Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на храносмилателната система Значение на двигателната активност на храносмилателната система Видове движения в различните органи на храносмилателната система Гълтане

Гълтане

от 27 дек 2013г., обновено на 24 юни 2022г.
Гълтане - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Процесът на храносмилането в устата завършва с преглъщането на хранителната хапка. След като раздробените при дъвкането хранителни частици са се смесили със слюнката се формира болус, който може да участва в процеса на гълтане. Гълтането представлява сложно координиран рефлексен акт на придвижване на сдъвканата и пропита със слюнка храна от устата в стомаха, то също така подпомага процеса на очистване на горните дихателни пътища. За да се осъществи процесът на гълтане, се включват около 25 мускула. Целият процес се осъществява в две фази – волева (орална) и рефлексна (фарингеална и езофарингеална).

  • Орална фаза на гълтане – по време на тази фаза се формира хапка (болус), която се преглъща. Болусът се оформя между гърба на езика и небцето, вследствие на сдъвкването и пропиването на храната със слюнка. Хапката се измества назад към корена на езика, посредством движенията на езика и бузите. Оралната фаза на гълтането е волева. В този акт се включват съкращения на мускулите на предната част на езика – предимно m. styloglossus и m. mylohyoideus, коренът на езика се притиска плътно нагоре и назад към твърдото небце, след което хапката преминава през isthmus faucium.
  • Фарингеална фаза на гълтане – тя е представена от преминавато на хапката през фаринкса. Тя е неволева и е с продължителност около 1-2 секунди. Протичането на тази фаза незначително нарушава дихателния ритъм. При своята активност центърът на гълтането задържа центърът на дишането, намиращ се в продълговатия мозък. По време на говор гълтането преустановява дишането за кратко време, факт от основно значение при болни от сърдечно-белодробна недостатъчност. Дразненето на механорецепторите от рефлексогенната зона включва фарингеалната фаза на гълтането. Подобно на пръстен тя е разположена около фарингеалния отвор и особено тонзилните дъги.

гълтанеПо сетивните влакна на n. trigeminus и n. glossopharyngeus до центъра в продълговатия мозък се предава аферентната импулсация. От гълтателния център по n. trigeminus, n. glossopharyngeus, n. vagus и n. hypoglossus се предават еферентните импулси. Със затварянето на трите изхода – към носната кухина, устната кухина и ларинкса, завършва фарингеалната фаза. Чрез засилено съкращение на m. mylohyoideus, устната кухина се отграничава. Повдигането на мекото небце, което се осъществява от съкращението на m. tensor veli palatine и m. levator veli palatine, успешно затваря носната кухина. Отворът на ларинкса остава под епиглотиса поради това, че m. thyreohyoglossus го повдига нагоре и напред. По този начин ларингеалния вход се покрива от епиглотиса, а гласните цепки се затварят, като болусът (хранителната хапка) се плъзга по епиглотиса и се насочва към хранопровода. Придвижването на болуса предизвиква отпускане на фарингоезофарингеалния сфинктер. Преминаването на хранителнта хапка през долната част на фаринкса води до силна контракция на гладката мускулатура, осигуряваща навлизането й в отпуснатия хранопровод (езофаг). Понататъшното придвижване се осъществява благодарение на перисталтичните движения на хранопровода.

  • Езофагеална фаза – за нея е характерно, че перисталтичните съкращения на мускулатурата на хранопровода придвижват хранителната хапка до стомаха. Те биват два типа: първични и вторични. Продължение на вълната започнала във фаринкса е първичната перисталтика. От фаринкса до стомаха тази вълна преминава за около 5 до 10 сек или 4 до 8 сек при индивиди в изправено положение поради гравитационните сили. В случаите, в които първичната перисталтика се окаже неефективна и не може да осигури преминаването на цялото количество храна в стомаха, се появява вторичната перисталтика. Тя се получава вследствие разтягането на хранопровода от храната, която е останала. Генерирането на вторичните перисталтични вълни от възбудените стреч-рецептори, докато успеят да придвижат цялото количество храна в стомаха. Активният им характер прави процесът на гълтането осъществим и при антигравитационни условия (такова е положението на човешкото тяло, разположено с глава надолу).

За около 7-8 сек преминава твърдата храна през хранопровода, докато течната за около 2-3 сек. В случаите, когато хапката е суха, трудно преминаваща настъпва слюноотделителен рефлекс, чиято рефлексогенна зона е цялата дистална част на хранопровода. Отделената слюнка благоприятства преминаването на болуса.

Езофагеалната перисталтична вълна се предшества от вълна на отпускане на стомашната, а по-слабо и на стената на дуоденума, когато вълната достигне дисталния край на езофага. Отпускането на гастроезофагеалния сфинктер е от особено значение. По този начин стомахът и сфинктерът се подготвят за идващата към тях храна. В редки случаи сфинктерът не се отпуска задоволително и последва трудно преминаване на храна от езофага към стомаха, наречено ахалазия.

Гълтателният акт завършва с попадане на болуса през кардията в стомаха. Гастроезофагеалния сфинктер играе роля на клапа. Съкращението на този сфинктер предотвратява връщането на стомашно съдържимо в хранопровода, което е и неговата основна функция. Лигавицата на езофага (с изключение на последната й долна 1/8 част) не може да устоява продължително време на храносмилателното действие на киселината и на богатата на протеолитични ензими стомашна секреция.

За процеса на гълтане е характерно, че при повишено налягане в стомаха чрез вагален рефлекс се осъществява и допълнително тонично съкращение на гастроезофагеалния сфинктер. Вазоактивният интестинален пептид може да бъде медиатор на този рефлекс. Връщането на храна от стомаха в езофага се затруднява и от подобната на клапа дистална част на езофагеалната стена.

В проксималния си край, мускулатурата на хранопровода винаги е тонично съкратена. Налягането от 10 см воден стълб (отговарящо на 1 кРа), което се създава по време на дишането, възпрепятства навлизането на въздух в храносмилателната система. По време на гълтането, при рефлексното отпускане на фарингоезофагеалния сфинктер, се поглъща и малко количество въздух. То формира въздушен мехур над хранителните хапки във фундуса на стомаха и е основната причина за оригването (regurgitatio). До раздуване на стомаха може да се стигне, когато постъпилото в храносмилателната система количество въздух е значително (aerophagia).

С изключение на соматичните двигателни рефлекси за проксималната 1/3 част на езофага, езофагеалната фаза на гълтане се регулира почти изцяло от вагусови рефлекси, чиито еферентни и аферентни влакна са в състава на n. vagus. Тези рефлекси представляват част от целия процес на гълтането. В случаи на двустранното прерязване на n. vagus, plexus myentericus и гладките мускули на хранопровода проявяват авторитмична дейност, генерират и провеждат вторични перисталтични вълни.

Гълтателният акт представлява сложна верига от условни и безусловни рефлекси. Протичащите последователно фази на гълтането, се регулират автоматично от група неврони в ретикуларната формация на продълговатия мозък и долната част на моста, заедно обединени в център на гълтането.

Още по темата:
  • Видове движения в различните органи на храносмилателната система Видове движения в различните органи на храносмилателната система
  • Регулация на слюноотделянето Регулация на слюноотделянето
  • Секреция на стомашен сок Секреция на стомашен сок
  • Движения на дебелото черво Движения на дебелото черво
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА БРАШНО ОТ КОПРИВА 100 г
2.95лв.

БИОХЕРБА БРАШНО ОТ КОПРИВА 100 г

ЛАЙФСТОР СОДА БИКАРБОНАТ 200 г
7.90лв.

ЛАЙФСТОР СОДА БИКАРБОНАТ 200 г

БЯЛА КИНОА 200 г ЗДРАВНИЦА
6.20лв.

БЯЛА КИНОА 200 г ЗДРАВНИЦА

АПТАМИЛ КОМФОРТ 2 400 г NUTRICIA
33.80лв.

АПТАМИЛ КОМФОРТ 2 400 г NUTRICIA

НАН 3 КОМФОРТИС 12+ месеца 800 г НЕСТЛЕ
46.00лв.

НАН 3 КОМФОРТИС 12+ месеца 800 г НЕСТЛЕ

ОСТРОВИТ КОКОСОВО МАСЛО 900 г
23.95лв.

ОСТРОВИТ КОКОСОВО МАСЛО 900 г

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Swallowing

https://www.britannica.com/science/swallowing

https://www.uwhealth.org/voice-swallow/stages-of-swallowing/11463

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Гълтане

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гълтане
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:15
    Коментирайте "Гълтане"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на храносмилателната система
  • Значение на двигателната активност на храносмилателната система
  • Видове движения в различните органи на храносмилателната система
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
  • Разграждане на белтъци
  • Регулация на слюноотделянето
  • Билки и алтернативни средства след отстраняване на жлъчния мехур
  • 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
  • Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 509 дни, 12 часа и 45 мин.

Дете на 2.5 яде само пасирана храна

преди 1967 дни, 10 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Изследване на гастрин Изследване на гастрин

Изследване на гастрин

от 08 март 2023г. Прочети повече
K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария

K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини? Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

от 22 юли 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival