Пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae МКБ J15.0
Бактериалната пневмония представлява инфекциозно възпалително заболяване на белите дробове. От процеса могат да бъдат обхванати и двата бели дроба, но за бактериалните причинители е характерно сегментното засягане на част от бял дроб. Затова този вид пневмония е известна още като лобарна.
Инфекциозният процес основно обхваща белодробния паренхим като уврежда неговите функции, една, от които е газооменната. Тази функция се изпълнява от основните структурни единици на самите бели дробове-алвеолите.
Най-честите причинители на пневмония са различни вируси и бактерии. Въпреки това, и други микроорганизми може да индуцират заболяването като рикетсии, гъбички и дрожди. В тази статия ще разгледаме пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae.
Честота
Клебсиелите са широко разпространени бактерии в природата. В голям процент от хората те колонизират кожа, фаринкс и стомашно-чревен тракт като част от нормалната бактериална флора. Също така могат да колонизират стерилни рани и урина.
Разпространението в дихателните пътища на тези бактерии е свързано с ендотрахеална интубация при оперативни интервенции, нарушена защита на гостоприемника и употреба на антимикробни средства.
Именно K. pneumoniae е основният бактерии от този род, причинител на инфекции при хората. Освен при хората клебсиелите често срещат в бактериалната флора в лигавиците на различни бозайници.
Основен резервоар на инфекцията са стомашно-чревен тракт на пациентите и заразяването става основно по контактно-битов път чрез замърсени ръце. За инфекцията с тези микроорганизми е характерно бързото разпространение, което често води до нозокомиални огнища (епидемични).
Инфекцията с K.pneumoniae засяга белодробната тъкан, където причинява разрушителни патологични промени. Белодробният паренхим е основно засегнат от некроза, възпаление и малки кръвоизливи. Това води до появата на гъсти, кървави, мукоидни храчки, които в множество литературни източници са описани като касис желирана храчка. Тези специфични храчки са характерен белег за инфекция с този микроорганизъм.
Заболяването основно засяга мъже на средна възраст и възрастни хора с придружаващи заболявания като диабет и ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест). Особена рискова група за инфекция с тези бактерии са хроничните алкохолици. Смята се, че тези групи пациенти имат отслабени защитни сили на имунната система, и тя не е в състояние да се пребори с инфекцията.
Клебсиелите, освен като едни сравнително чести причинители на пневмония, се срещат и с инфекции на пикочни пътища, ГИТ (гастроинтестинален тракт), рани и др.
Основен принос към силно повишеното разпространение на инфекции, причинени от клебсиели, се дължи на широкото използване на антибиотици. Това води до увеличаване на пренасянето на тези бактерии от заразоносители, при които инфекцията може да протече асимптоматично, но са силно заразни за околните.
Причина
Klebsiella pneumoniae е грам-отрицателен бактерии, който принадлежи към род Klebsiella, семейство Enterobacteriaceae. Той е пръчковиден, не притежава ресни и не образува спори, като се разполага по двойки или поединично.
Бактериите са факултативни анаероби, което означава, че могат да се развиват в безкислородна, така и в среда с кислород. При развитието си в хранителни среди дава специфичен растеж, който го отличава от другите бактериални причинители на пневмония. Освен това при биохимично изследване, характерните реакции за този причинител са:
- Разгражда лактоза и глюкоза до киселина и газ
- Не образува индол
- Разгражда урея
Патофизиология
Както вече споменахме основен начин на предаване на инфекцията с K.pneumoniae е чрез замърсени ръце. Веднъж попаднали в респираторния тракт на гостоприемника, бактериите лесно достигат до долните дихателни пътища чрез някои патогенетични механизми. Преодоляването на множеството защитни механизми на дихателната система става основно чрез наличието на полизахаридна капсула и секреция на ензими (неутрофилна миелопероксидаза). Въпреки, че индуцираните патологични промени в белодробната тъкан водят до активиране на системата на комплемента, тя често се оказва неефективна срещу този причинител.
Секрецията на адхезини подпомага за прикрепянето на клебсиелите към клетките на белия дроб (пневмоцитите).
Характерно за този микроорганизъм е индуцирането на необратими некротични промени в белодробния паренхим, което клинично се изразява с обилните кървави храчки.
Веднъж попаднали в кръвообръщението на гостоприемника, инфекцията може да се разпространи към други органи и системи. Наличието на бактерии в кръвта говори за септицемия и е едно от възникващите усложнения на заболяването, което може да бъде животозастрашаващо.
Симптоми
Клиничното протичане на пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae е характерно за този бактериален причинител. От самата клинична картина лекарят може да се ориентира за етиологичния причинител.
Тъй като лобарната пневмония, причинена от клебсиела води до некротични промени в белодробния паренхим, началото на заболяването е остро, с внезапна поява на симптомите.
Характерни симптоми
- Треска - силно повишена телесна температура над 39 градуса, която трудно се повлиява от приложение на антипиретици.
- Продуктивна кашлица - влажна кашлица, която е свързана с отделянето на големи количества гъсти храчки.
- Кървави храчки - това е най-характерният белег за този бактериален причинител на пневмония. Дължи се на разрушителните промени в белите дробове. Храчките, които се отделят са обилни, гъсти, пенести и с розов цвят ("касис желирана храчка").
- Болка в гърдите, проявяваща се при дишане или кашляне
- Недостиг на въздух - задух се появява при тежко засягане на белодробната тъкан, в която е нарушена газообменната функция.
- Цианоза - посиняване на кожата на лицето. Дължи се на липсата на кислород в организма. Това е симптом, който говори за прогресивност на заболяването, което в краен етап може да доведе до остра дихателна недостатъчност, ако не бъдат взети спешни мерки.
Придружаващи симптоми
Диагноза
Физикален преглед
От лекарския преглед, най-съществени за доказване на бактериална пневмония са:
- Оглед и палпация на гръден кош - изоставане на едната гръдна половина в акта на дишане поради възпалителния процес.
- Перкусия на бял дроб - При почукване с пръст върху гръдната стена се долавя локално притъпление, което се отличава от нормалния белодробен перкуторен тон.
- Аускултация на бял дроб - при бактериална бронхопневмония могат да се доловят различни аускултаторни находки:
- Сухи свиркащи хрипове
- Влажни хрипове
- Крепитации
- Удължен експирирум
Кръвни изследвания
От кръвните изследвания, най-съществени за пневмония са възпалителните маркери, които стойности са силно завишени.
- Левкоцитоза (завишени левкоцити)
- СУЕ (Скорост на утаяване на еритроцити)
- CRP (С-реактивен протеин)
Рентгеново изследване
Доказването на патологичен процес, засягащ белите дробове става с помощта на рентгенография на гръден кош. Това е високо информативно изследване, на което възпалителните изменения се визуализират като ивицесто-петнисти засенчвания на нормалния белодробен паренхим. Тъй като бактериалната пневмония най-често е лобарна, е засегнат цял лоб или сегмент от бял дроб.
Микробиологично изследване
За доказване на Klebsiella pneumoniae като причинител на пневмонията се използва микробиологично изследване, което има за цел конкретизиране на етиологичния причинител на дадено заболяване. Това е важно за медицинската практика, тъй като различните бактериални причинители, проявяват вариабилна чувствителност към различните групи антибиотици, с които се третират бактериалните инфекции. За изследването се взима материал от храчка, който се посява на специални хранителни среди, пригодени за бактериален растеж. В рамките на 24-72 часа, ако е изолиран бактериален причинител, на хранителните среди растежът се позитивира с образувани колонии. След това в специални епруветки, бактериите се подлагат на биохимични тестове, с цел конкретизиране на причинителя.
Диференциална диагноза
Пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae може да има сходно протичане със следните заболявания, между които е важно разграничаването с помощта на различни изследвания.
- Стафилококова пневмония
- Пневмококова пневмония
- Легионелоза
- Вирусна пневмония
- Пневмония причинена от Haemophilus influenza
- Емпием (гноен плеврит)
- Белодробна туберкулоза
- Белодробен карцином
Лечение
Лечението на бактериална пневмония е основно насочено срещу конкретния причинител на заболяването. Единствените ефективни лекарствени препарати, които имат бактерицидно действие, са антибиотиците. За лечението на клебсиелни инфекции трябва да се има предвид силната резистентност на тези бактерии към някои групи антибиотици.
Затова назначеното антибиотично лечение за пневмония трябва да бъде съобразено с антибиотичната чувствителност (антибиограма). Основният антибиотичен курс на лечението на пневмония е 14-дневен. Използват се широкоспектърни антибиотици, и такива силно ефективни срещу грам-отрицателни бактерии:
- Трета и четвърта генерация цефалоспорини
- Хинолони
- Карбапенеми
- Пеницилини
Обикновено се започва с антибиотична монотерапия, като се проследява общото състояние на пациента. Ако заболяването не се повлиява от приложеното лечение, се преминава към комбинарано лечение, състоящо се от няколко антибиотика.
Усложнения
При неправилно или неефективно лечение на пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae могат да настъпят следните усложнения:
- Белодробен абсцес
- Емпием (гноен плеврит)
- Плеврални сраствания
- Остра дихателна недостатъчност
- Ендокардит
- Менингит
- Сепсис
Прогноза
Пневмония, причинена от клебсиела обикновено не е с благоприятна прогноза. Дори леко протичащите белодробни инфекции имат висок риск от развитие на някое от усложненията, тъй като тези бактерии са силно патогенни за човешкия организъм. Лошата прогноза основно засяга хората в напреднала възраст, диабетици, имунокомпрометираните и хроничните алкохолици. При деца, заблели от пневмония, прогнозата е по-благоприятна, но свързана с развитие на тежки необратими промени в белите дробове.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МЕДОКЛОР суспензия 250 мг / 5 мл 100 мл
ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД
МОЛОКСИН филмирани таблетки 400 мг * 5 KRKA
ЛЕВОФЛОКСАЦИН таблeтки 500 мг * 5 ТЕВА
ДОКСИЦИКЛИН ABR диспергиращи таблетки 100 мг * 20
СЕФПОТЕК таблетки 200 мг * 10 НОБЕЛ
ЛЕВОФЛОКСАН таблетки 500 мг * 5
ФОКСЕРО таблетки 200 мг * 20 АЛКАЛОИД
АВЕЛОКС таблетки 400 мг * 7 BAYER
ЦИПРИНОЛ таблетки 250 мг * 10 KRKA
МЕДОКЛАВ прах за перорална суспензия 125 мг / 31.25 мг / 5 мл 100 мл
МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16
Библиография
https://www.healthline.com/health/klebsiella-pneumonia
https://emedicine.medscape.com/article/219907-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519004/
https://en.wikipedia.org/wiki/Klebsiella_pneumoniae
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/klebsiella-pneumoniae-infection
Коментари към Пневмония, причинена от Klebsiella pneumoniae МКБ J15.0