Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин МКБ F14.-
Кокаинът е стимулант, с който често се злоупотребява. Той влияе директно върху мозъчната функция, а дългосрочната му зависимост води до големи физиологични и психологични проблеми и нарушения. Приемът му поражда в употребилите еуфория, енергичност и психични тревожности.
Първият чист кокаин е извлечен от листата на Erythroxylon coca в средата на 19-ти век. В началото на 1900-та година хората са били обвързани с употребата на тоници и еликсири с надеждата да успеят да излекуват широк спектър заболявания. След като случаите на пристрастяване се увеличават, законът налага през 1906 г. опасните съставки да бъдат изброявани на етикета на продуктите. Законът на Harrison пък от 1914 г. забранява изцяло употребата му без рецепта. Прави го достъпен само по лекарско предписание. Използването на кокаин рязко спада и остава на минимални нива в продължение на почти половин век.
През 60-те години на миналия век незаконната употреба на кокаин се е повишила и до края на 70-те години наркотиците са станали популярни сред средната и висока класа на популацията. До средата на 80-те години, учените открили широко разпространени доказателства за психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин.
Днес кокаинът е наркотик от списък II - той има голям потенциал за злоупотреба и психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин, но в някои държави може да бъде използван от лекари за медицински цели, като например местна упойка за определени операции на очите, ушите и гърлото.
Основните пътища на приложение на кокаин са вдишване (или смъркане), инжектиране и пушене. Налице е голям риск, независимо от начина на употреба и е възможно да се предозират фатално. Пушенето позволява изключително високи дози кокаин да достигне до мозъка много бързо и носи интензивен и незабавен ефект. Потребителят на инжекционни форми е изложен на риск за заразяване или предаване на ХИВ инфекция / СПИН, както и на хепатит С, ако иглите за инжектиране са използвани от друг човек.
Кокаинът е силен стимулант на централната нервна система, който пречи на реабсорбцията на допамин. Това натрупване на допамин, допринася за удоволствието, с което се характеризира употребата на кокаин.
Продължителността на непосредствените еуфорични ефекти на кокаина, които включват състояние на хиперстимулация, намалена умора и умствена яснота, зависи от начина на приложение. Колкото по-бързо се усвоява кокаинът, толкова по-интензивно е усещането. От друга страна, колкото по-бързо е усвояването, толкова по-кратка е продължителността на действието. То може да продължи от 15 до 30 минути. Прекомерната употреба може да намали периода на стимулация.
Ефектите на кокаина се появяват почти веднага след еднократна доза и изчезват в рамките на няколко минути или часове. Взети в малки количества (до 100 милиграма), кокаинът обикновено кара употребилия да се чувства еуфоричен, енергичен, приказлив и психически възбуден, може също временно да намали нуждатата си от храна и сън. Някои потребители смятат, че лекарството им помага да изпълняват по-бързо физически и интелектуални задачи, докато други изпитват обратен ефект.
Краткосрочните физиологични ефекти на кокаина включват стеснение на кръвоносните съдове, разширени зеници и повишена температура, сърдечна честота (тахикардия) и кръвно налягане (хипертония). Големи количества стимулант (няколкостотин милиграма или повече) засилват високите стойности на потребителя, но могат също да доведат до странно, хаотично поведение. В някои случаи засегнатите получат още:
- тремор
- световъртеж
- мускулни трептения
- параноя
- токсична реакция
- сърцебиене и учестено дишане
- повишаване на кръвното налягане и телесната температура
- насилствено поведение
- замъглено зрение
- болка в гърдите
- гадене
- мускулни спазми, гърчове и смърт от конвулсии
- сърдечна или мозъчна недостатъчност
При някои потребители се наблюдават психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин, други съобщават за чувство на безпокойство, раздразнителност и страх. В редки случаи може да настъпи внезапна смърт при първоначалната употреба на кокаин или скоро след това. Смъртните случаи, свързани с него, често са резултат от спиране на сърдечната дейност или припадъци, последвани от респираторен арест.
Дългосрочните ефекти от употребата на кокаин включват:
- пристрастяване
- раздразнителност
- нарушения на настроението
- безпокойство
- параноя
- слухови халюцинации
- зависимост и депресия
- чувство на безпокойство, раздразнителност, промени в настроението
- безсъние
- загуба на тегло
- изолация от семейството и приятелите
- увреждане на носа и възпаление на носните проходи
- повишен риск от хепатит и ХИВ
- тежки респираторни инфекции
Употребата на кокаин, при която лекарството се приема многократно и при все по-високи дози, води до състояние на повишена раздразнителност, безпокойство и параноя. Това може да доведе до пълна параноидна психоза, при която болният губи връзка с реалността и изпитва слухови халюцинации.
Може да има тежки медицински усложнения, свързани с употребата на кокаин. Някои от най-честите усложнения са:
- сърдечно-съдовите, включително нарушения в сърдечния ритъм и инфарктите;
- респираторни, сред които е болка в гръдната област и дихателна недостатъчност;
- неврологични ефекти, включително инсулти, гърчове и главоболие;
- стомашно-чревни усложнения, включително болка в корема и гадене;
- повишаване на температурата и треска;
- кома и смърт;
Различните пътища на приложение на кокаин могат да доведат до различни неблагоприятни ефекти. Редовното смъркане на кокаин, например, може да доведе до загуба на обоняние, кървене от носа, проблеми с преглъщането и цялостно дразнене на носната преграда, при което да се получи хронично възпаление и хрема. Поглъщаният кокаин може да причини тежка гангрена на червата, поради намаляване притока на кръв. Лицата, които инжектират кокаин, имат белези от пробождане и "следи", най-често в предмишниците. Интравенозната употреба на кокаин може да доведе също до получаване на алергични реакции, което при тежки случаи може да стигне до смърт. Тъй като кокаинът има тенденция да намалява нуждата от прием на храна, много хронични наркомани губят апетита си и значително редуцират теглото, следствие на системно недохранване.
Предупредителни знаци, навеждащи на мисълта за употреба на кокаин:
- червени, кървясали очи
- секретиращ нос
- промяна в моделите на хранене или сън
- смяна на групи приятели
- промяна в поведението
- депресиран, уморен или неглижиран външен вид
- загуба на интерес към училище, семейство или дейности, които преди това са били харесвани
- често се нуждаят от пари
Изследванията разкриха потенциално опасно взаимодействие между кокаина и алкохола. Взети в комбинация, двете лекарства се превръщат от тялото в кокаетилен, който има продължително действие в мозъка и е по-токсичен от всяко лекарство. Въпреки че трябва да се направят повече изследвания, трябва да се отбележи, че сместа от кокаин и алкохол е най-честата комбинация от две вещества, която води до смърт, свързана с наркотици.
Злоупотребата с кокаин и пристрастяването представляват сложен проблем, включващ биологични промени в мозъка. Лечението на кокаиновата зависимост е много сложно. Както всеки добър план за лечение, стратегиите за лечение на кокаин трябва да оценяват психобиологичните, социалните и фармакологичните аспекти на злоупотребата с наркотици на пациента:
- Фармакологични подходи - понастоящем няма налични лекарства за лечение на кокаиновата зависимост. Активно се преследва идеята за откриване и тестване на нови лекарства за лечение на кокаинова зависимост и психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин. Към момента се изследват няколко новооткрити съединения, за да се оцени тяхната безопасност и ефикасност. Антидепресантите са от полза по отношение на промените в настроението, наблюдавани по време на ранните етапи на злоупотребата с кокаин.
- Поведенчески интервенции - много поведенчески лечения са установени като ефективни при пристрастяването към кокаин, включително жилищни и извънболнични подходи. Поведенческите терапии често са единственото възможно ефективно лечение за много проблеми с наркотиците, включително пристрастяването към кокаин, въпреки че интеграцията на фармакологични и поведенчески лечения може в крайна сметка да се окаже най-ефективният подход. Disulfiram (лекарство, което се използва за лечение на алкохолизъм), в комбинация с поведенческо лечение, е било успешно за намаляване на злоупотребата с кокаин. Важно е пациентите да получават услуги, които отговарят на всичките им нужди от лечение. Например, ако пациентът е безработен, може да е полезно да се осигури професионална рехабилитация или кариерно консултиране. По същия начин, ако пациентът има семейни проблеми, може да е важно да се предлагат съвети за двойки.
- Когнитивно-поведенческата терапия е ефективен подход за подпомагане психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин, както и предотвратяване на рецидив. Този вид терапия помага на пациентите да развият критични умения, които поддържат дългосрочното въздържание, включително способността да разпознават ситуациите, в които те най-вероятно биха използвали кокаин и да ги избягват, да се справят по-ефективно с редица проблеми, свързани с употребата на наркотици. Тази терапия може да се използва и в комбинация с други лечения, като по този начин се максимизират ползите от двете.
Симптоми и признаци при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин МКБ F14.-
ВсичкиЛечение на Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин МКБ F14.-
- Антихипертензивни лекарства
- Групи за подкрепа
- Групи за подпомагане при алкохолна зависимост
- Диазепам
- Лечение с нитроглицерин
- Медикаменти
Библиография
https://www.psychologytoday.com/us/conditions/cocaine-use-disorder
https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/cocaine/what-treatments-are-effective-cocaine-abusers
https://emedicine.medscape.com/article/290195-overview
Коментари към Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на кокаин МКБ F14.-