Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители МКБ F18.-
Институтът за злоупотреба с наркотици определя термина "инхалант" за означаване на вещества, които се използват за постигане на психоактивни ефекти чрез вдишването им, но това не е тяхната основна употреба.
Летливите разтворители, като тези, намиращи се в горивата, боите и разредителите, разпространявани в целия свят и се използват с различни индустриални цели. Обаче, тези съединения често се инхалират умишлено при високи концентрации, следствие на което се стига до психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители. Въпреки че използването на разтворители е било признато за потенциален проблем, свързан с наркотиците, в продължение на много години, изследванията на механизмите на действие на тези съединения изостават в сравнение с другите наркотични вещества.
Повечето хора използват летливи вещества по подобни причини като алкохол или други наркотици. Летливите вещества обаче могат да бъдат особено привлекателни за някои контингенти, защото са евтини, лесно достъпни, легални и осигуряват бързо чувството на интоксикация.
В тази група се включват вещества като разтворители, аерозоли, газове и много други домакински продукти, които могат да бъдат закупени сравнително лесно. Данните относно употребата на инхаланти показват, че:
- Над 2/3 от инхалаторните злоупотреби се срещат при хора под 18-годишна възраст.
- Инхалаторните вещества се вдишват чрез носа и това се извършва по различни начини.
- Психоактивните ефекти са многократкотрайни. Хора, които злоупотребяват с тези вещества, обикновено ги вдишват многократно, за да постигнат резултати.
- Употребата на инхаланти достига своя връх през 90-те години.
- Използването на инхалант, като летливи разтворители, се наблюдава по-често при младежи, най-често на възраст между 12 и 15 години.
Според книгата „Фармакология и лечение на злоупотреба с вещества: доказателства и перспективи, основани на резултатите“, летливите разтворители компрометират редица разнообразни и различни видове продукти. Те включват:
- Лепила, цимент и др.
- Домакински продукти, които се използват в аерозолни кутии, като спрей-боя, освежители за въздух, дезодоранти, различни почистващи препарати и др.
- Почистващи продукти като обезмаслители.
- Хранителни продукти като сметана, зеленчуков спрей и други хранителни продукти в аерозолни кутии.
- Други разтворители, като разредител за боя, почистваща течност, течност за запалки, бензин, лакочистители.
По-общата класификация ги разделя на следните категории:
- Летливи разтворители: Течности, които се изпаряват при стайна температура. Те включват домакински и промишлени продукти, като например препарат за отстраняване на бои, разредител за боя, обезмаслители, бензин.
- Аерозолни продукти: Това са спрейове (в кутии), съдържащи разтворители.
- Газове: Те се намират в медицински анестетици или домакински продукти (например запалки).
Определението на тези групи варира в зависимост от източника. Въпреки това, начините, по които тези вещества могат да подействат, включва:
- директното им помирисване
- вдишване на веществото, след като е било напръскано в пластмасова или хартиена торба или други гъвкави контейнери, например балони
- вдишване или помирисване на вещества, които са били напръскани върху кърпа или дрехи
- вдишване директно от аерозол (например пръскане на веществото в устата или носа)вдишване на пари, които се получават в резултат на нагряване на веществото
Ефектите от злоупотребата с летливи вещества включват:
- хипоксия или намалено подаване на кислород към тъканите
- замаяност
- загуба на ориентация
По-интензивното използване е свързано със значителни промени в мисленето и личността на индивида, които могат да бъдат свързани с промени в централната нервна система на човека. Те включват развитието на агресия, войнственост, проблеми с разсъждения, нарушена преценка, апатия и психотично поведение (например поява на халюцинации, заблуди или и двете).
Дългосрочните ефекти от вдишването на летливи разтворители често се посочват като състоящи се както от психологични, така и от неврологични симптоми, които могат да отразяват значителни увреждания на мозъка. Общите дългосрочни ефекти от вдишването на летливи разтворители включват:
- мускулна слабост
- загуба на координация
- отслабване
- неясна реч
- проблеми с вниманието
- проблеми с паметта
- хронична депресия
- промени в настроението
При употребата на летливи разтворители не са описани абстинентни синдроми, но хроничната им употреба при младежи може съществено да промени развитието на мозъка им.
Летливите разтворители не се откриват чрез рутинни изследвания за лекарства. Много от тях и техните метаболити могат да бъдат открити чрез газова хроматография в специализирани лаборатории, но такива тестове рядко са необходими, с изключение на съдебни цели. В някои случаи детето или подрастващият се насочват към лекар от родител или друг роднина, който е загрижен за изявените промени на личността, необичайна миризма от дъха на детето или други признаци на злоупотреба с инхалант. Родителят може също да е открил празни флакони на инхалираното вещество в стаята на детето или на друго място в къщата. В други случаи употребата на инхаланти се диагностицира по време на медицинско интервю, когато то се води в спешно отделение на болницата след предозиране на инхаланта или са пострадали при инцидент, свързан с употреба на инхалант. Лабораторните тестове не винаги могат да потвърдят диагнозата, тъй като инхалантите не остават в системата много дълго.
Тъй като повечето хора, които злоупотребяват с летливи разтворители, са подрастващи, важно е родителите да се обучават относно специфични признаци и симптоми, които могат да са показателни за този тип злоупотреба с вещества. Някои от тях включват:
- Петна по дрехите или върху кожата им.
- Необичайни химически миризми на дрехите или дъха.
- Симптоми на интоксикация, като например лоша координация, лошо равновесие, импулсивност, неясна реч и т.н., които не са придружени от миризма на алкохол.
- Забелязват се многобройни рани или петна около устата или носа.
- Човекът постоянно е с хрема и червени очи.
- Намиране на парцали, напоени с химикали, празни аерозоли или други празни контейнери.
- Стават необичайно възбудими, раздразнителни или дори войнствени.
- Имат периоди на гадене, повръщане или загуба на апетит, които нямат логично обяснение.
Ако някой е заподозрян в злоупотреба с летливи разтворители, родителите или близките трябва да се опитат да обсъдят ситуацията с болния поради възможността от тежки последици от употребата на тези вещества и потенциалните дългосрочни ефекти, свързани с увреждането към мозъка, сърцето, белите дробове и други органи. Не проявявайте гняв или паника. Опитайте се да обсъдите въпроса с човека по много спокоен начин.
Ако близкият Ви е под влиянието на веществото, най-доброто нещо, което трябва да направите, е да не им създавате емоции. Те могат да имат много нестабилни промени в настроението. Вместо това, опитайте се да сведете стимулите на околната среда до минимум, за да може човекът да остане спокоен.
Подходът за лечение на хора, които проявяват психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители, не е добре дефиниран. Най-често се следват стандартните протоколи за лечение на нарушения в употребата на пристрастяващи вещества. Въпреки това изглежда, че тази група има сравнително висок процент на рецидив.
Особено важно е хората да участват в някаква форма на програма за лечение на разстройства на употребата с когнитивно-поведенчески субстанции. Това може да включва индивидуална или групова терапия, както и комбинация от двете.
Юноши с нарушения в употребата на вещества често се възползват от семейна терапия. Включването на семейството на детето в терапевтичния процес има редица предимства, включително решаване на проблеми със семейството, взаимоотношения между детето и другите членове на семейството и получаване на индивидуална тясна подкрепа.
Комплексните програми за превенция, които включват семейства, училища, общности и медии (като телевизията), могат да бъдат ефективни в намаляването на употребата на наркотици. Родителите могат да помогнат за предотвратяване на злоупотребата с инхаланти чрез обучение на децата си за отрицателните ефекти от това.
Симптоми и признаци при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители МКБ F18.-
ВсичкиЛечение на Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители МКБ F18.-
Библиография
https://deserthopetreatment.com/inhalant-abuse/dangers/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23954847
https://www.msdmanuals.com/professional/special-subjects/recreational-drugs-and-intoxicants/volatile-solvents
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3828545/
https://vsu.mhc.wa.gov.au/about-vsu/what-is-volatile-substance-use/
http://www.minddisorders.com/Flu-Inv/Inhalants-and-related-disorders.html
Коментари към Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на летливи разтворители МКБ F18.-