Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Бодрост и сън Физиология на прозяването

Физиология на прозяването

от 10 дек 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Галина Станева
Физиология на прозяването - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Прозяването (на латински oscitatio) е общоприето човешко действие, за което се смята, че е нормален физиологичен рефлекс. Неговата функция и физиология са били загадка за лекарите в миналото. Още в древността първоначалното разбиране за прозяването е било, че то се предизвиква от сънливост и скука. През 400 г.пр.н.е Хипократ е спекулирал, че то е свързано с болестни състояния и че стимулира тяхната прогресия.

Прозяването може да се определи като особен вид дихателен цикъл с продължителност от 5 до 10 секунди. Той включва:

прозяване

  • бавно и много дълбоко вдишване с широко отворена уста, съпроводено с максимално разширяване на ларинкса. Дълбокото вдишване при прозяване може да се осъществи само през устата.;
  • кратко прекъсване на въздушния поток към белите дробове, което се придружава със затваряне на очите. Този етап се означава като кратък период на апнея или временно спиране на дишането.;
  • пасивно или шумно издишване, придружено от отпускането на всички мускули, които участват в прозяването. Устната кухина се затваря и ларинксът се връща към нормалното му положение. В края на този етап хората споделят, че чувстват облекчаване и подобряване на благосъстоянието на организма.

Човек се прозява средно 250 хиляди пъти през целия си живот или около 3-4 пъти на ден.

Теории за функциите на прозяването

Дълго време прозяването е било цел на много проучвания. Създадени са много теории за неговата функция и механизмите, които го предизвикват. Една от основните тези е, че то е зависимо от циркадните ритми на организма.

прозяванеЧесто срещана идея за функцията на прозяването е, че благодарение на него се регулират в известна степен нивата на кислород и въглероден диоксид в кръвта. Тя се опровергава от едно изследване, в което се манипулират нивата на тези газове, без да се наблюдават промени в честотата на прозяването. По-нова хипотеза за функцията на прозяването е, че то увеличава възбудата на организма. Тази теория се подкрепя от доказателството, че се наблюдава увеличена честота на прозяването преди важни събития, които предизвикват притеснение и стрес. Наблюдението, че прозяването може да бъде заразно или с други думи да се предизвика когато се визуализира друг човек, който да се прозява, или само с мисълта за този рефлекс, е накарало изследователите да смятат, че основната цел на прозяването е да служи като средство за социална комуникация, като то играе ролята на катализатор за предаване на емпатични чувства или послания към друг човек. Последната хипотеза не засяга физиологичния механизъм на прозяването, както и фактът, че то често се случва когато индивидът се намира в пълно уединение. Друга теория за прозяването е, че неговата функция е свързана с охлаждане на мозъка. Според нея то се предизвиква от повишаване на температурата на мозъка. Тази идея се потвърждава от изследвания, в които се измерва директно температурата на мозъка преди и след прозяване. Тези учени са открили значително повишаване на температурата на мозъка преди прозяване и спадане на същата след това.

Резултатите от по-новите изследвания показват, че прозяването притежава важни функции свързани с терморегулацията на мозъка, мозъчната хипоксия и слуховата система. Въпреки много теории за функцията на прозяването, то си остава интересно мистериозно действие. Някои от фактите, доказани за прозяването, включват:

  • Прозяването е реакция на умора или сънливост;
  • Бебета имат способността на се прозяват още преди раждането;
  • Прозяването е заразно – когато един човек види друг да се прозява и той започва да се прозява;
  • Прозяването в известен смисъл изпълнява социална функция, показваща емпатията на хората.

Прозяване – начин за охлаждане на мозъка

Мозъчната температура се определя чрез три променливи: температура на артериалния поток, скорост на кръвния ток и производство на метаболитна топлина. Физиологичните охлаждащи механизми на мозъка включват промяна в мозъчното кръвообращение. Към днешна дата са описани два основни процеса, чрез които прозяването повлиява точно мозъчния кръвоток, като води до охлаждането на мозъка.

охлаждане на мозъкаНа първо място прозяването води до значителни промени в кръвообращението, включително ускоряване на сърдечната честота и повишаване на кръвното налягане. Прозяването се съпровожда с увеличаване на кръвотока към врата, главата и лицето. Температурата на мозъка е постоянно с 0,2 °C по-висока от тази на артериалната кръв. В резултат на горепосочените процеси по време на прозяване се премахва хипертермичната кръв от мозъка и едновременно с това се въвежда по-хладна кръв от белите дробове и крайниците. На второ място се осъществява директен топлообмен от дълбокото вдишване на охладен въздух. Доказателство, че прозяването действително понижава температурата на мозъка е, че при охлаждане на челото и усилено дишане през носа, които понижават температурата на мозъка, този рефлекс не се наблюдава. Тези механизми служат и за повишаване на нивата на кислород в мозъка и подкрепят тезата, че прозяването се предизвиква от хипоксия и хиперкапния (повишени нива на въглероден диоксид).

Регулация на прозяването

Днес се смята, че прозяването се регулира от хипоталамо-хипофизната система и от нивата на кортизол. Според получените данни повишените нива на кортизол предизвикват прозяване, а понижените го инхибират.

регулация на прозяването

Клинично значение на прозяването

Честотата на прозяването има клинично значение, като прекомерното прозяване може да бъде сигнал за различни патологични състояния и заболявания, като:

  • Състояния, водещи до прекомерна сънливост;
  • Прекомерно стимулиране на n.vagus;
  • Мозъчни заболявания като тумор, епилепсия, множествена склероза;
  • Проблеми с терморегулацията на организма.

Прозяването е нещо, за което рядко се замисляме, но всъщност представлява важен физиологичен процес. То е един мистериозен рефлекс, за който предстои да се направят още много изследвания, за да се доизяснят неговите механизми и функция.

Още по темата:
  • Умора на мускула Умора на мускула
  • Бавновълнов и парадоксален сън Бавновълнов и парадоксален сън
  • Функции на съня Функции на съня
  • Бодрост и сън Бодрост и сън
5.0/5 15 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОНДИЦИЯ ДЕТОКСИ ПЛАСТИР * 10
16.00лв.

КОНДИЦИЯ ДЕТОКСИ ПЛАСТИР * 10

4+ НУТРИШЪН ГАБА+ капсули * 90
36.00лв.

4+ НУТРИШЪН ГАБА+ капсули * 90

Нов
ПАСИФЛОРА капсули * 60 DOCTOR NATURE
26.50лв.

ПАСИФЛОРА капсули * 60 DOCTOR NATURE

Нов
БАКОПА - БРАХМИ капсули * 60 TNT 21
17.30лв.

БАКОПА - БРАХМИ капсули * 60 TNT 21

НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 50 мл. ЗДРАВНИЦА
13.20лв.

НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 50 мл. ЗДРАВНИЦА

КРЕАТИН + МАГНЕЗИЙ капсули * 200 SANCT BERNHARD
78.80лв.

КРЕАТИН + МАГНЕЗИЙ капсули * 200 SANCT BERNHARD

Библиография

Галъп, Андрю К., и Омар Т. Елдакар; "Теория на терморегулаторна функция на прозяването: Какво знаем от над 5 години на изследвания?“

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3251816/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1971505

http://baillement.com/english/yawning.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678674/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3534187/

http://t.tutis.ca/Senses/L9Auditory/Guggisberg.pdf

https://books.google.bg/books?id=Tao6AQAAQBAJ&pg=PA47&lpg=PA47&dq=yawning+physiology+scholar&source=bl&ots=2M9yUh1hBg&sig=6VOO_Xd3CcagqsHHfJwsj3-cPDE&hl=bg&sa=X&ved=0ahUKEwjVy-nx-avWAhVH1RQKHeJODD4Q6AEIaTAI#v=onepage&q=yawning%20physiology%20scholar&f=false

https://www.newyorker.com/science/maria-konnikova/the-surprising-science-of-yawning

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318414.php

https://medlineplus.gov/ency/article/003096.htm

http://www.pharmaceutical-journal.com/opinion/blogs/yawning-warning-why-do-we-yawn/20068249.blog

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27960124

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4624859/

http://www.neurologyindia.com/article.asp?issn=0028-3886;year=2015;volume=63;issue=1;spage=107;epage=109;aulast=Bayri

https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0035-1545332

Коментари към Физиология на прозяването

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиология на прозяването
    www.framar.bg 
    на 28 May 2023 в 20:31
    Коментирайте "Физиология на прозяването"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бодрост и сън
  • Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Емпатията - начин да усещаме околните
  • Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
  • Калифорнийски мак
  • Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 2 дни, 11 часа и 47 мин.

Неспираща лактация

преди 8 дни, 8 часа и 36 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 83 дни, 9 часа и 27 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 90 дни, 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 119 дни, 2 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 121 дни, 6 часа и 5 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 122 дни, 1 час и 8 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 130 дни, 20 часа и 57 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival