Пресбиакузис МКБ H91.1
› Причини за загубата на слух с напредване на възрастта
› Симптоми и проява на свързаното с възрастта намаление на слуха
› Как загубата на слуха влияе на качеството на живот?
› Диагноза
› Има ли лечение на възрастово обусловена загуба на слуха?
› Предотвратяване и превенция на загубата на слуха
Въведение
Прогресивното намаление на слуха с напредване на възрастта се нарича пресбиакузис. Постепенното прогресивно намаление на слуха засяга всички хора над 55 години, като предимно се засягат високите тонове.
Касае се за симетрично, двустранно засягане на двете уши. Тъй като загубата на слуха е постепенна, хората може дълго време да не осъзнават, че са загубили част от способността си да чуват. При около една трета от хората на възраст между 65-75 има някаква степен на загуба на слуха, при хората над 75 години клинично значима загуба на слуха има при повече от 50%, а над 80 год. този процент вече е 80%. Мъжете изглежда са по-склонни да развият пресбиакузис, вероятно поради по-честото излагане на шум в работната им среда.
- Пресбиакузисът, или свързаната с възрастта загуба на слуха, е често срещан проблем при възрастните хора.
- Загубата на слух може значително да повлияе на качеството на живот.
- Причините обикновено са комбинация от възрастови промени и фактори на околната среда.
- Стратегиите за превенция могат да забавят началото и прогресията.
- Диагнозата включва работа с аудиолог или оториноларинголог.
- Има ефективни възможности за повлияване, включващи използването на слухови апарати.
Видове презбиакузис
- Физиологичен пресбиакузис - дегенеративните процеси се наблюдават, заради отлагането на пигмента на стареенето - липофусцин.
- Патологичен пресбиакузис - дегенеративните процеси са следствие и на допълнителни фактори като продължително пребиваване в шумова среда, стрес, тютюнопушене, високо кръвно налягане, диабет.
Причини за загубата на слух с напредване на възрастта
Свързаната с възрастта загуба на слуха е от невросензорен тип - възниква, при увреда във вътрешното ухо или слуховия нерв. Най-честата причина са възрастово обусловени промени във вътрешното ухо, и по-точно увреждане и загуба на сетивни ресничести клетки. Тези клетки постоянно приемат звукови сигнали от външната среда и преобразуват механичните сигнали от звуковите вълни в нервни сигнали към мозъка. С времето се увреждат/износват и започват да работят не толкова ефективно. Те не се възстановяват, повредените не се заместват с нови и именно тази загуба на клетки води до загуба на слух. Намаленото кръвоснабдяване на вътрешното ухо и дегенеративни промени в слуховия нерв също допринасят за проблемите със слуха.
Освен възрастовите изменения, като вторични причини за настъпване на пресбиакузис могат да бъдат посочени:
- Звукови травми от дългосрочното излагане на силен шум.
- Някои медицински състояния (високо кръвно налягане и диабет, затлъстяване).
- Употреба на ототоксични лекарства (аминогликозидни антибиотици, някои лекарства за химиотерапия).
- Нови изследвания показват, че определени гени правят някои хора по-податливи на загуба на слуха с напредването на възрастта.
Симптоми и проява на свързаното с възрастта намаление на слуха
Отначало е засегнато предимно приемането на високочестотните звуци, особено при наличие на фонов шум. По-трудно чуват хора с високи гласове. Проблемно е възприемането на определени съгласни като „с“,“ф“,„ш“. Слушане на телевизор, радио, музика става с по-голяма, неудобна за околните, сила на звука.
С течение на времето загубата на слуха се влошава, разпространява се и до по-ниските честоти и хората се затрудняват да чуват разговор дори в тиха среда. Необходимо е повтаряне на казаното, за да бъде чуто. Налице са и проблеми с чуването при разговори по телефон.
Появява се шум в ушите (тинитус).
Как загубата на слуха влияе на качеството на живот?
Загубата на слуха може да доведе до взаимно свързани физически, психологически и медицински проблеми.
Поради често съпътстващо нарушение в равновесието, загубата на слуха, дори в малки количества, е свързана с повишен риск от падане, което засяга личната безопасност на хората. При тези хора има трудности при чуването на предупредителни звуци (клаксони, сирени), чуването на телефони, звънци на врати и противопожарни аларми, което чувствително затруднява ежедневието им и е причина за оттегляне от обичайните ежедневни дейности и чувство на неудовлеторност. Загубата на слуха може да накара хората да избягват да напускат дома си и да изпаднат в социална изолация.
Проблемите със слуха може да засегнат и когнитивното здраве. Според различни проучвания възрастните хора със загуба на слуха са изложени на по-голям риск от развитие на деменция в сравнение с възрастните хора с нормален слух. Установено е, че когнитивните способности, включително памет и концентрация, намаляват по-бързо при по-възрастни хора със загуба на слуха.
Хората, които използват устройства за възстановяване на слуха (като слухови апарати и кохлеарни импланти) са с по-нисък риск от дългосрочен когнитивен спад в сравнение с хората с некоригирана загуба на слуха.
Постоянното напрежение в опитите за разбиране на речта и звуците може да доведе до умора и повишен стрес. Възрастните хора с пресбиакузис са по-склонни да изпитват безпокойство, особено относно неспособността им да чуват важни звуци, като аларми например.
Загубата на слуха също може да затрудни комуникцята със семейството и приятелите. Възрастните хора, които не чуват добре, могат да се отдръпнат от другите, защото се чувстват неудобно от това, че не разбират казаното. Тези обстоятелства могат да доведат до социална изолация и самота, които пък може да са причина за депресия.
Загубата на слуха може да доведе до пълна глухота.
С напредване на възрастта се наблюдават промени в кръвоносните съдове, това засега и тези съдове, които хранят средното и вътрешното ухо. Отлагането на холестеролови плаки води до стесняване на кръвоносния съд и от там нарушение във функцията -понижаване на слуха.
Диагноза
Диагнозата пресбиакузис се поставя на базата на проведена аудиограма и установяване на двустранно симетрично намаление на слуха.
Ако има проблем със слуха, най-важното нещо, което трябва да се направи е да се потърси професионален съвет. Лекарите от първична медицинска помощ, отоларинголозите и аудиолозите са важна част от грижата за здравето на слуха. Семейният лекар ще диагностицира слуховия проблем и ще определи дали има други медицински състояния, допринасящи за загубата на слуха. Той може да насочи към експерти, като оториноларинголог (лекар по уши, нос и гърло) или аудиолог (здравен специалист, който може да идентифицира и измери загубата на слуха и да препоръча и предостави определени помощни средства).
» Повече за изследването на слуха може да намерите в статията: Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
Има ли лечение на възрастово обусловена загуба на слуха?
Към днешна дата няма установени лечения за възстановяване загубата на слуха, свързана с възрастта. Изследователските работи са насочени към разбиране на молекулярните и клетъчните процеси в основата на този вид загуба на слуха. Тези познания биха могли да се използват за идентифициране и тестване нови лечения за възстановяване на слуха. Надежди се възлагат на използването на стволови клетки за възстановяване увреждания на слуховия нерв.
В ход са различни изследователски проекти за подобряване на доставянето на медикаментозно лечение на вътрешното ухо, за установяване възможностите на генната терапия за възстановяване на свързана с възрастта загуба на слуха. Търсят се и начини да се насърчи регенерацията на невросензорните клетки във вътрешното ухо.
Въпреки че свързаната с възрастта загубата на слуха не може да бъде обърната, тя може да се управлява, за да може засегнатите да поддържат пълноценен начин на живот.
Какви устройства могат да помогнат?
Както вече бе споменато, понастоящем не е известен лек за пресбиакузис, но за щастие, въздействието му може да бъде сведено до минимум чрез помощни устройства за слушане, като слухови апарати и кохлеарни импланти. Тези устройства не само подобряват чуването, но и минимизират въздействието, което нелекуваната загуба на слуха може да има върху здравето на засегнатите. Най-често използваните устройства са слуховите апарати и при определени индикации кохлеарните импланти.
Слухови апарати: Те са електронни устройства, работещи на батерии, които се поставят в или зад ухото. Слуховите апарати са различни, но работният им принцип е един и същ - вграден микрофон улавя звука, усилва го и го предава на ухото чрез високоговорител. За лека до умерена загуба на слуха през 2022 г. Американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри използването на нова категория слухови апарати за възрастни, които могат да бъдат закупени без рецепта oт магазини или онлайн, без да се посещава медицински специалист или да се прави тест за слуха. У нас също се предлагат. Въпреки наличието на такава опция, е силно препоръчително консултиране със специалист преди да се започне каквато и да е форма на лечение, особено при значителна загуба на слуха. Аудиолог или специалист по слухови апарати трябва да препоръча слухови апарати след медицински преглед. Медицинският специалист ще помогне с монтирането и регулирането на устройството. Някои слухови апарати се предлагат с допълнителни функции, като свързване със смартфони или телевизори, акумулаторни батерии или звуци, маскиращи шум в ушите и др .
» Повече по темата може да намерите в статията: Слухови апарати
Кохлеарни импланти: Те са различен тип помощни устройства, използвани при хора с тежка загуба на слуха. Те са малки електронни устройства, които се имплантират хирургически във вътрешното ухо. За разлика от слуховите апарати, които усилват звука, така че увредените уши да го чуват, кохлеарните импланти създават електрически сигнали, които мозъкът разпознава като звук.
Могат ли слуховите апарати да влошат загубата на слуха?
Неправилно поставените, или неправилно употребяваните слухови апарати, могат потенциално да причинят проблеми, например, ако силата на звука постоянно е твърде висока, допълнително се уврежда слуховата система поради излагане на силен шум. Използването само на един слухов апарат, когато е препоръчана двустранна употреба, може да доведе до слухова депривация в неусиленото ухо, защото, поради липсата на стимулация, мозъкът губи част от способността си да интерпретира звуците. С други думи, за да има реална полза за слуха, трябва да има тясна връзка със слухопротезиста и редовни прегледи, което ще гарантира, че слуховите апарати са коректно поставени, оптимално настроени и правилно използвани.
Как приятелите и семейството могат да помогнат?
Засегнатите от възрастово обусловена загуба на слуха трябва да могат да разчитат на помощта на семействата и приятелите си за справяне с проблема. Заедно с хората от най-близкото си обкръжение трябва да определят поведенчески модели, които ще им помогнат да продължат да бъдат пълноправни членове на социалната общност.
Ето някои полезни съвети:
- Говорете за проблемите със загубата на слуха, помолете засегнатите хора да обяснят кои ситуации на слушане са трудни за тях.
- Изправете се срещу тях, когато говорите, за да можете да виждат израженията и движенията на устните. Това би помогнало да се разбере казаното.
- Говорете по-високо (но не и да крещите), по-бавно и по-ясно.
- Изключете или намалете звука на фоновия шум, като например телевизора, когато провеждате разговор.
- При посещение на ресторант избягвайте маси близо до кухнята или близо до музикални източници.
Предотвратяване и превенция на загубата на слуха
Свързаната с възрастта загуба на слуха е до голяма степен неизбежна, особено ако има силна фамилна обремененост (генетичен компонент), но определени стратегии могат да помогнат за забавяне на нейното начало.
Тъй като това заболяване е асоциирано с нарастване на годините, превенцията не може да бъде много голяма, но все пак могат да се намалят рисковите фактори - намаляване експозицията в шумова среда, използване на антифони на работното място в шумна среда, спиране на цигарите и избягване на стреса.
- Важно е да избягваме постоянното или продължително излагане на силни шумове (по време на концерти, използване на слушалки, шумове от строителна техника, косачки, резачки, фойерверки, оръжия, мотоциклети, самолети).
- Използването на тапи за уши или антифони може да помогне да защитим слуха си и да предотвратим постепенната му загуба.
- Поддържането на добро сърдечно-съдово здраве, отказ от пушене, избягване на ототоксични лекарства, когато е възможно, също биха били от полза.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Пресбиакузис МКБ H91.1
- Виене на свят
- Загуба на слуха
- Шум в ушите
- Социална изолация
- Намален слух
- Прогресивно влошаване на слуха, свързано с възрастта
Лечение на Пресбиакузис МКБ H91.1
Изследвания и тестове при Пресбиакузис МКБ H91.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
1. Hearing loss: Ageing and noise exposure are the two major causes
https://www.openaccessgovernment.org/?s=hearing+loss+age
2. Age-Relating hearing loss (Presbycusis)
https://www.nia.nih.gov/health/hearing-and-hearing-loss/hearing-loss-common-problem-older-adults
3. Hearing Loss: A common Problem for Older Adults
https://www.nia.nih.gov/health/hearing-loss-common-problem-older-adults
4. Presbycusis: Age-Related Hearing Loss Facts
https://www.ncoa.org/adviser/hearing-aids/presbycusis-age-related-hearing-loss/
Коментари към Пресбиакузис МКБ H91.1