Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена МКБ J22
Респираторният тракт представлява отворена система, която е в непрекъснат обмен с околната среда. Поради тази причина е постоянно изложена на вредното въздействие на различни инфекциозни агенти. Повечето от инфекциите засягат горните дихателни пътища, но разпространението към бронхите и белите дробове е често срещано явление.
Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена е термин, който често се използва като синоним на пневмония в медицинската практика. Освен пневмония, то включва и множество други състояния, обхващащи различните структури на долните дихателни пътища.
Те биват причинени от множество инфекциозни агенти, сред които най-често са различни бактерии и вируси. Инфекциите са широко разпространени в световен мащаб, като се нареждат сред водещите причини за смърт при деца и възрастни в някои държави.
Понякога подценяването на острите респираторни инфекции може да доведе до по-тежко протичане. Тежестта на заболяването може да варира сред различните пациенти. В повечето случаи, когато се говори за инфекции на долните дихателни пътища, най-често се имат предвид следните заболявания:
- Остър бронхит - може да засегне хора на всяка възраст, като обикновено заболяването е с много добра прогноза.
- Остър бронхиолит - най-разпрострнаненото остро заболяване при деца под 2-годишна възраст.
- Грип - Грипът се среща при ежегодни епидемии и понякога пандемии, където огнището обхваща още по-голям географски район. Най-сериозните форми на тази инфекция се наблюдават при хора на възраст над 65 години, деца под 2 години и хора на всяка възраст с определени съществуващи медицински състояния. Има няколко основни състояния, които могат да увеличат риска от хоспитализация от грип. Те включват диабет и сърдечни, белодробни и неврологични заболявания, включително астма.
- Пневмония - инфекция на белите дробове, която е сред най-разпространените тежко протичащи състояния. Продължителността на заболяването е средно от 2 до 4 седмици и се среща основно при малки деца и възрастни над 60 години.
Честота
Инфекциите на респираторния тракт са едни от най-разпространените заболявания в световен мащаб. В повечето страни са сред водещите причини за смъртност, а също така и най-честата причина за търсене на лекарска помощ и хоспитализация. Инфекциите на долните дихателни пътища, обикновено протичат по-тежко от инфекциите на горните пътища, и затова поставят значително напрежение върху здравния бюджет.
Предаването на инфекцията от човек на човек обикновено е лесно, и основно зависи от механизмите на предаване на различните етиологични причинители. Най-често инфектирането става чрез:
- Въздушно-капков механизъм
- Контактен механизъм
Върху тежестта на заболяването и по-лесното заразяване роля играят следните фактори:
- Възраст - при децата и възрастните над 60-годишна възраст се наблюдава по-тежко протичане на заболяването.
- Сезонност - епидемии най-често се наблюдават през студените месеци на година.
- Имунен статус - вроден или придобит имунен дефицит корелира с по-тежкото протичане на заболяването.
- Придружаващи заболявания - пациенти с ХОББ, диабет, астма се причисляват към групата на рисковите за тежко протичаща инфекция.
Причини
Като потенциални причинители на остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена се посочват различни инфекциозни агенти. Много тях са широко разпространени сред хората и причиняват инфекции целогодишно. Други се срещат много рядко като единствени причинители на заболяването. В такива случаи се говори за смесена инфекция, причинена от няколко инфекциозни агенти. Според проведени проучвания, повече от 60% от инфекциите на долните дихателни пътища са причинени от различни вируси.
Вируси
Бактерии
Симптоми
Инфекцията на респираторния тракт обикновено започва остро, с прояви на фебрилно-интоксикационен синдром. За различните прояви на инфекцията са характерни особености, които са присъщи само за определено заболяване:
- Остър бронхит - основен и най-характерен симптом на това заболяване е продължителната, дразнеща кашлица. След преглед от лекар обикновено тежката кашлица, когато не може да се свърже с друго белодробно заболяване, обикновено се определя като бронхит.
- Остър бронхиолит - бронхиолитът е заболяване, обхващащо малки деца до 2-годишна възраст. Заболяването обикновено протича тежко, с различни респираторни симптоми, но с добра прогноза.
- Пневмония - пневмонията е инфекциозно заболяване на белите дробове, което може да засегне хора на всяка възраст. Характерно за пневмонията е тежкото протичане с мускулни болки и треска.
Въпреки различни болестни единици на долните дихателни пътища, общо представено острите инфекции се проявяват със симптоми като:
Диагноза
Поставянето на диагнозата обикновено е стъпаловидно и се основава на използването на различни методи на изследване. Повечето случаи на остри респираторни инфекции са лесни за диагностициране, но има и някои случаи, които протичат атипично и заболяването може да бъде с дискретна проява. Диагностицирането на някои от изброените състояния, включени в статията може да бъде изцяло на базата на проявените симптоми, но повечето лекари предпочитат потвърждаването на диагнозата с някои изследвания.
За диагностицирането се използват следните методи:
- Физикален преглед (аускултация, перкусия на бял дроб)
- Кръвни изследвания
- Образно изследване - рутинно при съмнение за инфекция на долните дихателни пътища се използва рентгенографско изследване на гръден кош. В повечето случаи тя е достатъчно информативна и с диагностична стойност.
- Спирометрия - функционално изследване на белите дробове, при която могат да се наблюдават някои отклонения.
- Микробиологично изследване - с цел доказване на различни бактериални причинители на инфекцията.
Лечение
Няма конкретизиран начин за лечение на респираторните инфекции. Всяко предприето лечение е строго индивидуално, съобразено с общото състояние и възрастта на пациента. В зависимост от тежестта на заболяването, то може да бъде лекувано в домашни условия при по-леки случаи, и в болнични заведения при по-тежко протичащите инфекции.
Доказан е благоприятният ефект от приложението на множество групи лекарства, някои, от които са:
- Противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Аналгетици
- Антибиотици - приложението на различни антибиотици става единствено при тежко протичащи инфекции или при доказан бактериален причинител. Ако отговорни за инфекцията са вирусни агенти, антибиотиците не са ефективни.
- Антивирусни
- Антипиретици
- Имуностимулатори
- Антитусивни (лечение на кашлица)
Превенция
Най-добрият начин за превенция към инфекции, научно доказан, е ваксинацията. Съществуват множество ваксини срещу някои инфекциозни агенти, причиняващи тежки, животозастрашаващи инфекции. Тези ваксини са част от имунизационния календар в повечето страни, където са задължителни. Някои от тях не са задължителни, но са препоръчително, като например противогрипната ваксина.
Други превантивни мероприятия са:
- Често миене на ръце
- Използване на дезинфектанти
- Избягване на заразно болни
- Носене на маска са лице
Прогноза
Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена е сред най-разпространените състояния, изискващи медицинска помощ. Като такава протича с различна тежест, но в голям процент от случаите на заболели се наблюдава пълно оздравяване в рамките на 7-10 дни.
Изображения: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена МКБ J22
ВсичкиЛечение на Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена МКБ J22
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Lower_respiratory_tract_infection
https://www.europeanlung.org/en/lung-disease-and-information/lung-diseases/acute-lower-respiratory-infections
https://www.healthline.com/health/acute-respiratory-disease
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324413#symptoms
https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview#a5
Коментари към Остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища, неуточнена МКБ J22