Шум в ушите (субективен) МКБ H93.1
› Чести причини за шум в ушите
› Други причини за шум в ушите
› Нарушения на кръвоносните съдове, свързани с шум в ушите
› Медикаменти, които могат да причинят шум в ушите
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява?
Шумът в ушите е звънене, жужене, бръмчене, буботене, свиркане, скърцане, драскане, свистене, щракане или друг вид звук, който изглежда, че произхожда от ухото или главата, а не от външен източник. Често срещан проблем, тинитусът засяга около 1 на 5 души.
Шум в ушите (субективен) може да бъде изключително обезпокоителен за хората, които страдат от него. В много случаи това не е сериозен проблем, а по-скоро неудобство, което изчезва. Въпреки че е досаден, шумът в ушите обикновено не е знак за нещо сериозно. Все пак някои хора с шум в ушите могат да изискват медицинско или хирургично лечение.
Обикновено усещането на тези нереални звуци е временно състояние, но при някои хора те могат да бъдат хронични и дългосрочни. Шумът в ушите се появява по-често с възрастта, особено след 60-годишна възраст.
Шум в ушите, наричан тинитус, може да възникне във всяка от четирите части на слуховата система: външно ухо, средно ухо, вътрешно ухо и мозъка. Най-честата причина е увреждане или загуба на малките сензорни космести клетки в кохлеата на вътрешното ухо. Това увреждане обикновено се появява в резултат на нормалния процес на стареене и от продължително излагане на изключително силен шум. Загубата на слуха съвпада с шум в ушите.
Повече за анатомията на слуховата система може да прочетете в статията:
» Орган на слуха и равновесието - ухо (auris)
Най-често срещаният тип шум в ушите е известен като субективен шум в ушите, което означава, че можете да чуете звук, но той не може да бъде чут от другите. Той може да бъде причинен от проблеми във външното, средното или вътрешното ухо. Също така може да е резултат от проблеми със слуховите нерви или частта от мозъка, която интерпретира нервните сигнали като звук.
Много по-рядък вид е обективният шум в ушите, което означава, че Вашият лекар може действително да чуе звук, когато се заслуша внимателно при прегледа. Този рядък вид шум в ушите може да бъде причинен от проблеми в кръвоносен съд, състояние, свързано с костта на средното ухо, или мускулни контракции.
Причини за шум в ушите
Шумът в ушите не е само по себе си заболяване, а симптом на други състояния. Както е посочено по-горе, честа причина за тинитус е увреждане на клетките на вътрешното ухо. Малки нежни косъмчета във вътрешното ухо се движат във връзка с натиска на звуковите вълни. Това предизвиква освобождаването на електрически сигнал от ушните клетки чрез нерв от ухото (слухов нерв) към мозъка. Мозъкът интерпретира тези сигнали като звук. Ако косъмчетата във вътрешното ухо са увредени, те могат да генерират случайни електрически импулси към мозъка, което води до шум в ушите.
Други причини за тинитус са различни проблеми с ушите, хронични заболявания и травми или състояния, които оказват ефект на нервите в ухото или слуховия център в мозъка.
Чести причини за шум в ушите
При много хора шумът в ушите е причинен от едно от тези състояния:
- Свързана с възрастта загуба на слуха - при много хора слухът се влошава с възрастта, като обикновено това започва около 60-годишна възраст. Загубата на слуха може да предизвика шум в ушите. Медицинският термин за този вид загуба на слуха е пресбиакузис.
- Експозиция на силен шум - силни шумове, като например тези от тежка техника, моторни триони и огнестрелни оръжия, са чести източници на свързана с шума загуба на слуха. Портативни музикални устройства, като mp3 плейъри, също могат да предизвикат свързана с шума загуба на слуха, ако се употребяват за дълги периоди от време с висока силна на възпроизвеждания звук. Тинитус, причинен от краткосрочна експозиция, като посещение на концерт, обикновено отшумява. Дългосрочно излагане на силен звук може да доведе до трайно увреждане.
- Запушване с ушна кал - ушната кал предпазва слуховия канал, като задържа мръсотията и забавя растежа на бактериите. Но когато се натрупа твърде много ушна кал, се затруднява естественото й отмиване, причинявайки загуба на слуха или дразнене на тъпанчето, което може да доведе до шум в ушите.
- Промени на ушните кости - втвърдяването на костите на средното ухо (отосклероза) може да засегне слуха и да предизвика шум в ушите. Това състояние, причинено от анормален костен растеж, има тенденция да се предава в поколението.
Други причини за шум в ушите
Някои причини за тинитус са по-редки, включително:
- Болест на Мениер - шумът в ушите може да бъде ранен индикатор за болестта на Мениер, разстройство на вътрешното ухо.
- Нарушения на темпоромандибуларната става - проблеми с темпоромандибуларната става могат да причинят тинитус.
- Травми на главата или врата - нараняване на главата или врата може да окаже въздействие на вътрешното ухо, слуховите нерви или мозъчната функция, свързана със слуха. Такива увреждания обикновено причиняват тинитус само в едното ухо.
- Акустична неврома - доброкачествен тумор, който се развива на черепния нерв, контролиращ баланса и слуха. Също така се нарича вестибуларен шваном. Това състояние обикновено предизвиква шум само в едното ухо.
- Бременност
- Анемия
- Хиперфункция на щитовидната жлеза
- Сърдечносъдови заболявания
- Диабет
- Психични разстройства
Нарушения на кръвоносните съдове, свързани с шум в ушите
Рядко тинитусът е причинен от увреждане на кръвоносен съд. Този тип шум в ушите се нарича пулсиращ тинитус. Причините включват:
- Атеросклероза - с напредване на възрастта и натрупването на холестерол и други депозити големите кръвоносни съдове в близост до средното и вътрешното ухо губят част от своята еластичност. Това предизвиква по-силен приток на кръв, което улеснява улавянето на пулсациите от ухото. Този вид шум може да се чува в двете уши.
- Тумори в областта на главата и шията - тумор, който притиска кръвоносните съдове в главата или врата, може да предизвика тинитус и други симптоми.
- Високо кръвно налягане - хипертония и фактори, които повишават кръвното налягане, като стрес, алкохол и кофеин, могат да направят шума в ушите още по-забележим.
- Турбулентен приток на кръв - стесняване или усукване на сънната артерия или югуларната вена може да предизвика бурен, анормален приток на кръв, което води до кръв в ушите.
- Малформации на капилярите - състояние, наречено артериовенозна малформация, анормални връзки между артерии и вени, може да доведе до шум в ушите. Този тип на тинитус обикновено се появява само в едното ухо.
Медикаменти, които могат да причинят шум в ушите
Редица лекарства може да предизвикат или да влошат шума в ушите. Обикновено, по-високата доза на тези лекарства води до влошаване на тинитуса. Често нежеланият шум изчезва при спиране на приема на тези лекарства. Лекарства, които могат да причинят или да влошат шума в ушите, включват:
- Антибиотици, включително полимиксин В, еритромицин, ванкомицин и неомицин
- Лекарства при злокачествено новообразувание, включително мехлоретамин и винкристин
- Хининови лекарства, използвани за лечение на малария и други състояния
- Антидепресанти - могат да влошат тинитуса
- Аспирин - прием на необичайно високи дози
- Бензодиазепини - тинитусът може да възникне вследствие на прекратяване на терапевтични дози бензодиазепини. Понякога е възможно да е по-продължителен симптом при синдрома на отнемане на бензодиазепини и може да се задържи в продължение на няколко месеца.
Рискови фактори
Всеки индивид може да изпита шум в ушите, но тези фактори могат да повишат риска:
- Излагане на шум от работа, слушалки, концерти, експлозиви - продължителното излагане на силен шум може да увреди мъничките сензорни космести клетки в ухото, които предават звука до мозъка. Хората, които работят в шумна среда - като например фабрика и строителни работници, музиканти и войници - са особено изложени на риск.
- Тютюнопушене - пушачите имат по-висок риск от развитие на тинитус.
- Пол - мъжете са засегнати повече от жените.
- Загуба на слуха
- Възраст - по-възрастните индивиди имат по-голяма вероятност от развитие на тинитус. С напредване на възрастта броят на функциониращите нервни влакна в ушите намалява, което може да доведе до проблеми със слуха, често асоциирани с тинитус.
- Сърдечносъдови проблеми - състояния, които оказва влияние на притока на кръв, като високо кръвно налягане или стеснени артерии (атеросклероза), могат да увеличат риска от шум в ушите.
Отрицателни ефекти
Изображение: freepik.com
Възможно е тинитусът да окажа значително отрицателно влияние на качеството на живот. Въпреки че засяга хората по различен начин, в съчетание с шум в ушите могат да се появят:
- Умора
- Стрес
- Проблеми със съня
- Затруднена концентрация
- Проблеми с паметта
- Тревожност и раздразнителност
- Депресия
Диагноза
Първоначалната медицинска оценка на шума в ушите включва пълна анамнеза и физикален преглед на глава и шия, включително на нервите в тази област. Също така ще бъде извършен тест на слуха (аудиограма). По преценка на лекаря могат да бъдат назначени и други изследвания, включително образни изследвания (като компютърна томография и ЯМР).
Лечение
Лечението на шум в ушите (субективен) зависи от причината и може да включва лекарства, намаляване на емоционалния стрес чрез техники за управление на стреса, биофийдбек, промени в начина на живот, когнитивно-поведенческа терапия.
Важно е да се има предвид, че шумът в ушите е симптом, а не заболяване. Оптималната стратегия за лечение трябва да бъде насочена към елиминиране на заболяването, а не просто към облекчаване на симптома. Освен това, тъй като шумът в ушите може да е симптоматичен за по-сериозно заболяване, е важно е да се опита да се открие медицинската причина, преди да вземете решение за лечение.
Предотвратяване и минимизиране на шум в ушите
Ето няколко препоръки, които пациентите могат да следват, за да предотвратят и сведат до минимум шума в ушите:
- Редуциране на излагането на изключително силен шум и прекомерно излагане на шум
- Избягване на пълната тишина
- Намаляване на приема на сол
- Проследяване на кръвното налягане
- Избягване на стимуланти като кофеин и никотин
- Редовна физическа активност и поддържане на здравословен начин на живот
- Намаляване на умората
- Управление на стреса
Въпреки че няма известен лек за повечето форми на шум в ушите, има много налични опции за управление и повечето страдащи от шум в ушите могат да намерят различна степен на облекчение от едно или комбинация от следните.
Лекарства
Няма универсално лекарство, което да действа при всички пациенти с шум в ушите. Някои от наличните антидепресанти и лекарства против тревожност са полезни при определени пациенти с шум в ушите, но са необходими повече изследвания в тази област.
Звукова терапия
Машините с бял шум, вентилаторите или тихата музика могат да помогнат за маскирането на звънещия звук.
Tinnitus retraining therapy (TRT) включва използването на устройство, което възпроизвежда неутрален звук, за да помогне на мозъка да игнорира шума в ушите.
Консултиране и когнитивно-поведенческа терапия
Консултирането с психолог може да помогне на пациента да се справи с емоционалния дистрес, причинен от шум в ушите.
Методите на когнитивно-поведенческата терапия могат да помогнат за преформулиране на негативните мисли и емоции, свързани с шум в ушите.
Алтернативна терапия
Някои хора намират облекчение от акупунктура, хиропрактика или билкови добавки.
За методите от алтернативната медицина може да прочетете тук:
» Как да се справим с шума в ушите?
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Шум в ушите (субективен) МКБ H93.1
ВсичкиЛечение на Шум в ушите (субективен) МКБ H93.1
- Акупунктура
- Биофийдбек терапия
- Витамин В3 (ниацин)
- Групи за подкрепа
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Лайфстайл лечение
Изследвания и тестове при Шум в ушите (субективен) МКБ H93.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЦЕРЕБРОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ЕНТАН капсули * 30 БОРОЛА
ГИНКО БИЛОБА таблетки * 120 ТОШКОВ
АРНИКА D1000 пилули 10 г
ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ
ПИРАМИНОЛ таблетки 800 мг * 20 СОФАРМА
НЕОТРИ MR таблетки 35 мг * 60
ВИЦЕТИН таблетки 5 мг * 50 СОФАРМА
ПЮРВИТАЛ ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг. * 50
ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 800 мг * 60
ПЮРВИТАЛ ГИНКО ХЕРЦ МОНАСКУС капсули * 60
ВЕРТИМЕД таблетки 24 мг * 60
Библиография
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/home/ovc-20180349
https://en.wikipedia.org/wiki/Tinnitus
http://www.nhs.uk/Conditions/Tinnitus/Pages/Introduction.aspx
http://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-tinnitus-basics
http://www.medicalnewstoday.com/articles/156286.php
https://www.ucsfhealth.org/conditions/tinnitus/treatment
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Орган на слуха и равновесието - ухо
- Как да се справим с шума в ушите?
- Йога упражнения, които могат да са от помощ при шум в ушите
- Използвайте 2 практични метода срещу шум в ушите
- Използвайте синапено масло срещу шум в ушите
- Приложението MindEar може да намали изтощителното въздействие на шума в ушите
- Чрез спорт и техники за релаксация ще забравите за шума в ушите
- Шум в ушите – начини за справяне с негативното му въздействие
- ПРИРОДНИТЕ ПРОДУКТИ ПОДОБРЯВАТ СЛУХА
- Спрете шума в ушите с гинко билоба
Коментари към Шум в ушите (субективен) МКБ H93.1