Болест на Sezary МКБ C84.1
Към групата на кожните Т клетъчни лимфоми се отнася и състоянието, наречено болест на Sezary.
Представлява нехочкинов лимфом, описан за първи път от френския дерматолог Albert Sezary. Това е рядко срещано малигнено заболяване, което засяга обикновено възрастта след 50 години и се среща два пъти по-често сред мъжете.
Етиологичните причини за развитието на това състояние не са известни, но като рискови се считат редица фактори, като генетична предиспозиция, различни инфекции, механични и химични дразнители.
Наследственият характер на заболяването не е напълно доказан, тъй като много от пациентите нямат фамилна анамнеза и връзка с болни от този лимфом.
Клиничната картина включва изявата на някои от следните симптоми:
- сърбеж
- алопеция
- промени в ноктите
- хепатоспленомегалия
- периферна аденопатия
- палмо-плантарна кератодермия
- генерализирана ексфолиативна еритродермия
- червеникава, лющеща се кожа
- наличие на петна по кожата
- увеличени лимфни възли
- наличие на атипични Т клетки, наречени клетки на Sezary, в периферната кръв
Водещи в клиничната картина са наличието на еритродермия и левкемия.
Различават се четири стадия на това малигнено заболяване.
Първи А стадий се характеризира със засягане на по-малко от 10 % от кожата. Първи Б стадий протича със засягане на повече от 10 % от кожата от неравни и подобни на плаки изменения. При втори стадий се наблюдават кожни тумори. При трети стадий е налице генерализирана еритродермия. Четвърти стадий се характеризира със засягане на висцералните органи и костния мозък.
За поставяне на диагнозата е необходим обстоен физикален преглед, лабораторни и инструментални изследвания. Пълната кръвна картина и натривката от периферната кръв, в съчетание с имунофенотипизирането дават много полезна информация. КТ и ЯМР са необходими за изясняване наличието на ангажиране на други органи и тъкани.
С особено висока информативна стойност е извършването на биопсия на засегнат участък и хистологично изследване на получената тъкан.
Диференциалната диагноза е широка и включва псориазис, парапсориазис, атопична екзема, атопичен или контактен дерматит, Mycosis fungoides, пемфигус, кожни реакции към лекарства, хронична лимфоцитна левкемия, лупус, дерматомиозит, Т-клетъчна пролимфоцитна левкемия и други.
Лечението при болест на Sezary е комплексно и включва приложение на имунотерапевтични средства, като ретиноиди и интерферони, химиотерапевтици, моноклонални антитела, фототерапия.
Лечението е предимно палиативно, насочено към облекчаване на симптоматиката и подобряване качеството на живот на пациентите.
Прогнозата е неблагоприятна, като 5 годишната преживяемост е едва 25 %.
Коментари към Болест на Sezary МКБ C84.1