Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища МКБ J20-J22
Острите инфекции на респираторния тракт са водещата причина за заболяване както при деца, така и при възрастни. Инфекциите на горните дихателни пътища обикновено са най-разпространените заболявания в световен мащаб. Засягането на долните дихателни пътища обикновено е по-рядко, но инфекциите протичат много по-тежко.
Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища представлява група от заболявания, които имат сходно протичане. Въпреки това, те се различават едно от друго с различни характерни за всяко едно състояние признаци.
Когато се говори за инфекция на долните дихателни пътища (ДДП), обикновено се имат предвид следните състояния:
- Остър бронхит - бронхит е заболяване, което освен инфекциозни агенти, може да бъде провокиран от различни вредни фактори на околната среда, които допринасят за заболеваемостта (тютюнопушене).
- Остър бронхиолит - бронхиолит е най-честата причина за медицинска помощ при деца под 2-годишна възраст.
- Пневмония - пневмонията представлява инфекциозно-възпалително заболяване на белите дробове, което може да засегне хора на всяка възраст. Рискови пациенти са деца под 5 години и възрастни над 60 години.
Всяко едно отделно заболяване е специфично само по себе си с различни признаци в клиничното протичане или в разпространението на инфекцията сред населението. Тежестта на заболяването обикновено зависи от инфекциозния причинител и общото състояние на пациента.
Честота
Респираторните инфекциозни заболявания са силно разпространени по целия свят, особено в развиващите се страни. Според проведени проучвания именно инфекциите на ДДП са сред водещите причини за търсене на спешна медицинска помощ.
През последното десетилетие се наблюдава значително повишаване на броя на заболелите от остри респираторни инфекции. Това в голяма степен се дължи на новите методи за изследване, които се прилагат в медицината. С тяхна помощ се улеснява поставянето на правилната диагноза.
В САЩ острите инфекции на ДДП причиняват повече заболявания и смърт, отколкото всяка друга инфекция. Самото разпространение на инфекциите в най-голяма степен се влияе от епидемиологията на различните инфекциозни причинители. То варира в широки граници в различните страни и региони, което затруднява прецизното определяне на разпространението на респираторните инфекции.
Изчислено е, че средно около 3 милиона души търсят медицинска помощ и биват диагностицирани с пневмония ежегодно в САЩ.
Разпространението до голяма степен се повлиява от климата в определените райони. За вирусните агенти е характерно, че причиняват инфекции и дори епидемии през есента и зимата. В това отношение много често се наблюдава първична инфекция на горните дихателни пътища, която се разпространява към ДДП.
Рискови фактори
Някои от следните фактори, влияят на разпространението на респираторните инфекции:
- Възраст - острите респираторни инфекции основно поразяват и протича по-тежко при малки деца и възрастни над 60 години.
- Имунен статус
- Придружаващи заболявания(диабет, астма)
- Вредни навици (тютюнопушене)
Причини
Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища са група от заболявания, които могат да бъдат причинени от различни инфекциозни и неинфекциозни причини. Повечето неинфекциозни причини не могат да индуцират директно възпалителна реакция, а тяхното вредно въздействие води до увреждане на нормалните функции и защитни механизми на дихателната система.
В повечето случаи на остра респираторна инфекция се наблюдава комбинираното вредно въздействие както на различни фактори на околната среда, така и различните инфекциозни агенти. Като такива се посочват множество вируси, бактерии и гъбички, всички от тях с различни вирулентност и патогенност, но способни да индуцират инфекция при различните пациенти. Особено редки са гъбичните инфекции, които са характерни за имунокомпрометирани.
Вируси
Бактерии
Гъбички
Симптоми
Клиничната изява на острите респираторни инфекции може да варира от леко грипоподобно състояние, до тежка животозастрашаваща инфекция. Тя се влияе най-вече от инфекциозността на етиологичния причинител, общото състояние на пациента и неговият имунен статус. По-тежко протичане на заболяването обикновено се наблюдава при по-възрастни пациенти или такива с придружаващи хронични заболявания.
Заболяването обикновено започва с инкубационен период, който е с продължителност от 2 до 4 дни. След това симптоматиката се проявява остро, под формата на фебрилно-интоксикационен синдром.
Неспецифични симптоми
Специфични симптоми
- Кашлица (влажна или суха)
- Задух (недостиг на въздух)
- Болки в гърдите
- Хрипове
Диагноза
Диагностицирането на респираторните инфекции не представлява трудност за лекарите, но понякога при някои пациенти протичането може да бъде атипично. Използват се различни методи на изследване, които улесняват самото поставяне на диагнозата. За целта се следват следните стъпки:
- Физикален преглед (аускултация на бял дроб)
- Рентгеново изследване
- Микробиологично изследване
- Спирометрия (функционално изследване на белите дробове)
- Кръвни изследвания
Лечение
Първата стъпка в лечението на остри респираторни инфекции е определянето на тежестта на инфекцията. При различните пациенти се налага различно лечение. По-леко протичащите случаи на респираторни инфекции се лекуват в домашна обстановка. Докато тежките инфекции изискват специализирано лечение в болнични заведения.
Важна стъпка за лечението на инфекцията е доказването на конкретен причинител. Тъй като, в 90% от случаите се касае за вирусни агенти, приложението на различни антивирусни лекарства е с благоприятен ефект върху протичането на заболяването.
Ако е доказан бактериален причинител на инфекцията се пристъпва към назначаването на различни антибиотични средства. Те са единствено с антибактериален ефект и приложението им при вирусни инфекции е неефективно. Като за лечение на респираторни инфекции се прилагат различни широкоспектърни антибиотици като пеницилини, цефалоспорини, макролиди, хинолони.
При някои пациенти може да има понижаване на парциалното налягане на кислород в артериална кръв, което обикновено води до появата на цианоза и тежък задух. В медицинската практика това се използва като основна индикация за лечение с кислород, което има много добър ефект върху заболяването.
За симптоматично облекчение се прилагат различни групи лекарствени средства:
- Антипиретици
- Противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Антитусивни средства
- Имуностимулатори
Усложнения
При правилно проведено лечение на респираторните инфекции рядко се стига до усложнения на инфекцията. Въпреки това, някои от тях могат да бъдат сериозни и да при тяхното възникване да има опасност за живота на пациента. Най-честите усложнения след инфекция на долните дихателни пътища са:
- ОДН (Остра дихателна недостатъчност)
- Сепсис (генерализиране на инфекцията)
- Разпространение на инфекцията към други органи и системи
Превенция и прогноза
Прогнозата на други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища при здрави пациенти е добра. Напредналата възраст, придружаващите заболявания увеличават заболеваемостта и смъртността от заболяването. При тежко протичащите инфекции, ако не бъде приложено адекватно лечение, смъртността дори може да стигне до 30%. Въпреки това, повечето случаи на респираторни инфекции са с благоприятно протичане, като пълно оздравяване се наблюдава в рамките на 7-10 дни.
За предотвратяване на разпространението на инфекцията се използват следните превантивни мерки:
- Ваксинация
- Избягване на контакт със заразно болни
- Използване на дезинфектанти
- Често миене на ръцете
- Носене на маска за лице
Изображения: CC0 Public Domain
Видове Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища МКБ J20-J22
Симптоми и признаци при Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища МКБ J20-J22
- Повишена телесна температура
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Неразположение
- Инфекция на ушите
- Хипоксия
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВ БЯЛ ДРОБ 100 мл
ФЛУДРЕКС МАКС ХЕРБАЛ ХОТ ДРИНК прах за перорален разтвор в саше * 10
СУОНСЪН АРАБИНОГАЛАКТАН ОТ ЛИСТВЕНИЦА капсули 500 мг * 90 SWU087
ПРОМОСУОНСЪН АГАРИКУС БЛАЗЕЙ капсули 500 мг * 90 SWH122
ПРОМОМАГНАЛАБС ИМУНАЙЗ капсули * 30
ЕХИНАМИД ЕХИНАЦЕЯ ЕКСТРАКТ капсули 250 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ИМУНОКИДС сироп 200 мл ДР. МАРИО ЯНАКИЕВ
ПАРАЦЕТАМОЛ таблетки 500 мг * 30 СОФАРМА
НовБРОНХОСТОП ДУО пастили * 20
НЕПТУН СРЕБЪРНА ВОДА 25 мг / л 100 мл
СУОНСЪН ЕХИНАЦЕЯ капсули 400 мг * 180 SW1512
ПРОМОЦИПРИНОЛ флакон 400 мг / 200 мл 200 мл KRKA
Библиография
https://www.erswhitebook.org/chapters/acute-lower-respiratory-infections/
https://www.europeanlung.org/en/lung-disease-and-information/lung-diseases/acute-lower-respiratory-infections
https://en.wikipedia.org/wiki/Lower_respiratory_tract_infection
https://www.healthline.com/health/acute-respiratory-disease
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324413
Коментари към Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища МКБ J20-J22