Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза Профилактика и хигиена

Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза

от 18 дек 2018г., обновено на 03 дек 2019г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Щитовидната жлеза представлява ендокринен орган с изключително важни за организма функции, като участва в регулацията, контрола, баланса и осъществяването на многобройни процеси в организма.

Щитовидната жлеза и произвежданите от нея щитовидни хормони подлежат на строга, но фина регулация, като редица фактори (заболявания, травми, храни, лекарства, интервенции, токсични вещества, професионални вредности) могат да окажат въздействие върху оптималното функциониране на органа.

Под въздействието на фактори, които понижават продукцията на произвежданите от щитовидната жлеза хормони, се развива хипотиреоидизъм (понижена функционална активност на тиреоидеята), докато при въздействието на фактори, повишаващи нивата на щитовидните хормони най-общо се развива хипертиреоидизъм (повишена функционална активност на тиреоидеята), като за всяко от тези състояния са налице характерни клинични прояви, особености, усложнения.

При наличие на генетична предразположеност и подходящ терен за развитие на увреждания е възможна провокация на възпалителни промени (развитие на тиреоидит), автоимунни заболявания (например тиреоидит на Hashimoto), както и неопластични увреждания (неоплазми на щитовидната жлеза).

Полезна и подробна информация за болестните увреждания на щитовидната жлеза, особеностите в клиничното протичане, характерна лабораторна констелация и диагностичен подход, може да намерите в раздел Заболявания:

  • Болести на щитовидната жлеза

Приемът на лекарства неизбежно крие след себе си риск от изява на различни по тежест странични ефекти.

В много случаи тези нежелани реакции се проявяват по време на терапията и лесно се разпознават както от пациентите, така и от лекуващия лекар като такива.

Но в някои случаи (особено при продължителен прием на определени медикаменти или при наличие на предразположеност на пациента) е възможно подмолно увреждане на различни органи, като симптомите на увреда често имитират друго заболяване. Точно такъв е случаят с приема на лекарства, увреждащи щитовидната жлеза.

Употребата на редица медикаменти се асоциира с повишен риск от развитие на различни по тежест увреждания в нормалната функционална активност на тиреоидеята, като някои от тези увреди са дългосрочни и необратими, докато други отшумяват с времето и с адекватно лечение.

Лицата, които често си самопредписват определени медикаменти, достъпни свободно (без необходимост от рецепта от лекар), са изложени на риск, тъй като някои свободно достъпни препарати, предназначени за симптоматично лечение на разновидни и често срещани болестни признаци тихомълком нанасят своите удари и върху щитовидната жлеза.

Именно поради подобен тип причини (увреждане на различни органи в хода на терапията на определено заболяване) много специалисти алармират и съветват своите пациенти за прием на лекарства само под медицински контрол.

Самоцелната и самоволна употреба, особено при наличие на друго заболяване, изискващо също лекарствена терапия, крие сериозни рискове от увреждане на здравословното състояние на пациента в дългосрочен план.

Някои от лекарствата водят в сравнително кратки срокове до увреждане на щитовидната жлеза, докато при други нарушения са налице при дългосрочна употреба.

 Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза: инхибитори на протонната помпа, амиодарон, флуорид, естроген

Кои са лекарствата, увреждащи щитовидната жлеза, често използвани в практиката?

Редица безобидни на пръв поглед медикаменти, както и такива използвани, изключително често за симптоматична терапия на редица често срещани заболявания, всъщност крият риск от увреждане на щитовидната жлеза.

Към едни от най-често използваните препарати с доказан висок риск от увреждане на щитовидната жлеза се включват следните:

  • инхибитори на протонната помпа: лекарствата от тази група се използват изключително често в терапията на рефлукс и язвена болест, като едни от най-често прилаганите медикаменти са омепразол, есомепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол и други. Многобройни изследвания в областта показват промени в стомашната киселинност при лица с увреждания на щитовидната жлеза, като допълнително инхибиторите на протонната помпа променяйки киселинността на стомашното съдържимо могат да повлияят върху усвоимостта на лекарства, използвани за други подлежащи заболявания, включително и при налични увреждания на тиреоидеята (така например намаляват усвояването на левотироксин). При необходимост от тяхната употреба пациентите се съветват да предоставят достатъчен времеви интервал между техния прием и приема на другите лекарства. Тези лекарства не разрешават проблема, довел до промени в киселинността на стомаха, поради което се препоръчва изследване на възможните причини и съответно тяхното отстраняване, което ще доведе до преустановяване на необходимостта от приложение на регулатори на стомашната киселинност
  • перорални контрацептиви и препарати, използвани в хормоналната заместителна терапия: съдържащите се в хормоналните агенти нива на естроген могат да доведат до повишение нивата на тироксин-свързващия глобулин и свързаните с това промени. Допълнително естрогените могат да влошат протичането на налични вече увреждания на щитовидната жлеза, поради което при възможност се препоръчва избор на друг метод за контрацепция или хормонална терапия. При наличие на строги медицински показания, налагащи тяхната употреба, се препоръчва допълнителен прием на пробиотици, витамин С, магнезий, цинк, витамини от група В и редовно проследяване състоянието и функцията на щитовидната жлеза
  • флуорид: флуорид се съдържа в питейната вода, но също и като добавка и допълнителна съставка в редица медикаменти, хранителни добавки и други, предлагани със свободен достъп. Допълнително флуорид се съдържа в повечето пасти за зъби и продукти за устна хигиена, както и в някои видове пломби за зъби. Многобройни проучвания в областта показват наличие на патология на щитовидната жлеза в географските области, в които водата е силно флуорирана. Проучвания показват възможността субстанцията да участва в процесите на възпаление и клетъчна смърт на клетките на щитовидната жлеза. Прекомерният прием, особено продължително време, крие риск от развитие на тиреоидит, автоимунни увреждания на тиреоидеята и други. Като допълнителна съставка се открива в редица лекарствени средства, като например антиациди, антибиотици, антидепресанти, антихистамини, антималарици, противогъбични средства и други
  • амиодарон: по същество представлява изключително потентно антиаритмично лекарство, което се прилага при тежки, рефрактерни на стандартно използваните средства видове аритмия, като в някои страни употребата му е изключително висока (така например в Южна Америка е едно от най-често изписваните антиаритмични средства). Принадлежи към трети клас антиаритмични препарати и показва изключително широк спектър на различни сърдечни увреждания, които повлиява благоприятно. Поради съдържанието на йод в молекулата и структурна близост с тироксин препаратът често води до развитие на щитовидна патология. Отличава се с дълъг плазмен полуживот и склонност към натрупване в различни органи (в най-висока степен в щитовидната жлеза). Медикаментът потиска периферното превръщане на тироксин в трийодтиронин, като така води до увреждания във функционалната активност на тиреоидеята, като при повечето пациенти възниква хипотиреоидизъм, по-рядко хипертиреоидизъм. Амиодарон-индуцирани увреждания на щитовидната жлеза се съобщават при до 24 процента от пациентите, като рискът нараства в местата с дефицит на йод в питейната вода, както и при лица с генетична предиспозиция
  • ботокс: ботокс или ботулинов токсин през последните десетилетия показва изключително висока популярност, особено сред представителите на нежния пол, които го използват за козметични цели. Инжектирането на ботокс често е с цел заличаване на следите, които времето оставя върху лицата на жените, за прикриване на фини линии и по-дълбоки бръчки, но употребата му крие и своите рискове. Нарастващ брой изследвания в областта показват риска от увреждане на щитовидната жлеза, влошаване на симптомите при налично вече заболяване на тиреоидеята, както и други рискове, ангажиращи други органи и системи. Ботулиновият токсин е една от най-силните, познати на човечеството отрови, поради което се препоръчва добре да се замислите дали да го използвате с цел разкрасяване или да се доверите на други, по-безопасни методики

За намаляване на риска от развитие на увреждания на щитовидната жлеза (и не само) се препоръчва разумна употреба на медикаментите, включително и достъпните без рецепта. Активната бдителност от страна на пациентите и ограничаването на разпространяващата се тенденция към самодиагностициране и самопредписване на лекарства е най-добрата форма на профилактика.

 Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза: литий, кортикостероиди, йод

Кои са лекарствата, увреждащи щитовидната жлеза, използвани по-рядко в практиката?

Редица медикаменти, използвани рядко в клиничната практика (за лечение на заболявания с ниска честота или използвани като крайна алтернатива за лечение на често срещани заболявания при определени пациенти), също крият своите рискове от увреждане на функционалната активност на щитовидната жлеза.

За някои от препаратите точните механизми на увреждане на тиреоидеята не са напълно изяснени, за други само се предполагат, но рисковете за пациентите са реални, поради което много от тези препарати се използват само в краен случай.

Наличието на безопасна алтернатива или алтернатива, криеща по-ниски рискове, се предпочита от здравните специалисти.

В много случаи (както например употребата на кортикостероиди) липсва безопасна алтернатива с идентична ефективност, поради което се препоръчва редовно проследяване на пациентите и мониториране на състоянието им. При първи признаци на увреждане на щитовидната жлеза (или на друг орган) се предприемат съответните мерки.

Към потенциално опасните, но използвани по-рядко в клиничната практика лекарства, увреждащи щитовидната жлеза, се включват:

  • литий: въпреки наличието на съвременни, модерни препарати за лечение на редица психични и поведенчески разстройства все още се прилага литий под строг медицински контрол във връзка с неговата висока токсичност. Използва се при тежки, рефрактерни на стандартно използваните антидепресанти и стабилизатори на настроението форми на биполярно афективно разстройство, депресия, суицидно поведение. По време на терапията с литий се препоръчва често изследване на щитовидните хормони и образна диагностика на тиреоидеята (ултразвуково изследване на щитовидната жлеза). Важна особеност представлява рискът от наличие на литий в питейната вода в някои географски райони, като дори и минималната експозиция излага рисковите пациенти на опасност, тъй като литият показва висок афинитет към натрупване в щитовидната жлеза (достига до четири пъти по-високи концентрации в сравнение с плазмата)
  • интерферони (главно интерферон-алфа): интерфероните биват различни видове, като всеки отделен вид се използва в терапията на различни заболявания. Един от най-често прилаганите от тях е интерферон-алфа, прилаган за лечение на хроничен хепатит С, някои видове неоплазми и други. Лечението с интерферон при голям процент от пациентите води до развитие на тиреоидит. По-често се развива хипотиреоидизъм (при до 50 процента от лицата), а хипертиреоидизъм се наблюдава при до 30 процента от лицата, развили интерферон-индуциран тиреоидит. Симптомите на увреда на щитовидната жлеза могат да се проявят от 6 до 8 седмици след началото на терапията, но могат да бъдат и късни с проява след 6 до над 20 месеца след приключване на лечението
  • изотретионин: лекарството се използва в редки случаи на изключително тежки форми на акне, като по същество представлява неселективен локален ретиноид (дериват на витамин А). Лекарството крие сериозни рискове от изява на странични ефекти, включително и промени в нивата на щитовидните хормони, отключване на автоимунни болести на тиреоидеята (тиреоидит на Хашимото) при предразположени пациенти и други
  • йод: йодът заема изключително важно място във физиологията на щитовидната жлеза, като при дефицит на йод във водата и диетата се наблюдава повишена честота на случаите на дисфункция на тиреоидеята. Прекомерната употреба на йод от друга страна се свързва с повишен риск от развитие например на тиреоидит на Хашимото и свързаните с него усложнения
  • кортикостероиди: дългосрочната употреба на системни кортикостероиди (прилагани перорално или инжекционно) крие риск от многобройни странични ефекти, като увреждането на щитовидната жлеза е само една малка част от тях. Пациентите, подложени на продължителна кортикостероидна терапия, подлежат на чест мониторинг на здравословното състояние
  • антиконвулсивни лекарства: продължителният прием на противогърчови лекарства (фенитоин, фенобарбитал и други) крие риск от увреждане на щитовидната жлеза, особено при лица с подлежаща предразположеност
  • някои лекарства, използвани при химиотерапия: употребата на противотуморните лекарства се асоциира с повишен риск от развитие на различни по тежест нежелани ефекти, включително тиреоидит, хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, злокачествено новообразувание на жлезата

Продължителната употреба на някои лекарства, увреждащи щитовидната жлеза или приемът на твърде високи дози крие реален и съществен риск от развитие на патология на щитовидната жлеза, промени в хормоналния баланс на нивата на щитовидните хормони и характерните за това клинични признаци.

Полезни съвети

Полезни съвети:

  • винаги споделяйте на личния си лекар или друг здравен специалист, който посещавате, всички лекарства, включително и хранителни добавки, билки и лечебни растения, които приемате по някаква причина
  • преди стартирането на медикаментозна терапия се посъветвайте с вашия лекар за алтернативни опции на лечение (с помощта на природни методи и техники)
  • в случай, че имате хронично заболяване, не пропускайте профилактичните прегледи
  • не употребявайте алкохол и наркотични средства докато приемате лекарства
  • винаги спазвайте наставленията на лекуващия ви лекар и не предприемайте самоцелна промяна в дозата или честотата на прием на предписаното лекарство
  • при прием на повече от едно лекарство се консултирайте с вашия личен лекар или фармацевт за необходимостта от осигуряване на определен часови интервал между отделните приеми
  • не отлагайте посещението в лекарския кабинет при наличието на оплаквания, които смущават комфорта ви
  • веднъж годишно (или веднъж на две години) правете изследване на щитовидната жлеза (физикално изследване, изследване на хормоните, продуцирани от жлезата, ултразвуково изследване)

Трудно може да бъде изготвен максимално подробен списък на всички лекарства, увреждащи щитовидната жлеза, поради което се препоръчва консултация с лекуващия ви лекар относно безопасността на медикаментите, които приемате.

При рискови пациенти (с подлежаща генетична предразположеност, наличие на хронични заболявания, налична патология на щитовидната жлеза) се препоръчва изключително внимателен подход при изписването на лекарствена терапия и редовно проследяване състоянието на щитовидната им жлеза.

Още по темата:
  • Лекарства за щитовидната жлеза Лекарства за щитовидната жлеза
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза) Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Лечение при Базедова болест Лечение при Базедова болест
  • Лечебно действие на йода Лечебно действие на йода
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА КОМПЛЕКС капсули * 60 VIRIDIAN
60.90лв.

ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА КОМПЛЕКС капсули * 60 VIRIDIAN

ТИРОИД КОД + ЙОД капсули * 30 ХЕРБА МЕДИКА
29.90лв.

ТИРОИД КОД + ЙОД капсули * 30 ХЕРБА МЕДИКА

Нов
БИОХЕРБА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
11.90лв.

БИОХЕРБА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл

СУОНСЪН МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО капсули 75 мг * 60 SWH174
13.40лв.

СУОНСЪН МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО капсули 75 мг * 60 SWH174

СУОНСЪН КЕЛП таблетки 225 мкг * 250 SW1745
25.60лв.

СУОНСЪН КЕЛП таблетки 225 мкг * 250 SW1745

ОСТРОВИТ КЕЛП таблетки * 250
17.45лв.

ОСТРОВИТ КЕЛП таблетки * 250

Библиография

https://thyroidpharmacist.com/articles/9-medications-toxic-thyroid/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1070767/
http://www.mythyroid.com/drugs.html
https://www.uptodate.com/contents/amiodarone-and-thyroid-dysfunction
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20578900
https://interventionhelpline.com/blog/how-drugs-and-alcohol-affect-thyroid-function/
https://www.uptodate.com/contents/lithium-and-the-thyroid

Коментари към Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 21:24
    Коментирайте "Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Профилактика и хигиена
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Контрол на холестерола
  • 8 йога пози за стимулиране на тироидната функция и възстановяване на хормоналните нива
  • Тиреостимулиращ хормон (ТСХ/TSH)
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?
  • Щитовидни хормони
  • Лечение на настинка и грип при бременни
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах