Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ухото и мастоидния израстък Болести на вътрешното ухо Нарушение на вестибуларната функция Болест на Meniere

Болест на Meniere МКБ H81.0

от 07 окт 2014г., обновено на 22 фев 2024г.
Автор: Камелия Методиева
Болест на Meniere МКБ H81.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Какво представлява

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза и диференциална диагноза

› Лечение

Какво представлява?

Мениеровата болест представлява лабиринтопатия, дължаща се главно на съдови нарушения във вътрешното ухо. Това заболяване има характерни признаци и се приема от мнозинство автори за отделна нозологична единица. Френският лекар Мениер описал през 1861 г. за пръв път най-характерните прояви и ги е свързал с увреждане на лабиринта, а не с мозъка, както се е смятало дотогава. Мениеровата болест фактически представлява периферен рецепторен кохлео-вестибуларен синдром.

Болестта на Мениер, наричана още ендолимфатичен хидропс, е заболяване на вътрешното ухо, което може да се отрази на слуха и баланса в различна степен. Характеризира се с пристъпи на световъртеж, шум в ушите и загуба на слуха. Загубата на слуха е за известно време флуктуираща, тоест не е перманентно състояние, появява се и изчезва, може да редува ушите, след това става перманентна без връщане на нормалната функция.

Причини

Факторите, които могат да предизвикат това заболяване, са много. Особено важни са вазомоторните смущения и по-специално спазъмът на съдовете на вътрешното ухо. Тези вазомоторни смущения водят до увеличена продукция на ендолимфата или до затруднена резорбция, поради което се покачва вътрелабиринтното налягане. В някои случаи патогенетична роля играе и алергията. Някои интоксикации (никотин) и преумората, както и психичните травми също могат да предизвикат лабиринтна криза. Цимерман смята, че при това заболяване се отнася за последици на вродена недостатъчност на лабиринта, съчетана с парабиотична възбуда на ципестия лабиринт.

Холпайк и Дикс и много други автори са установили, че при Мениеровата болест в резултат на вегетативната дисфункция на съдовете се стига до развитие на хидропс в лабиринта, вследствие на което настъпват дегенеративни изменения в невроепителните образувания на вътрешното ухо. В повечето случаи се засяга само единият лабиринт.

Патофизиология

Болестта на Мениер е свързана с ендолимфатичен хидропс, излишък на течност във вътрешното ухо. Ендолимфатичната течност прелива от нормалните си канали в ухото и се влива в други области, причинявайки увреждане. Това се нарича "хидропс". Мембранозен лабиринт, система от мембрани в ухото, съдържа течност, наречена ендолимфа. Мембраните могат да станат разширени като балон, когато налягането се увеличава и дренажът е блокиран. Това може да е свързано с подуване на ендолимфатичния сак или други тъкани във вестибуларна система във вътрешното ухо, която е отговорна за чувството за баланс на организма. В някои случаи ендолимфатичният канал може да бъде с обструкция от съединителна тъкан или може да бъде по-тесен още от раждането. В някои случаи може да има твърде много течност отделяна от stria vascularis. Симптомите могат да се появят при наличие на инфекция на средното ухо, травма на главата, или инфекция на горните дихателни пътища, или при прием на аспирин, тютюнопушене или консумация на алкохол. Те могат допълнително да се влошат от прекомерна консумация на сол при някои пациенти. Също така се предполага, че симптомите на Мениер при много пациенти са причинени от вредните ефекти на херпес вирус.

Симптоми

Мениер дава класическо описание на симптомите на заболяването, което е с пристъпен характер. Пристъпите настъпват обикновено внезапно, без видима причина, без заболяване на ухото или други органи. Пристъпните кризи се характеризират със силен световъртеж, гадене, повдигане, а понякога и повръщане, шум в едното ухо и намаление на слуха; понякога се наблюдава и главоболие.

Симптоми при болестта на Мениер

Изображение: freepik.com

Обективно се установяват спонтанен нистагъм към засегнатото ухо, нарушено равновесие до степен, че болният не е в състояние да се движи, нито да седи, а в леглото заема принудително положение. Лицето е бледо, често със студена пот по челото. Пулсът е забавен, като в някои случаи има понижение на телесната температура. Болните лежат на засегнатата страна със затворени очи, защото имат фотофобия, а освен това всяка промяна на положението - раздвижване или изправяне, води до засилване на световъртежа и на вегетативните реакции. Отоскопичната картина е напълно нормална.

Намалението на слуха през първия пристъп е обикновено от звукопроводен тип. Пристъпните ремисии не са еднакви, но обикновено следващите пристъпи са по-слаби. Макар и рядко, при някои болни пристъпите се повтарят често и със значителност интензивност на проявите. В тези случаи болните стават мълчаливи, потиснати - избягват общуването. Обикновено след преминаване на пристъпа всички признаци на заболяването изчезват с изключение на намаления слух.

Вестибуларните реакции в междупристъпните периоди не показват характерни отклонения.

Състоянието засяга хората по различен начин. То може да варира по интензивност.

Синдромът на Мениер често започва с един симптом и постепенно прогресира. Въпреки това, не всички симптоми трябва да присъстват за потвърждаване на диагнозата.

Признаците на болестта са вариабилни, не всички страдащи от това състояние изпитват едни и същи симптоми. Въпреки това, за класически симптоми на синдрома на Мениер се считат следните четири симптома:

  • атаки на вертижен синдром, които могат да бъдат тежки, непредсказуеми и причиняващи недееспособност и да продължават от няколко минути до часове, но като цяло не по-дълги от 24 часа
  • флуктуираща, прогресивна, едностранна или двустранна загуба на слуха, обикновено в по-ниските честоти
  • едностранен или двустранен шум в ушите
  • усещане за пълнота или натиск в едното или двете уши

Диагноза и диференциална диагноза

Диагнозата болест на Meniere в момента на пристъпна криза със световъртеж, шум в ушите и спонтанен нистагъм не е трудна. В междупристъпните периоди много важни са данните от анамнезата.

Съществуват редица заболявания, които се характеризират с кохлео-вестибуларни прояви. Точното им разграничаване от Мениеровата болест невинаги е лесно. Ретролабиринтните увреждания - арахноидитът в понтоцеребеларния ъгъл и туморите в тази област, не дават строго хармонични прояви, характерни за лабиринтно увреждане. При синдрома на Баре-Лиеу се касае за нарушено кръвоснабдяване на лабиринта в резултат на промените в шийните прешлени, притискащи артерия вертебралис. Този синдром се проявява обикновено при определено положение на главата или при изкривяване на шията в определена посока. С изправяне на главата обикновено пристъпът изчезва.

В много редки случаи се касае за кръвоизливи в лабиринта при някои системни заболявания, например левкемия, какъвто е и описаният за пръв път от Мениер случай. При това заболяване няма пристъпи, които да завършват фатално. Намаленият слух и шумът в ушите обаче са трайни. При често повтарящи се пристъпи трудоспособността намалява.

Лечение

За намаляване на вътрелабиринтното налягане се препоръчва безсолна диета и се прилага хипертоничен разтвор на глюкоза. Прилагат се и средства, успокояващи кората на главния мозък и вегетативната нервна система. Ако консервативното лечение не даде резултат, може да се проведе оперативно лечение - резекция на вестибуларния нерв.

При Мениеровата болест пристъпите не застрашават живота на болния. Намаленият слух обаче е траен. При чести пристъпи намалява и трудоспособността на болния.

Последните изследвания са установили, че болестта на Мениер може потенциално да бъде повлияна и влошена от обструктивната сънна апнея и че рисковите фактори, които намаляват съдовата функция в мозъка, като тютюнопушене, мигрена, атеросклероза, могат да играят важна роля в предизвикването на атаките.

Смята се, че някои промени в хранителния режим и начина на живот намаляват честотата и тежестта на симптомите. Тъй като високият прием на сол предизвиква задържане на вода, се счита, че това може да доведе до увеличение (или най-малко да се предотврати намаляването) на течността във вътрешното ухо, въпреки че връзката между солта и вътрешното ухо не е напълно изяснена. Смята се, че висок прием на сол променя концентрациите на течност във вътрешното ухо и епизодите на Мениер могат да се ускорят с консумация на храни с високо съдържание на сол. Препоръчителният прием на сол е около 1-2 грама на ден. Препоръчва се и прием на 2 грама калий на ден. В допълнение, пациентите се съветват да избягват алкохол, кофеин и цигари, всяко от което може да влоши симптомите на Мениер.

Болестта на Мениер има вариабилна прогноза поради непредсказуемия си ход.

 

Заглавно изображение: audiocardio.com

4.7/5 13 оценки

Симптоми и признаци при Болест на Meniere МКБ H81.0

  • Повръщане
  • Прекомерно изпотяване
  • Увреждане (нарушение) на слуха
  • Световъртеж
  • Нарушения в равновесието
  • Шум в ушите
Всички

Лечение на Болест на Meniere МКБ H81.0

  • Антибиотици
  • Диета с ниско съдържание на сол
  • Диуретици
  • Ограничаване приема на кофеин
  • Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
  • Почивка на легло
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 СОФАРМА
2.36лв.

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 СОФАРМА

АДИЦЕТАМ прах за перорален разтвор 1200 мг * 20 АДИФАРМ
15.86лв.

АДИЦЕТАМ прах за перорален разтвор 1200 мг * 20 АДИФАРМ

БЕТАСТАД таблетки 16 мг * 60
8.86лв.

БЕТАСТАД таблетки 16 мг * 60

НЕО ЕМЕДИЛ таблетки 50 мг/50 мг * 12 МОНТАВИТ
14.90лв.

НЕО ЕМЕДИЛ таблетки 50 мг/50 мг * 12 МОНТАВИТ

АРЛЕВЕРТ таблетки * 48 EWOPHARMA
36.47лв.

АРЛЕВЕРТ таблетки * 48 EWOPHARMA

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН
12.70лв.

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

КАВИНТОН ФОРТЕ таблетки 10 мг * 90
19.52лв.

КАВИНТОН ФОРТЕ таблетки 10 мг * 90

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ
1.22лв.

ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ

КАВИНТОН ФОРТЕ таблетки 10 мг * 60
18.67лв.

КАВИНТОН ФОРТЕ таблетки 10 мг * 60

ХИНИНУМ СУЛФУРИКУМ 9 СН
5.39лв.

ХИНИНУМ СУЛФУРИКУМ 9 СН

АЗАЛОНУМ таблетки 20 мг / 40 мг * 30
16.75лв.

АЗАЛОНУМ таблетки 20 мг / 40 мг * 30

БЕТАСТАД таблетки 24 мг * 60
12.75лв.

БЕТАСТАД таблетки 24 мг * 60

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menieres-disease/symptoms-causes/syc-20374910
https://www.nidcd.nih.gov/health/menieres-disease
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/menieres-disease
https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9ni%C3%A8re%27s_disease
https://www.menieres.org.uk/information-and-support/symptoms-and-conditions/menieres-disease
https://www.healthdirect.gov.au/menieres-disease
https://www.webmd.com/brain/what-is-meniere-disease
https://www.healthline.com/health/menieres-disease
https://emedicine.medscape.com/article/1159069-overview
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15167-menieres-disease

Коментари към Болест на Meniere МКБ H81.0

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 November 2024 в 22:08

    Румяна П.

    Здравейте! Лекар с каква специалност би трябвало да постави такава диагноза? -

    Здравейте! Диагнозата Болест на Meniere обикновено се поставя от лекар със специалност отоларингология (уши-нос-гърло).

  2. Румяна П. 
    на 16 November 2024 в 22:07

    Здравейте! Лекар с каква специалност би трябвало да постави такава диагноза? -

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на слуха и равновесието - ухо
  • дименхидринат, комбинации | ATC (R06AA61)
  • Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина
  • Киберхондрия — страх или болестно състояние
  • Певицата Джеси Джей за болестта на Мениер: Не чувах изобщо с едното си ухо
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 95 дни, 10 часа и 2 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2317 дни, 17 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 7 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 45 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Певицата Джеси Джей за болестта на Мениер: Не чувах изобщо с едното си ухо Певицата Джеси Джей за болестта на Мениер: Не чувах изобщо с едното си ухо

Певицата Джеси Джей за болестта на Мениер: Не чувах изобщо с едното си ухо

от 01 юли 2024г. Прочети повече
Киберхондрия — страх или болестно състояние Киберхондрия — страх или болестно състояние

Киберхондрия — страх или болестно състояние

от 22 апр 2024г. Прочети повече
Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина

Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина

от 17 апр 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival