърмаческа възраст или по-възрастни хора. Установено е леко преобладаване на засягане на женския пол.

Слънчевата уртикария се свързва с други видове хронична уртикария при до 16% от пациентите.

Етиология

Слънчевата уртикария е IgE-медиирана фотодерматоза, характеризираща се със сърбеж, парене, еритема и образуване на уртики след кратък период на излагане на естествена слънчева светлина или изкуствен източник на светлина, излъчващ подходяща дължина на вълната.

Слънчевата уртикария се индуцира от вълни с различна дължина. При по-голямата част от пациентите се доказва ролята на UVB лъчи (290-320 nm), а при други - на UVA лъчи (320-400 nm). Наред с тези дължини, етиологична роля може да играе и видимата светлина.

Слънчевата уртикария се дължи на реакцията антиген-антитяло. При соларната уртикария, причинена от UVB спектър, са доказани имунологични механизми от тип I алергични реакции. Мастоцитите и хистаминът лежат в основата на формирането на уртиките. Вероятно съществува и неимунологична патогенеза - директна хистаминолиберация. Наред с първичната, съществува и вторична (симптоматична) соларна уртикария, която се развива вследствие на сенсибилизация към медикаменти, други фотосенсибилизатори или придружава други заболявания.

Рискови фактори

Фактори, които могат да повишат риска от соларна уртикария, включват:

  • Фамилна анамнеза за това състояние
  • Наличие на дерматит
  • Редовна употреба на парфюми, дезинфектанти, бои или други химикали, които могат да предизвикат състоянието, когато са изложени на слънчева светлина
  • Употреба на антибиотици или други лекарства, включително сулфатни лекарства, които могат да предизвикат състоянието

Клинична картина

Слънчева уртикария

Изображениe: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

Обрив, придружен със сърбеж и усещане за парене, се развива в рамките на минути след кратък период (по-малко от 30 минути) на излагане на слънце. Минималната необходима експозиция на слънчева светлина за поява на уртиките е половин до три минути. Уртиките са сърбящи и след 15-30 минути изчезват, като на тяхно място кожата става еритемна в продължение на 2-3 часа. Лицето и гърба на дланите, които обикновено са изложени на слънце, най-често остават незасегнати. Лезиите могат да присъстват и в области, покрити с тънки дрехи, в зависимост от дължината на вълната на светлината и прозрачността на тъканта.

Слънчева уртикария

Изображениe: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

При значителна експозиция на тялото наред с кожната симптоматика се развиват и общи прояви - от лек дискомфорт до тежко общо състояние. Ако са засегнати големи участъци от тялото, загубата на течност в кожата може да доведе до световъртеж, главоболие, гадене и повръщане.

В редки случаи се развива папулозен и даже везикулозен обрив, появяващ се 18 до 36 часа след експозицията на слънце и с продължителност 2-3 дни.

Има съобщени случаи за засягане на лигавицата (например подуване на езика и/или устните). Главоболие, гадене, повръщане, бронхоспазъм и синкоп също са докладвани, но се считат за редки.

След прекратяване на излагането на слънце обривът започва да изчезва в рамките на няколко минути до няколко часа и рядко продължава повече от 24 часа. Бързото изчезване на обрива след прекратяване на по-нататъшното излагане на слънце е от съществено значение за диагностицирането на слънчевата уртикария.

Усложнения

Тъй като се смята, че соларната уртикария се причинява от реакция на свръхчувствителност тип 1, тежките пристъпи на слънчева уртикария могат да доведат до синкопални епизоди, бронхоспазъм и дори анафилаксия.

Диагноза

Диагнозата се основава при повечето случаи на анамнестичните и клинична данни. Клиничните характеристики на слънчевата уртикария могат да изглеждат подобни на други фотодерматози, така че е важно да се снеме точна анамнеза от пациентите. Определящите характеристики на слънчевата уртикария включват:

  • Обрив, появяващ се в рамките на няколко минути след излагане. В редки случаи някои пациенти със слънчева уртикария могат да покажат забавена реакция към слънчева светлина.
  • След прекратяване на излагането на слънце обривът бързо изчезва (в рамките на минути до няколко часа, рядко продължава повече от 24 часа).

Извършва се фототест - представлява облъчване на пациента с различни източници (UVA, UVB, видима светлина) и наблюдение на промените. Хистопатологията показва едем в дермата със сепариране на колагенните влакна, дегранулация на мастоцитите и периваскуларни инфилтрати от еозинофили и неутрофили.

Диференциална диагноза

Диференциална диагноза се прави с други видове уртикария - хронична, остра, холинергична, топлинна, също така със слънчевия дерматит, слънчевото пруриго, светлинната полиморфна дерматоза, лекарствено индуцираната фоточувствителност и еритропоетичната протопорфирия.

Лечение

Веднага след като пациентът бъде защитен от излагане на слънце, обривът започва да изчезва спонтанно в рамките на няколко минути до няколко часа. Обривът изчезва напълно, без да оставя следи.

Предприемането на мерки за избягване или минимизиране на излагането на слънце е най-важната стъпка за пациенти със слънчева уртикария. Пероралните антихистамини могат да бъдат полезни за намаляване на уртиките и минимизиране на сърбежа, но те рядко предотвратяват напълно реакцията.

Локалните фотозащитни средства само до известна степен могат да предотвратят появата на обривите и при прилагането им следва да се съобразят дължините на вълните, които играят етиологична роля.

За пациенти, които реагират тежко и не могат да управляват състоянието си чрез превантивни мерки, може да се обмисли фототерапия и/или фотохимиотерапия. Тези лечения намаляват чувствителността на пациента към UV радиация и често се извършват преди летните месеци. Препоръчва се постепенно излагане на слънце или PUVA-терапия с цел увеличаване на дебелината на епидермиса и обща десенсибилизация на организма. Десенсибилизацията често е краткотрайна и може да се наложи повторна терапия.

Ако стандартните лечения нямат желания ефект, може да назначи имуносупресираща терапия за стопиране на хистаминовите реакции. Изследванията показват, че инфузията на имуноглобулини или плазмафереза също са полезни за контролиране на слънчевата уртикария.

Прогноза

Слънчевата уртикария обикновено е хронично състояние; малко пациенти изпитват спонтанна ремисия. Продължителният прием на перорални антихистамини може да предотврати до известна степен уртиките, като по този начин позволи известна толерантност към слънчевата светлина. Значително и по-дълготрайно подобрение се наблюдава при пациенти, подложени на фототерапия или фотохимиотерапия. Някои пациенти смятат, че спазването на превантивни мерки прави състоянието им управляемо.

В редки случаи слънчевата уртикария изчезва напълно. Изследователите изчисляват, че 15% от хората със слънчева уртикария имат спонтанно възстановяване 5 години след диагностицирането. Вероятността за спонтанно възстановяване се увеличава до 25% след 10 години.

 

Заглавно изображение: Magalie L'Abbé/Flickr

Още по темата:
  • L50.2 Уртикария от студ или топлина L50.2 Уртикария от студ или топлина
  • L50 Уртикария L50 Уртикария
4.1/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Слънчева уртикария МКБ L56.3

  • Сърбеж на кожата
  • Копривна треска (уртикария)
  • Зачервяване на кожата
  • Уртики
  • Големи червени кожни обриви

Лечение на Слънчева уртикария МКБ L56.3

  • Антихистамини
  • Опасно ли е слънцето и как да се предпазим?
  • ПУВА (PUVA) терапия
  • Слънцезащитни продукти

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АВЕН СЪНСИМЕД ЗА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 80 мл
55.30лв.

АВЕН СЪНСИМЕД ЗА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 80 мл

ВАЗЕЛИН ДЕРМАТИЧЕН  40 г ТЕВА
4.67лв.

ВАЗЕЛИН ДЕРМАТИЧЕН 40 г ТЕВА

ЛА РОШ АНТЕЛИОС СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ SPF 50+ 200 мл
58.90лв.

ЛА РОШ АНТЕЛИОС СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ SPF 50+ 200 мл

ДЕРМАТИЧЕН ВАЗЕЛИН 40 мл ДАНСОН
3.60лв.

ДЕРМАТИЧЕН ВАЗЕЛИН 40 мл ДАНСОН

ПИЗ БУИН ИН СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 50+  200 мл.
26.60лв.

ПИЗ БУИН ИН СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 50+ 200 мл.

БОЧКО СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ SPF 50 75 мл
13.30лв.

БОЧКО СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ SPF 50 75 мл

УРИАЖ BARIESUN ТОНИРАН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ СВЕТЪЛ ЦВЯТ SPF 50+ 50 мл.
40.80лв.

УРИАЖ BARIESUN ТОНИРАН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ СВЕТЪЛ ЦВЯТ SPF 50+ 50 мл.

НИВЕА СЪН ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 200 мл
26.60лв.

НИВЕА СЪН ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 200 мл

ДИПРОГЕНТА унгвент 15 г SCHERING PLOUGH
8.29лв.

ДИПРОГЕНТА унгвент 15 г SCHERING PLOUGH

НИВЕА СЪН ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF50+ 200 мл
29.30лв.

НИВЕА СЪН ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF50+ 200 мл

ПИЗ БУИН ИН СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 15  200 мл.
26.00лв.

ПИЗ БУИН ИН СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 15 200 мл.

ПИЗ БУИН АЛЕРДЖИ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 15  200 мл.
29.00лв.

ПИЗ БУИН АЛЕРДЖИ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF 15 200 мл.

Библиография

https://dermnetnz.org/topics/solar-urticaria
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441986/
https://emedicine.medscape.com/article/1050485-overview
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-solar-urticaria
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/solar-urticaria
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_urticaria

Коментари към Слънчева уртикария МКБ L56.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Слънчева уртикария МКБ L56.3
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 11:09
    Коментирайте "Слънчева уртикария МКБ L56.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Антихистамини
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Алтернативно лечение на алергичен васкулит
  • L50.2 Уртикария от студ или топлина
  • Блатняк – обикновен, Жълт блатняк
  • Не всяко бяло петно по кожата е витилиго
  • L50 Уртикария
  • Алтернативна терапия при студова алергия
  • Меланогенеза
  • Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо да ползвам мляко за след слънце?

преди 3241 дни, 18 часа и 17 мин.

Каква домашна маска за коса използвате, за да я укрепите след стреса от слънце и море?

преди 3924 дни, 20 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце

Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце

от 05 сеп 2024г. Прочети повече
Блатняк – обикновен, Жълт блатняк Блатняк – обикновен, Жълт блатняк

Блатняк – обикновен, Жълт блатняк

от 22 апр 2024г. Прочети повече
Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария

Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Меланогенеза Меланогенеза

Меланогенеза

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival