Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Бодрост и сън

Бодрост и сън

от 02 авг 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Бодрост и сън - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Всеизвестно е, че активното взаимодействие на човек с околния свят се обуславя от способността за осъзнаване на информацията, която постъпва чрез сетивните системи и извършването на действия. Тази възможност зависи съществено от състоянието на нервната система и се обуславя от сложни бодростпроцеси, каквито са вниманието и съзнанието. Разграничават се две основни състояния на нервната система, известни като бодрост и сън. Състоянието сън представлява физически и психически покой на организма, безсъзнание и намалена способност за реагиране на дразнене. Човек прекарва в състояние на сън близо една трета от своя живот (при индивиди на средна възраст около 6-8 часа за едно денонощие). Състоянието на обострено внимание, осъзнаване и активно поведение се означава като бодрост.

Редица параметри като телесната температура или нивата на различни хормони в човешкия организъм показват денонощни колебания. Колебанията с период около 24 часа се наричат циркадианни ритми (от латинските думи circa – около и dies – ден). Редуването на будно състояние и сън е също циркадианен ритъм.

сънМежду състоянията на бодрост и сън съществуват редица преходни състояния като замаяност, замъгленост и повишена активност или намалена яснота. Основният критерий за активността на нервната система е способността за взаимодействие с външния свят. Основните характеристики на поведението, които са критерии за разграничаване на състоянията са невъзприемчивостта към дразнения, двигателната активност, характерна поза, наличие на движения и други. При някои патологични състояния способността за осъзнаване и активното положение са променени. На пример при кома са загубени възможността за движение, възприятие и осъзнаване. За разлика от естествения сън, при комата липсва периодична смяна на бодрост и сънно състояние. Дълго време се е смятало, че състоянието на сън, е състояние на задържане и поради това на съня се е гледало като на пасивен процес, който позволява възстановяване на работоспособността на нервната система. В действителност сънят не е задържане, а активен процес, при който продължават да функционират нервната, отделителната, сърдечно-съдовата и другите системи.

Механизми на възникване на съня

сънСънят е изключително важен за поддържането на здравето на организмите. Това се доказва от факта, че лишаването от сън води до катастофални последици. Механизмите на възникване на съня са доста сложни и частично разбрани. Един от механизмите за преход от сън към будно състояние, както и за преминаване от бавновълнов към парадокален сън е промяна в сигнализацията между невроните посредством невротрасмитерите. Основните структури отговорни за механизмите на възникване на съня са ретикуларната формация, таламуса.

Бавновълнов и парадоксален сън

Сънят се определя като безсъзнание, от което човек може да бъде събуден под действието на различни стимули. Проучванията съобщават, че има два типа сън, които се редуват неколкократно в рамките на една нощ. Те са бавновълнов сън (NREM) и парадоксален сън (REM). Образа на електроенцефалограма по време на двата вида сън е различен. По време на бавновълновия сън мозъчните вълни с бавни, наблюдават се сънни вретена и К-комплекси, а по време на парадоксалния се наблюдават бързи мозъчни вълни и бързо движение на очите. По време на бавновълновия сън сърдечната честота е забавена, дишането е ритмично, терморегулацията е ефективна, кръвното налягане е понижено, мускулният тонус е намален, очните движения са бавни. Ако човек бъде събуден по време на бавновълновия сън, той е неориентиран и има нужда от време за ориентация. По време на парадоксалния сън сърдечната честота е ускорена и неправилна, дишането е неправилно, терморегулацията е неефективна, кръвното налягане е повишено, тонусът е силно намален, очните движения са бързи.

фази на съня

Функции на съня

функции на съняСъществуват различни теории за функциите на съня. Според една от теориите сънят е период на адаптация. Друга хипотеза е теорията за складиране на енергия. Много популярна е и възстановителната теория за функциите на съня. Според нея той служи за възстановяване на това, което тялото е изгубило през деня. Сънят не е пасивно състояние, а всъщност представлява особен вид активност на нервната система. По време на сън мозъкът не си почива, а работи усилено по-особен начин. Възстановителният характер на съня се доказва и с примера, че когато човек е уморен, той се нуждае от сън. Различните видове сън имат различни функции. По тази причина човек се нуждае и от бавновълнов и от парадоксален сън. Възстановителният характер е присъщ за бавновълновия сън. По време на него се наблюдава пестене на енергия, укрепване на имунитета, стимулиране на растежа, ускоряване на регенеративните процеси. Парадоксалният сън има възстановителен и съхраняващ ефект върху обмяната на вещества и енергия. Сънят има ключова роля за запаметяването и обучението.

Възрастови промени на съня

С промяната във възрастта се променя и нуждата от сън. Новороденото има нужда от 14-17 часа сън, а хората над 65 години от 7-8 часа. Продължителността на фазите на съня в различните възрасти е различна. При новороденото бавновълновия и парадоксалния сън имат почти еднаква продължителност. При индивиди на средна възраст парадоксалният сън заема около 20-25% от общата продължителност на съня.

Физиология на прозяването

прозяванеПрозяването е нормален физиологичен рефлекс. Неговата функция и физиология са представлявали интерес за лекарите в миналото. И до днес се правят изследвания на физиологичната роля на прозяването. То е един особен вид дихателен цикъл с продължителност 5-10 секунди. Човек се прозява средно 250 хиляди пъти през целия си живот. Смята се, че една от основните функции на прозяването е регулация на нивата на кислород и въглероден диоксид в кръвта. Счита се, че то увеличава възбудата на организма. Учените смятат, че прозяването служи като средство за социална комуникация, като играе ролята на катализатор за предаване на емпатични чувства и послания към друг човек. Най-новата теория за функцията на прозяването е, че то служи като механизъм за охлаждане на мозъка. Тя се подкрепя от фактите, че то води до значителни промени в кръвообращението. Прозяването се съпровожда с увеличаване на кръвотока към врата, главата и лицето. Смята се, че прозяването се регулира от хипотамо-хипофизната система и от надбъбречната кора.

Елетроенцефалография

Регистрирането на биоелектричната активност на мозъка се нарича електроенцефалография, а образът, който се получава електроенцефалограма. За извършване на изследването се използват електроди, които се поставят в областта на скалпа в определена схема. На електроенцефалорамата могат да се наблюдават четири ида вълни:

електроенцефалограма

  • алфа-вълни – наблюдават си при будно и спокойно състояние при затворени очи. Алфа-вълните се регистрират под формата на алфа-вретена, които следват едно след друго. При отваряне на очите се регистрират бета-вълни. Това явление се нарича десинхронизация.;
  • бета-вълни – те се наблюдават в будно състояние и при отворени очи. При затваряне на очите се засилва алфа-ритъмът, явлението е известно като синхронизация.;
  • тета-вълни – наблюдават се главно в първите при фази на бавновълновия сън, но могат да се визуализират и в будно състояние по време на по-силни емоционални преживявания.;
  • делта-вълни – това са най-бавните вълни в ЕЕГ. Наблюдават се само при дълбок сън (трета и четвърта фаза на бавновълновия сън).

Електроенцефалографията намира широко приложение както за клинични така и за научни цели. В клиничната практика методът е незаменим при изследване на епилепсия.

Още по темата:
  • Електроенцефалография Електроенцефалография
  • Физиология на бъбреците Физиология на бъбреците
  • Физиология на неврона Физиология на неврона
  • Физиология на клетката Физиология на клетката
4.7/5 6 оценки

Подраздели на Бодрост и сън

  • Електроенцефалография

  • Бавновълнов и парадоксален сън

  • Възрастови промени на съня

  • Функции на съня

  • Механизми за възникване на съня

  • Физиология на прозяването

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АСПЕНДОС таблетки 100 мг * 30
62.11лв.

АСПЕНДОС таблетки 100 мг * 30

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА КОРЕН капсули 380 мг * 100
12.40лв.

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА КОРЕН капсули 380 мг * 100

РЕЛАКСОФИТОЛ капсули * 30 НАТУРФАРМА
35.70лв.

РЕЛАКСОФИТОЛ капсули * 30 НАТУРФАРМА

САМ - Е таблетки 200 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
77.10лв.

САМ - Е таблетки 200 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС L - ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 60
76.20лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС L - ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 60

ФИЗАЛИС РЕЛАКС ЕНД СЛИЙП таблетки * 45
32.40лв.

ФИЗАЛИС РЕЛАКС ЕНД СЛИЙП таблетки * 45

РАМКОДОРМ капсули * 30 РАМКОФАРМ
12.50лв.

РАМКОДОРМ капсули * 30 РАМКОФАРМ

ГЕРОДОРМ таблетки 40 мг * 20
10.69лв.

ГЕРОДОРМ таблетки 40 мг * 20

Зелена рецепта
МЕЛАТОНИН капки 100 мл УЕБЪР НАТУРАЛС
27.00лв.

МЕЛАТОНИН капки 100 мл УЕБЪР НАТУРАЛС

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep

https://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need

https://www.sleepassociation.org/patients-general-public/what-is-sleep/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Бодрост и сън

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бодрост и сън
    www.framar.bg 
    на 07 December 2023 в 18:59
    Коментирайте "Бодрост и сън"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Децата, чиито родители страдат от безсъние, имат повече проблеми със съня
  • 3 успешни практики за справяне с неспокойния сън при бебето
  • Да заспим по-бързо с 4 акупресурни точки
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Сънотворни средства
  • Калифорнийски мак
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Идеи за пътуване - Рим и Лисабон

преди 12 дни, 3 часа и 54 мин.

Myo+ D-Chiro Inositol - прекалено големи капсули

преди 15 дни, 21 часа и 25 мин.

Сцепване на лигавицата на перинеума

преди 24 дни, 7 часа и 38 мин.

Подарявам хранителната добавка "Полимакс"

преди 25 дни, 7 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 70 дни, 10 часа и 41 мин.

Кафеникаво зацапване по време на бременност

преди 74 дни, 11 часа и 54 мин.

Лазерна епилация на цялото лице за брадата

преди 96 дни, 17 часа и 58 мин.

Психологът В. Б. от Шумен - впечатления.

преди 120 дни, 5 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival