Болести на вътрешното ухо МКБ H80-H83
Вътрешното ухо е сложно устроен орган, отговорен за детекцията на звуковете и контролирането на баланса и се състои от две части:
- Кохлеята или охлюва е слуховата част на вътрешното ухо и представлява спираловидна кухина в костния лабиринт. Основен компонент на ушната мида е орган на Корти - сетивния орган на слуха. Кохлеята е отговорна за слуховото възприятие и трансформирането на звуковите импулси в електрохимически и пренасянето им до мозъка по звуковата част на слухово-вестибуларния черепно-мозъчен нерв.
- Вестибуларен апарат се състои от три полуокръжни канала (canales semicirculares), които отчитат ъгловото ускорение и отолиторите органи - утрикулус (utricle) и сакулус (saccule), които са предзначени да регулират линейното ускорение
Заболяванията на кохлеята се представят с намаление или загуба на слуха и са:
- вродено кохлеарно нарушение на слуха
- придобита кохлеарна увреда на слуха
- увреждане на слуха в резултат на шумови въздействия - при травма при експлозия, остра шумова травма и хронична травма, резултат на продължително действие на шума
- презбиакузис - възрастово намаление на слуха
- тинитус - представлява звуково усещане, без наличието на такова
Заболяванията на вестибуларния апарат се характеризират с нарушение на координацията и най-честия им симптом е световъртежа и са следните:
- Виене на свят при движение
- Виене на свят при пребиваване на високо
- Вестибуларен невронит
- Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж - оплаквания на световъртеж, появяващи при движение на тялото
- Болест на Мениер
Клиничната изява и лечението на болестите на вътрешното ухо можете да прочете в статиите.
Коментари към Болести на вътрешното ухо МКБ H80-H83