Диета с ниско съдържание на сол
Прилагането на диета с ниско съдържание на сол цели редуциране на приеманото количество натрий с храната.
Готварската сол (или още натриев хлорид) съдържа в състава си натрий. В умерени количества той е много ценен за правилното функциониране на целия организъм.
Натрият е минерал, който се съдържа в много видове храни, някои от които дори нямат солен вкус. Повечето хора приемат твърде много натрий с храната си, без дори да подозират за това. Един средно статистически човек приема пет или повече супени лъжици сол, което е над 20 пъти повече от необходимата доза за деня, а именно около 2 грама или 1/4 чаена лъжичка.
Приема на твърде много сол води до нарушаване баланса на течностите в организма и задържане на прекомерно количество вода.
Приложение
Диетата с ниско съдържание на сол се препоръчва при:
- високо кръвно налягане (хипертония),
- образуване на отоци,
- дихателни затруднения,
- сърдечни заболявания,
- сърдечна недостатъчност,
- цироза на черния дроб,
- бъбречни заболявания,
- астма,
- гастрит,
- затлъстяване,
- констипация (запек),
- болест на Мениер,
- шум в ушите,
- забавяне на метаболизма,
- напредване на възрастта,
- фамилна обремененост,
- за всеки, който иска да води здравословен начин на живот.
Прекомерна консумация на сол - рискове
Приемът на твърде много сол увеличава риска от:
- инсулт,
- инфаркт,
- развитие на диабет,
- остеопороза,
- атеросклероза,
- деменция,
- исхемична болест на сърцето,
- камъни в бъбреците,
- рак на стомаха.
Подбора на това, което ядем и приемът на балансирана храна са важни фактори нашето здраве. Здравословното хранене често означава предприемане на сериозни промени в настоящите хранителни навици.
Контрол върху приема на натрий
Диета с ниско съдържание на сол е нещо повече от това "да се махне солницата от масата". Тя се състои в ежедневно следене на количествата натрий, приемани с храната и водене на строга отчетност. Необходимо е записването на приетия натрий след всяко хранене.
Диета с ниско съдържание на сол включва прием на под 2 грама натриев хлорид на ден. Интересен е фактът, че това е приблизителното количество сол в порция пържени картофи със сирене, в един малък чийзбургер, панирани сиренца или пържени пилешки крилца.
Ето как да контролирате приема на натрий в менюто си:
- Научете се да четете етикетите на хранителните продукти. Използвайте информацията върху опаковките на храните, за да направите най-добрия избор. Търсете надписи, като "без добавка на сол" и "ниско съдържание на натрий".
- Старайте се да консумирате предимно домашно приготвена храна, без никаква добавка на сол. В началото може да ви се стори безвкусно, но с времето се свиква. Скоро ще усетите истинския вкус на храната.
- Включете богати на фибри храни като пресни зеленчуци и плодове, бобови, пълнозърнести, трици, зърнени храни, ориз. Консумирайте храната с възможно най-малко обработка и без добавяне на сол.
- Не използвайте готови сосове (като соев сос, маринати, бутилирани салатни дресинги, горчица, майонеза, кетчуп, чеснов сос и други) и комбинирани подправки - те съдържат големи количества натриев хлорид. Вместо това за овкусяване използвайте свободно прясно изстискан лимонов сок, смлени пресни домати, оцет, сурови листни зеленчуци, натурални билки и подправки.
- Преоткрийте вкуса на интересни подправки, като куркума, босилек, чили, целина, кимион, къри, риган, кориандър, розмарин, бял пипер, чесън, джинджифил и други.
- Забравете за кубчетата бульон и инстантните супи.
- Не се хранете в ресторанти за бързо хранене и закусвални.
- Ограничете до минимум консервираната и полуготова (замразена) храна или избирайте консерви, на които изрично пише, че са без добавена сол.
- Поддържайте здравословно тегло. Това включва загуба на тегло, ако сте с наднормено такова. Ограничете калориите за деня, както и съдържанието на мазнини.
- По съвет на лекуващия лекар може да използвате диетична, калиева сол (с по-голямо съдържание на калиев хлорид), но ограничено, понеже тя също съдържа определени количества натрий.
- Намалете консумацията на хляб и тестени изделия или приготвяйте хляба си сами.
- Бъдете внимателни със содата за хляб (натриев бикарбонат), както и храни, които съдържат мононатриев глутамат. Друго широко употребявано вещество, съдържащо натрий е натриевия бензоат - използван като консервант.
- Приемайте обилно количество вода всеки ден. Имайте предвид, че някои минерални води са с високо съдържание на натрий. Проучете кой вид е подходящ за Вас.
- Някои антиациди и лаксативи също съдържат натрий. Вашият лекар или фармацевт може да ви насочи какво е удачно да приемате, когато прилагате диета с ниско съдържание на натрий.
- Изключете от менюто си: кисели краставички, солени маслини, кисело зеле, мариновани зеленчуци, сушени меса, шунка, бекон, кренвирши, подправени крутони, твърди сирена, извара, топено сирене, осолени ядки, готови пуканки, чипсове, маргарини, яйца (позволени са до 3 броя на седмица).
Независимо дали страдате от някакво заболяване или се стремите да водите здравословен начин на живот, диетата с ниско съдържание на сол е изключително подходяща за всеки.
Прочетете още:
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Диета с ниско съдържание на сол
- Алкохолна болест на черния дроб
- Атеросклероза
- Болест на Meniere
- Бъбречна недостатъчност
- Бъбречна недостатъчност, неуточнена
- Бързо прогресиращ нефритен синдром
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
ДИБЕН ЕНТЕРАЛНА ХРАНА ЗА ПИЕНЕ ГОРСКИ ПЛОДОВЕ 200 мл
БЕБЕЛАН ЛАКТА ТОДЛЕР 3 400 г
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
СЪН ЛАЙТ саше * 8 SUN WAVE
НовТОРН CATALYTE ЕЛЕКТРОЛИТИ прах 312 г 006299
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Лечение с храни и хранителни добавки
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Анализ на урина
- Диабет
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво лекува английската сол
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
Коментари към Диета с ниско съдържание на сол