Рискове при прием на витамин А
› Рискове при прием на витамин А при бременни жени и кърмачки
Въведение
Здравословният начин на живот набира все повече почитатели, като много хора по една или друга причина осъзнават необходимостта от осигуряване на необходимите грижи за тялото, с цел намаляване на риска от развитие на различни заболявания.
Организмът ни няма програма за рестартиране и не може като с магическа пръчица да изтриете всички нанесени му щети, в резултат от буйните млади години, когато сънят, здравословната храна и подходящата физическа активност са почти изцяло заменени от забавления с приятели до малките часове на деня в компанията на солидно количество спиртни напитки и цигарен дим.
След като осъзнаем, че не сме безсмъртни, започваме всячески да търсим начин да обновим тялото си, да възстановим щетите и да намалим неблагоприятните последствия.
По тази причина много хора се обръщат към набиращите все повече и повече популярност хранителни добавки, съдържащи определени витамини.
Общоприето е, че добавките са полезни и ни помагат да поддържаме висока имунологична резистентност, но никой не предупреждава, че неконтролираният прием на добавки може да бъде и опасен.
Такъв е случаят с употребата на мастноразтворими витамини, какъвто е например витамин А.
Водноразтворимите витамини (витамин С, витамините от група В) се елиминират лесно от организма и трябва да приемем твърде големи (непосилни) количества, за да наблюдаваме интоксикация.
С мастноразтворимите витамини нещата изглеждат коренно различно. Излишните количества трудно се елиминират от организма и се натрупват в тялото, най-вече в черния дроб, като употребата на по-големи от препоръчителните дози води до различни токсични прояви.
Въпреки своите доказани с времето и многобройни полезни за организма ефекти се наблюдават и определени рискове при прием на витамин А.
Витамин А
Субстанцията участва в регулацията на белтъчините и нормалната обмяна на веществата, играе ключова роля за нормалното зрение и формирането на скелета и зъбите, представлява антиоксидант и стимулира имунната система, като участва активно и в регулацията на репродуктивните процеси, нормалното протичане на бременността и правилното развитие на новороденото.
Използва се с лечебна и профилактична цел при редица състояния, главно в дерматологията (акне, екзема, кератози, псориазис, слънчево изгаряне), в офталмологията (при така наречената кокоша слепота, известна още като хемералопия, при катаракта, макулна дегенерация), за намаляване нивата на триглицеридите и лошия холестерол.
Редица проучвания показват превантивен ефект срещу някои видове рак, като например колоректален карцином, рак на гърдата, рак на маточната шийка и други. Мощните антиоксидантни свойства предпазват от респираторни инфекции, възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт и осигуряват поддържане на висока имунна защита.
Подробна информация може да намерите в раздел Лечения:
Дефицит на витамин А
Хиповитаминоза А (дефицит на витамин А) води до намаляване на зрителната острота, характерни промени по кожата (поява на бръчки, суха, лющеща се кожа), изоставане в развитието и растежа (при деца), влошаване на имунния статус.
За предотвратяване на неблагоприятните последици от развитието на недостатъчност на витамин А се препоръчва подходящ хранителен режим, в краен случай суплементация с хранителни добавки.
Източници на витамин А
Основните естествени източници на витамин А са с растителен (моркови, домати, чушки, тиква, пъпеш, спанак) и животински произход (черен дроб, масло, мляко и млечни продукти).
Редица хранителни продукти са допълнително обогатени с витамин А.
Растителните източници са богати на каротеноиди, докато животинските продукти и допълнително обогатените храни са богати на ретинол.
Много хора в старанието си се престарават и приемат многократно по-високи от необходимите им дневни дози. Така например, ако в менюто Ви присъстват достатъчно плодове, зеленчуци, млечни продукти и месо и допълнително приемате витамин А под формата на добавка, шансът от предозиране нараства значително.
Рискове
Какви са основните рискове при прием на витамин А в по-високи от необходимите количества?
Най-общо рисковете са в три направления, а именно остро отравяне, хронична интоксикация и нежелани взаимодействия с други добавки или медикаменти.
Задълбочените изследвания за възможните токсични ефекти при предозиране с витамин А стартират след развитие на характерни прояви при изследователи на Северния полюс. Целият екип страда от изразено главоболие, повръщане и лющене на кожата, като бързо се установява и причината за това, а именно редовната консумация на черен дроб от полярна мечка. Впоследствие се доказва, че дори малки количества (с размер на топка за голф) съдържат пет пъти по-високи от допустимите за човек дози витамин А.
Остра интоксикация
Остра интоксикация се наблюдава при прием за кратък период (в рамките на часове до няколко дни) на количества, по-големи от 25 000 IU (International Units).
Максималната допустима горна граница на ежедневен прием на субстанцията е 10 000 IU, а оптималната е в рамките на 1 500 до 3 500 IU.
Максималните допустими дневни дози за различните възрасти са както следва:
- при деца до 3 години: до 2 000 IU
- при деца от 4 до 8 години: до 3 000 IU
- при деца от 9 до 13 години: до 5 500 IU
- между 14 и 18 години: до 9 300 IU
- възрастни: до 10 000 IU
Остра интоксикация (предозиране) с витамин А може да настъпи вследствие обилна консумация на животински източници, богати на ретинол, в комбинация с прием на добавки или медикаменти, съдържащи ретинол.
Необходимо е да се отбележи, че приемът на каротеноиди (в добавки или растителни продукти) е напълно безопасен и няма горна граница. Единственият риск при консумация на големи количества е развитието на хиперкаротинемия, представляваща безобидно, безболезнено и безопасно оцветяване на кожата в оранжево.
Високият прием на животински източници, богати на ретинол, крие реални рискове за здравето, като особено богат на ретинол е черният дроб на полярната мечка, морж, лос, както и маслото от черен дроб на треска.
При ексцесивен прием на витамин А за кратко време се наблюдават характерните за интоксикацията прояви:
- изразено главоболие, замъглено зрение
- сънливост, раздразнителност
- болка в корема, загуба на апетит
- гадене и повръщане
- болки в мускулите, слабост
- суха кожа и характерни десквамативни промени
Проявите възникват остро, внезапно и са силно изразени.
Остра интоксикация се наблюдава относително рядко, като проявите обикновено не водят до сериозни последствия в дългосрочен план и отшумяват след прекратяване приема на витамин А и преминаването на олекотен хранителен режим за известен период от време.
Хронична интоксикация
Хронична интоксикация се развива при продължителен прием (седмици, месеци) на по-високи от максималните дневни дози.
Тъй като жените по-често посягат към хранителните добавки, при тях по-често се наблюдават прояви, свързани с хронично предозиране. Проявите са многобройни и неспецифични, като лесно могат да бъдат пренебрегнати и погрешно диагностицирани.
Като цяло някои от симптомите се припокриват с проявите при остра интоксикация, но се проявяват по-бавно и в по-лека степен. Най-често се наблюдават следните признаци:
- промени по кожата и косата: суха коса (като слама), изразен косопад, суха и лющеща се кожа, загрубяване на кожата, чупливи нокти, рагади (напукване) в ъгълчетата на устата, язви в устната кухина
- слабост, повишена уморяемост, сънливост, обърканост
- склонност към депресия и понижено настроение
- повишен риск от фрактури и остеопороза: витамин А потиска остеобластите и активира остеокластите, повлиявайки регулацията и усвояването на витамин D и калция
- болки в костите и ставите
- увреждане на черния дроб (цироза): натрупването в черния дроб може да доведе до увреждане на функционалната му активност, което често се проявява с жълтеница и промени в нивата на чернодробните ензими
- зрителни нарушения: конюнктивит, двойно виждане, замъглено зрение
- редукция на телесното тегло: пониженото усвояване на основните хранителни вещества може да доведе до синдром на малабсорбция
- намален апетит, диария, гадене, повръщане
- чести инфекции, бавно зарастване на рани
- нарушения в менструалния цикъл
- повишен риск от раждане на деца с вродени увреждания, като най-често се засягат мозъкът и гръбначният стълб
Диагнозата при остра и хронична интоксикация с витамин А обикновено се поставя въз основа на физикалните находки при прегледа на пациента и анамнестичните данни (подробен разпит за хранителния режим и приема на хранителни добавки).
При хроничното предозиране се установяват повишени нива на витамина в кръвта, увеличение на чернодробните ензими, рентгенологични изменения на костите.
При повечето пациенти терапията се състои в прекратяване на приема, корекция на хранителния режим, детоксикиращи програми.
Освен предозиране съществуват и други рискове при прием на витамин А, а именно нежелани лекарствени взаимодействия при едновременна употреба с други медикаментозни средства, хранителни добавки или билкови препарати.
Витамин А се прилага с повишено внимание при лица с ниско кръвно налягане или приемащи антихипертензивни средства.
Висок риск от кървене се наблюдава при прием с аспирин, антикоагуланти (хепарин, варфарин), тромбоцитни антиагреганти (клопидогрел), както и с нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, напроксен).
Повишен риск от чернодробно увреждане е налице при употреба с препарати, водещи до хепатотоксичност, като например парацетамол, изониазид, метотрексат.
Различни проучвания показват повишен риск от развитие на белодробен карцином и сърдечно-съдови заболявания при повишен прием на витамин А в комбинация с тютюнопушене и системна употреба на алкохол.
Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви.
Рискове при прием на витамин А при бременни жени и кърмачки
Адекватният прием на субстанцията по време на бременността намалява риска от развитие на усложнения и допринася за нормалното протичане на дълго чаканите девет месеца.
Все повече специалисти се придържат към набавянето на витамина от естествени източници, главно с растителен произход, за намаляване на рисковете от интоксикация.
Приемът на по-високи дози ретинол през бременността повишава риска от спонтанен аборт, вродени аномалии на новороденото, има тератогенен ефект.
По време на кърмене подходящата диета с повишено съдържание на плодове и зеленчуци (без да изпадате в крайности) доставя необходимите дози от субстанцията.
За намаляване рисковете от предозиране е препоръчително:
- винаги гледайте етикетите на хранителните продукти: много храни, които консумираме ежедневно (зърнени закуски, енергийни десерти, маргарин) съдържат допълнително витамин А
- следете етикетите на хранителните добавки: за предпочитане са добавки (витамин А самостоятелно или мултивитаминни добавки), съдържащи до 3 000 IU витамин А, обикновено под формата на ретинол, ретинил ацетат или ретинил палмитат
- разумен хранителен режим: може да консумирате неограничени количества плодове и зеленчуци, без риск от предозиране с витамин А (само два средно големи моркова дневно доставят необходимите количества от бетакаротен)
- ако използвате масло от черен дроб на треска, ограничете количеството до една чаена лъжица (5 милилитра) дневно
Приемът на по-големи количества полезни вещества (каквито са например витамините) няма да Ви направи по-бързо по-здрави, а напротив, може да има обратен на очаквания ефект и да Ви създаде излишни неприятности.
Често по ирония на съдбата сами си причиняваме здравословни проблеми, опитвайки се да се предпазим. По тази причина се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар, в случай, че сте решили да се присъедините към клуба на приемащите хранителни добавки (в който членува всеки втори човек). Той ще назначи най-подходящите за Вашето състояние добавки, съобразявайки ги с хранителните Ви навици, придружаващи заболявания, прием на други медикаменти, наличие на вредни навици.
Не се препоръчва безразборното самолечение и своеволен прием на добавки и медикаменти само защото продуктите са масово рекламирани и съседката ги пие и се чувства отлично.
Правилният подход включва информиран избор, консултация със специалист и съобразяване с индивидуалните особености на организма.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Рискове при прием на витамин А
- Болест на кожата и подкожната тъкан, неуточнена
- Болести на черния дроб
- Брусница
- Булозна erythema multiforme
- Вазомоторен и алергичен ринит
- Други уточнени видове захарен диабет
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
ОСТРОВИТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ФОРТЕ таблетки * 90
МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
КАЛИВИТА СУПЕР МЕГА 50 таблетки * 90
Безплатна доставка за България!ВЕГАВЕРО МУЛТИИМУН ГЪМИ ВИТАМИНИ + ЦИНК желирани таблетки * 60
КАРДИО СЪПОРТ сироп 250 мл
Библиография
http://bestnaturalfoods.com
http://www.healthhype.com
https://smartypantsvitamins.com
http://vitamins.lovetoknow.com
http://www.healthline.com
http://www.searchhomeremedies.com
https://en.wikipedia.org
http://www.mayoclinic.org
http://emedicine.medscape.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение с храни и хранителни добавки
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Пиния
- Лецитин: полезни свойства и приложение
Коментари към Рискове при прием на витамин А
Владимир Петров
Здравейте, тъй като приемам Латуда, вземах известно време и витамин А, но преди да взема витамин А, си поддържах килограмите и нямах значително увеличение на теглото от Латуда, но в комбинация с витамин А, качих 8 кг, искам да попитам витамина го приемай два месеца, и от два месеца вече не го приемам тъй като явно взаимодействаше с лекарството и не се чувствах добре, а и килограмите качих. Искам да попитам за колко време се изчиства организма от тези таблетки на витамин А, и ще падне ли теглото пак като преди с диета?
Здравейте! Ням взаимодействие между Латуда и витамин А. Витамин А не причинява наддаване на тегло. Той е мастноразтворим витамин, който играе ключова роля за зрението, имунната система и здравето на кожата.
Времето за елиминиране на витамин А от организма зависи от няколко фактора, като дозата, продължителността на приема и индивидуалния метаболизъм.
Здравейте, тъй като приемам Латуда, вземах известно време и витамин А, но преди да взема витамин А, си поддържах килограмите и нямах значително увеличение на теглото от Латуда, но в комбинация с витамин А, качих 8 кг, искам да попитам витамина го приемай два месеца, и от два месеца вече не го приемам тъй като явно взаимодействаше с лекарството и не се чувствах добре, а и килограмите качих. Искам да попитам за колко време се изчиства организма от тези таблетки на витамин А, и ще падне ли теглото пак като преди с диета?
Павлина
Здравейте. В статията пише: "Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви." А много производители предлагат именно комбинация от вит.А+ Цинк.Освен това във "Взаимодействия между витамини и минерали",на вашият сайт е посочено: Цинк е необходим за метаболизирането на витамин А и превръщането му в биологично активна форма, подобрява неговото усвояване и взима участие в преобразуването му в ретината на окото и осъществяването на неговите протективни по отношение на зрението ефекти. На коя от двете информации да се вярва?
Здравейте! Сами по себе си и двата източника са достоверни. Витамин А подлежи на сложни биологични процеси в тялото, преминавайки през различни форми и превръщайки се в активни или неактивни субстанции, като цинк взема участие при превръщането му в една от биологично активните форми (конверсията на ретинол в ретинал).
При продължителен прием на по-високи от препоръчителните дози витамин А (какъвто е контекстът на параграфа "Хронична интоксикация" от статията "Рискове при прием на витамин А") и особено при наличие на подходящи фактори (чернодробно увреждане, хронични заболявания, дефицит на витамини и минерали, включително и дефицит на цинк) може да се развият токсични прояви при едновременна употреба на високи дози от двете субстанции.
При масово предлаганите в аптечните мрежи комбинирани препарати (комбинация от витамини и минерали, включително съдържащи едновременно цинк и витамин А) няма риск от поява на реакция, тъй като вложените дози са съобразени с препоръчителните и не са завишени, което позволява оптимално оползотворяване на полезните им ефекти и взаимодействие, а от друга страна витамин А често е под формата на бета-каротеноиди, за които липсва какъвто и да е риск от взаимодействие с цинк, включително и при прием на завишени дози.
Здравейте. В статията пише: "Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви." А много производители предлагат именно комбинация от вит.А+ Цинк.Освен това във "Взаимодействия между витамини и минерали",на вашият сайт е посочено: Цинк е необходим за метаболизирането на витамин А и превръщането му в биологично активна форма, подобрява неговото усвояване и взима участие в преобразуването му в ретината на окото и осъществяването на неговите протективни по отношение на зрението ефекти. На коя от двете информации да се вярва?