Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества МКБ F10-F19
Широк спектър от различни субстанции могат да предизвикат психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества. Те са група препарати, които въздействат върху централната нервна система. Те създават временни промени във възприятията, съзнанието и поведението. При редовна употреба причиняват пристрастяване. Прекратяване приема след такова състояние, води до проява на абстинентни симптоми.
I. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол
Разстройството, причинено от употреба на алкохол (до ниво, което понякога се нарича алкохолизъм) е модел на консумация, който включва проблеми, свързани с контролирането на алкохолния прием. Продължителната употреба, дори когато причинява проблеми, води до толерантност и болният трябва да приеме по-голямо количество, за да получи същия ефект или има симптоми на абстиненция, когато бързо го намали или спре изцяло.
Нездравословната употреба на алкохол е тази, която застрашава здравето или безопасността на болния или дори причинява други проблеми, които са свързани с него. Алкохолът води след себе си значителни рискове за здравето.
Последствията варират от лека до тежка степен. Въпреки това, дори лекото разстройство в даден момент ескалира и като последствие се стига до сериозни проблеми, така че ранното лечение е важно. Сред симптомите се включват:
- Невъзможност за ограничение количеството алкохол, който се изпива.
- Болният има желание да намалите количеството на напитката, но опитите са неуспешни.
- Прекарване на много време в консумация на алкохол или възстановяване след употребата му.
- Чувство на силно желание за прием.
- Пренебрегнати задължения на работа, в училище или вкъщи поради многократна употреба на алкохол.
- Консумацията продължава, дори когато човек е наясно, че причинява физически, социални или проблеми в комуникацията между близки.
- Отказване или намаляване на социалните и работни дейности, както и любимо хоби.
- Използване на алкохол в ситуации, в които не е безопасно, например при шофиране или плуване.
- Получават симптоми на абстиненция (гадене, изпотяване и треперене) когато не приемат алкохол по-дълъг период, след употребата му — отшумяват.
Твърде голямо количество алкохол влияе на речта, мускулната координация и жизнените центрове на мозъка. Тежката злоупотреба може дори да причини животозастрашаваща кома или смърт. Това е особено важно, когато се приемат и някои лекарства, които също потискат функцията на мозъка.
Пиенето на прекалено много алкохол в даден случай или с течение на времето може да причини здравословни проблеми, включително:
- Чернодробно заболяване. Тежкият алкохолизъм може да предизвика увеличаване на мазнините в черния дроб (чернодробна стеатоза), възпаление на черния дроб (алкохолен хепатит) и с течение на времето необратимо разрушаване и белези на чернодробната тъкан (цироза).
- Проблеми с храносмилането. Стига се до възпаление на стомашната лигавица (гастрит), както и стомашни или езофагеални (на хранопровода) язви. Той може също да попречи на абсорбцията (усвояването) на витамини от група В и други хранителни вещества. Също така може да увреди панкреаса или да причини възпалението му (панкреатит).
- Сърдечни проблеми. Такива са високо кръвно налягане и увеличаване риска от сърдечна недостатъчност или инсулт.
- Диабетни усложнения. Алкохолът пречи на освобождаването на глюкоза от черния дроб и може да увеличи риска от ниско ниво на кръвната захар (хипогликемия). Това е опасно, ако човекът вече диабет и поставя инсулин, за да намали нивото на кръвната захар.
- Проблеми със сексуалната функция и менструацията. Причинява еректилна дисфункция при мъжете. При жените може да прекъсне менструацията.
- Очни проблеми. С течение на времето тежкото пиене може да причини неволно движение на очите (нистагъм), както и слабост и парализа на очните мускули, дължащи се на недостиг на витамин В1 (тиамин). Дефицит на тиамин може да бъде свързан и с други мозъчни промени, като необратима деменция, ако не се лекува незабавно.
- Малформации у плода. Употребата на алкохол по време на бременност може да доведе до спонтанен аборт. Той може също да причини фетален алкохолен синдром, което води до раждане на дете с физически или умствени проблеми, които продължават цял живот.
- Увреждане на костите. Алкохолът може да повлияе костите като стига до степен на изтъняването им (остеопороза) и повишен риск от фрактури (счупвания). Алкохолът може също да увреди костния мозък, който пък от своя страна произвежда кръвни клетки. Нисък брой на тромбоцитите предизвиква кръвонасядане и кървене.
- Неврологични усложнения. Част от тях са изтръпването и болка в ръцете и краката, разстроено мислене, деменция и краткотрайна загуба на паметта.
- Отслабена имунна система. Затруднява организма да устои на заболяванията, атакуващи го, увеличава риска от различни болести, например пневмония.
- Лекарствени и алкохолни взаимодействия. Някои лекарства взаимодействат с алкохола, увеличавайки токсичните му ефекти. Пиенето на алкохол на фона на провеждащо се лечение, може да увеличи или намали тяхната ефективност или да ги направи опасни.
II. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на опиоиди
Съществуват различни опиоидни лекарства, от улични наркотици (като хероин), до аналгетици, използвани главно в болнична обстановка (като морфин), обикновени болкоуспокояващи, достъпни по лекарско предписание (като кодеин).
Основните характеристики включват:
- Приемане на повече опиоидни лекарства от предвидените.
- Без успех пристрастените се опитват да контролират употребата на опиати.
- Прекарване на много време за получаване, вземане или възстановяване от ефектите на опиоидните лекарства.
- Желание за прием на опиати.
- Неизпълнение на важни роли в дома, на работа или в училище поради употребата им.
- Продължаване на употребата на опиоиди, въпреки употребата на наркотици, предизвикващи връзка или социални проблеми.
- Използването на опиоиди, дори когато е физически опасно.
- Знаейки, че употребата на опиати причинява физически или психологически проблем, но продължават приема им.
- Развитие на толерантност към опиоидите.
- Симптоми на абстиненция, когато се прекрати употребата им.
Обикновено употребата на хероин причинява по-значителни и дълготрайни проблеми на потребителите, отколкото употребата на други наркотици. Оказва се, че тези, които развиват разстройство на употребата на хероин, имат много сериозни психологически проблеми още преди да започнат да го използват. Обратно, тези, които са в състояние да контролират и управляват употребата си, са по-стабилни психически. Същото може да се отнася и за тези, които се пристрастяват или не към болкоуспокояващи, но са необходими много повече изследвания, за да се разбере точно защо някои хора се пристрастяват, когато приемат опиоиди, докато други не.
III. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на канабиноиди
Най-често използваната дума за канабис е марихуана. Канабисът е растение, което съдържа тетрахидроканабинол (THC). Това е психоактивната съставка в марихуаната. Тя от своя страна е най-често използваната незаконна субстанция. Тази съставка я прави пристрастяваща субстанция. Изсушените листа на марихуаната се пушат. Тетрахидроканабинолът бързо навлиза в кръвния поток от белите дробове.
Нарушенията при употребата на канабис са по-чести при мъжете, отколкото при жените. Марихуаната пречи на способността за провеждане на ежедневните дейности. Редовната употреба на канабис е свързана с амотивационен синдром. Последният описва липса на амбиция или желание да постигне нещо.
Пристрастяването към канабиса се развива постепенно. Обикновено започва с рядка, случайна употреба. Постепенно това се увеличава до по-редовна и честа употреба. Тъй като интоксикацията с марихуана не предизвиква много лесно забележими симптоми, хората често пушат марихуана през целия ден. Разстройството при употребата на канабис сред възрастните включва ежедневна употреба въпреки проблемите, които може да причини. Често употребяващите марихуана в повечето случаи използват и други вещества. Най-често срещаните са никотин, алкохол и кокаин.
Марихуаната може да облекчи симптомите на някои медицински нарушения. Например, тя помага за загуба на тегло и хронична болка. Въпреки това, медицинската употреба на марихуана остава спорна.
Ако употребата на канабис е преустановена след продължителна (ежедневна) употреба, в продължение на няколко месеца може да настъпи абстиненция. Симптомите включват:
- раздразнителност
- тревожност
- депресивно настроение
- нарушение на съня
- безпокойство
- треска
- студени тръпки
- тремор
- изпотяване
- коремна болка
Интоксикацията с канабис (марихуана) се развива бързо. Обикновено започва с чувство на еуфория. След това води до тревожност, липса на координация, неадекватна преценка, проблеми с паметта, намалена бдителност и трудности в социалните взаимоотношения. Тъй като хората, след употребата на марихуана, имат нарушена памет, губят мисълта си и не могат да следят добре разговора. Интоксикацията с канабис може също да доведе до повишен апетит, сухота в устата, постоянна кашлица, намалена сърдечна честота и зачервени очи.
IV. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на седативни или сънотворни средства
Успокоителни са съединения, които причиняват физиологично и психическо забавяне на процесите в тялото. Те имат легитимни медицински цели. Въпреки това, хората, които ги използват неправилно, могат да развият симптоми на злоупотреба, зависимост и абстиненция. Няколко други класа съединения, включително стимулиращи съня (хипнотици) и някои против тревожност (анксиолитични) лекарства, дават ефекти и нарушения, подобни на тези на успокоителните.
Седативни и сънотворни средства се дават по лекарско предписание и имат много медицински цели. Те се използват заедно с хирургични намеси и се предписват за лечение на болка, тревожност, пристъпи на паника, безсъние, а в някои случаи и конвулсии. Повечето хора, които приемат седативи веднъж, ги приемат отговорно и се възползват от тяхната употреба редовно. Някои хора злоупотребяват с тези медикаменти. Могат дори да го направят неволно чрез увеличаване на предписаната им доза без медицинска помощ. Умишлено злоупотребяващите купуват тези вещества от улицата или ги получават от приятели и членове на семейството, които притежават рецепта. Когато се приемат точно както е предписано, седативните и сънотворни средства рядко създават сериозни рискове за здравето.
Най-широко предписаните и най-добре проучени успокоителни принадлежат към група, наречена бензодиазепини. Рецептата на бензодиазепините и техните роднини включва Alprazolam, Chlordiazepoxide, Clonazepam, Diazepam. Други лекарства, които действат по подобен начин, включват барбитуратите Phenobarbitol, Aprobarbital.
Физическата зависимост е основният проблем. Седативната абстиненция е подобна на алкохолната. Симптомите на седативна абстиненция са почти обратните на интоксикация. Те включват:
- повишена сърдечна честота (тахикардия)
- ускорено дишане (тахипнея)
- повишено кръвно налягане
- повишена телесна температура
- изпотяване
- треперещи ръце
- неспособност за сън
- безпокойство
- гадене
За определяне на текущото ниво на употреба се използва изследване на кръв или урина, както и при по-голяма част от психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества.
V. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин
Кокаинът е силно пристрастяващо лекарство, което повишава нивата на бдителност, внимание и енергия. Съществува в няколко форми. Най-често срещаният е фин бял прах. Той изпраща високи нива на допамин в частите на мозъка, които контролират удоволствието. Това натрупване причинява интензивни чувства на енергия и бдителност.
Симптомите могат да включват:
- депресия
- безпокойство
- умора
- проблем с концентрацията
- повишен глад
- необходимост от нова доза
- кошмари
- втрисане
- мускулни болки
- паника
- параноя
- халюцинации
- делир
Пристрастяването към кокаин може да доведе до намалена мозъчна активност в региони, свързани с емоционална обработка. Хората, пристрастени към кокаина, също показват проблеми в социалните взаимоотношения, като са по-малко загрижени за това как поведението им ще се отразява на хората около тях.
Хората, зависими от кокаин, проявяват притъпени емоции и егоцентризъм, а рискът от антисоциално разстройство на личността е 22 пъти по-голям от тези, които не употребяват. Адекватните социални умения могат да окажат голямо влияние върху развитието и изхода на психичните разстройства, както и на нарушенията при употребата на стимуланти.
Медицинските центрове за детоксикация могат да помогнат на тялото да се приспособи към лечението. Не са одобрени лекарства за лечение на кокаиновата зависимост.
VI. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин)
Много храни съдържат кофеин, включително кафе, чай, шоколад и газирани напитки. Кофеин никога не трябва да се дава на жертви на измръзване или хипотермия. Като стимулант, кофеинът може да накара сърцето да бие по-бързо и да ускори ефектите от ниските температури върху тялото.
Последните изследвания показват, че кофеинът може да бъде по-пристрастяващ, отколкото осъзнаваме, което води до навик, труден за контролиране. Световната здравна организация и някои здравни специалисти, признават зависимостта от кофеин като клинично заболяване. Многобройни контролирани лабораторни изследвания показват, че кофеинът произвежда поведенчески и физиологични ефекти, подобни на зависимост от други вещества.
Също така отрицателните ефекти от употребата на кофеин включват сърдечно-съдови проблеми и усложнения, свързани с бременността. Докато много хора могат да консумират кофеин, без да им нанася вреда, то за други физическа зависимост пречи на ежедневното функциониране и може да бъде трудна за овладяване. Това е признак за проблемна консумация.
Веднъж погълнат, кофеинът се абсорбира и разпределя бързо. След усвояването му от гастроинтестиналния тракт, той преминава в мозъка. Кофеинът не се натрупва в кръвния поток, нито се съхранява в тялото. Екскретира се в следващите часовете с урината.
Ефектите на кофеина върху здравето са широко проучени — в частност, въздействието му върху фиброкистозната болест на гърдата, вродените дефекти, репродуктивната функция. Леката до умерена консумация на кофеин обикновено не води до тревожни симптоми и всъщност може да осигури някои ползи за здравето, включително намаляване на риска от сърдечни заболявания и инсулт, лечение на главоболия, повишена бдителност и умствена острота, по-малко симптоми на депресия и дори намален риск от деменция. За някои хора тези ползи могат да превалират всички рискове или отрицателни странични ефекти, свързани с употребата на кофеин.
Прекаленото количество кофеин обаче може да доведе до интоксикация. Тя се характеризира с различни симптоми, включително нервност, безсъние, стомашно-чревно разстройство, тахикардия и мускулен тремор. Освен това, след хронична консумация на кофеин, въздържанието може да доведе до ясно определен абстинентен синдром, състоящ се от главоболие, умора, сънливост, депресивно настроение, раздразнителност, затруднено концентриране, гадене и повръщане.
VII. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на халюциногени
Използването на халюциногени може да доведе до различни признаци и симптоми, в зависимост от веществото. Най-честият халюциноген е диетиламид на лизергинова киселина (LSD).
Използването на LSD може да причини:
- халюцинации
- значително намалява възприемането на реалността
- импулсивно поведение
- бързи промени в емоциите
- психични промени във възприятието
- ускорен пулс и високо кръвно налягане
- тремор
- flashbacks, преживяване на халюцинациите — дори години по-късно
Въпреки че LSD не е физически пристрастяващ, въпреки това може да бъде изключително опасно — да не говорим за психологическото пристрастяване, поради чувството на еуфория, до което довежда. Докато едни потребителите могат да открият, че някои аспекти на употребата му са приятни, то други често показват лоша преценка и създават опасни ситуации за себе си и за околните. Освен това, лошо преживяване на приема, може да предизвика безпокойство, параноя и отчаяние, които да доведат до самонараняване и, в крайни случаи, до самоубийство или опит за убийство.
Установено е, че LSD може да влоши съществуващите проблеми с психичното здраве или да предизвика появата на латентни психични разстройства.
VIII. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на тютюн
Разстройството, дължащо се на употребата на тютюн е едно от няколкото нарушения при употребата на вещества. Нарушаването на употребата на тютюн е често срещано явление сред хората, които използват цигари всеки ден. Почти половината от пушачите се опитват да спрат употребата им, а 1/3 са се опитали да го направят повече от веднъж. Хората с психични разстройства много по-често са активни пушачи (40-90%), в сравнение с общото население.
Генетичните фактори допринасят за началото на употребата на тютюн, продължителното използване и развитието на разстройство при употребата му. Степента на наследственост е еквивалентна на тази, наблюдавана при други нарушения на употребата на вещества (около 50%). При юноши депресията води до тютюнопушене и обратно, тютюнопушенето предсказва депресия.
Хората, които се откажат от тютюнопушенето, обикновено могат да постигнат същото ниво на здраве като непушачите, особено ако спрат, докато са млади. Помощта за спиране на тютюнопушенето, включва продукти със съдържание на никотин (пластир, дъвка, инхалатори, таблетки за смучене или спрей за нос). Те могат да спомогнат за облекчаване на симптомите на абстиненция. Прогнозата за отказване от тютюнопушенето е най-благоприятна, когато човек е много мотивиран и има семейна и социална подкрепа.
IX. Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители
Към летливите вещества, се включват разтворители, аерозоли, нитрити и газове, които предизвикват психоактивни ефекти, когато се използват. Те се срещат в често употребявани домакински продукти като почистващи препарати, дезодоранти и лак за нокти.
Употребата на инхалант е свързана със задълбочаване на:
- депресия
- безпокойство
- личностни разстройства
- самоубийство
- поведение, изразяващо се със самонараняване
Злоупотребата с инхалант и психичното здраве е важна тема, защото:
- Инхалантите причиняват сериозни увреждания на централната нервна система (понякога след еднократна употреба) и могат да нарушат емоционалните, невробиологичните и психологическите механизми, особено при юноши.
- Леснодостъпни са, тъй като често се срещат в повечето домове.
- Според проучвания професионалистите в областта на общественото здравеопазване и родителите са загрижени, тъй като инхалаторите засягат познанието и узряването на мозъка.
- Поради сравнително краткотрайното действие на инхалантите, обикновено вдишват все по-големи количества, което може да доведе до непоправима токсичност и неврологични дефицити.
Лечението на тежките токсични прояви при психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества става в отделенията по токсикология. Зависимостите към психоактивни субстанции се лекуват в съответните центрове със съвместното участие на психолози и психиатри. Бързото установяване на веществото довело до поява на симптомите е от изключително значение за адекватно и навременно лечение.
Видове Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества МКБ F10-F19
Симптоми и признаци при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества МКБ F10-F19
ВсичкиЛечение на Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества МКБ F10-F19
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-use-disorder/symptoms-causes/syc-20369243
https://www.verywellmind.com/opioid-use-disorder-22046
https://www.mentalhelp.net/articles/cannabis-related-disorders-marijuana/
http://www.minddisorders.com/Py-Z/Sedatives-and-related-disorders.html
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/cocaine-use-and-its-effects#1
https://hub.jhu.edu/2014/02/07/caffeine-really-is-a-drug/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3777290/
https://www.psychologytoday.com/us/conditions/caffeine
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112
https://thecanyonmalibu.com/blog/how-lsd-abuse-complicates-mental-health-issues/
https://www.porticonetwork.ca/treatments/disorders-qr/tobacco-use-disorder/tobacco-use-disorder-orientation
Коментари към Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества МКБ F10-F19