Меланогенеза
Различните нюанси в цвета на кожата се дължат на трите пигмента в нея:
- ендогенен меланин;
- екзогенен каротин в епидермиса, придаващ жълт цвят.
- оксилен и редуциран хемоглобин в дермата – оксихемоглобинът придава червен цвят, а редуцираният хемоглобин – тъмносин.
Несъмнено меланинът е най-важният пигмент, който определя разликата в цвета на кожата при отделните индивиди. Кожата при албиносите няма меланин, поради което изглежда прозрачнобяла.
Сложният биохимичен процес, при който безцветната аминокиселина тирозин се превръща в неразтворим цветен полимер меланин, е известен като меланогенеза. Необходими условия за протичането на процеса са влиянието на ензима тирозиназа и съответните киселинност и температура. Образуването на меланин се осъществява в меланозомите на меланоцитите.
Меланогенезата в кожата е свързана с четири биологични процеса:
- Образуване и доставяне в зоната на Голджи на тирозиназата и другите ензими, участващи в меланиновата синтеза;
- Образуване на протеиновия матрикс на меланозомите;
- Синтезиране и отлагане на меланина в меланозомите;
- Прехвърляне на меланозомите в околните клетки. Прехвърлянето на меланозомите от меланоцитите в кератиноцитите се извършва по два начина. В епидермиса меланоцитите чрез дендритите инжектират меланозомите в перинуклеарното пространство на кератиноцитите. Този процес на прехвърляне на плътен материал от една клетка в друга се нарича цитокриния. В космения матрикс кератиноцитите издават псевдоподи, които обхващат върховете на дендритите, притискат ги и ги откъсват чрез цитофагоцитоза.
В кожата и космите съществуват два типа меланин: еумеланин (с черен цвят) и феомеланин (с жълто-оранжев цвят). Това разделяне се основава на цвета, разтворимостта и съдържанието на сяра в меланините. Еумеланинът е неразтворим във всички разтворители, има универсална оптична непроницаемост и сложна неправилна химична структура. Феомеланинът е разтворим в основи и съдържа сяра от 8 до 12%.
Меланинът абсорбира светлината с голям диапазон на слънчевия спектър - от 200 до 2400 нм, без да има разграничителни абсорбционни ивици в ултравиолетовата, видимата и инфрачервената област.
Регулация на меланогенезата
Меланогенезата се регулира от генетични, хормонални и външни (лъчеви и химични) фактори. Известно е, че различни гени контролират цвета на кожата, космите и ирисите, морфологията на меланоцитите и меланозомите, активността на тирозиназата и транспорта на меланина. Например тирозиназата се регулира от гени, разположени в човешката хромозома 11. Меланогенезата се активира от полипептидния хормон на предния дял на хипофизата – меланостимулиращ хормон, от половите стероиди – естрогени и прогестерон. Хормоните на надбъбречните жлези действат индиректно, инхибирайки секрецията на меланостимулиращия хормон и адренокортикотропния хормон. Инхибиращо действие има и епифизарният хормон мелатонин.
От външните фактори, стимулиращи пигментацията, най-голямо значение имат ултравиолетовите лъчи. Ултравиолетовите А-лъчи предизвикват директна пигментация след 10-12 минути. УВ В-лъчите предизвикват вторична (индиректна) пигментация, която се предхожда от еритемна реакция (зачервяване) и настъпва от 2-ия до 19-ия ден. При нея се увеличава броят на меланоцитите, засилват се тирозиназната активност и образуването и транспортът на меланозомите.
От химичните инхибитори на меланогенезата най-силен депигментиращ ефект имат някои фенолови, катехолови и хидрохинови производни и съединения, съдържащи сулфхидрилни групи. Някои от тях се използват в терапията на хиперхромиите.
Меланините предпазват подлежащите тъкани от остро и хронично увреждане от ултравиолетовата радиация, което се изразява с изгаряне, стареене или злокачествено дегенериране. Те защитават от увреждащото действие на образуваните свободни радикали при облъчването, свързвайки ги като капан. Меланинът регулира биосинтезата на витамин D в кожата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРСЕЛМЕД ДЕРМАЛЕН ИЗБЕЛВАЩ КОНЦЕНТРАТ 30 мл.
ЛИЕРАК ЛУМИЛОДЖИ ДНЕВЕН И НОЩЕН ДВОЕН КОНЦЕНТРАТ СРЕЩУ ПИГМЕНТНИ ПЕТНА 15 мл * 2
Безплатна доставка за България!ВИТИКС ГЕЛ ЗА ПОТЪМНЯВАНЕ НА СВЕТЛИ ПЕТНА 50 мл.
ВИТИСКИН ХИДРОГЕЛ ЗА ПОТЪМНЯВАНЕ НА СВЕТЛИ ПЕТНА 50 мл.
ЕКВИЛИБРА ТРИКОЛОГИКА ШАМПОАН ЗА ЗАЩИТА НА ЦВЕТА 250 мл
ФОЛИГЕЙН ФОРМУЛА ПРОТИВ ПОСИВЯВАНЕ НА КОСАТА капсули * 60
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3699939/
http://www.skinwhiteningscience.com/melanin_synthesis_pathways.html
http://www.odermatol.com/odermatology/20153/25.Melanocytes-Zonunsanga.pdf
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология и функции на кожата
- Физиология на кожата
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Каламинов лосион
Коментари към Меланогенеза