Хронична обструктивна белодробна болест с остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища МКБ J44.0

Хронична обструктивна белодробна болест е общо понятие, което обединява няколко хронични респираторни заболявания с тежко протичане и индуциране на необратими патологични промени в белодробния паренхим и бронхите. Според различни данни ХОББ засяга над 32 милиона души в САЩ и е третата причина за смърт в тази държава, което го прави едно от най-широко разпространените хронични респираторни състояния. Заболяването протича с различна тежест и понякога много трудно се повлиява, от каквото и да е лечение, ако е в напреднал стадий.
Различават се няколко основни форми на хронична обструктивна белодробна болест с остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища:
- Бронхитна - хроничен бронхит се определя клинично като наличие на хронична продуктивна кашлица в продължение на 3 месеца в две последователни години. Хроничната кашлица е свързана с образуването на гъсти, жилави секрети в бронхиалното дърво, които много често водят до частична или пълна обструкция. Това затруднява дишането при пациентите, както и постъпването на достатъчно количество въздух в белите дробове.
- Емфизематозна - емфизем се дефинира като патологично, трайно разширяване на въздушните пространства дистално от терминалните бронхиоли, придружено от разрушаване на междуалвеоларните прегради. С разрушаването на междуалвеоларните прегради следва и увреждане на белодробния паренхим, тъй като самите алвеоли са основната структурна единица на белите дробове.
- Смесена - тя е сравнително често срещана и представлява форма на ХОББ с наличие на патологични промени, характерни както за бронхитната, така и за емфизематозната форма.
Честота
ХОББ е сред най-широко разпространените хронични респираторни заболявания в световен мащаб. Според направени проучвания то е сред водещите причини за смъртност в САЩ и средно засяга около 32 милиона души годишно. Въпреки това, заболяемостта от ХОББ е много по-висока поради недиагностицираните пациенти, които не търсят лекарска помощ.
Заболяването се среща много по-често при мъже, отколкото при жени. Това вероятно се свързва с факта, че мъжете са активни пушачи, в сравнение с жените. Множество други фактори от ежедневието на хората също до голяма степен повлияват хроничното засягане на респираторния тракт. Точното разпространение в световен мащаб не е установено, но според проведени проучвания варира от 7% до 19% от хората потърсили медицинска помощ по повод на респираторни оплаквания.
Едно епидемиологично изследване, което е проведено за оценка на разпространението на ХОББ показва, че 1 на всеки 5 пациента на възраст над 30 години с анамнеза за пушене от 10 години или повече, има някаква степен на ХОББ.
Причини
Хронична обструктивна белодробна болест с остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища обикновено се причинява от дългогодишното вредно въздействие на някои фактори от околната среда или ежедневието на пациентите. Сред най-основните причини за ХОББ се посочват:
- Активно и пасивно тютюнопушене - тютюневият дим дразни дихателните пътища, предизвиквайки възпаление. То води до стесняването на лумена на респираторния тракт и директно уврежда ресничестия респираторен епител. Произведените секрети от бронхиалното дърво по този начин не могат да бъдат отстранени и могат да доведат до различни симптоми.
- Замърсяване на въздуха
- Прах и изпарения на работното място
- Дефицит на алфа-1 антитрипсин - генетично заболяване, което се характеризира с недостатъчно производство на самия ензим, отговорен за предпазването на самите бели дробове от вредните ефекти на възпалението. При това заболяване се наблюдава ранно развитие на емфизем и ХОББ, дори при някои пациенти това може да стане преди 30-годишна възраст.
Повтарящи се остри обостряния, вторични при инфекции от бактериални или вирусни патогени, се наблюдават при почти всички пациенти с ХОББ. Въпреки че обострянията по-рано се възприемаха като проблем без сериозни последици, сега има достатъчно доказателства, че те допринасят за лошото качество на живот, смъртността и прогресирането на белодробните увреди. Едни от най-честите инфекциозни причини за обостряне на ХОББ са:
- Streptococcus pneumoniae
- Haemophilus influenzae
- Moraxella catarrhalis
- Pseumonas aeruginosa
Патофизиология
При нормални условия здравото човешко трахеобронхиално дърво и белодробен паренхим имат забележителна способност да поддържат стерилност, въпреки повтарящото се излагане на микробни инокулати от микро-аспирация и вдишване. В условия на ХОББ обаче тази вродена защита на белите дробове е нарушена в резултат на излагане на дим и други дразнители от околната среда. Нарушението на защитните сили на респираторния тракт води до различни цикли на инфекция при ХОББ, които могат да допринесат за прогресивна загуба на белодробна функция.
Симптоми
Пациентите с ХОББ обикновено имат комбинация от признаци и симптоми на хроничен бронхит, емфизем и реактивно заболяване на дихателните пътища. Екзацербацията на заболяването, с бактериална инфекция обикновено протича остро, като са налице характерните признаци на възпаление. Сред най-честите симптоми при ХОББ с инфекция са:
- Кашлица
- Задух (диспнея)
- Стридор (шумно дишане)
- Ограничена физическа дейност
- Умора
- Отпадналост
- Висока температура (фебрилитет)
- Учестено дишане (тахипнея)
- Цианоза (посиняване на кожата около носа и устните)
Диагноза
Диагностицирането на ХОББ става на базата на подробна анамнеза и статус, заедно с констелацията от различни клинико-лабораторни, функционални и образни изследвания. Анамнестичните данни за дългогодишно излагане на изпарения, дим или тютюнопушене обикновено са пряко свързани с ХОББ. Най-клинично значими изследвания са:
- Физикален преглед - от физикалните находки най-често се откриват следните промени:
- Аускултация на бял дроб - сухи свиркащи хрипове, удължен експириум, влажни хрипове, отслабено везикуларно дишане
- Перкусия на бял дроб - хиперсонорен перкуторен тон
- Оглед на гръден кош - може да има промяна във формата на гръдния кош при напреднал стадий на ХОББ (бъчвовиден гръден кош)
- Спирометрия - функционално изследване на белите дробове, при което се наблюдават различни отклонения в стойностите при пациенти с ХОББ.
- Образно изследване - рутинно в медицинската практика се използва рентгеново изследване на белите дробове, при което могат да се визуализират характерни патологични отклонения. Друг често използван метод е КТ на бял дроб.
- Микробиологично изследване - тъй като, в статията се обръща основно внимание на острите респираторни инфекции при пациенти с ХОББ, за доказване на бактериални причинители основно се използва микробиологично изследване. При него с памучен тампон се взима материал от гърлен секрет или по-често храчка. Прави се посявка на специални хранителни среди, които благоприятстват бактериалния растеж.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на ХОББ е широка и обхваща множество респираторни заболявания. Сред най-значимите от тях са:
Лечение
В основата на лечението на остри респираторни инфекции при ХОББ, е именно антибиотичната терапия. Тъй като, при обострянето на ХОББ в повече от 90% от случаите се касае за бактериална инфекция, приложението на антибиотици дават много добър ефект при пациентите. Настоящите насоки препоръчват използването на антибиотици при умерени и тежки обостряния, които са клинично проявени със симптоми като храчки, диспнея.
За по-леките случаи на инфекция обикновено не се използват антибиотици, а лечението е изцяло симптоматично. Важно за започването на самата антибиотична терапия е изборът на подходяща антибиотична терапия, съобразена с рисковите фактори на пациентите. С тях пациентите се делят основно на неусложнени и сложни с някои от следните рискови фактори като напреднала възраст, сърдечни заболявания, тежка обструкция на дихателните пътища и др.
Сред най-често използваните групи антибиотици при пациенти с ХОББ са:
- Пеницилини - амоксицилин с клавулонова киселина
- Флуорхинолони
- Макролиди
- Цефалоспорини
- Тетрациклини
- Сулфметоксазол/Триметоприм
Отговорът от проведената антибиотична терапия трябва да бъде оценен в първите 48-72 часа от проведеното лечение. Ако все още няма отговор от терапията евентуално трябва да се подходи с друга група антибиотик, към който бактериалните микроорганизми да са чувствителни. Чувствителността и резистентността към определени антибиотици се оценява основно чрез антибиограма.
Усложнения
Хронична обструктивна белодробна болест с остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища е едно сериозно, животозастрашаващо при някои пациенти състояние. Като такова трябва да се обърне внимание на пациентите, които са с доказан ХОББ. Усложненията, които могат да възникнат, в повечето случаи могат да доведат до патологични необратими промени в бронхите и белите дробове. Най-сигнификантното усложнение е респираторната недостатъчност, която обикновено се проявява в по-напреднал стадий на ХОББ. Дори при такива пациенти тя е неизменна част от протичането на самото заболяване, особено при нелекувани пациенти.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВЕНТОЛИН спрей 200 дози
ЦИПРОБАЙ таблетки 250 мг * 10 BAYER
ЦИПРОБАЙ филмирани таблетки 500 мг * 10 BAYER
АЦЕЦИС АКУТ прах за перорален разтвор 600 мг * 10 ХИМАКС ФАРМА
ЦИПРИНОЛ таблетки 250 мг * 10 KRKA
ВЕНТОЛИН разтвор за небулизатор 0.5 % 20 мл
ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 ЕКОФАРМ
ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 АЛКАЛОИД
ЦИПРИНОЛ таблетки 500 мг * 10 KRKA
ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 СОФАРМА
АЦЕЦИС саше 200 мг * 20 ХИМАКС ФАРМА
Библиография
https://erj.ersjournals.com/content/35/6/1209
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8709-chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd
https://www.medscape.com/answers/297664-7432/how-is-infection-treated-in-chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5535837/
https://emedicine.medscape.com/article/297664-overview
Коментари към Хронична обструктивна белодробна болест с остра респираторна инфекция на долните дихателни пътища МКБ J44.0