Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Рискове при прием на витамин А Лечение с храни и хранителни добавки

Рискове при прием на витамин А

от 11 юни 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Рискове при прием на витамин А - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Витамин А

› Остра интоксикация

› Хронична интоксикация

› Рискове при прием на витамин А при бременни жени и кърмачки

Въведение

Здравословният начин на живот набира все повече почитатели, като много хора по една или друга причина осъзнават необходимостта от осигуряване на необходимите грижи за тялото, с цел намаляване на риска от развитие на различни заболявания.

Организмът ни няма програма за рестартиране и не може като с магическа пръчица да изтриете всички нанесени му щети, в резултат от буйните млади години, когато сънят, здравословната храна и подходящата физическа активност са почти изцяло заменени от забавления с приятели до малките часове на деня в компанията на солидно количество спиртни напитки и цигарен дим.

След като осъзнаем, че не сме безсмъртни, започваме всячески да търсим начин да обновим тялото си, да възстановим щетите и да намалим неблагоприятните последствия.

По тази причина много хора се обръщат към набиращите все повече и повече популярност хранителни добавки, съдържащи определени витамини.

Общоприето е, че добавките са полезни и ни помагат да поддържаме висока имунологична резистентност, но никой не предупреждава, че неконтролираният прием на добавки може да бъде и опасен.

Такъв е случаят с употребата на мастноразтворими витамини, какъвто е например витамин А.

Водноразтворимите витамини (витамин С, витамините от група В) се елиминират лесно от организма и трябва да приемем твърде големи (непосилни) количества, за да наблюдаваме интоксикация.

С мастноразтворимите витамини нещата изглеждат коренно различно. Излишните количества трудно се елиминират от организма и се натрупват в тялото, най-вече в черния дроб, като употребата на по-големи от препоръчителните дози води до различни токсични прояви.

Въпреки своите доказани с времето и многобройни полезни за организма ефекти се наблюдават и определени рискове при прием на витамин А.

Витамин А

Субстанцията участва в регулацията на белтъчините и нормалната обмяна на веществата, играе ключова роля за нормалното зрение и формирането на скелета и зъбите, представлява антиоксидант и стимулира имунната система, като участва активно и в регулацията на репродуктивните процеси, нормалното протичане на бременността и правилното развитие на новороденото.

Използва се с лечебна и профилактична цел при редица състояния, главно в дерматологията (акне, екзема, кератози, псориазис, слънчево изгаряне), в офталмологията (при така наречената кокоша слепота, известна още като хемералопия, при катаракта, макулна дегенерация), за намаляване нивата на триглицеридите и лошия холестерол.

Редица проучвания показват превантивен ефект срещу някои видове рак, като например колоректален карцином, рак на гърдата, рак на маточната шийка и други. Мощните антиоксидантни свойства предпазват от респираторни инфекции, възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт и осигуряват поддържане на висока имунна защита.

Подробна информация може да намерите в раздел Лечения:

»Полезни ефекти на витамин А

Дефицит на витамин А

Хиповитаминоза А (дефицит на витамин А) води до намаляване на зрителната острота, характерни промени по кожата (поява на бръчки, суха, лющеща се кожа), изоставане в развитието и растежа (при деца), влошаване на имунния статус.

За предотвратяване на неблагоприятните последици от развитието на недостатъчност на витамин А се препоръчва подходящ хранителен режим, в краен случай суплементация с хранителни добавки.

Източници на витамин А

Източници на витамин АОсновните естествени източници на витамин А са с растителен (моркови, домати, чушки, тиква, пъпеш, спанак) и животински произход (черен дроб, масло, мляко и млечни продукти).

Редица хранителни продукти са допълнително обогатени с витамин А.

Растителните източници са богати на каротеноиди, докато животинските продукти и допълнително обогатените храни са богати на ретинол.

Много хора в старанието си се престарават и приемат многократно по-високи от необходимите им дневни дози. Така например, ако в менюто Ви присъстват достатъчно плодове, зеленчуци, млечни продукти и месо и допълнително приемате витамин А под формата на добавка, шансът от предозиране нараства значително.

Рискове

Какви са основните рискове при прием на витамин А в по-високи от необходимите количества?

Най-общо рисковете са в три направления, а именно остро отравяне, хронична интоксикация и нежелани взаимодействия с други добавки или медикаменти.

Задълбочените изследвания за възможните токсични ефекти при предозиране с витамин А стартират след развитие на характерни прояви при изследователи на Северния полюс. Целият екип страда от изразено главоболие, повръщане и лющене на кожата, като бързо се установява и причината за това, а именно редовната консумация на черен дроб от полярна мечка. Впоследствие се доказва, че дори малки количества (с размер на топка за голф) съдържат пет пъти по-високи от допустимите за човек дози витамин А.

Остра интоксикация

Остра интоксикация

Остра интоксикация се наблюдава при прием за кратък период (в рамките на часове до няколко дни) на количества, по-големи от 25 000 IU (International Units).

Максималната допустима горна граница на ежедневен прием на субстанцията е 10 000 IU, а оптималната е в рамките на 1 500 до 3 500 IU.

Максималните допустими дневни дози за различните възрасти са както следва:

  • при деца до 3 години: до 2 000 IU
  • при деца от 4 до 8 години: до 3 000 IU
  • при деца от 9 до 13 години: до 5 500 IU
  • между 14 и 18 години: до 9 300 IU
  • възрастни: до 10 000 IU

Остра интоксикация (предозиране) с витамин А може да настъпи вследствие обилна консумация на животински източници, богати на ретинол, в комбинация с прием на добавки или медикаменти, съдържащи ретинол.

Необходимо е да се отбележи, че приемът на каротеноиди (в добавки или растителни продукти) е напълно безопасен и няма горна граница. Единственият риск при консумация на големи количества е развитието на хиперкаротинемия, представляваща безобидно, безболезнено и безопасно оцветяване на кожата в оранжево.

Високият прием на животински източници, богати на ретинол, крие реални рискове за здравето, като особено богат на ретинол е черният дроб на полярната мечка, морж, лос, както и маслото от черен дроб на треска.

При ексцесивен прием на витамин А за кратко време се наблюдават характерните за интоксикацията прояви:

  • изразено главоболие, замъглено зрение
  • сънливост, раздразнителност
  • болка в корема, загуба на апетит
  • гадене и повръщане
  • болки в мускулите, слабост
  • суха кожа и характерни десквамативни промени

Проявите възникват остро, внезапно и са силно изразени.

Остра интоксикация се наблюдава относително рядко, като проявите обикновено не водят до сериозни последствия в дългосрочен план и отшумяват след прекратяване приема на витамин А и преминаването на олекотен хранителен режим за известен период от време.

Хронична интоксикация

Хронична интоксикация

Хронична интоксикация се развива при продължителен прием (седмици, месеци) на по-високи от максималните дневни дози.

Тъй като жените по-често посягат към хранителните добавки, при тях по-често се наблюдават прояви, свързани с хронично предозиране. Проявите са многобройни и неспецифични, като лесно могат да бъдат пренебрегнати и погрешно диагностицирани.

Като цяло някои от симптомите се припокриват с проявите при остра интоксикация, но се проявяват по-бавно и в по-лека степен. Най-често се наблюдават следните признаци:

  • промени по кожата и косата: суха коса (като слама), изразен косопад, суха и лющеща се кожа, загрубяване на кожата, чупливи нокти, рагади (напукване) в ъгълчетата на устата, язви в устната кухина
  • слабост, повишена уморяемост, сънливост, обърканост
  • склонност към депресия и понижено настроение
  • повишен риск от фрактури и остеопороза: витамин А потиска остеобластите и активира остеокластите, повлиявайки регулацията и усвояването на витамин D и калция
  • болки в костите и ставите
  • увреждане на черния дроб (цироза): натрупването в черния дроб може да доведе до увреждане на функционалната му активност, което често се проявява с жълтеница и промени в нивата на чернодробните ензими
  • зрителни нарушения: конюнктивит, двойно виждане, замъглено зрение
  • редукция на телесното тегло: пониженото усвояване на основните хранителни вещества може да доведе до синдром на малабсорбция
  • намален апетит, диария, гадене, повръщане
  • чести инфекции, бавно зарастване на рани
  • нарушения в менструалния цикъл
  • повишен риск от раждане на деца с вродени увреждания, като най-често се засягат мозъкът и гръбначният стълб

Диагнозата при остра и хронична интоксикация с витамин А обикновено се поставя въз основа на физикалните находки при прегледа на пациента и анамнестичните данни (подробен разпит за хранителния режим и приема на хранителни добавки).

При хроничното предозиране се установяват повишени нива на витамина в кръвта, увеличение на чернодробните ензими, рентгенологични изменения на костите.

При повечето пациенти терапията се състои в прекратяване на приема, корекция на хранителния режим, детоксикиращи програми.

Освен предозиране съществуват и други рискове при прием на витамин А, а именно нежелани лекарствени взаимодействия при едновременна употреба с други медикаментозни средства, хранителни добавки или билкови препарати.

Витамин А се прилага с повишено внимание при лица с ниско кръвно налягане или приемащи антихипертензивни средства.

Висок риск от кървене се наблюдава при прием с аспирин, антикоагуланти (хепарин, варфарин), тромбоцитни антиагреганти (клопидогрел), както и с нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, напроксен).

Повишен риск от чернодробно увреждане е налице при употреба с препарати, водещи до хепатотоксичност, като например парацетамол, изониазид, метотрексат.

Различни проучвания показват повишен риск от развитие на белодробен карцином и сърдечно-съдови заболявания при повишен прием на витамин А в комбинация с тютюнопушене и системна употреба на алкохол.

Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви.

Рискове при прием на витамин А при бременни жени и кърмачки

Рискове при прием на витамин А при бременни жени и кърмачки

Адекватният прием на субстанцията по време на бременността намалява риска от развитие на усложнения и допринася за нормалното протичане на дълго чаканите девет месеца.

Все повече специалисти се придържат към набавянето на витамина от естествени източници, главно с растителен произход, за намаляване на рисковете от интоксикация.

Приемът на по-високи дози ретинол през бременността повишава риска от спонтанен аборт, вродени аномалии на новороденото, има тератогенен ефект.

По време на кърмене подходящата диета с повишено съдържание на плодове и зеленчуци (без да изпадате в крайности) доставя необходимите дози от субстанцията.

За намаляване рисковете от предозиране е препоръчително:

  • винаги гледайте етикетите на хранителните продукти: много храни, които консумираме ежедневно (зърнени закуски, енергийни десерти, маргарин) съдържат допълнително витамин А
  • следете етикетите на хранителните добавки: за предпочитане са добавки (витамин А самостоятелно или мултивитаминни добавки), съдържащи до 3 000 IU витамин А, обикновено под формата на ретинол, ретинил ацетат или ретинил палмитат
  • разумен хранителен режим: може да консумирате неограничени количества плодове и зеленчуци, без риск от предозиране с витамин А (само два средно големи моркова дневно доставят необходимите количества от бетакаротен)
  • ако използвате масло от черен дроб на треска, ограничете количеството до една чаена лъжица (5 милилитра) дневно

Приемът на по-големи количества полезни вещества (каквито са например витамините) няма да Ви направи по-бързо по-здрави, а напротив, може да има обратен на очаквания ефект и да Ви създаде излишни неприятности.

Често по ирония на съдбата сами си причиняваме здравословни проблеми, опитвайки се да се предпазим. По тази причина се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар, в случай, че сте решили да се присъедините към клуба на приемащите хранителни добавки (в който членува всеки втори човек). Той ще назначи най-подходящите за Вашето състояние добавки, съобразявайки ги с хранителните Ви навици, придружаващи заболявания, прием на други медикаменти, наличие на вредни навици.

Не се препоръчва безразборното самолечение и своеволен прием на добавки и медикаменти само защото продуктите са масово рекламирани и съседката ги пие и се чувства отлично.

Правилният подход включва информиран избор, консултация със специалист и съобразяване с индивидуалните особености на организма.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Солариум: лечебни ползи и рискове Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента) Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Рискове при убождане с игла от спринцовка Рискове при убождане с игла от спринцовка
4.6/5 22 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Рискове при прием на витамин А

  • Болест на кожата и подкожната тъкан, неуточнена
  • Болести на черния дроб
  • Брусница
  • Булозна erythema multiforme
  • Вазомоторен и алергичен ринит
  • Други уточнени видове захарен диабет
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
19.90лв.

БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ

ЕКО БАЛАНС ЗДРАВА ПРОСТАТА таблетки * 60
36.00лв.

ЕКО БАЛАНС ЗДРАВА ПРОСТАТА таблетки * 60

A-Z МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки * 30 DR. GREEN
20.00лв.

A-Z МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки * 30 DR. GREEN

Нов
ФАРМА ВИТАМИН A 30 мл ЕКСТРАКТФАРМА
21.90лв.

ФАРМА ВИТАМИН A 30 мл ЕКСТРАКТФАРМА

Нов
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ ПАРАД ГОЛД ПОРТОКАЛ дъвчащи таблетки * 60
40.00лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ ПАРАД ГОЛД ПОРТОКАЛ дъвчащи таблетки * 60

ЕКАМЕДИКА ВИТАМИН A + E капки 30 мл
16.90лв. 14.37лв.

ЕКАМЕДИКА ВИТАМИН A + E капки 30 мл

Нов ПРОМО

Библиография

http://bestnaturalfoods.com
http://www.healthhype.com
https://smartypantsvitamins.com
http://vitamins.lovetoknow.com
http://www.healthline.com
http://www.searchhomeremedies.com
https://en.wikipedia.org
http://www.mayoclinic.org
http://emedicine.medscape.com

Коментари към Рискове при прием на витамин А

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 November 2024 в 17:27

    Владимир Петров

    Здравейте, тъй като приемам Латуда, вземах известно време и витамин А, но преди да взема витамин А, си поддържах килограмите и нямах значително увеличение на теглото от Латуда, но в комбинация с витамин А, качих 8 кг, искам да попитам витамина го приемай два месеца, и от два месеца вече не го приемам тъй като явно взаимодействаше с лекарството и не се чувствах добре, а и килограмите качих. Искам да попитам за колко време се изчиства организма от тези таблетки на витамин А, и ще падне ли теглото пак като преди с диета?

    Здравейте! Ням взаимодействие между Латуда и витамин А. Витамин А не причинява наддаване на тегло. Той е мастноразтворим витамин, който играе ключова роля за зрението, имунната система и здравето на кожата.

    Времето за елиминиране на витамин А от организма зависи от няколко фактора, като дозата, продължителността на приема и индивидуалния метаболизъм.

  2. Владимир Петров 
    на 10 November 2024 в 13:07

    Здравейте, тъй като приемам Латуда, вземах известно време и витамин А, но преди да взема витамин А, си поддържах килограмите и нямах значително увеличение на теглото от Латуда, но в комбинация с витамин А, качих 8 кг, искам да попитам витамина го приемай два месеца, и от два месеца вече не го приемам тъй като явно взаимодействаше с лекарството и не се чувствах добре, а и килограмите качих. Искам да попитам за колко време се изчиства организма от тези таблетки на витамин А, и ще падне ли теглото пак като преди с диета?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 October 2020 в 15:40

    Павлина

    Здравейте. В статията пише: "Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви." А много производители предлагат именно комбинация от вит.А+ Цинк.Освен това във "Взаимодействия между витамини и минерали",на вашият сайт е посочено: Цинк е необходим за метаболизирането на витамин А и превръщането му в биологично активна форма, подобрява неговото усвояване и взима участие в преобразуването му в ретината на окото и осъществяването на неговите протективни по отношение на зрението ефекти. На коя от двете информации да се вярва?

    Здравейте! Сами по себе си и двата източника са достоверни. Витамин А подлежи на сложни биологични процеси в тялото, преминавайки през различни форми и превръщайки се в активни или неактивни субстанции, като цинк взема участие при превръщането му в една от биологично активните форми (конверсията на ретинол в ретинал).

    При продължителен прием на по-високи от препоръчителните дози витамин А (какъвто е контекстът на параграфа "Хронична интоксикация" от статията "Рискове при прием на витамин А") и особено при наличие на подходящи фактори (чернодробно увреждане, хронични заболявания, дефицит на витамини и минерали, включително и дефицит на цинк) може да се развият токсични прояви при едновременна употреба на високи дози от двете субстанции.

    При масово предлаганите в аптечните мрежи комбинирани препарати (комбинация от витамини и минерали, включително съдържащи едновременно цинк и витамин А) няма риск от поява на реакция, тъй като вложените дози са съобразени с препоръчителните и не са завишени, което позволява оптимално оползотворяване на полезните им ефекти и взаимодействие, а от друга страна витамин А често е под формата на бета-каротеноиди, за които липсва какъвто и да е риск от взаимодействие с цинк, включително и при прием на завишени дози.

  4. Павлина 
    на 03 October 2020 в 20:30

    Здравейте. В статията пише: "Хранителни добавки, съдържащи гинко билоба, чесън, цинк, витамин К, в комбинация с витамин А могат да предизвикат токсични прояви." А много производители предлагат именно комбинация от вит.А+ Цинк.Освен това във "Взаимодействия между витамини и минерали",на вашият сайт е посочено: Цинк е необходим за метаболизирането на витамин А и превръщането му в биологично активна форма, подобрява неговото усвояване и взима участие в преобразуването му в ретината на окото и осъществяването на неговите протективни по отношение на зрението ефекти. На коя от двете информации да се вярва?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечение с храни и хранителни добавки
  • По кое време на деня се пият витамините и добавките
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Кои добавки са ефективни при артрит?
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
  • Пиния
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подарявам хранителната добавка "Полимакс"

преди 553 дни, 2 часа и 11 мин.

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 713 дни, 1 час и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили

Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили

от 01 апр 2025г. Прочети повече
Всичко, което искате да знаете за витамините Всичко, което искате да знаете за витамините

Всичко, което искате да знаете за витамините

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Екстракт от кокоши ембрион дава мощен тласък на здравето Екстракт от кокоши ембрион дава мощен тласък на здравето

Екстракт от кокоши ембрион дава мощен тласък на здравето

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Бета-каротин Бета-каротин

Бета-каротин

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival