Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Гломерулни болести Хроничен нефритен синдром

Хроничен нефритен синдром МКБ N03

от 12 март 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Карамитева
Хроничен нефритен синдром МКБ N03 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Констелацията от клинични симптоми, дължащи се на хронично заболяване на бъбречните гломерули, каквито са протеинурията (наличие на белтък в урината под 3,5 г за ден), хематурията (наличие на еритроцити в урината), повишеното кръвно налягане и намаленото количество на урината (олигурия) се нарича хроничен нефритен синдром.

Хроничният нефритен синдром се характеризира с продължително възпаление и гломерулни лезии (гломерули - микроскопични структури в бъбреците, които филтрират кръвта и произвеждат урина).

Голяма част от острите гломерулонефрити прогресират до хроничен гломерулонефрит. Състоянието се характеризира с необратима и прогресираща гломерулна и тубулоинтерстициална фиброза, което в крайна сметка води до намаляване на скоростта на гломерулна филтрация (GFR) и задържане на уремични токсини.

Бъбреци

Класификация

Тази класификация включва стратегии за лечение за всяко прогресивно ниво, както следва:

  • Етап 1 - Този етап се характеризира с увреждане на бъбреците при запазена скорост на гломерулна филтрация GFR (≥ 90 mL / min). Планът за действие се състои от диагностика и лечение, лечение на съпътстващи заболявания, забавяне на прогресирането на бъбречно заболяване и намаляване на рисковете от сърдечно-съдови заболявания.
  • Етап 2 - Този етап се характеризира с увреждане на бъбреците с леко намаляване на GFR (60-90 mL / min). Трябва да се направи оценка на прогресията на бъбречното заболяване.
  • Етап 3 - Този етап се характеризира с умерено намалена GFR (до 30-59 mL / min). През този етап лечението трябва да се концeктрира върху възможните усложнения.
  • Етап 4 - Този етап се характеризира със силно намаляване на GFR (до 15-29 mL / min). На този етап се прави подготовка за преминаване към бъбречна заместителна терапия.
  • Етап 5 - Този етап се характеризира с бъбречна недостатъчност. Лечението е диализа или бъбречна трансплантация.

Причини

Редица различни медицински състояния могат да причинят хроничен нефритен синдром. Наследствени състояния, имунни заболявания могат да са отговорни за възникването и прогресията на хроничното бъбречно засягане.

Хронични гломерулонефрити

IgA нефрит 

Той се характеризира с преобладаващо отлагане на IgA в гломерулния мезангиум. Това е една от най-честите причини за гломерулонефрит в света. IgA нефропатията е описана за първи път от Berger и Hinglais през 1968 г. и е известна още като болест на Berger.

Патологично може да се види спектър от гломерулни лезии, но мезангиална пролиферация с видно отлагане на IgA се наблюдава при почти всички биопсии.

Въпреки че IgA нефропатията е ограничено несистемно бъбречно заболяване, много системни заболявания са спорадично свързани с мезангиално отлагане на IgA. Пурпурата на Henoch-Schönlein (HSP), системно заболяване, е тясно свързана с IgA нефропатия. Други системни заболявания, при които редовно се наблюдават мезангиални отлагания на IgA, включват системен лупус еритематозус, хепатит, дерматитис херпетиформис и анкилозиращ спондилит. Тези заболявания също могат да протичат с хроничен нефритен синдром.

Мембранопролиферативният гломерулонефрит (MPGN) 

Мембранопролиферативния ГН е причина за хроничен нефрит, която се среща предимно при деца и млади възрастни. Този обект се позовава на модел на гломерулно увреждане въз основа на следните три характерни хистопатологични находки:

  • Пролиферация на мезангиални и ендотелни клетки и разширяване на мезангиалния матрикс
  • Удебеляване на периферните капилярни стени от субендотелни имунни отлагания и / или интрамембранозни плътни отлагания.
  • Мезангиално вмъкване в капилярната стена, което води до появата на двоен контур или трамвайна следа при светлинна микроскопия.

Микроскопско изследване

MPGN може да бъде идиопатичен или вторичен по етиология. Вторичните типове са по-често срещани от идиопатичните видове и се диагностицират чрез внимателен преглед на клиничните характеристики, лабораторните данни и бъбречната хистопатология. Идиопатичните MPGN се подразделят на типове I, II и III въз основа на ултраструктурния външен вид.

Видовете се характеризират със следното:

  • Тип I - Субендотелни отлагания
  • Тип 2 - Плътни отлагания в гломерулната базална мембрана
  • Тип 3 - Субепителни и субендотелни отлагания

Предложена е алтернативна система за класификация въз основа на патогенетичния механизъм, както следва:

  • MPGN, медииран от имунен комплекс
  • Допълнително медииран MPGN
  • MPGN от механизми, несвързани с отлагане на имуноглобулин или комплемент

Клиничните презентации са сходни за трите вида MPGN, но те показват малко по-различни механизми на активиране на комплемента и предразположение към рецидив при бъбречни трансплантации.

Преобразуването от един тип в друг не се отчита. Описани са фамилни форми на всички 3 вида MPGN.

Причините за вторичен MPGN включват:

Имунни заболявания

  • Автоимунни заболявания (системен лупус еритематозус, склеродермия, синдром на Sjögren, саркоидоза)
  • Рак (левкемия, лимфом)
  • Инфекции (хепатит В, хепатит С, ендокардит, малария)

Клиника

Тази форма на бъбречно заболяване обикновено се развива бавно (с години) и може да не даде симптоми в самото начало. Когато се появят симптоми и признаци, те обикновено включват кръв в урината (хематурия), подуване - сутрешни отоци по лицето, крайниците и гениталиите, високо кръвно налягане, пенеста урина (поради съдържанието на протеин) и често уриниране през нощта. Количеството на урината започва постепенно да намалява, стига се до отделяне на по-малко от 500 мл урина на ден. Пациентите се оплакват от тъпа болка в кръста, общо неразположение и слабост, задух до белодробен оток.

Болки в кръста

Диагноза

Анамнеза

Пациентът може да съобщи за бавно прогресираща поява на характерни симптоми или да има фамилност, свързана с наличието на бъбречно заболяване.

Физикален преглед

Пациентът трябва да се прегледа за наличие на отоци, да се проследи кръвното налягане, тъй като то е с повишени стойности при нефритен синдром.

Уринен анализ

Изследват се концентрационна способност на бъбреците, нива на електролити (особено важни калиева и натриева концентрации), албумин, степен на протеинурия, за наличие на клетки в урината, особено важно е определянето на скоростта на гломерулната филтрация на бъбреците.

Уринен анализ

Кръвни изследвания

В серума се проверява нивото на уреята и креатинина. Прави се и пълна кръвна картина и изследване на специфични антитела, проследява се нивото на факторите на комплемента и други.

Биопсия

При хроничните гломерулонефрити най-точната диагноза се поставя след хистологично изследване на бъбреците (чрез биопсия).

Лечение

Лечението на хроничния нефритен синдром е различно според етиологията. Като цяло трябва да се осигури адекватна диуреза с помощта на диуретици и добра хидратация. От медикаментите се препоръчват предимно кортикостероиди и имуносупресори. Пациентите с хроничен гломерулонефрит могат да променят диетата си - да намалят консумацията на протеини, калий и сол, както и да поддържат оптимални нива на кръвно налягане и да приемат калциеви добавки. При високо кръвно налягане се налага антихипертензивна терапия.

Прогноза

Прогнозата зависи от вида на хроничния гломерулонефрит. Ако прогресията на заболяването не бъде овладяна терапевтично, резултатът е хронична бъбречна недостатъчност (ХБН), терминална бъбречна недостатъчност и сърдечно-съдови заболявания. Хроничният гломерулонефрит е третата водеща причина за ХБН и представлява около 10% от всички пациенти на диализа.

Снимки: freepik.com

4.2/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Хроничен нефритен синдром МКБ N03

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Умора
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
Всички

Лечение на Хроничен нефритен синдром МКБ N03

  • Антибиотици
  • Антихипертензивни лекарства
  • Бъбречна диализа
  • Диета с ниско съдържание на сол
  • Имуносупресивни лекарства
  • Кортикостероиди
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МЕЧО ГРОЗДЕ ЛИСТА
3.80лв.

МЕЧО ГРОЗДЕ ЛИСТА

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/239392-overview
https://www.medicinenet.com/chronic_glomerulonephritis/definition.htm
https://emedicine.medscape.com/article/239927-overview
https://emedicine.medscape.com/article/240056-overview
https://medlineplus.gov/ency/article/000475.htm

Коментари към Хроничен нефритен синдром МКБ N03

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хроничен нефритен синдром МКБ N03
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:22
    Коментирайте "Хроничен нефритен синдром МКБ N03"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
  • КП № 86.1 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • КП № 85 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ – НОВООТКРИТИ
  • КП № 86.2 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 21 часа и 38 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1787 дни, 3 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival