Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Бодрост и сън Механизми за възникване на съня

Механизми за възникване на съня

от 17 авг 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Механизми за възникване на съня - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Сънят се изследва основно от психологията и медицината. Фактите, че организмите прекарват всеки ден часове от времето си в сън и че лишаването от сън може да има катастрофални последици, демонстрират значението на съня. Функциите и механизмите на възникване на съня са доста сложни и само частично разбрани.  

ретикуларна формацияНевроните (нервните клетки) в мозъка и мозъчния ствол произвеждат различни вещества, служещи за сигнализация между тях, наречени невротрансмитери. Те действат върху други групи неврони и по този начин действат върху възникването на съня и събуждането. Както преходът от будно състояние към сън, така и редуването на (бавновълновия сън) БВС и (парадоксалния сън) REM-сън, са резултат от активността на редица нервни центрове, които спадат към ретикуларната формация.

В мозъчния ствол са разположени ядрата на черепно-мозъчните нерви и редица големи ядра, някои от които са част от системата за регулация на двигателната дейност (на пример nucleus ruber), а други са сетивни подкорови ядра (на пример oliva rostralis). Тези ядра са изградени от плътно сиво вещество. Освен това през мозъчния ствол преминават нервни пътища, които представляват плътни снопове от паралелни аксони. Пространствата, които остават между изброените стволови структури, са изпълнени от рехаво сиво вещество, наречено ретикуларна формация (formatio reticularis). Това сиво вещество е съставено от разпръснати групички от неврони, между които минават множество нервни влакна и дендритни израстъци. На някои места нервните клетки са струпани по-нагъсто и така се оформят многобройните ядра на ретикуларната формация. Тези ядра обикновено не са ясно ограничени и отчасти се припокриват. Поради това понякога се говори не за ядра, а за зони на ретикуларната формация.

неврониНевроните, които изграждат ретикуларната формация (РФ), са доста разнообразни. Те се различават не само по форма и размери, но и по медиаторите, които секретират и по функциите, които изпълняват. Част от ретикуларните неврони са сравнително големи и могат да генерират акционни потенциални с висока честота (до 500 Hz). Те имат дебели аксони, които се насочват главно към предните рога на гръбначния мозък. Тези неврони, някои от които са глутаматергични, а други GABA-ергични (отделят медиатор гама-аминомаслена киселина), вземат участие в регулацията на двигателната дейност и затова се наричат моторни (или сензомоторни) неврони. Друг вид неврони на ретикуларната формация се наричат модулаторни. Те не могат да предизвикат мускулно съкращение или някакво конкретно усещане, но могат да регулират (модулират) възбудимостта на огромен брой неврони, разположени в различни части на мозъка. Тези нервни клетки са малки или средно големи. Техните тънки аксони са силно разклонени, като част от разклоненията са низходящи, а други са възходящи и достигат чак до голямомозъчната кора. Медиаторите, които модулаторните неврони секретират, са главно моноамини (норадреналин, адреналин, допамин, серотонин, хистамин) или ацетилхолин. Срещат се и модулаторни неврони, които секретират γ-АМК или глутамат.

Нервните влакна, които провеждат информация към специфичните ядра на таламуса, дават колатерали към ретикуларната формация. Така информацията, която тръгва от сетивните рецептори, достига до голямомозъчната кора по два различни пътя – един специфичен път, който минава през някое от специфичните таламусни ядра и достига само до съответната сетивна корова зона и друг неспецифичен път, който минава през ретикуларната формация на средния мозък.

Неспецифичната проводна система се нарича възходяща ретикуларна активираща система (ВРАС). Често се използва и съкратеното означение РАС – ретикуларна активираща система. Нейната основна задача е непрекъснато да повишава възбудимостта на коровите неврони и по този начин да поддържа нивото на бодрост. Както казахме, модулаторните ретикуларни неврони имат спонтанна активност. Освен това те допълнително се възбуждат при всяко дразнене на сетивните рецептори. Колкото по-силно са възбудени ретикуларните неврони, толкова по-бодър е човек. При намаляване на честотата на акционните потенциали, които ВРАС провежда към кората, човек остава буден, но нивото на бодрост се понижава. При прекъсване на възходящите нервни влакна, които тръгват от ВРАС и се насочват към таламуса и кората, човек изпада в състояние, подобно на кома.

Кората също изпраща влакна към мезенцефалната ретикуларната формация, които възбуждат ретикуларните неврони. Така се получават кръгови връзки, чрез които отделни корови зони повишават нивото на бодрост на цялата кора, тоест чрез посредничеството на ВРАС кората може да възбуди сама себе си. Например, ако в резултат на продължителни разсъждения (процеси, които протичат в кората) достигнем до някаква важна мисъл, която силно ни вълнува, нашето ниво на бодрост значително ще се повиши.

Възникване на бавновълновия сън

В миналото възникването на БВС се е разглеждало като пасивен процес, който се дължи на умора на възходящата ретикуларна активираща система (ВРАС). Днес е известно, че както появата на БВС, така и редуването на БВС и REM-сън са активни процеси, които се регулират от няколко групи модулаторни неврони, разположени в РФ на мозъчния ствол, хипоталамуса и базалните участъци на предния мозък. Това не означава, че ВРАС запазва своята функция непроменена - по време на БВС активиращото действие на ВРАС върху кората значително отслабва, в резултат на задръжните влияния на някои от споменатите по-горе мозъчни структури и поради намаляване на потока от сетивна информация.

сънВ зависимост от медиатора, който секретират, модулаторните неврони, имащи пряко отношение към възникването на съня, могат да се разделят на норадренергични неврони, серотонинергични неврони, хистаминергични неврони и холинергични неврони. Норадренергичните, серотонинергичните и хистаминергичните неврони се обединяват под названието аминергични неврони.

За възникването на БВС важна роля играят и някои GABA-ергични неврони, както и тези, които освен γ-АМК секретират и пептидния медиатор галанин. В тегментума на моста има и глутаматергични неврони. Между аминергичните и холинергичните неврони съществуват сложни двупосочни връзки. На пример серотонинергичните и норадренергичните неврони задържат холинергичните неврони, а между глутаматергичните и холинергичните неврони съществува положителна обратна връзка.

Будното състояние се характеризира с висока активност както на холинергичните, така и на аминергичните неврони и с наличието на равновесие между тях. По време на БВС активността на всички модулаторни неврони е ниска, но равновесието между тях се запазва. Това равновесие се нарушава, когато започне REM-сънят.

механизми на съня

Преоптичната област на хипоталамуса (ХТ) произхожда (при ембрионалното развитие) от базалната част на теленцефалона. Вероятно поради това, определени групи неврони се срещат не само в най-предните части на хипоталамуса, но и в някои базални структури на предния мозък, чак до орбитофронталната зона. Такива са например задръжните (GABA-ергични) неврони, които по време на будно състояние непрекъснато генерират акционни потенциали. Техните аксони задържат друга група неврони, които са разположени главно в латералното преоптично ядро на ХТ. Те са също GABA-ергични, но техните пресинаптични разширения секретират освен γ-АМК и пептидния медиатор галанин. Аксоните на тези нервни клетки се разклоняват и се насочват в две посоки към хистаминергичните неврони в задната част на ХТ (в туберомамиларната област) и към РФ на мозъчния ствол. Когато човек е буден, първите неврони генерират непрекъснато акционни потенциали и задържат невроните в латералното преоптично ядро, които практически не функционират (не генерират потенциал), поради което хистаминергичните неврони в задната част на хипоталамуса са тонично възбудени. Техните аксони се отправят нагоре към таламуса и кората и поддържат нивото на бодрост. Пак поради същата причина активността на холинергичните и аминергичните неврони на мозъчния ствол е висока.

Възникване на парадоксалния сън

По време на бавновълновия сън активността на аминергичните неврони прогресивно намалява и към края на съответния бавновълнов период достига най-ниското си ниво. Заедно с това намалява и задръжното влияние, което те упражняват върху холинергичните неврони. В резултат на това активността на холинергичните неврони започва да се повишава. Активирането на холинергичните неврони се ускорява и от положителната обратна връзка между тях и глутаматергичните неврони на моста. Така равновесието между аминергичните и холинергичните неврони се нарушава в полза на последните, в резултат на което се получава REM-сън. За REM-съня е характерна високата активност на холинергичните неврони, която достига нива близки до тези, които се наблюдават при будно състояние. Същевременно активността на аминергичните неврони остава на доста ниско ниво.

Още по темата:
  • Функции на съня Функции на съня
  • Бодрост и сън Бодрост и сън
  • Възрастови промени на съня Възрастови промени на съня
  • Бавновълнов и парадоксален сън Бавновълнов и парадоксален сън
5.0/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
19.30лв. 18.34лв.

СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС

ПРОМО
СУОНСЪН ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 375 мг * 60
15.90лв. 13.52лв.

СУОНСЪН ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 375 мг * 60

ПРОМО
ВАЛЕРИАНА капсули 300 мг * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
35.00лв.

ВАЛЕРИАНА капсули 300 мг * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА перли * 60
29.90лв.

ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА перли * 60

БУОНА НОТЕ капсули * 30 ДАНСОН
12.00лв.

БУОНА НОТЕ капсули * 30 ДАНСОН

СОНО БИМБИ капки 30 мл НАТУРФАРМА
27.20лв.

СОНО БИМБИ капки 30 мл НАТУРФАРМА

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР КОМПЛЕКС 50 мл
29.20лв.

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР КОМПЛЕКС 50 мл

СЛИЙП ТУНАЙТ МЕЛАТОНИН капки 59 мл ЕНЗИМАТИК ТЕРАПИ
85.70лв.

СЛИЙП ТУНАЙТ МЕЛАТОНИН капки 59 мл ЕНЗИМАТИК ТЕРАПИ

ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН дъвчащи таблетки * 100
24.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН дъвчащи таблетки * 100

РЕЛАКС ЗОН вода за сън 150 мл ЗОНАФАРМ
18.90лв.

РЕЛАКС ЗОН вода за сън 150 мл ЗОНАФАРМ

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 3 СЪН 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 3 СЪН 30 мл

БИЛКА ЧУДОДЕЙКА СПРЕЙ ЗДРАВ СЪН 50 мл
17.20лв.

БИЛКА ЧУДОДЕЙКА СПРЕЙ ЗДРАВ СЪН 50 мл

Библиография

http://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/mechanism-of-sleep

https://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_of_sleep

https://www.howsleepworks.com/how_neurological.html

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Механизми за възникване на съня

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Механизми за възникване на съня
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:19
    Коментирайте "Механизми за възникване на съня"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бодрост и сън
  • Как да се справим с безсънието
  • Калифорнийски мак
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Липа
  • Сънотворни средства
  • Глог, Червен глог, Бял глог, Глогинка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 24 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 18 часа и 49 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 9 часа и 38 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 9 часа и 38 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 18 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Сънотворни средства Сънотворни средства

Сънотворни средства

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Полисомнография Полисомнография

Полисомнография

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Спите ли пълноценно? Спите ли пълноценно?

Спите ли пълноценно?

от 15 апр 2020г. Прочети повече
Сънят ли е нашата суперсила? Сънят ли е нашата суперсила?

Сънят ли е нашата суперсила?

от 13 ное 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival